Φυσίγγια για το βάλτο

Σου αρεσε Παυλο ε???Οταν του ελεγα για την ΑΟ με κιτασε παραξενα το παλικαρακι. Τορα κανεi Loading απο τον Ιούνιο. ΧΑ ΧΑ ΧΑ.smashfrak..smashfrak.
 
Αν θυμαμε καλά πιστευω ότι τα φυσίγγια του εμπορίου δεν προτιμάν πολύ την ΑΟ,Αν εξαιρέσω τα κυπριακα victory δεν μπορώ να θυμηθώ κάποιο άλλο.
 
Κόντρα δόση κόντρα ξυρισμα....sarcastic.

Τασο ξυρισμα βαθυτατο. Αν δεν μας κοβανε τα μολυβδινα αποκλειστικα με αυτο θα κυνηγουσα. Η τουφεκια της ζωης μου ανεξαρτητου θηραματος με αυτο το φυσιγγι. Σε μια απιθανη αποσταση με πολυ ανοιχτο τσοκ, φευγατος προς τη βαρκα λογω καιρου. Ακομη προσπαθω να καταλαβω πως κατεβηκε το πουλι απο εκει πανω. Τυχερο σκαγιο, τυχερη τουφεκια τα δεχομαι ολα, ομως πως το σκαγιο εκει πανω ειχε ακομη τετοια κινητικη ενεργεια για να γκρεμισει τον πρασινο δεν μπορω ακομα να κατανοησω. Και εχω συνεχεια αυτη τη σκηνη μπροστα μου απειρες φορες να στοχειωνει τα κυνηγια μου.
 
Βρε παιδια αφου στο ιδιογομωση γραφει πεντακαθαρα οτι δεν κανει για υγρασια και οτι ειναι σχετικά ευάλωτη στις διάφορες μεταβαλλόμενες κλιματολογικές αλλαγές!
"Εφόσον θεωρήσουμε την υγρασία ως δεδομένο παράγοντα προς αποφυγή, ...... και ...... Εφόσον δεν θα υπάρχει σχετικά υψηλή υγρασία στο περιβάλλον και ο καιρός θα παραμένει σχετικά στεγνός, η πυρίτιδα A0 θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ακόμη και στον βάλτο"
Αρα τι παπια και λιμνες λετε με την Α0
 
Βρε παιδια αφου στο ιδιογομωση γραφει πεντακαθαρα οτι δεν κανει για υγρασια και οτι ειναι σχετικά ευάλωτη στις διάφορες μεταβαλλόμενες κλιματολογικές αλλαγές!
"Εφόσον θεωρήσουμε την υγρασία ως δεδομένο παράγοντα προς αποφυγή, ...... και ...... Εφόσον δεν θα υπάρχει σχετικά υψηλή υγρασία στο περιβάλλον και ο καιρός θα παραμένει σχετικά στεγνός, η πυρίτιδα A0 θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ακόμη και στον βάλτο"
Αρα τι παπια και λιμνες λετε με την Α0

Τολι θεωρητικα ειναι οπως γραφεις. Ισως και να ισχυει ετσι στις συμβατικες γομωσεις. Στις κοντρα δοσεις ισχυουν αλλα πραγματα. Επειδη το setup αυτο το εχω ριξει απο -2 μεχρι +18 C στο βαλτο, επιβεβαιωνω οτι σπανια βλεπεις τετοια σταθεροτητα στην αποδοση.
 
Αν μεναμε ολοι στο τι γραφουν οι πυριτιδες και οι επισημοι πινακες θα ριχναμε ολοι στο Α1 1,60χ32....ghe. Η ιδιογομωση ειναι για να ανακαλυψεις αυτο που δεν βρισκεις αλλου, οχι για οικονομια στα φυσιγγια εμποριου... ;)
 
Αν μεναμε ολοι στο τι γραφουν οι πυριτιδες και οι επισημοι πινακες θα ριχναμε ολοι στο Α1 1,60χ32....ghe. Η ιδιογομωση ειναι για να ανακαλυψεις αυτο που δεν βρισκεις αλλου, οχι για οικονομια στα φυσιγγια εμποριου... ;)

Συμφωνώ με τον φίλτατο Άρη, αν και έδωσε πολύ πολιτική απάντηση. Προσωπικά δεν την πάω την Α Γαλλίας και δε νομίζω να ξανακάνω δοκιμές με αυτή. Δεν φταίει η πυρίτιδα βέβαια απλά δεν μου κάνει το σετάκι της εμένα..
 
