Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εδώ μάλλον είναι το πιο κατάλληλο τόπικ να παρουσιάσω τα φυσίγγια που βρήκα προ ημερών σε ένα καρτέρι για τσίχλες, που ξέχασε κάποιος από το χειμώνα.
Για χατήρι του Τάσου ... ;):D
Πρόκειται για το GM3 FAST της NOBELSPORT:
IMG_20180821_230103.jpg
IMG_20180821_230004.jpg

IMG_20180821_230937.jpg
IMG_20180821_231205.jpg

Δεν έχω ασχοληθεί με τη GM3, αλλά έχω ρίξει διάφορα φυσίγγια του εμπορίου, και δε θυμάμαι να έχω ξαναβρεί τέτοια δόση !!!
Συνήθως την έχω βρει στο 1,45 γρ. (στο Gm3 Special Διασποράς του Κύργια με Cx2000, στο OK της Nobelsport με 616) έως 1,50 - 1,55 γρ. (Lambro Euromix με 688, Lambro Tordo Dispersante με 686, ένα RM Allodola & Tordo Μπλε με ισπανικό καψούλι, κλπ.)...
Το συγκεκριμένο φυσίγγι, έχω την εντύπωση ότι θα είναι δυναμίτης !!! Θεωρώ το 1,60+ γρ. ιδιαίτερα ενισχυμένη δόση - και μάλιστα με 688 - και τόσο σφικτό κλείσιμο με τόσο τσαλάκωμα του συγκεντρωτήρα GT ... (που μόνο στο LAMBRO ΜΠΛΕ τον έχω ξαναδεί σ'αυτό το χάλι) ... Δεν το έχω ρίξει ποτέ βέβαια, και δεν ξέρω, αλλά ...
Πολλές φορές άκουγα από εκείνο το μέρος τις απανωτές 3άρες, να γίνεται ... ο πόλεμος της Συρίας, να αντιλαλούνε τα βουνά τριγύρω !!! Παρόλο που το δικό μου καρτέρι ήταν κάπου 300-400 μέτρα από εκεί, και χωρίς άμεση οπτική επαφή !!! Και έλεγα μέσα μου, μα τι ρίχνουν οι π....στηδες !!!!:eek: ...
Τώρα καταλαβαίνω τι έριχναν !!!! .sarcastic..very funny.
Υ.Γ. Ξέχασα να γράψω ότι τα σκάγια είναι Νο. 10 και βγήκαν 25,5 σκ/γρ. και συνολικά 820 !!!!!
 
Last edited:
Το συγκεκριμένο φυσίγγι, έχω την εντύπωση ότι θα είναι δυναμίτης !!!
Ημουν σιγουρος οτι θα το έβρισκες "δυνατό"..
Εχω ρίξει συνολικά περίπου έξι κουτιά..κατάλαβα οτι τσιμπάει πιέσεις όμως το βρήκα κ αποτελεσματικό..
Αν πέσει στα χέρια σου κ κανα sipe,άνοιξε το.. Κ πιστεύω οτι τα ίδια θα δεις..
Παρόμοια αίσθηση τουφεκιας έχουν..
Με την Αμερικάνα δεν λαθευω..οτι τσιχλοφυσιγγο καταφέρνει να την κουνήσει κάτι δεν πάει καλά...sarcastic.
 
Εδώ μάλλον είναι το πιο κατάλληλο τόπικ να παρουσιάσω τα φυσίγγια που βρήκα προ ημερών σε ένα καρτέρι για τσίχλες, που ξέχασε κάποιος από το χειμώνα.
Για χατήρι του Τάσου ... ;):D
Πρόκειται για το GM3 FAST της NOBELSPORT:
IMG_20180821_230103.jpg
IMG_20180821_230004.jpg

