Φυσίγγια για αγριόχηνες

Status
Not open for further replies.
Mαικ εριχνα συνεχεια στο Δ ΑΟ σε 2,ο Χ34 γρ, ιδιογομωση φιλου με εκπληκτικα αποτελεσματα!
Μία φορά να ειμασταν δυπλα δυπλα και να περνάνε κόντρα στον αέρα στα 50μ .
Δεν τα μαρτυράει τα καλα ο άτιμος ο Μιχάλης!!
 
Δεν εχω ριξει κανενα φυσιγγι εμποριου σε χηνες για να εχω γνωμη πλην ιδιογομωσης.Ειδα οτι ενα φυσιγγι στα 38γρ Ν3 επινικελωμενα
και γραφιτη με 1* μπορουν να την κατεβασουν ακομη και στα 50 μετρα.Η δυσκολια της ειναι στην στοχευση μιας και ο μεγαλος της
ογκος ξεγελαει ευκολα και δεν ειμαστε και πολυ μαθημενοι στο θηραμα αυτο.

Σου φαινεται αργη λογω ογκου αλλα ειναι αρκετα γρηγορη και θελει πολυ μεγαλη προσκοπευση σε μακρινες τραβερσες η σε royal. Oταν καποιος συνηθισει το πολυ μπροστα σε αυτο το σπουδαιο θηραμα η καταβολη με μολυβι Ν0 μεχρι N2 συμβαινει συχνα και σε μακρινες αποστασεις
 
Σου φαινεται αργη λογω ογκου αλλα ειναι αρκετα γρηγορη και θελει πολυ μεγαλη προσκοπευση σε μακρινες τραβερσες η σε royal. Oταν καποιος συνηθισει το πολυ μπροστα σε αυτο το σπουδαιο θηραμα η καταβολη με μολυβι Ν0 μεχρι N2 συμβαινει συχνα και σε μακρινες αποστασεις
Ακομα θυμαμαι την πρωτη χηνα που πηρα.Σηκωθηκα,σημαζεψα την πρωτη και πατσαβουριασα την τριτη.sarcastic.
Τα επινικελωμενα σκαγια απλα δεν παραμορφωνονται και δεν χαριζουν καστανα σε διατρησεις.
 
url=https://postimages.org/]
20190111-172234.jpg
[/url]




Ένα κ μοναδικό έχω κ σε Νο:2 κιόλας.
Αυτα ειναι τα μεταγενεστερα,στα πρωτα imperial ο καλυκας εγραφε CIL αντι για IVI..Ενα "δακτυλιδι" πανω ψηλα στον παφυλα κ δυο κατω χαμηλα..αδιαβροχο κλεισιμο με κεντρικη συντηξη..
Δυστηχως εχω μονο δυο κ το ενα ηταν απο τον παππου μου..ετσι δεν εχει τυχει να ριξω καποιο στο κυνηγι..
Η φημη που απεκτησε αυτο το φυσιγγι στην χωρα μας ηταν τεραστια απο τους Λαγαδες..ανταξιο του rem express αν οχι κ καλυτερο..Να βρω εναν να μου πει κακο λογο δεν εχω καταφερει....
Χρυσες εποχες που δεν γνωρισαμε,ερχοταν τα καραβια με τους δικους μας μεταναστες φορτωμενους με ολα τα καλουδια απο το εξωτερικο, οπλα,φυσιγγια
Καναδας,Αυστραλια,Αμερικη..
Ποιος λαγας ειχε λεφτα να τα παρει απο εδω εκεινα τα χρονια..
Καποτε μιλαγα με εναν τρελαμενο για τα ιμπεριαλ..ωρε αφεντη μου φοβερο φυσιγγι εριξα 5 μια μερα κ πηρα 5 τσιχλες,δεν εχω αλλα..
Να μπει ο διαολος μεσα σου του λεω,δεν μου το ελεγες...hair.
Υπαρχουν κ τετοιοι...sarcastic.
 