Βρε παιδια αφου στο ιδιογομωση γραφει πεντακαθαρα οτι δεν κανει για υγρασια και οτι ειναι σχετικά ευάλωτη στις διάφορες μεταβαλλόμενες κλιματολογικές αλλαγές!
"Εφόσον θεωρήσουμε την υγρασία ως δεδομένο παράγοντα προς αποφυγή, ...... και ...... Εφόσον δεν θα υπάρχει σχετικά υψηλή υγρασία στο περιβάλλον και ο καιρός θα παραμένει σχετικά στεγνός, η πυρίτιδα A0 θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ακόμη και στον βάλτο"
Αρα τι παπια και λιμνες λετε με την Α0
Και γω πιστεύω είναι περισσότερο θέμα στησίματος ενός φυσιγγίου, ειδάλλως όλοι οι βαλτοκυνηγοί στον κόσμο μόνο με διβασικές μπαρούτες θα κυνηγούσαν...
 
Προσωπικά αν βάλω κάτω τα έξοδα για δοκιμές ειναι παρα πολλα.Εχω την αρωστια να ψαχνωμαι να βρίσκω set up με πολες πηριτιδες.Καμια φορα σε εκπλιση αυτο που βλεπεις με υλικα που δεν φαντασεσε.
 
Αφού πειραματίζεστε με φυσίγγια βαλτού , γιατί δεν παίζεται με την ασφαλή λύση των διβασικών?? Αφού καταφέρνετε και κάνετε ρε παιδιά τις μη προβλεπόμενες πυρίτιδες να δουλεύουν εκτός «προδιαγραφών» τους … φαντάζομαι με τις προβλεπόμενες θα κάνατε παπάδες!! Αρά είναι λίγο παράταιρο να προσπαθείς να φτιάξεις το μέτριο, ενώ έχεις διαθέσιμο το άριστο.
Και μην πιάσουμε , η χαρά της δημιουργίας κλπ, γιατί αν πας Έβρο με τα ελάχιστα παπιά που έχει και φας φόλα απτά φυσίγγια με την π.χ. Α0 , έλα πες μου για χαρά δημιουργίας μετα :)
Επίσης δεν είναι τυχαίο, ολοι σχεδον (εταιρείες κ τοπικοι κατασκευαστες) στα φυσίγγια που έχουν να κάνουν με δύσκολα κυνήγια, κυρίως διβασικές δουλεύουν. Λέτε να μην ξέρουν αυτοί ε??
 
Ολες οι πυριτιδες κανουν για ολα, μην πεφτετε θυματα του marketing... Το εχω ξαναπει κ συνεχιζω να το πιστευω, βαζω κ στοιχημα μαλιστα τα υλικα μιας χρονιας, οτι μπορω να κυνηγησω ολα τα θηραματα με μια κ μοναδικη πυριτιδα, την πιο φτηνη, Aquila θελετε, Gm3 θελετε ( αυτη τη δευτερη μην την επιλεξετε γιατι αν δειτε τι κανει στο βαλτο θα τριβετε τα ματια σας)... Απλα μερικες πυριτιδες ειναι λιγο πιο "παιχνιδιαρες" η σηκωνουν πιο πολλα γραμμαρια...
 
Δηλαδή Άρι η aquilla και gm3 είναι πυρίτιδες που κάνουν για κόντρα δόση?Φανταζομε ότι όλες η πυρίτιδες δεν προσφέρονται για κάτι τετοιο.
 
Δεν δουλευουν μονο οι κοντρα δοσεις Τασο στα δυσκολα θηραματα, δουλευουν κ οι πιο φυσιολογικες συνταγες... Ας πουμε η GM3 μπορει να κανει κοντρα δοση στα 28 γρ... Θα την εμπιστευετεις ομως ψυχολογικα στα 28 γρ ν5? Εκει ειναι το θεμα... Ο ψυχολογικος παραγοντας...
 
Φιλε tolisr1:)τα πραγματα ειναι οπωσ τα λεει ο αρισ ολλα ειναι θεμα μάρκετινγκ ποιοσ σου είπε οτι η διβασηκεσ ειναι ασφαλεισ λύση για τον βαλτο. οσο αν ξερουν η δεν ξερουν τη κανουν η κατασκευβαστεσ ειναι μεγαλη κουβέντα. εκτοσ ελάχιστον εξαίρεσεων.
 
Back
Top