Φυσίγγι αδρανείας

τι διαλέγουμε και γιατί?
φτηνα πλαστικά? Μεταλλικά? ¨ακριβά¨ επώνυμα? ή φτιάχνουμε δικά μας, Και πως? Καπου είχε παρει το ματι μου κάτι αλλά δεν το βρίσκω.

Να προτιμήσεις μεταλλικά. Χάλκινα η αλουμινίου. Τα πλαστικά σπάνε και μένουν μέσα στην κάννη. Έτσι την πάτησα μια φορά στον κυνηγοτοπο και δεν είχα μαζί μου και βεργα για να το βγάλω εύκολα.
 
Last edited:
Και τα αλουμινένια παιδιά επειδή τα έχω εξωλκευσει πολλές φορές ξεχνώντας ότι έχω μέσα φυσίγγι αδράνειας ( πάντα μα πάντα όταν πιάνω το όπλο τραβάω κλείστρο πίσω πριν το βάλω στη θήκη) όταν σκάει κάτω στα πλακάκια χτυπάει η πατούρα και σημαδεύεται. Πάρε ένα να κάνεις τη δουλειά σου αρκεί να έχεις ένα ή και δεύτερο εφεδρικό.
 
Και τα αλουμινένια παιδιά επειδή τα έχω εξωλκευσει πολλές φορές ξεχνώντας ότι έχω μέσα φυσίγγι αδράνειας ( πάντα μα πάντα όταν πιάνω το όπλο τραβάω κλείστρο πίσω πριν το βάλω στη θήκη) όταν σκάει κάτω στα πλακάκια χτυπάει η πατούρα και σημαδεύεται. Πάρε ένα να κάνεις τη δουλειά σου αρκεί να έχεις ένα ή και δεύτερο εφεδρικό.
Στη καραμπίνα δεν χρειάζεται αδρανειας,για να ρίξεις τη σφύρα χωρίς φόβο να σπάσει η βελόνα , τραβάς το κλείστρο 2-3 εκατοστά και πατάς σκανδάλη.
 
Επειδή δεν τα 'χω ποτέ χρησιμοποιήσει , θέλω να ρωτήσω ' όταν αποθηκεύουμε το όπλο συναρμολογημένο , μένει στη θαλάμη το φυσίγγι ;
Στο δίκανο ναι εκτός αν το λύσεις τα βγάλεις και το δέσεις χωρίς να το ανοίξεις και οπλίσει .Στη καραμπίνα δεν χρειάζεται αδράνειας όπως έγραψα πιο πάνω, άσε που τα πλαστικά τα σπάει η δύναμη του κλείστρου και καμιά φορά φρακαρουν.
 
Τα φθηνά πλαστικα που συνήθως είναι no name φθείρονται γρήγορα τα καψούλια απο τον επικρουστηρα με αποτέλεσμα να είναι για πεταμα...

Στη καραμπίνα δεν χρειάζεται αδρανειας,για να ρίξεις τη σφύρα χωρίς φόβο να σπάσει η βελόνα , τραβάς το κλείστρο 2-3 εκατοστά και πατάς σκανδάλη.
Σωστός...
Και στα διακανδαλα δικαννα(δεν ξέρω από μονοσκανδαλα)το ιδιο...

Με ανοιχτό όπλο κρατάς τις σκανδαλες πατημενες κ το κλείνεις...
(Στα Baikal που έχουν αυτόματη ασφάλεια την "βγάζεις" πρώτα κ μετα τις πατάς)

Η αλήθεια είναι πως τις περισσοτερες φορές κ λογω κακιας συνήθειας δυστυχώς δεν κάνω τίποτα από αυτά που λέω κ κάνω....κλικ σε άδειες θαλαμες...
 
Και πυροδοτεί;
Απαράδεκτο όσο και επικίνδυνο!!!
Στις Benelli γίνεται πιό εύκολα αυτό - αφήνοντας το κλείστρο να έρθει πολύ αργά εμπρός με το χέρι μέχρι να ξεκλειδώσει η λειτουργία της σφύρας στον μηχανισμό, το σημείο αυτό το βρίσκουμε με λίγη προπόνηση. Με το κλείστρο ακίνητο στο σημείο που λέμε πατάμε σκανδάλη και η σφύρα πέφτει αλλά χτυπάει στο σώμα του κλείστρου κι όχι απευθείας στη βελόνα.

Σε άλλα όπλα με διαφορετικό μηχανισμό ίσως να μην είναι τόσο εύκολο.
 
Τα φθηνά πλαστικα που συνήθως είναι no name φθείρονται γρήγορα τα καψούλια απο τον επικρουστηρα με αποτέλεσμα να είναι για πεταμα...


Σωστός...
Και στα διακανδαλα δικαννα(δεν ξέρω από μονοσκανδαλα)το ιδιο...

Με ανοιχτό όπλο κρατάς τις σκανδαλες πατημενες κ το κλείνεις...
(Στα Baikal που έχουν αυτόματη ασφάλεια την "βγάζεις" πρώτα κ μετα τις πατάς)

Η αλήθεια είναι πως τις περισσοτερες φορές κ λογω κακιας συνήθειας δυστυχώς δεν κάνω τίποτα από αυτά που λέω κ κάνω....κλικ σε άδειες θαλαμες...
Καλό είναι να μην τις ρίχνεις σε άδειες θαλάμες γιατί δεν ξέρουμε από επάρκεια ανταλλακτικών τι γίνεται.
 
Επαναλαμβάνω ότι είναι απαράδεκτο να πέφτει η σφύρα (κόκκορας) σε ξεκλείδωτο κλείστρο.
Στο Benelli Nova που το δοκίμασα δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, έστω και 2χιλ. αν είναι ξεκλείδωτο το κλείστρο.
Απλώς πιάνεις τη σφύρα ψηλά δεν ρίχνει με ξεκλειδωτη κεφαλή ,δεν φτάνει η βελόνα να βγεί , αυτό είναι το κλικ,στις επαναληπτικές δεν ξέρω την λειτουργία τους.
 
αυτό είναι το κλικ,
Το Benelli click είναι ότι το όπλο δεν πυροδοτεί γιατί το κλείστρο δεν έχει κλειδώσει.
Κανονικά, δεν θα έπρεπε να συμβαίνει.
Ο κανόνας είναι ότι η σφύρα δεν πρέπει να πέφτει, με κανένα τρόπο αν δεν έχει κλειδώσει το κλείστρο.
 
Το Benelli click είναι ότι το όπλο δεν πυροδοτεί γιατί το κλείστρο δεν έχει κλειδώσει.
Κανονικά, δεν θα έπρεπε να συμβαίνει.
Ο κανόνας είναι ότι η σφύρα δεν πρέπει να πέφτει, με κανένα τρόπο αν δεν έχει κλειδώσει το κλείστρο.
Σωστό - το κλείστρο δεν έχει κλειδώσει αλλά η σφύρα όμως είναι ελεύθερη να "πέσει" κι έτσι γίνεται.
Λόγω του μη πλήρως κλειδωμένου κλείστρου η βελόνα αδυνατεί να φτάσει το καψύλλιο κι έτσι δεν γίνεται πυροδότηση.
Αυτό είναι το "Benelli click".
 
Back
Top