Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Έχω αναρωτηθεί πολλές φορές με το θέμα τιμών σκεφτόμενος καλό με 7.50 η με 6.50 γιατί μερικές φορές αν και υποτιμούμε την τσίχλα πιστεύω πως θέλει πολύ καλό φυσίγγι λόγο μεγέθους και συνθηκών διαφορετικών που μπορεί να συναντήσουμε στο κυνήγι της και αν είμαι σίγουρος με το 7.50 το προτιμώ από το 6.50 αφού αν μου πάει στραφι το κυνήγι η αντί για 1/3 που λέει ο λόγος μου βγει 1/5 θα είναι το 6.50 σαν να το πλήρωσα 9€ . Πάντα είχα αμφιβολίες για τα φθηνά φυσίγγια στην τσίχλα δεν είναι ορτύκι που άμα το φτύσεις θα πέσει και τα περνάω από δοκιμή πριν αγοράσω ποσότητα γιατί έχω φάει και φίλες όπως όλοι πιστεύω.
+10000000!!!
 
Καλησπέρα στην ομαδα κ καλη σεζον να εχουμε....εγω το λαμπρο euromix τα τελευταια χρονια δεν το αλλάζω με τπτ...απολυτα ευχαριστημενος κ με full choke σταθερο
Μεγάλη απογοήτευση από πλευράς μου τουλάχιστον αυτό το φυσίγγι, πολλά ζωντανά πουλια
 
Φολες
Ναι τις ξέρω αυτές. :) :) :)
Η μεγαλύτερη ήταν 1000άρα.

Τα φυσίγγια πρέπει να είναι αυτά που δουλεύουν εκτός και αν η τιμή ανεβαίνει σε δυσθεώρητα ύψη άνευ λόγου.
Το ιδανικό θα ήταν να κατασκευάζουν φυσίγγια με συνταγή κατα παραγγελία ... δεν ξέρω αν το κάνει κανένας και πόσα ζητάει.
Όχι γιατί δεν μπορείς να βρεις καλό φυσίγγι αλλά γιατί τα υλικά αλλάζουν άνευ ειδοποίησης και σήμανσης ...
Βέβαια ακόμα και να γνωρίζεις την ιδανική συνταγή με μια αλλαγή lot πυρίτιδας πάλι ίσως να υπάρχει πρόβλημα.
Οπότε ή εμπιστεύεσαι παραγωγό ή αρχίζεις ιδιογόμωση.
 
Έχω αναρωτηθεί πολλές φορές με το θέμα τιμών σκεφτόμενος καλό με 7.50 η με 6.50 γιατί μερικές φορές αν και υποτιμούμε την τσίχλα πιστεύω πως θέλει πολύ καλό φυσίγγι λόγο μεγέθους και συνθηκών διαφορετικών που μπορεί να συναντήσουμε στο κυνήγι της και αν είμαι σίγουρος με το 7.50 το προτιμώ από το 6.50 αφού αν μου πάει στραφι το κυνήγι η αντί για 1/3 που λέει ο λόγος μου βγει 1/5 θα είναι το 6.50 σαν να το πλήρωσα 9€ . Πάντα είχα αμφιβολίες για τα φθηνά φυσίγγια στην τσίχλα δεν είναι ορτύκι που άμα το φτύσεις θα πέσει και τα περνάω από δοκιμή πριν αγοράσω ποσότητα γιατί έχω φάει και φίλες όπως όλοι πιστεύω.
Καλά άσε το θέμα με τη τιμή.το τορντο το πορτοκαλί π.χ που σε γενικές γραμμές έχει καλά υλικά πριν μια πενταετία το παίρναμε 4,60-5 ευρώ στο κιβώτιο και τώρα είναι ανάλογα τη περιοχή κοντά η πάνω στα 7 ευρώ.οποτε όλα είναι σχετικά
 
Γιάννη στα πιο πολλα κσρτερια ένας έμπειρος τσιχλοκυνηγος με ένα sporting 28 γρ ν 8 1/2 , πολυ δυσκολα θα χάσει πουλι, δεν θέλει κάτι ιδιαίτερο η τσίχλα στο φυσιγγι, απαιτεί όμως σκοπευτικη δεξιότητα κ μεγάλη εμπειρία από τον κυνηγο
9αρακι Μήτσο 9αρακι
 