IMG_20180821_230937.jpg
IMG_20180821_231205.jpg

Δεν έχω ασχοληθεί με τη GM3, αλλά έχω ρίξει διάφορα φυσίγγια του εμπορίου, και δε θυμάμαι να έχω ξαναβρεί τέτοια δόση !!!
Συνήθως την έχω βρει στο 1,45 γρ. (στο Gm3 Special Διασποράς του Κύργια με Cx2000, στο OK της Nobelsport με 616) έως 1,50 - 1,55 γρ. (Lambro Euromix με 688, Lambro Tordo Dispersante με 686, ένα RM Allodola & Tordo Μπλε με ισπανικό καψούλι, κλπ.)...
Το συγκεκριμένο φυσίγγι, έχω την εντύπωση ότι θα είναι δυναμίτης !!! Θεωρώ το 1,60+ γρ. ιδιαίτερα ενισχυμένη δόση - και μάλιστα με 688 - και τόσο σφικτό κλείσιμο με τόσο τσαλάκωμα του συγκεντρωτήρα GT ... (που μόνο στο LAMBRO ΜΠΛΕ τον έχω ξαναδεί σ'αυτό το χάλι) ... Δεν το έχω ρίξει ποτέ βέβαια, και δεν ξέρω, αλλά ...
Πολλές φορές άκουγα από εκείνο το μέρος τις απανωτές 3άρες, να γίνεται ... ο πόλεμος της Συρίας, να αντιλαλούνε τα βουνά τριγύρω !!! Παρόλο που το δικό μου καρτέρι ήταν κάπου 300-400 μέτρα από εκεί, και χωρίς άμεση οπτική επαφή !!! Και έλεγα μέσα μου, μα τι ρίχνουν οι π....στηδες !!!!:eek: ...
Τώρα καταλαβαίνω τι έριχναν !!!! .sarcastic..very funny.
Υ.Γ. Ξέχασα να γράψω ότι τα σκάγια είναι Νο. 10 και βγήκαν 25,5 σκ/γρ. και συνολικά 820 !!!!!
Μάλλον η καινούργια Gm3 ούτε αυτοί που την βγάζουν δεν μπορούν να βρουν τη δοσολογία και ο συγκεντρωτηρας αν και κούτσουρο λες και τον κοπανισες με σφυρί :eek: .
Στέλιο να σε καλά φίλε που μας ανοίγεις τα μάτια και μοιράζεις γνώσεις πάντοτε ;)
 
Νομιζω ειναι με την παλια την GM3.
Ειχε πολυ δυνατη τουφεκια και και ξερο ηχο.
Δεν ηταν για τσιχλες γιατι σε κουραζε.
Απο πιεσεις δεν ξερω ποσο ειχε αλλα θυμαμαι πως εγραφε στο κουτι και πανω στο φυσιγγι 1050bars.
Μαλλον επρεπε να ρίχνεται απο οπλα δοκιαμσμενα σε αυτες τις πιεσεις.
 
Κάποτε έριχνα το παλιό tordo nsi με την Centro. Ήταν από τότε λίγο σκληρό αλλά θεριζε. Μετά το χάλασε και δούλευα το Άρτεμις Πυρκαλ, κι όταν μια φορά το ξαναδοκιμασα σε gm3 fast το κλοτσημα ήταν πολύ δυνατό και δε τα ξαναπήρα. Το τσιχλοφυσιγγο θέλει χαμηλή ανακρουση. Άντε να τύχεις σε μέρα με πουλιά και να ρίξεις 3-4 κουτιά τέτοια...
 
Παιδιά με την παλιά gm3 θα σακατευει ώμους το καλοκαίρι. Με την καινούρια θυμάμαι ότι την έψαχνε κόσμος ακόμα και στο 1,65.
Την είχα γεμίσει με την δοσολογία της προηγούμενης κ πήγα κυνήγι .Καταστροφήηηηηηηηηηηηηηηη
 
Ένας θρύλος, αυτό ακριβώς bill...




Tωρα μου έσκισες την καρδιά ρε Γιωργη.. Κάπου το εχω ξαναγράψει εδώ κάποτε αλλά θα το ξαναπώ γιατί μου θυμησες πολλα..και αναμνήσεις απο ανθρώπους που δεν βρίσκονται πια στην ζωή..
Νοέμβρης 1999 μονοκαννο μπαικαλ με αυτο ακριβως το φυσίγγι(8αρι μεταλλο ) και ν7 πήρα τον πρώτο μου λαγό σε περπατητο τσιχλας..του έριξα κ μία δεύτερη γιατί "σπαρταραγε"κ είχα ακούσει ότι αν ειναι ζωντανός σε γρατσουναει κ τον φοβηθηκα..
Η απόσταση ατό σπίτι του παππού όπου κυνηγουσα ήταν καμιά 500αρια μετρα κ ανηφόρα.. σε δευτερόλεπτα είχα ανέβει πάνω φωνάζοντας παππουουουου..τα τσιχλοκοτσυφα στο πέρασμα μου έβγαιναν σωρό..αλλά δεν έδινα σημασία..τουτη την φορά είχα μεγάλο τρόπαιο...
Ο παππούς όλο χαρά ,Μπράβο Αναστάση "μισολα'ι' "ειναι που τον έβγαλες..
Τηλέφωνο στον πατέρα,μόλις έρθεις να με πάρεις φέρε κ την φωτογραφική μηχανή..
θα την βρω να την ανεβάσω, σαν την καλύτερη μου κυνηγετικη ανάμνηση απο εκείνα τα όμορφα χρόνια που πέρασαν πολύ γρήγορα..
 
