Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
www.youtube.com/watch?v=iMg9jXSEFQI

Εάν όντως ισχύουν τα βλητικά δεδομένα του παραπάνω βίντεο, θα τολμούσα να ισχυριστώ πως το συγκεκριμένο φουσέκι αποτελεί ένα ιδανικό τσιχλοφούσεκο...!!! Και στο καρτέρι και στο περιπατητό...!!! Με τσοκ 4 και 3 άστρα στα δίκαννα, 3 άστρα στα αυτογεμή, θα είναι "ταμάμ" στα τσιχλοκότσυφα...!!!
Σκληρά σκάγια με 5% αντιμόνιο δε νομίζω ότι χρειάζονται στη τσιχλα
 
www.youtube.com/watch?v=iMg9jXSEFQI

Εάν όντως ισχύουν τα βλητικά δεδομένα του παραπάνω βίντεο, θα τολμούσα να ισχυριστώ πως το συγκεκριμένο φουσέκι αποτελεί ένα ιδανικό τσιχλοφούσεκο...!!! Και στο καρτέρι και στο περιπατητό...!!! Με τσοκ 4 και 3 άστρα στα δίκαννα, 3 άστρα στα αυτογεμή, θα είναι "ταμάμ" στα τσιχλοκότσυφα...!!!
Πρώτον εκεί που φτιάξανε το σκοπευτηριο Ψαχνών μας χάλασαν κάτι καρτερακια καλουτσικα αλλά χαλαλι. Δεύτερον εγώ με τα mezzo 28 δεν τα βρήκα. Η πλειοψηφία των πουλιών που έπεφταν ηταν ζωντανα. Μπορεί να έφταιγα εγώ αλλά δεν....
 
Σκληρά σκάγια με 5% αντιμόνιο δε νομίζω ότι χρειάζονται στη τσιχλα
Ας έχουνε και 2 ή 3%, μια χαρά είναι για την καταβολή της τσιχλούλας και γενικότερα των μικρών θηραμάτων... Και είναι και πολύ πιο οικονομικά σε σχέση με τα 5% αντιμονίου... Και αυτό μετράει πολύ στο τσιχλοκυνήγι, που ρίχνουμε πολλά-πολλά τσιχλοφούσεκα... Σε πιο μεγάλα και σπάνια θηράματα, μας παίρνει άνετα να ρίχνουμε σαφώς πιο ποιοτικά και σκληρά σκάγια...
Ωστόσο, το ότι τα ιδιαίτερα σκληρά σκάγια παρουσιάζουν καλύτερη βλητική συμπεριφορά, αυτό είναι γεγονός, διότι απλούστατα, δεν παραμορφώνονται ούτε από τις βίαιες πιέσεις της πυροδοτήσεως, ούτε από τις τριβές με τα εσωτερικά τοιχώματα της κάννης, ούτε από τη σύσφιγξη του τσοκ...
 
Πρώτον εκεί που φτιάξανε το σκοπευτηριο Ψαχνών μας χάλασαν κάτι καρτερακια καλουτσικα αλλά χαλαλι. Δεύτερον εγώ με τα mezzo 28 δεν τα βρήκα. Η πλειοψηφία των πουλιών που έπεφταν ηταν ζωντανα. Μπορεί να έφταιγα εγώ αλλά δεν....
Είναι λίγο αργό. ;)
 
www.youtube.com/watch?v=iMg9jXSEFQI

Εάν όντως ισχύουν τα βλητικά δεδομένα του παραπάνω βίντεο, θα τολμούσα να ισχυριστώ πως το συγκεκριμένο φουσέκι αποτελεί ένα ιδανικό τσιχλοφούσεκο...!!! Και στο καρτέρι και στο περιπατητό...!!! Με τσοκ 4 και 3 άστρα στα δίκαννα, 3 η 4 άστρα στα αυτογεμή, θα είναι "ταμάμ" στα τσιχλοκότσυφα...!!! Σε νούμερο 9μισι καλύτερα...
Τα χρησιμοποίησα στα μπασίστα της τσίχλας την περίοδο '18-'19. Τα περισσότερα πουλιά τα κυνηγαγα να τα πιάσω. Πολλά ζωντανά και πολύ αίμα. Δεν ξέρω.....
 