Έχω αναρωτηθεί πολλές φορές με το θέμα τιμών σκεφτόμενος καλό με 7.50 η με 6.50 γιατί μερικές φορές αν και υποτιμούμε την τσίχλα πιστεύω πως θέλει πολύ καλό φυσίγγι λόγο μεγέθους και συνθηκών διαφορετικών που μπορεί να συναντήσουμε στο κυνήγι της και αν είμαι σίγουρος με το 7.50 το προτιμώ από το 6.50 αφού αν μου πάει στραφι το κυνήγι η αντί για 1/3 που λέει ο λόγος μου βγει 1/5 θα είναι το 6.50 σαν να το πλήρωσα 9€ . Πάντα είχα αμφιβολίες για τα φθηνά φυσίγγια στην τσίχλα δεν είναι ορτύκι που άμα το φτύσεις θα πέσει και τα περνάω από δοκιμή πριν αγοράσω ποσότητα γιατί έχω φάει και φίλες όπως όλοι πιστεύω.
Έχεις απόλυτο δίκιο καμία φορά το φτηνό είναι ακριβο,έχω πετάξει φυσίγγια στο βουνό από τα νεύρα μου λόγω αφλογιστιας και άλλων παραγόντων και μην πει κανείς ότι ο πίσω σκοτώνει και ότι όλα τα φυσίγγια σκοτώνουν υπάρχουν και φολες που λέει ο Γιάννης.
 
9αρακι Μήτσο 9αρακι
9αρακι ορτύκι τσίχλα τρυγόνα πέρδικα μπεκάτσα εγώ πάντα και οι υπόλοιποι περί ορέξεως ότι προτιμάει ο κάθε ένας μέχρι τουλάχιστον τα 35 μετρα να μη πω παραπάνω και αρχίσουμε γκρίνιες τα σκοτώνει όλα τα παραπάνω εύκολα .
 
Καλησπέρα στην ομαδα κ καλη σεζον να εχουμε....εγω το λαμπρο euromix τα τελευταια χρονια δεν το αλλάζω με τπτ...απολυτα ευχαριστημενος κ με full choke σταθερο
[/QUOTE το euromix το έριχνα χρόνια, τσίχλα, ορτύκια ,καρακάξες, τρυγόνια πολλά κιβώτια, ήταν το αγαπημένο μου φυσίγγι με όλους τους καιρούς.τα τελευταία χρόνια το έκανε ο Ναυπλιώτης να μην θέλω να το βλέπω.
 
Συμφωνώ ότι θέλει τα παραπάνω αλλά πες μου αν ένα πρωινό συναντήσεις θερμοκρ κοντά στο 0 η υγρασία 100% σχεδόν με πουλιά να περνάνε στα 40 μέτρα με το Σπόρτιγκ επειδή είναι συχνά αυτά τα φαινόμενα στο κυνήγι της τσίχλας για να μην πω έχει κάνα χιόνι και βρεθείς το ξημέρωμα με μείον 5 έχεις Σπόρτινγκ να δουλεύει στις παραπάνω συνθήκες αν ναι ποιο είναι?
Προσωπικά ρίχνω με διπλή προσκοπευση στο πολυ κρυο, δεν έχεις άλλο θέμα στην τσίχλα, απλώς μένεις πισω , ειμαι φανατικός τσιχλας φίλε, στο κυνήγι αυτό έχω παρει τέσσερα ντοκτορά ξέρω ακριβώς τι γραφω, μάρκες φυσιγγιου δεν γράφω γιατί δεν μου αρέσει
 
Στις τσιχλες να ρίχνεται 10ρακια.

Εγώ έριξα σε τρυγόνια αγριοπεριστερα και πέρδικες και είδα τι κάνουν.

8 Ρίχνω πρώτο στην περδικα.
Απορώ πως ρίχνεται τέτοια νούμερα στην τσίχλα.

Ναβαρο 30.
Φοβερό και καλή τιμή.
 
Γιάννη στα πιο πολλα κσρτερια ένας έμπειρος τσιχλοκυνηγος με ένα sporting 28 γρ ν 8 1/2 , πολυ δυσκολα θα χάσει πουλι, δεν θέλει κάτι ιδιαίτερο η τσίχλα στο φυσιγγι, απαιτεί όμως σκοπευτικη δεξιότητα κ μεγάλη εμπειρία από τον κυνηγο
Tα 20γρ να δείς τι κάνουν .Θα εκπλαγείς .D20v 1.50 x20 gr n.9
 
Δεν ξέρω ρε παιδιά μπορεί να χετε δίκιο αλλά εγώ το 9αρι και τα 32/30γρ δεν τα αλλάζω με κανένα όπως έχει συνηθίσει ο κάθε ένας και σε τι αποστάσεις ντουφεκαει η Χρυσή τομή είναι ότι βολεύεται ο καθένας .Εγώ ντουφεκαω τσίχλες από τα 7μετρ μέχρι και τα 50 και βάλε και προσωπικά επειδή έχω τύχει σε πολύ άσχημες συνθήκες λόγο του ότι τις γουστάρω και εγώ και τις κυνηγάω έχω δει να πέφτει πολύ κλάμα με τα φυσίγγια και πηγαίνω στην πεπατημένη με τα εργοστασιακά όταν γέμιζα έριχνα άλλα πράγματα .
 
