Φυσίγγι αδρανείας

Το Benelli click είναι ότι το όπλο δεν πυροδοτεί γιατί το κλείστρο δεν έχει κλειδώσει.
Κανονικά, δεν θα έπρεπε να συμβαίνει.
Ο κανόνας είναι ότι η σφύρα δεν πρέπει να πέφτει, με κανένα τρόπο αν δεν έχει κλειδώσει το κλείστρο.
Η σφύρα πέφτει με το πάτημα της σκανδάλης το κλείστρο την οπλίζει πηγαίνοντας πίσω, αν το κλείστρο δεν κλειδωσει η βελόνα δεν χτυπάει το καψουλι.
 
Και πυροδοτεί;
Απαράδεκτο όσο και επικίνδυνο!!!
Το γεγονός ότι ξαγγιστρωνει η σφύρα δεν σημαίνει ότι φτάνει η βελόνα να βγει έξω από το κλείστρο.
Στις μπενελες με το κλείδωμα η κεφαλη του κλείστρου έρχεται λίγο πίσω έτσι που να φτάνει να ξεμυτισει η βελόνα.
Στις μπερετες,αν δεν κλεισει το κλείστρο και δεν ανέβει το κλειδί του,δεν μπορεί να βγει η βελόνα εκτός κλείστρου.
 
Στις Benelli γίνεται πιό εύκολα αυτό - αφήνοντας το κλείστρο να έρθει πολύ αργά εμπρός με το χέρι μέχρι να ξεκλειδώσει η λειτουργία της σφύρας στον μηχανισμό, το σημείο αυτό το βρίσκουμε με λίγη προπόνηση. Με το κλείστρο ακίνητο στο σημείο που λέμε πατάμε σκανδάλη και η σφύρα πέφτει αλλά χτυπάει στο σώμα του κλείστρου κι όχι απευθείας στη βελόνα.

Σε άλλα όπλα με διαφορετικό μηχανισμό ίσως να μην είναι τόσο εύκολο.
Ολόκληρη προπόνηση! Εγώ από καταβολής έβαζα ένα φυσίγγιο ριγμένο για κάνα πεντάρι φορές, μετά ξανά το ίδιο μέχρι που βγήκαν τα πλαστικά, αυτά όμως αποδείχθηκαν άχρηστα, τώρα έχω αλουμινίου και μου έχει γίνει συνήθεια, δηλαδή μόλις τελειώσει το κυνήγι, άδειασμα, μέσα το ψεύτικο και ρίξιμο η σκανδάλη, και στην θήκη για την επόμενη φορά. Είναι ο πιό σίγουρος τρόπος για να έχεις αδειανό το όπλο και ταυτόχρονα ασφαλές!.
 
Και στα διακανδαλα δικαννα(δεν ξέρω από μονοσκανδαλα)το ιδιο...

Με ανοιχτό όπλο κρατάς τις σκανδαλες πατημενες κ το κλείνεις...
(Στα Baikal που έχουν αυτόματη ασφάλεια την "βγάζεις" πρώτα κ μετα τις πατάς)
Δεν το κάνουν όλα τα δικαννα αυτό. Σίγουρα το κάνουν τα δισκανδαλα Baikal αλλά των άλλων εταιριών δεν είμαι σίγουρος. Νομίζω πως δεν γίνεται.
 
Δεν το κάνουν όλα τα δικαννα αυτό. Σίγουρα το κάνουν τα δισκανδαλα Baikal αλλά των άλλων εταιριών δεν είμαι σίγουρος. Νομίζω πως δεν γίνεται.
σε ολλα τα δυσκανδαλα γινεται !! Απλα πρεπει οπως και στις καραμπινες να βρεις το σημειο του ανοιγματος που γινεται !!
 
τελικά πήρα αλουμινίου 8ευρω τα δυο.
πήρα και ένα κουτάκι 9αρια, λέω να τα ανακατέψω με τα λαμπρο μήπως και στρώσουν λίγο. Τι λες @Alex37 ?
Ανακάτεψε τα Λάμπρο με τσιμέντο και κλείσε καμία τρύπα κλιματιστικού.Αυτα ριχτα σκέτα.
 
μετά από αρκετες φορες που τα χρησιμοποίησα πρόσεξα ότι το "καψύλι" του ενος κολλούσε και για να βγει έπρεπε να το χτυπήσω.
Μετα από λίγο καιρό αρχισε και το δεύτερο, ώσπου ούτε με χτύπημα δεν έκαναν επαναφορά. Πρίν τα πετάξω είπα να δοκιμάσω μήπως τα επαναφέρω, και τελικά τα κατάφερα

Στην αρχή εκανα μια τρυπα από μπροστά στο κέντρο
417608437_25093293163595138_4437569711998020422_n (1).jpg

με ένα κατσαβιδακι έσπρωξα έξω
422251822_1059695555092118_3603222162896341493_n (1).jpg

το έβαλα στο δραπανο και το λείανα λίγο στην άκρη που είχε κεφαλωσει τόσο λίγο που δεν γινόταν αντιληπτό
421900024_1538543003387286_1008985674412401789_n (1).jpg

τα έβαλα όλα παλι στη θέση τους και δουλεύουν όπως την πρώτη μέρα.
 
Last edited:
Εκσπλαχνισμός φυσιγγίου αδράνειας λόγω του σπασμένου πλαστικού και μεταφορά του σε κάλυκα κανονικό!
Η τρύπα του καψουλιού διευρύνθηκε σε 6.5 για να δουλεύει το μπρούτζινο αξονάκι και κλείστηκε με τζαμάκι κ ρέλι!
 

Attachments

  • IMG_20240306_115018.jpg
    IMG_20240306_115018.jpg
    151,6 KB · Προβολές: 31
  • IMG_20240306_115003.jpg
    IMG_20240306_115003.jpg
    198,2 KB · Προβολές: 31
  • IMG_20240306_115620.jpg
    IMG_20240306_115620.jpg
    162,7 KB · Προβολές: 31
Εκσπλαχνισμός φυσιγγίου αδράνειας λόγω του σπασμένου πλαστικού και μεταφορά του σε κάλυκα κανονικό!
Η τρύπα του καψουλιού διευρύνθηκε σε 6.5 για να δουλεύει το μπρούτζινο αξονάκι και κλείστηκε με τζαμάκι κ ρέλι!
Εισαι φοβερός!!!πολυ εξυπνη λυση !!
 
Εκσπλαχνισμός φυσιγγίου αδράνειας λόγω του σπασμένου πλαστικού και μεταφορά του σε κάλυκα κανονικό!
Η τρύπα του καψουλιού διευρύνθηκε σε 6.5 για να δουλεύει το μπρούτζινο αξονάκι και κλείστηκε με τζαμάκι κ ρέλι!
Ο κόκκινος κύλινδρος μέσα τι είναι;
 
Back
Top