Για τις βατές καιρικά μέρες χρησιμοποιω nsi sporting due 28gr, n8,5 αν έχει βαρύ καιρό ανεβάζω γραμμάρια και πάω nsi sipe 32gr (υπερβολή τα 32..) n9.
Πέρσι δοκίμασα Oscar double mix 30gr, 8/9 και εντυπωσιάστηκα. Σύσφιξη 2-4* με το 4* βασικό.
 
@ΝίκοςΠ μπορούμε κάποια στιγμή να το τσεκάρουμε αυτό?

Αρη δεν μπορω να υποσχεθω τιποτα. Εαν υπαρχει στο Καρλοβασι , ευχαριστως να το παρω και
να το ''ξεσκονισω''.....Για να το παραγγειλω απο Αθηνα....χλωμο το βλεπω φιλε!!!
 
Ας έχουνε και 2 ή 3%, μια χαρά είναι για την καταβολή της τσιχλούλας και γενικότερα των μικρών θηραμάτων...
Το "αντίβαρο" του πλεονεκτήματος των σκληρών σκαγιών είναι αυτά να προκαλέσουν διαμπερή τραύματα. Εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ σκάγια με αντιμόνιο αλλά η θεωρία λέει ότι το διαμπερές τραύμα θα καταβάλει μεν το πουλί αλλά αργότερα και όχι ακαριαία. Δεν ξέρω αν έχει συμβεί αυτό στην πράξη σε κάποιον. Πρόσφατα φίλος μου τουφέκισε τρυγόνι με 4% αντιμόνιο (nsi fluo) και είχε τρία διαμπερή τραύματα το τρυγόνι, το βρήκε ωστόσο. Υπάρχει διαφορά εξάλλου με την τουφεκιά στην τσίχλα των μπασιμάτων μ' αυτή του περπατητού, οπότε και οι αποστάσεις συνήθως είναι μικρότερες. Προσωπικά με τα κλασικά σκοπευτικά 28άρια είμαι μια χαρά για περπατητό. Στα μπασίματα θα δοκίμαζα να αυξήσω λίγο τα γραμμάρια αλλά δεν είμαι βέβαιος για την αποτελεσματικότητα του αντιμονίου στην τσίχλα.
 
Γνωστός στο χωριό έριξε φέτος τα καινούργια Oscar CH6 στα τρυγονια.Απο ότι μου είπε του άρεσαν πολύ και τα βρήκε καλύτερα από τα red fire του ίδιου.
Κ εδώ τα έριξαν αρκετοί φέτος κ απ'ότι μου είπαν,αξίζουν.

Υ.Γ. Φέτος τα πρωτοέφεραν εδώ τα Oskar...
 
Γνωστός στο χωριό έριξε φέτος τα καινούργια Oscar CH6 στα τρυγονια.Απο ότι μου είπε του άρεσαν πολύ και τα βρήκε καλύτερα από τα red fire του ίδιου.
Επίσης,τη CH6 την έριξα σε εμπορικό το '17-18 κ ήταν γεμισμένα τα J&B Super 33gr του Δ.Τσιπούρα απ'την Άμφισσα....ΤΕ-ΛΕΙ-Ο φυσίγγι.....
 
Κ εδώ τα έριξαν αρκετοί φέτος κ απ'ότι μου είπαν,αξίζουν.

Υ.Γ. Φέτος τα πρωτοέφεραν εδώ τα Oskar...
Έχει προσεγμένα φυσίγγια ο συγκεκριμένος και πολλές επιλογές.Ωραιο φαίνεται και το καινούριο του με m92s για αργότερα.
 
Τα είχαν και στα Λεχαινά, αλλά και στο Βαρθολομιό,τα οποία τα έχει ακόμα
Δν με νοιάζει ρε....εσείς έχετε άλλο θεό εκεί πέρα....2 καταιγίδες πέρασαν τις προάλλες κ ούτε ψυχάλα δν έριξε κει.....Άι σιχτίρ....yelling.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top