Φυσίγγια μικρών διαμετρημάτων

Πρωτα απο ολα καλοριζικο το μικρο-μεγαλο οπλακι...!
τα baikal cal.36 μονοκαννα αγραφουν F(0,7) δηλαδη 7/10 και αντιστοιχει σε φουλ τσοκ..αν εχει αλλαξει κατι τελευταια δεν το ξερω...
Αν επιλεξεις φυσιγγια magnum 3" δεν θα δεις οτι η υπεροχη εναντι των απλων ειναι εμφανεστατη στις μακρινες αποστασεις...
τα τελευταια φυσιγγια που ειχα αγορασει πριν λιγα χρονια ηταν τα club 11,5γρ κ magnum 18γρ,κ τα lambro12γρ..μια χαρα ηταν...
Πολλα χρονια πισω(τωρα συνηδητοποιω πως καποτε ημουν..πιο νεος κ τωρα σαν να εχω.. γερασει λιγουλακι..) που κυνηγουσα συστηματικα με αυτο το διαμετρημα τις καλυτερες τουφεκιες σε οριακες αποστασεις μου τις ειχαν δωσει τα federal 19γρ ν 7 1/2 που τοτε ηταν κλεισμενα ρελιαστα με χαρτακι..καταπληκτικο φυσιγγι...τα remington την ιδια εποχη δεν μου αρεσαν καθολου...
Δυστηχως τοτε δεν κυκλοφορουσαν Ελληνικα magnum ετσι ωστε να μπορω να εχω μια συγκριση με τα Αμερικανικα..Να δουμε αν θα εκαναν το κατι παραπανω που λεει κ ο Στελιος...Αυτο βεβαια ειναι κατι που μπορει να γινει τωρα..
Καταλαβα πως το θες για τουφεκιες "στο φτερο"
και εκει στην αρχη ισως να σε απογοητευσει αρκετα αλλα μην το βαλεις κατω κ συνεχισε την..δουλεια σου.. Να θυμασε οτι σχεδον δεν υπαρχει θηραμα που να πεφτει με το cal.12 και να μην πεφτει κ με το 410 βεβαια παντα υπο προυποθεσεις ...
Το φυσιγγιακι αυτο εχει το διαολο μεσα του κ ας μην του φαινεται........
 
Πρωτα απο ολα καλοριζικο το μικρο-μεγαλο οπλακι...!
τα baikal cal.36 μονοκαννα αγραφουν F(0,7) δηλαδη 7/10 και αντιστοιχει σε φουλ τσοκ..αν εχει αλλαξει κατι τελευταια δεν το ξερω...
Αν επιλεξεις φυσιγγια magnum 3" δεν θα δεις οτι η υπεροχη εναντι των απλων ειναι εμφανεστατη στις μακρινες αποστασεις...
τα τελευταια φυσιγγια που ειχα αγορασει πριν λιγα χρονια ηταν τα club 11,5γρ κ magnum 18γρ,κ τα lambro12γρ..μια χαρα ηταν...
Πολλα χρονια πισω(τωρα συνηδητοποιω πως καποτε ημουν..πιο νεος κ τωρα σαν να εχω.. γερασει λιγουλακι..) που κυνηγουσα συστηματικα με αυτο το διαμετρημα τις καλυτερες τουφεκιες σε οριακες αποστασεις μου τις ειχαν δωσει τα federal 19γρ ν 7 1/2 που τοτε ηταν κλεισμενα ρελιαστα με χαρτακι..καταπληκτικο φυσιγγι...τα remington την ιδια εποχη δεν μου αρεσαν καθολου...
Δυστηχως τοτε δεν κυκλοφορουσαν Ελληνικα magnum ετσι ωστε να μπορω να εχω μια συγκριση με τα Αμερικανικα..Να δουμε αν θα εκαναν το κατι παραπανω που λεει κ ο Στελιος...Αυτο βεβαια ειναι κατι που μπορει να γινει τωρα..
Καταλαβα πως το θες για τουφεκιες "στο φτερο"
και εκει στην αρχη ισως να σε απογοητευσει αρκετα αλλα μην το βαλεις κατω κ συνεχισε την..δουλεια σου.. Να θυμασε οτι σχεδον δεν υπαρχει θηραμα που να πεφτει με το cal.12 και να μην πεφτει κ με το 410 βεβαια παντα υπο προυποθεσεις ...
Το φυσιγγιακι αυτο εχει το διαολο μεσα του κ ας μην του φαινεται........
Καλησπερα φιλε το οπλακι το ειδε οπλουργος και μου ειπε οτι πανω στην καννη γραφει οτι ειναι 2,5 αστρα τωρα να κανει λαθος λιγο δυσκολο το βλεπω.Ευχαριστώγια τις πληροφορίες φιλε αρα αν καταλαβα καλα λες ότιη διαφορα των magnum σε σχεση με τα απλα δεν ειναι και τοσο μεγαλη ε?Ναι εχω δει στο youtube τι μαγικα κανει οσο για το φυσιγγακι ειναι κουκλι εχω κανει τρυπα σε ενα και το εχω βαλει στα κλειδια μου.love..love..love.
 