Tωρα μου έσκισες την καρδιά ρε Γιωργη.. Κάπου το εχω ξαναγράψει εδώ κάποτε αλλά θα το ξαναπώ γιατί μου θυμησες πολλα..και αναμνήσεις απο ανθρώπους που δεν βρίσκονται πια στην ζωή..
Νοέμβρης 1999 μονοκαννο μπαικαλ με αυτο ακριβως το φυσίγγι(8αρι μεταλλο ) και ν7 πήρα τον πρώτο μου λαγό σε περπατητο τσιχλας..του έριξα κ μία δεύτερη γιατί "σπαρταραγε"κ είχα ακούσει ότι αν ειναι ζωντανός σε γρατσουναει κ τον φοβηθηκα..
Η απόσταση ατό σπίτι του παππού όπου κυνηγουσα ήταν καμιά 500αρια μετρα κ ανηφόρα.. σε δευτερόλεπτα είχα ανέβει πάνω φωνάζοντας παππουουουου..τα τσιχλοκοτσυφα στο πέρασμα μου έβγαιναν σωρό..αλλά δεν έδινα σημασία..τουτη την φορά είχα μεγάλο τρόπαιο...
Ο παππούς όλο χαρά ,Μπράβο Αναστάση "μισολα'ι' "ειναι που τον έβγαλες..
Τηλέφωνο στον πατέρα,μόλις έρθεις να με πάρεις φέρε κ την φωτογραφική μηχανή..
θα την βρω να την ανεβάσω, σαν την καλύτερη μου κυνηγετικη ανάμνηση απο εκείνα τα όμορφα χρόνια που πέρασαν πολύ γρήγορα..
Αρε Τασαρα.. μερακλής και στις ιστορίες σου... ο παππούς είναι περήφανος να είσαι σίγουρος....shake hands.
αναμένουμε φωτό
 
Tωρα μου έσκισες την καρδιά ρε Γιωργη.. Κάπου το εχω ξαναγράψει εδώ κάποτε αλλά θα το ξαναπώ γιατί μου θυμησες πολλα..και αναμνήσεις απο ανθρώπους που δεν βρίσκονται πια στην ζωή..
Νοέμβρης 1999 μονοκαννο μπαικαλ με αυτο ακριβως το φυσίγγι(8αρι μεταλλο ) και ν7 πήρα τον πρώτο μου λαγό σε περπατητο τσιχλας..του έριξα κ μία δεύτερη γιατί "σπαρταραγε"κ είχα ακούσει ότι αν ειναι ζωντανός σε γρατσουναει κ τον φοβηθηκα..
Η απόσταση ατό σπίτι του παππού όπου κυνηγουσα ήταν καμιά 500αρια μετρα κ ανηφόρα.. σε δευτερόλεπτα είχα ανέβει πάνω φωνάζοντας παππουουουου..τα τσιχλοκοτσυφα στο πέρασμα μου έβγαιναν σωρό..αλλά δεν έδινα σημασία..τουτη την φορά είχα μεγάλο τρόπαιο...
Ο παππούς όλο χαρά ,Μπράβο Αναστάση "μισολα'ι' "ειναι που τον έβγαλες..
Τηλέφωνο στον πατέρα,μόλις έρθεις να με πάρεις φέρε κ την φωτογραφική μηχανή..
θα την βρω να την ανεβάσω, σαν την καλύτερη μου κυνηγετικη ανάμνηση απο εκείνα τα όμορφα χρόνια που πέρασαν πολύ γρήγορα..
Αναστάση με συγκίνησες με τον παππου σου και μου θυμησες τον δικο μου που μ επαιρνε μαζι του στο κυνηγι και συνεχιζω στα πατηματα του.
Ο ΜΟΝΟΣ λογος που δεν παω αλλου(και ας γινεται χαμος απο πουλια) εκτος απο το χωριο μου για εναρξη ειναι για να τιμησω το παππου μου και τα ωραια που μου μαθε.
Να εισαι γερός να θυμασαι ωραιες στιγμες που εφυγαν αλλα δεν ξεχνιούνται.
 
