Φυσίγγια για τσίχλες

Όνομα
panagiotis
Καλημέρα σας, έχω μια απορία και θα ήθελα αν ξέρεις κάποιος να με βοηθήσει, έχω πάρει μια κούτα 20αρα φυσίγγια με μπαρούτι g3000, από τον Σεπτέμβρη έως και τώρα ή με ζέστη, ή με υγρασία και μέχρι 7 βαθμούς, όπου το σηκώσω θάνατος, αλλά πολύ αίμα,και γουρούνια να έσφαζαν λιγότερο θα είχε!!!!!!! Αλλά δεν χαρίζει όμως, ούτε ζωντανά ούτε τίποτα, γιατί;;;;;
Σήμερα εριχνα νο9 με g3000.Μεσαίες και κοντες αποστασεις σκασιματα πραγματικα.Τα πουλια πεντακαθαρα.Δοκιμασα στο ταμπλο στις αποστασεις που ηθελα και στο θηραμα απεδειξαν το αποτέλεσμα. Αυριο παραγγέλνω 2κουτες.Ελεγξε την ποιοτητα των σκαγιων στο φυσίγγιο που εριχνες διοτι η g3000 αν και φθηνοτερη της mb32 αποδιδει πολυ θετικα και στις εναλλαγές του καιρου μεσα στην ημερα.Αυτα απο τις προσωπικες παρατηρησεις.

Όνομα
panagiotis
Καλημερα Παναγιωτη!!!
ΑΚΟΥ φιλε.....8 ωρε;ς δουλεια....8 ωρες υπνο.....8 ωρες για σενα και την οικογενεια....ετσι παει....
Λοιπον απο το 8ωρο της οικογενειας 2 ωρες για σενα.....Πιασε την ρελιαστρα του παπου και ξεκινα...
Ιδιαιτερη γνωση δεν χρειαζεται.....τωρα με το ιντερνετ τα εχεις ολα διπλα σου....
Παρε μια πυριτιδα....καλυκες - σκαγια ...και ξεκινα....αποφαση θελει......και να θυμασαι την ''τυχη'' μας
εμεις την φτιαχνουμε φιλαρα μου!!!! ;)
Νικο σε ευχαριστω ειναι ακριβώς οπως τα λες το 80 και το 81 γεμιζα και εγω προσωπικα για ενα Benardeli Roma αλλα μετα επεσα στις καραμπινες τα θηραματα κολαση και ριχναμε πολλα φυσιγγια και το σταματησα.Το εχω το θεμα αλλα σημερα που σας διαβαζω ειναι πολλα που εχουν προστεθει απο την εποχη εκεινη.Δεν σου κρύβω οτι τοχω στο πισω μερος του μυαλου μου παντως και αν το ξεκινησω να εισαι σιγουρος θα χρειαστώ μια καθοδηση απο ολους τους συναδελφους.
Μεχρι τοτε ομως παμε γερα εχουμε γλεντια φετος.

Νικο σε ευχαριστω ειναι ακριβώς οπως τα λες το 80 και το 81 γεμιζα και εγω προσωπικα για ενα Benardeli Roma αλλα μετα επεσα στις καραμπινες τα θηραματα κολαση και ριχναμε πολλα φυσιγγια και το σταματησα
Kαπου εκεί ήταν που σιγά-σιγα τα δικαννα ξεκίνησαν να χάνουν έδαφος......
Κρίμα όμως να αφήσεις τέτοιο πλαγιοκαννο.....

Άλλαξε φυσίγγι να ηρεμήσεις..
Έτσι ακριβώς.. Για αυτό κ στο εμπόριο γίνεται ο κακός χαμός από αυτα.......
Και μόνο Remington να υπηρχαν σίγουρα αρκετοί θα ήταν οι δυσαρεστημένοι.....

Όνομα
Νίκος
Νικο σε ευχαριστω ειναι ακριβώς οπως τα λες το 80 και το 81 γεμιζα και εγω προσωπικα για ενα Benardeli Roma αλλα μετα επεσα στις καραμπινες τα θηραματα κολαση και ριχναμε πολλα φυσιγγια και το σταματησα.Το εχω το θεμα αλλα σημερα που σας διαβαζω ειναι πολλα που εχουν προστεθει απο την εποχη εκεινη.Δεν σου κρύβω οτι τοχω στο πισω μερος του μυαλου μου παντως και αν το ξεκινησω να εισαι σιγουρος θα χρειαστώ μια καθοδηση απο ολους τους συναδελφους.
Μεχρι τοτε ομως παμε γερα εχουμε γλεντια φετος.

Δεν εχουν αλλαξει πολλα πραγματα Παναγιωτη!!!!
Απλα τωρα μαθαμε....και δινουμε σημασια στην λεπτομερεια φιλε!!!
Δλδ . πριν το γεμισμα....κοβουμε καλυκες στο ιδιο υψος....και μετα τους δινουμε την πρωτη ''βραση''...
να φυγει ο στατικος ηλεκτρισμος....
Εκει κανει την διαφορά η ιδιογομωση.... ;)

εικόνα_Viber_2021-11-20_16-30-34-394.jpgεικόνα_Viber_2021-11-20_16-30-53-307.jpg

Μακαρι να εχουμε γλεντια.....''ετοιμοπολεμος'' ειμαι.... :)

Όνομα
panagiotis
Δεν εχουν αλλαξει πολλα πραγματα Παναγιωτη!!!!
Απλα τωρα μαθαμε....και δινουμε σημασια στην λεπτομερεια φιλε!!!
Δλδ . πριν το γεμισμα....κοβουμε καλυκες στο ιδιο υψος....και μετα τους δινουμε την πρωτη ''βραση''...
να φυγει ο στατικος ηλεκτρισμος....
Εκει κανει την διαφορά η ιδιογομωση.... ;)

View attachment 36275View attachment 36276

Μακαρι να εχουμε γλεντια.....''ετοιμοπολεμος'' ειμαι.... :)
Νικολα μεχρι σημερα στα χρονια που εφθασα δεν ειδα ποτέ μου τιποτα απλο.Παντα με οτι επιανα και πιανω στα χερια μου το αντιμετωπιζω με προσοχη και σεβασμο.Επειδη ψαχνω παντα την λεπτομερεια που θα κανει την διαφορα.Οπως και να εχει οταν ερθει η στιγμη εκεινη θα τα βαλουμε ολα στη σειρα τους.Σε ευχαριστω και παλι.

