Ψάρεμα σε γλυκά νερά

Τα δικά τους όμως μια χαρά όμως τα προσέχουν και πέφτει τσεκούρι αν τους πιάσουν να κάνουν λαμογιά. Το 2004 είχε πάει συμφοιτητής μου Καλυμνιος στο πατέρα του που έμενε στην Αμερική από Ατλαντικο μερια. Πήγαιναν με το σκάφος για ψάρεμα και μου λέει πιάναμε κάτι σαν τσιπουρες , 50-60 κομμάτια , και από αυτα στο ψυγείο έμπαινε ότι ήταν από ένα μήκος και πανω ως να φτάσεις και το αριθμητικό οριο. Του ειπε ο πατέρας του ότι αν σε τσιμπήσουν με ψάρια που δεν περνάνε στο μέγεθος η εχεις υπερβεί το όριο , έπεφτε πρόστιμο τσουχτερο. Εδώ από τα 60 αυτά ψάρια πόσα θα επεστεφαν στο νερό???
Έχεις δει το ντοκιμαντερ seaspiracy? Αν όχι δες το!! Θα σου πω μια φάση μόνο, όταν έγινε το ατύχημα με την έκρηξη στην εξέδρα deepwater horizon χύθηκαν εκατομμύρια τόνοι πετρελαίου στην θάλασσα για μήνες. Η ζημιά που έκανε το ατύχημα αυτό σε όλους τους μήνες είναι λιγότερη από την ζημιά που κάνουν οι επαγγελματίες ψαράδες σε μια ημέρα!!
 
Με τον τρόπο που το κάνει ο τύπος πιστεύω αξίζει. Να τα πιάνει και να τα αφήνει δηλαδή, έτσι και αλλιώς δεν είναι ψάρια που τα προτιμούν για βρώση συνήθως. Πάντως το μέρος δεν ξέρω που είναι αλλά αν δεν είναι εύκολο να φτάσεις ίσως για αυτό να φαίνεται τόσο εύκολο. Άσε που εμείς απλά βλέπουμε στα βίντεο μερικές ρίψεις. Αν αυτό ήταν το αποτέλεσμα ενός ψαρέματα 7-8 ωρών δεν το λες και ψάρεμα σε ενυδρείο.
Το λεω γιατί κρίνω απο τον τρόπο που βλέπω το ψάρι να κινείται και να ορμάει τοσο ανενόχλητα και σε ήρεμα νερά ,για τίποτα άλλο.
 
Ψάρεμα στα γλυκα νερά μονο με αγκίστρι παλικάρια, ουτε δίχτυα , ουτε παραγάδια, ουτε δηλητήρια που απ οτι μαθαίνω συνεχίζουν σε καποια μέρη..
το χαβαλέ μας παμε να κανουμε και αν βγει και καποιο ψαρι που αξίζει να κρατηθεί, ας κρατηθεί, οχι όμως "σκουπίσματα"...
εχουμε στην περιοχή μου μερικούς μαγκες με παραγαδια, δίχτυα βαρκες μηχανοκίνητες που δεν τους ακουμπαει κανένας, ακόμα και τώρα που εχουμε απαγόρευση, εκείνοι συνεχίζουν. Ενω εμείς αν παμε με το καλάμι, ακόμα και χωρίς σακουλα η κουβά(catch & release) είμαστε οι παράνομοι...
195025060_4360037207362571_1533656569058757091_n.jpg
 
Ψάρεμα στα γλυκα νερά μονο με αγκίστρι παλικάρια, ουτε δίχτυα , ουτε παραγάδια, ουτε δηλητήρια που απ οτι μαθαίνω συνεχίζουν σε καποια μέρη..
το χαβαλέ μας παμε να κανουμε και αν βγει και καποιο ψαρι που αξίζει να κρατηθεί, ας κρατηθεί, οχι όμως "σκουπίσματα"...
εχουμε στην περιοχή μου μερικούς μαγκες με παραγαδια, δίχτυα βαρκες μηχανοκίνητες που δεν τους ακουμπαει κανένας, ακόμα και τώρα που εχουμε απαγόρευση, εκείνοι συνεχίζουν. Ενω εμείς αν παμε με το καλάμι, ακόμα και χωρίς σακουλα η κουβά(catch & release) είμαστε οι παράνομοι...
195025060_4360037207362571_1533656569058757091_n.jpg
Αυτοι υπαρχουν παντού Ηλια ,δεν ειναι μονο στα μερη σου.
Φάρμακα , πεζόβολα, δίχτυα και νυχτερινά.
Το εχω ξαναγράψει οτι με δούλευε και ο Αλβανός που έβοσκε γελάδια σε μεγάλο υψόμετρο που πη6γαινα για πέστροφες. Με το καλάμι έρχεσαι μου λεει ;;; Α καλα !
Εδω φιλε τα μαζεύουν με τα διχτυα . Δυστυχώς δεν υπαρχει σωτηρία. Κι οπου υπάρχουν ακόμη ψάρια δεν ξέρω για ποσο.
 
Last edited:
Εμένα μου έφερνε ένας θείος μου που ψαρευε Υλίκη και Παραλιμνη. Ντάξει , καλά ηταν και τα τσακιζα όλα , αλλά μπροστά σε ένα σαργο η μια αλανιαρα χρυσοφρυδα δεν μετρανε και πολυ!
Στο τηγάνι γίνονται ωραία, μόνο αλανιαρες χρυσοφρυδες τρως,τα λαβράκια από την απέξω;;;;αχαχαχαχαχαχαIMG_20210608_230856.jpg
 
Στο τηγάνι γίνονται ωραία, μόνο αλανιαρες χρυσοφρυδες τρως,τα λαβράκια από την απέξω;;;;αχαχαχαχαχαχαView attachment 27843
Ότι κατσει καλο είναι φιλε μου! Να φανταστείς το αγαπημένο μου είναι χοντρά σπαρια στο τηγάνι! Μόνο γαύρο δεν μπορώ να φαω!!!
 
Back
Top