Tωρα μου έσκισες την καρδιά ρε Γιωργη.. Κάπου το εχω ξαναγράψει εδώ κάποτε αλλά θα το ξαναπώ γιατί μου θυμησες πολλα..και αναμνήσεις απο ανθρώπους που δεν βρίσκονται πια στην ζωή..
Νοέμβρης 1999 μονοκαννο μπαικαλ με αυτο ακριβως το φυσίγγι(8αρι μεταλλο ) και ν7 πήρα τον πρώτο μου λαγό σε περπατητο τσιχλας..του έριξα κ μία δεύτερη γιατί "σπαρταραγε"κ είχα ακούσει ότι αν ειναι ζωντανός σε γρατσουναει κ τον φοβηθηκα..
Η απόσταση ατό σπίτι του παππού όπου κυνηγουσα ήταν καμιά 500αρια μετρα κ ανηφόρα.. σε δευτερόλεπτα είχα ανέβει πάνω φωνάζοντας παππουουουου..τα τσιχλοκοτσυφα στο πέρασμα μου έβγαιναν σωρό..αλλά δεν έδινα σημασία..τουτη την φορά είχα μεγάλο τρόπαιο...
Ο παππούς όλο χαρά ,Μπράβο Αναστάση "μισολα'ι' "ειναι που τον έβγαλες..
Τηλέφωνο στον πατέρα,μόλις έρθεις να με πάρεις φέρε κ την φωτογραφική μηχανή..
θα την βρω να την ανεβάσω, σαν την καλύτερη μου κυνηγετικη ανάμνηση απο εκείνα τα όμορφα χρόνια που πέρασαν πολύ γρήγορα..
Εύγε Τασο.
Τυχερός που έζησες την ευτυχία που φέρνει το "πέρασμα της σκυτάλης".
Ετσι ειναι με τα ευχάριστα. Περνάνε "γρήγορα".
Μακάρι να ειναι η διαδρομή μας "γρηγορη" (οχι σύντομη) γιατι η στεναχώρια και η αρρώστια "δεν περνάνε"
 
Αρε Τασαρα.. μερακλής και στις ιστορίες σου... ο παππούς είναι περήφανος να είσαι σίγουρος....shake hands.
αναμένουμε φωτό
Ευχαριστω Γιωργο!

Να εισαι γερός να θυμασαι ωραιες στιγμες που εφυγαν αλλα δεν ξεχνιούνται.
Να εισαι καλα επίσης..!Συγχαρητήρια που με αυτο τον τροπο τιμας τον παππού σου!
Ευγε Τασο.
Τυχερός που έζησες την ευτυχία που φέρνει το "πέρασμα της σκυτάλης".
Ετσι ειναι με τα ευχάριστα. Περνάνε "γρήγορα".
Μακάρι να ειναι η διαδρομή μας "γρηγορη" (οχι σύντομη) γιατι η στεναχώρια και η αρρώστια "δεν περνάνε"
Ευχαριστω!Ετσι ακριβως ειναι οπως τα λέτε!

Maionchi AZ-20. Aξεπεραστο φυσιγγι
Οτι πειτε κυριε Βικτωρα...my man.
Πιστεύω φέτος στα μπασιματα θα μπουμπουνησω μερικά σε καμία ψηλωμενη..


 
Ευχαριστω Γιωργο!


Να εισαι καλα επίσης..!Συγχαρητήρια που με αυτο τον τροπο τιμας τον παππού σου!

Ευχαριστω!Ετσι ακριβως ειναι οπως τα λέτε!


Οτι πειτε κυριε Βικτωρα...my man.
Πιστεύω φέτος στα μπασιματα θα μπουμπουνησω μερικά σε καμία ψηλωμενη..


Για να είναι την nsi τα classica τέτοιος έρωτας...φαντάζομαι τι θα κάναν αυτά!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top