Όνομα
Γιάννης
Όχι ρε φίλε
Με το τσιγγέλι στα βγάζουμε!
Σ' έβγαλε Ι5 ο τρελογιατρός;
m0546.gif

Όνομα
Γιάννης
Δεν εχουν αλλαξει πολλα πραγματα Παναγιωτη!!!! Απλα τωρα μαθαμε....και δινουμε σημασια στην λεπτομερεια φιλε!!! Δλδ . πριν το γεμισμα....κοβουμε καλυκες στο ιδιο υψος....και μετα τους δινουμε την πρωτη ''βραση''... να φυγει ο στατικος ηλεκτρισμος.... Εκει κανει την διαφορά η ιδιογομωση.... ;) View attachment 36275View attachment 36276 Μακαρι να εχουμε γλεντια.....''ετοιμοπολεμος'' ειμαι.... :)
Κυρ Νίκο,
Όταν πέσει η κατσαρίδα από το χερούλι της κατσαρόλας σημαίνει ότι έχει φύγει ο στατικός ηλεκτρισμός;
m0551.gif

Όνομα
Αριστος
Σήμερα εριχνα νο9 με g3000.Μεσαίες και κοντες αποστασεις σκασιματα πραγματικα.Τα πουλια πεντακαθαρα.Δοκιμασα στο ταμπλο στις αποστασεις που ηθελα και στο θηραμα απεδειξαν το αποτέλεσμα. Αυριο παραγγέλνω 2κουτες.Ελεγξε την ποιοτητα των σκαγιων στο φυσίγγιο που εριχνες διοτι η g3000 αν και φθηνοτερη της mb32 αποδιδει πολυ θετικα και στις εναλλαγές του καιρου μεσα στην ημερα.Αυτα απο τις προσωπικες παρατηρησεις.
Ναι έχεις δίκιο, σήμερα που έκανε κρύο το πρωί και υγρασία 100% είδα άλλο αποτέλεσμα, πραγματικά καθαρά πουλιά και εγώ χωρίς καθόλου αίμα

Περιοχή
Γέρακας
Ποιο φυσίγγι με G3000 ;

Όνομα
Νίκος
Κυρ Νίκο,
Όταν πέσει η κατσαρίδα από το χερούλι της κατσαρόλας σημαίνει ότι έχει φύγει ο στατικός ηλεκτρισμός;
m0551.gif

Αν δεν το κανεις αυτο....δυσκολα εως αδυνατον να γεμισεις σωστα με διβασικη.....''χορευει'' η πυριτιδα
και ειναι εκτος φουστας κολλημενη στα τοιχωματα του καλυκα..... ;)

Επεσε η κατσαριδα.... :D

εικόνα_Viber_2021-11-20_18-59-40-210.jpg

Last edited:
Όνομα
Γιάννης
Αν δεν το κανεις αυτο....δυσκολα εως αδυνατον να γεμισεις σωστα με διβασικη.....''χορευει'' η πυριτιδα και ειναι εκτος φουστας κολλημενη στα τοιχωματα του καλυκα..... ;) Επεσε η κατσαριδα.... :D View attachment 36285
Έχεις δίκιο κυρ Νίκο! Χρειάζομαι γυαλιά!...
Βρωμοδουλειά και ταλαιπώρια η κατσαρίδα όμως. Πάρε ένα κροκοδειλάκι να είσαι νοικοκύρης.
c0528.gif

Περιοχή
Εύβοια
Όνομα
Χρήστος
Για να είμαι και λίγο on topic όμως, εμένα τα 28g του NSI Due Europe κλωτσάνε περισσότερο στο πλάγιο απ' ό,τι τα 32g του MB Gigante. Όπως κλωτσάνε όμως έτσι και θερίζουν σε #8,5. Πολύ ωραίο φυσιγγάκι!
Δεν έχω καταλάβει κλώτσημα και γενικά δεν καταλαβαίνω από κανένα.Πάνω στην ανατριχίλα δεν νιώθω που λέμε.Πολύ ωραίο φυσίγγι όντως!!!

Όνομα
Σπυρος
Ρε παιδιά, ειλικρινά τώρα, τι σημαίνει ότι κλωτσάει το όπλο; Επειδή το έχω διαβάσει πολλές φορές και μου έχει κάνει εντύπωση.Μία μόνο φορά θυμάμαι που με πόναγε το ζυγωματικό για μέρες, επειδή επώμισα όπως νάναι.

Όνομα
Δημητρης
Ξέρω και εγώ σήμερα έριξα τα mezzo 32 δεν δεν..
Σήμερα η μέρα ηταν απολύτως ιδανική για τα φυσίγγια. Ξεροβορι και όλα στεγνά ακόμη και στη ποταμια που ειχα πιασει και τα csb32 του Ρουμελιώτη κυριολεκτικά θεριζαν. Όλα στουπια επεσαν. Αν θυμάμαι καλά έχεις κακα αποτελέσματα με 3 τύπους φυσιγγιων Λάμπρο! Άστον να πάει στην ευχη......