Last edited:
Eιχα γραψει παλαιοτερα εδω για την κακη ποιοτητα των σκαγιων σε παλιο lambro μπλε 5/0 σε καλυκα lambro france..
Αποφασισα να ανοιξω αλλο ενα για να δω αν ηταν τυχαιο..
Και αυτο που ειδα ηταν οτι ηταν χειροτερα απο τα προηγουμενα..
Επαθα σοκ..μακραν τα πιο απαραδεκτα που εχω δει σε φυσιγγια εμποριου..
51 τεμαχια κ δεν υπαρχει ενα νορμαλ,φακες,κ πλακουτσωτα..και δυο ηταν μυτες..ουτε με το κοσκινο που τα εφτιαχναν οι παλιοι δεν θα εβγεναν ετσι..
Θυμηθηκα την συνεντευξη που εχει δωσει καποτε ο Λαμπρος Λαμπρου:
"Ο martignoni και ο Τζενκο της snia που ηρθαν στο εργοστασιο μας κ ειδαν τα σκαγια μας ειπαν οτι ειναι θαυμασια"
Ωστοσο οσα εχω παλια lambro με σκαγια απο ν4 εως ν7 εχω ανοιξει ηταν εξαιρετικα κ για τα χρονακια τους ελαμπαν..
Αυτο δεν αμφισβητηθηκε κ απο κανεναν ιδιογωμοτη..ξακουστα σκαγια Λαυριου..
Αλλα..το θεωρω ανεπιτρεπτο σε φυσιγγια για εκλεκτα θηραματα που ο αλλος μπορει να περιμενει μια "ολοκληρη ζωη" μεχρι να τα πετυχει μπροστα του..
Δεν τα ειδαν??το αποκλειω..ολα τα σκαγια του σιλο ετσι πρεπει να ηταν..
Αλλα ποσοι θα αγοραζαν 5/0 κ ποσοι ακομα θα τα ανοιγαν..
how many vaults are there in fallout 4
 
Last edited:
Eιχα γραψει παλαιοτερα εδω για την κακη ποιοτητα των σκαγιων σε παλιο lambro μπλε 5/0 σε καλυκα lambro france..
Αποφασισα να ανοιξω αλλο ενα για να δω αν ηταν τυχαιο..
Και αυτο που ειδα ηταν οτι ηταν χειροτερα απο τα προηγουμενα..
Επαθα σοκ..μακραν τα πιο απαραδεκτα που εχω δει σε φυσιγγια εμποριου..
51 τεμαχια κ δεν υπαρχει ενα νορμαλ,φακες,κ πλακουτσωτα..και δυο ηταν μυτες..ουτε με το κοσκινο που τα εφτιαχναν οι παλιοι δεν θα εβγεναν ετσι..
Θυμηθηκα την συνεντευξη που εχει δωσει καποτε ο Λαμπρος Λαμπρου:
"Ο martignoni και ο Τζενκο της snia που ηρθαν στο εργοστασιο μας κ ειδαν τα σκαγια μας ειπαν οτι ειναι θαυμασια"
Ωστοσο οσα εχω παλια lambro με σκαγια απο ν4 εως ν7 εχω ανοιξει ηταν εξαιρετικα κ για τα χρονακια τους ελαμπαν..
Αυτο δεν αμφισβητηθηκε κ απο κανεναν ιδιογωμοτη..ξακουστα σκαγια Λαυριου..
Αλλα..το θεωρω ανεπιτρεπτο σε φυσιγγια για εκλεκτα θηραματα που ο αλλος μπορει να περιμενει μια "ολοκληρη ζωη" μεχρι να τα πετυχει μπροστα του..
Δεν τα ειδαν??το αποκλειω..ολα τα σκαγια του σιλο ετσι πρεπει να ηταν..
Αλλα ποσοι θα αγοραζαν 5/0 κ ποσοι ακομα τα ανοιγαν..
how many vaults are there in fallout 4
Οντως απαραδεκτα, πρωτη φορα βλεπω κι εγω τετοιο χαλι!!!
 