Αν επιλεξεις φυσιγγια magnum 3" θα δεις οτι η υπεροχη εναντι των απλων ειναι εμφανεστατη στις μακρινες αποστασεις...

αρα αν καταλαβα καλα λες ότιη διαφορα των magnum σε σχεση με τα απλα δεν ειναι και τοσο μεγαλη ε?
Ωχ τωρα το ειδα..καταλαθος εγραψα την λεξη "δεν"..το διορθωσα παραπανω...το ακριβως αντιθετο ηθελα να πω..
Αυτο που εχω δει ειναι οτι με τα magnum κερδιζεις καποια μετρα παραπανω κ προφανως μεγαλυτερη ισχυ..
Πιστευω οτι ενα οπλο cal.36 ειναι παρα πολυ χρησιμο κ σε πολλες περιπτωσεις απαραιτητο να εχει θαλαμες magnum(εν αντιθεση με τα αλλα οπλα μεγαλυτερων διαμετρηματων)..



το ειδε οπλουργος και μου ειπε οτι πανω στην καννη γραφει οτι ειναι 2,5 αστρα
πως ακριβως το γραφει?Απο περιεργεια σε ρωταω..

οσο για το φυσιγγακι ειναι κουκλι εχω κανει τρυπα σε ενα και το εχω βαλει στα κλειδια μου.love..love..love.
Να δεις που μεχρι κ γκομενα θα ριξεις με αυτο το μικρο κοσμημα... .sarcastic. .sarcastic.
 
Ωχ τωρα το ειδα..καταλαθος εγραψα την λεξη "δεν"..το διορθωσα παραπανω...το ακριβως αντιθετο ηθελα να πω..
Αυτο που εχω δει ειναι οτι με τα magnum κερδιζεις καποια μετρα παραπανω κ προφανως μεγαλυτερη ισχυ..
Πιστευω οτι ενα οπλο cal.36 ειναι παρα πολυ χρησιμο κ σε πολλες περιπτωσεις απαραιτητο να εχει θαλαμες magnum(εν αντιθεση με τα αλλα οπλα μεγαλυτερων διαμετρηματων)..




πως ακριβως το γραφει?Απο περιεργεια σε ρωταω..


Να δεις που μεχρι κ γκομενα θα ριξεις με αυτο το μικρο κοσμημα... .sarcastic. .sarcastic.
Μαλιστα ωραια ευχαριστω πολυ.Δεν θυμαμαι πως ακριβως το εγραφε δεν το εχω παρει ακομα στα χερια μου το άφησα στον οπλουργο να το κανουμε λιγο εως πολυ ιδιαίτερο εμφανησιακα μιας και ειναι το 1ο μου αλλα και γενικα ηθρλα να το κανω ιδιαιτερο να μην ειναι κοινό .sarcastic. .sarcastic.
 
Καλησπέρα σας, αυτό το βρήκα εχθές στο βουνό 30-40 μέτρα κοντά περνούσε δρόμος.
Αναγράφει 2 3/4 και ποιο δίπλα 1

1. Τι νούμερο είναι ;
2. Πόσο συνηθισμένο και εύκολο να το προμηθευτεί κάποιος;
3. Πολύ μερακλής λαγοκυνηγός ή νυχτερινός λαθροθήρας;

Αν το θέλει κανείς του το στέλνω...
 

Attachments

  • DSC00164.JPG
    DSC00164.JPG
    163,5 KB · Προβολές: 34
  • DSC00163.JPG
    DSC00163.JPG
    345,2 KB · Προβολές: 33
  • DSC00167.JPG
    DSC00167.JPG
    128,1 KB · Προβολές: 34
Καλησπέρα σας, αυτό το βρήκα εχθές στο βουνό 30-40 μέτρα κοντά περνούσε δρόμος.
Αναγράφει 2 3/4 και ποιο δίπλα 1

1. Τι νούμερο είναι ;
2. Πόσο συνηθισμένο και εύκολο να το προμηθευτεί κάποιος;
3. Πολύ μερακλής λαγοκυνηγός ή νυχτερινός λαθροθήρας;

Αν το θέλει κανείς του το στέλνω...
Φυσιγγι διαμετρηματος 20 νο 2 μαλλον και 28γρ απο Καναδά. Μπορει και το καρτερι του να ταν πανω στον δρομο αν ηταν ενα μονο παει τον εφαγε τον αυτιά.
 