Πριν 3 σεζόν είχα πάρει ένα φυσίγγι 34 γρ νο 10, μιλάμε πρέπει να πήρα 17 τσίχλες στο κουτί, όλες σουρωτήρι. Επειδή έχω αρκετό στοκ δεν σκοπεύω να αγοράσω κυνηγετικά φυσίγγια φέτος, αλλά για του χρόνου θέλω να βρω ένα ωραίο 10ακι 32 γρ. με Καρδαρά.
 
Πριν 3 σεζόν είχα πάρει ένα φυσίγγι 34 γρ νο 10, μιλάμε πρέπει να πήρα 17 τσίχλες στο κουτί, όλες σουρωτήρι. Επειδή έχω αρκετό στοκ δεν σκοπεύω να αγοράσω κυνηγετικά φυσίγγια φέτος, αλλά για του χρόνου θέλω να βρω ένα ωραίο 10ακι 32 γρ. με Καρδαρά.
Ποτέ ένα .
Τουλάχιστον 2 Μάνο με διαφορετικά χαρακτηριστικά το ένα απο το άλλο .
Ένα sipe κι'ένα με GM3 ή D20 για παράδειγμα
 
Συμφωνώ ότι θέλει τα παραπάνω αλλά πες μου αν ένα πρωινό συναντήσεις θερμοκρ κοντά στο 0 η υγρασία 100% σχεδόν με πουλιά να περνάνε στα 40 μέτρα με το Σπόρτιγκ επειδή είναι συχνά αυτά τα φαινόμενα στο κυνήγι της τσίχλας για να μην πω έχει κάνα χιόνι και βρεθείς το ξημέρωμα με μείον 5 έχεις Σπόρτινγκ να δουλεύει στις παραπάνω συνθήκες αν ναι ποιο είναι?
Γιαννη περσι με παγωμενα τα παντα γυρω, χιονονερο και θερμοκρασία 0 στο αυτοκινητο, δουλεψα τα 28γραμ/8νουμερο του Κενταυρου και οτι επαιρνε την τουφεκια επεφτε....
Για την ακριβεια οι συνθηκες ηταν φουλ χιονοστρωση στα γυρω χωρια, εγω πηγα Ξηρονομη οπου δεν ειχε χιονι κατω, αλλα το κρυο ηταν τσουχτερο και εριχνε χιονονερο και ψιχαλα...αρα η ατμοσφαιρα ειχε νερο οπως καταλαβαινεις ...
 
Πριν 3 σεζόν είχα πάρει ένα φυσίγγι 34 γρ νο 10, μιλάμε πρέπει να πήρα 17 τσίχλες στο κουτί, όλες σουρωτήρι. Επειδή έχω αρκετό στοκ δεν σκοπεύω να αγοράσω κυνηγετικά φυσίγγια φέτος, αλλά για του χρόνου θέλω να βρω ένα ωραίο 10ακι 32 γρ. με Καρδαρά.
Με βύσμα Καρδαρά είναι ακόμα και του Ρουμελιώτη εκτός από του ίδιου του Καρδαρά, αλλά πες μας και ποίο 34αρι ήταν να το δοκιμάσουμε και εμείς φίλε Μάνο.
 
Ποτέ ένα .
Τουλάχιστον 2 Μάνο με διαφορετικά χαρακτηριστικά το ένα απο το άλλο .
Ένα sipe κι'ένα με GM3 ή D20 για παράδειγμα
Ναι Λάμπη συμφωνώ απόλυτα. Εννοώ ότι θέλω να πάρω μια τέτοια συνταγή να ρίξω, όχι ότι θα είναι το μόνο.

Με βύσμα Καρδαρά είναι ακόμα και του Ρουμελιώτη εκτός από του ίδιου του Καρδαρά, αλλά πες μας και ποίο 34αρι ήταν να το δοκιμάσουμε και εμείς φίλε Μάνο.
Αρι εννοείται τον Ανδρέα θα βάλω να μου τα γεμίσει. Το καλύτερο κυνηγετικό του που έχω ρίξει είναι 32αρι 9αρια με μισοταπα. Ηταν το b&p nike 34 και το είχα ρίξει με το 725 που είχα τότε.
 
Ηταν το b&p nike 34 και το είχα ρίξει με το 725 που είχα τότε.
Το bp Nike 34gr έχει έρθει μόνο σε ν8 κ 9...
Εκτός κ ήταν τα f2..
θυμάμαι δοκιμή σου με το bp Nike 32gr ν10 με το 725 κ το brain bell....

Kαλα τα λέω μεγάλε αποχιαστη μαχητικών αλιευμάτων?? .yel.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top