Eιχα γραψει παλαιοτερα εδω για την κακη ποιοτητα των σκαγιων σε παλιο lambro μπλε 5/0 σε καλυκα lambro france..
Τάσο με Lambro ξεκίνησα τα κυνήγια μου. Έχω δουλέψει το 90% των ειδών π έχει λανσάρει στην αγορά. Ποτέ δν έμεινα ικανοποιημένος. Για μ'ένα έχει πολλά μίον αυτή η εταιρεία. Π.χ τα φυσίγγια του μ φαίνονται αργά. Κ μέχρι πέρισυ δούλευα το Τordo 30gr στην τσίχλα.
Αποφασισα να ανοιξω αλλο ενα για να δω αν ηταν τυχαιο..
Και αυτο που ειδα ηταν οτι ηταν χειροτερα απο τα προηγουμενα..
Επαθα σοκ..μακραν τα πιο απαραδεκτα που εχω δει σε φυσιγγια εμποριου..
51 τεμαχια κ δεν υπαρχει ενα νορμαλ,φακες,κ πλακουτσωτα..και δυο ηταν μυτες..ουτε με το κοσκινο που τα εφτιαχναν οι παλιοι δεν θα εβγεναν ετσι..
Θυμηθηκα την συνεντευξη που εχει δωσει καποτε ο Λαμπρος Λαμπρου:
"Ο martignoni και ο Τζενκο της snia που ηρθαν στο εργοστασιο μας κ ειδαν τα σκαγια μας ειπαν οτι ειναι θαυμασια"
Ωστοσο οσα εχω παλια lambro με σκαγια απο ν4 εως ν7 εχω ανοιξει ηταν εξαιρετικα κ για τα χρονακια τους ελαμπαν..
Αυτο δεν αμφισβητηθηκε κ απο κανεναν ιδιογωμοτη..ξακουστα σκαγια Λαυριου..
Αλλα..το θεωρω ανεπιτρεπτο σε φυσιγγια για εκλεκτα θηραματα που ο αλλος μπορει να περιμενει μια "ολοκληρη ζωη" μεχρι να τα πετυχει μπροστα του..
Δεν τα ειδαν??το αποκλειω..ολα τα σκαγια του σιλο ετσι πρεπει να ηταν..
Αλλα ποσοι θα αγοραζαν 5/0 κ ποσοι ακομα θα τα ανοιγαν..
how many vaults are there in fallout 4
Και να σκεφτεις οτι η φωτο δεν ειναι η καλυτερη δυνατη..κρατηθηκαν για ενθυμιο...συλλεκτικη αξια..
Τάσο με Lambro φαντάσου ξεκίνησα. Έχω σπαστή πολύ από τα φυσίγγια του
Κ από φέτος στράφηκαν τα μάτια μου στην άμφισσα. Τουλάχιστο στην τσίχλα. ;););)
 
Πολλές φορες τα σκληρά σκάγια έχουν περιεργη όψη, το θεμα ειναι στην πιστα τι θα εκαναν...
Άρη αν κ μικρός ακόμη π είμαι θεωρό πως στην πίστα θα κριθεί το φυσίγγι όπως είπες. Αλλά όχι ρε συ να είναι κ οβάλ ή με μύτες τα σκάγια.... Έτσι πως θα κρατήσουν την κινητική τους ενέργεια στα επιθυμειτά επίπεδα;
 
Αυτο ειναι το σωστο Κωστα, ωστοσο εχω παρατηρησει κ εγω παρομοια σκαγια σε αρκετα εγχωρια κ ξενα φυσιγγια πολλων χρονων πισω που ομως σκοτωναν διαβολεμενα κ εχουν γραψει ονομα...
ϊσως καποτε εδιναν περισσοτερη ουσια στο βαρος κ τη σκληροτητα του σκαγιου κ λιγοτερα στη γυαλαδα κ στη σφαιρικοτητα...
 