Φυσιγγι διαμετρηματος 20 νο 2 μαλλον και 28γρ απο Καναδά. Μπορει και το καρτερι του να ταν πανω στον δρομο αν ηταν ενα μονο παει τον εφαγε τον αυτιά.
Καλημέρα Κωνσταντίνε, ευχαριστώ για την απάντηση.
Ένα μόνο ήταν...
Το περίεργο που βλέπω (δεν γνωρίζω ιδιαίτερα) είναι ότι ο κάλυκας γράφει και 2 (μάλλον το νούμερο) και 1 που κάτι άλλο θα σημαίνει ...
 
Το γραφω στο καταλληλο topic..
οπλο κλεισαμε...φυσσιγια δεν εχουμε! .hair.
Πρεπει να κανω κουμάντο να παρω μερικα κουτια, οοοοταν ξανα αρχισει το κυνηγι(θεου θελοντος, και...Χαρδαλιά επισης:mad:..) να ειμαι ετοιμος...
Πηρα τηλ. τον Ρουμελιωτη, μου ειπε οτι γεμιζει στα 30γρ(πολλα μου φανηκαν) με Α1, στα 1.60 και ρέλι(ισως γιάυτο) και θα φτιαξει να μου στειλει 5 κουτια, να δω πως πανε, και του λεω εαν θελω να κατεβω σε δοσολογια..τιμη, δε ρωτησα.....στο cal.20 μου ειχε πει 6.5ευρω. αρα καπου εκει θα ειναι...6.5 με 7 ευρω...
 
To GM3 του Κυργια, καταργηθηκε...πηρα τηλ, και μου ειπε βγαινει το ιδιο φυσσιγ σε Navaro. Πηρα 3 κουτια, ωστε να εχω κατι να..παιζω, συντομα .my man.
Πάρε πελαγκρι το κλασικ

και για δύσκολα θηράματα ρεμικτον

στείλε και του τασκοφ είναι μερακλής στα μικρά διαμετρήματα
 
Πάρε πελαγκρι το κλασικ

και για δύσκολα θηράματα ρεμικτον

στείλε και του τασκοφ είναι μερακλής στα μικρά διαμετρήματα
Ναι...για το F2 classic, το εχω στο προγραμμα...ρωτησα τον Κυργια εαν πουλαει πυριτδα, και μου λεει εχω αλλα βαρελι....25kg... τι να την κανω τόση? να ανατιναξω το...Κούγκι? .sarcastic.
 
Τελικα, βλεπω οτι στο site του Κυργισ, υπαρχει τι GM3, που εχω διαβασει ,και μου ειπαν οτι ειναι εξαιρετικο...
Ο υπαλληλος τους που πηρα τηλ. μου ειπε εχει καταργηθει, υπαρχει το Navaro,που ειναι το ιδιο φυσσιγι....
Τωρα, η δεν ειχε ιδέα ο υπαλληλος, η δεν το εχουν κατεβασει (οπως κανουν οι περισσοτεροι έμποροι) απο το site τους...
 
Τελικα, βλεπω οτι στο site του Κυργισ, υπαρχει τι GM3, που εχω διαβασει ,και μου ειπαν οτι ειναι εξαιρετικο...
Ο υπαλληλος τους που πηρα τηλ. μου ειπε εχει καταργηθει, υπαρχει το Navaro,που ειναι το ιδιο φυσσιγι....
Τωρα, η δεν ειχε ιδέα ο υπαλληλος, η δεν το εχουν κατεβασει (οπως κανουν οι περισσοτεροι έμποροι) απο το site τους...
Ξαναπήρα τηλ.στον κυργια...βγήκε άλλος υπάλληλος, και τον ρώτησα βλέπω το GM3 Στο site σας, τελικά υπάρχει? Όχι μου λέει, υπάρχει το ναβαρο που είναι το ίδιο φυσσιγι...
Δεν τον ρώτησα γιατί δεν το κατεβάζουν Από το site τους...
 
Ξαναπήρα τηλ.στον κυργια...βγήκε άλλος υπάλληλος, και τον ρώτησα βλέπω το GM3 Στο site σας, τελικά υπάρχει? Όχι μου λέει, υπάρχει το ναβαρο που είναι το ίδιο φυσσιγι...
Δεν τον ρώτησα γιατί δεν το κατεβάζουν Από το site τους...
Εχεις απεριοριστο σταθερο ε?
 
Back
Top