Εγω παντως δεν το εχω ξαναδει πουθενα αυτο το χαλι..ουτε ειναι τα πρωτα μηδενικα που ανοιγω..
Σφαιρικοτητα στα σκαγια εμποριου υπηρχε απο ανεκαθεν σε ολα τα μεγεθη ,σε ολους εχει τυχει να βρουμε,"πατημενα" σκαγια,οβαλ ακομα κ ρινισματα μολυβδου αλλα εκει δεν τρεχει κ τιποτα ..
Τα υπολοιπα θυμιζουν παλιες "χειροποιητες" κατασκευες..
Τωρα αν πεσαμε κ οι δυο σε περιπτωση δεν το ξερω..μπορει σε αυτου του ειδους τα σκαγια να μην δινουν εμφαση στην ποιοτητα..τοσο μεγαλη παραγωγη δεν εχουν..
Οταν ομως αγοραζεις ν 5/0 θες σκαγια διαμετρου γυρω στα 5mm κ οχι εκτρωματα..
 
Eιχα γραψει παλαιοτερα εδω για την κακη ποιοτητα των σκαγιων σε παλιο lambro μπλε 5/0 σε καλυκα lambro france..
Αποφασισα να ανοιξω αλλο ενα για να δω αν ηταν τυχαιο..
Και αυτο που ειδα ηταν οτι ηταν χειροτερα απο τα προηγουμενα..
Επαθα σοκ..μακραν τα πιο απαραδεκτα που εχω δει σε φυσιγγια εμποριου..
51 τεμαχια κ δεν υπαρχει ενα νορμαλ,φακες,κ πλακουτσωτα..και δυο ηταν μυτες..ουτε με το κοσκινο που τα εφτιαχναν οι παλιοι δεν θα εβγεναν ετσι..
Θυμηθηκα την συνεντευξη που εχει δωσει καποτε ο Λαμπρος Λαμπρου:
"Ο martignoni και ο Τζενκο της snia που ηρθαν στο εργοστασιο μας κ ειδαν τα σκαγια μας ειπαν οτι ειναι θαυμασια"
Ωστοσο οσα εχω παλια lambro με σκαγια απο ν4 εως ν7 εχω ανοιξει ηταν εξαιρετικα κ για τα χρονακια τους ελαμπαν..
Αυτο δεν αμφισβητηθηκε κ απο κανεναν ιδιογωμοτη..ξακουστα σκαγια Λαυριου..
Αλλα..το θεωρω ανεπιτρεπτο σε φυσιγγια για εκλεκτα θηραματα που ο αλλος μπορει να περιμενει μια "ολοκληρη ζωη" μεχρι να τα πετυχει μπροστα του..
Δεν τα ειδαν??το αποκλειω..ολα τα σκαγια του σιλο ετσι πρεπει να ηταν..
Αλλα ποσοι θα αγοραζαν 5/0 κ ποσοι ακομα θα τα ανοιγαν..
how many vaults are there in fallout 4
και εγω που εχω μερηκα τετια 20ετιας , και ανοιξα ενα τα ιδια χαλια σκαγια βρηκα
 
Άρη αν κ μικρός ακόμη π είμαι θεωρό πως στην πίστα θα κριθεί το φυσίγγι όπως είπες. Αλλά όχι ρε συ να είναι κ οβάλ ή με μύτες τα σκάγια.... Έτσι πως θα κρατήσουν την κινητική τους ενέργεια στα επιθυμειτά επίπεδα;
Κώστα θεωρητικά έχεις δίκιο.Παντος το συγκεκριμένο φυσίγγι τις χήνες τις έριχνε στα μείον από πολύ ψηλά!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top