Φυσίγγια για το βάλτο

Γιωργο συμφωνω!ομως αν μπεις στο σαιτ της lambro θα δεις οτι έχει κάνει κάποιες αλλαγές στις πιέσεις όπως και στο μπιτουρμπο.

Σπάνια εχω δει αλλαγή σε πετυχημένα φυσίγγια και να πηγαίνουν καλύτερα. Μακάρι να ειναι η εξαίρεση.
 
Καλησπέρα, στους ποταμούς είναι υποχρεωτικό να κυνηγάμε ατσάλινα σκάγια? Ενδιαφερομαι για τον αλιάκμονα. εχω βρεί απο το καλοκαίρι μερικές ντοπιάρες φαλαρίδες και με το που ανοίξουν σκέφτομαι να τους κάνω μια επίσκεψη. Τί γνώμη έχετε για το rc4 caccia oro 35gr no 5 στα συγκεκριμένο θήραμα? Κάνει για κρύο γιατί πέρυσι έκανα καρτερι πρώτη φορά με μείων 9..
 
Καλησπέρα, στους ποταμούς είναι υποχρεωτικό να κυνηγάμε ατσάλινα σκάγια? Ενδιαφερομαι για τον αλιάκμονα. εχω βρεί απο το καλοκαίρι μερικές ντοπιάρες φαλαρίδες και με το που ανοίξουν σκέφτομαι να τους κάνω μια επίσκεψη. Τί γνώμη έχετε για το rc4 caccia oro 35gr no 5 στα συγκεκριμένο θήραμα? Κάνει για κρύο γιατί πέρυσι έκανα καρτερι πρώτη φορά με μείων 9..

Παρα πολυ καλο φυσιγγι, για πιο ηπιους καιρους. Μεχρι τις πρωτες παγωνιες δουλευει αψογα, στις θερμοκρασιες που ανεφερες θελεις φυσιγγι με καθαρα χειμωνιατικο set-up
 
Καλησπέρα, στους ποταμούς είναι υποχρεωτικό να κυνηγάμε ατσάλινα σκάγια? Ενδιαφερομαι για τον αλιάκμονα. εχω βρεί απο το καλοκαίρι μερικές ντοπιάρες φαλαρίδες και με το που ανοίξουν σκέφτομαι να τους κάνω μια επίσκεψη. Τί γνώμη έχετε για το rc4 caccia oro 35gr no 5 στα συγκεκριμένο θήραμα? Κάνει για κρύο γιατί πέρυσι έκανα καρτερι πρώτη φορά με μείων 9..
Υποχρεωτικα ατσαλινα. οποτε ψαξε προς αυτη την κατευθυνση για φυσιγγια
 
βρε παιδια εριξε κανενας τα GORILLA OVER MAX GX 40gr (οπου επιτρεπεται) ή σε κανα χαρτονι .... ? να δουμε αν βρεθηκε το "μαγικο" φυσιγγι με τα 420M/s κ 820bar πιεσης μονο!!
 
Τα είδα προχτές σε κυνηγομαγαζο τα είχε φέρει μόνο σε 4αρι για τους Λαγαδες,κόκκινος καλυκας.15€ τιμή εδώ..
Νομίζω είναι νωρίς ακόμα για συμπεράσματα στο κυνήγι.Ειναι κάτι "φρεσκότατο"..Θεωρώ σοβαρή εταιρία την gorilla και πιστεύω ότι θα ισχύει αυτό που λένε..
 
Τα είδα προχτές σε κυνηγομαγαζο τα είχε φέρει μόνο σε 4αρι για τους Λαγαδες,κόκκινος καλυκας.15€ τιμή εδώ..
Νομίζω είναι νωρίς ακόμα για συμπεράσματα στο κυνήγι.Ειναι κάτι "φρεσκότατο"..Θεωρώ σοβαρή εταιρία την gorilla και πιστεύω ότι θα ισχύει αυτό που λένε..
...φυσικα και ειναι σοβαρη , αλλα ας απαντησουν οι ιδογομωτες ... πως μπορεις να βγαλεις σε 40γρμ αρχικη 420M/s με 820bar πιεση ...... πραγματικα αναμενω απαντησεις!!!!
 
...φυσικα και ειναι σοβαρη , αλλα ας απαντησουν οι ιδογομωτες ... πως μπορεις να βγαλεις σε 40γρμ αρχικη 420M/s με 820bar πιεση ...... πραγματικα αναμενω απαντησεις!!!!

Τολη εχω ριξει τα 34 γρ του συγκεκριμενου κατασκευαστη στο βαλτο με ηπιους καιρους και πολυ καλα αποτελεσματα. Ενα χαρακτηριστικο της συγκεκριμενης εταιρειας ειναι οτι δεν ασκει στατικη πιεση στο συγκεντρωτηρα, δημιουργωντας παντα πολυ μαλακα φυσιγγια. Δεν ξερω βεβαια αν μονο αυτο το γεγονος απο μονο του δικαιολογει τη χαμηλη σχετικα πιεση σε σχεση με την αρχικη ταχυτητα.
 
Τολη εχω ριξει τα 34 γρ του συγκεκριμενου κατασκευαστη στο βαλτο με ηπιους καιρους και πολυ καλα αποτελεσματα. Ενα χαρακτηριστικο της συγκεκριμενης εταιρειας ειναι οτι δεν ασκει στατικη πιεση στο συγκεντρωτηρα, δημιουργωντας παντα πολυ μαλακα φυσιγγια. Δεν ξερω βεβαια αν μονο αυτο το γεγονος απο μονο του δικαιολογει τη χαμηλη σχετικα πιεση σε σχεση με την αρχικη ταχυτητα.
Παυλο δεν ξερω , απο αλλους φιλους που γεμιζουν που ειχαμε την κουβεντα , δεν τους φανηκε δυνατον. Τι να πω ... ας απαντησει καποιος που ασχολειτε και γεμιζει semi φυσιγγια
 
...φυσικα και ειναι σοβαρη , αλλα ας απαντησουν οι ιδογομωτες ... πως μπορεις να βγαλεις σε 40γρμ αρχικη 420M/s με 820bar πιεση ...... πραγματικα αναμενω απαντησεις!!!!
Σε μια προσπαθεια-δοκιμη που εκανα με Α0 και καψουλι 684 στα 40γρμ πριν 3-4 χρονια χωρις να κανω υπερβολες στην δοσολογια της πυριτιδας στον δικο μου ταχογραφο πηρα 418 μ/δ αρχικη.Δεν ειχα (ουτε και εχω) την δυνατοτητα να μετρησω τις πιεσεις αλλα δεν ειχα και ανησυχητικα δειγματα.Και αν σκεφτεις οτι τα περισσοτερα οπλα εχουν οριο καθημερινης χρησης τα 900 μπαρ δεν τα λες και λιγα τα 820.Απολυτως ασφαλες αλλα οχι λιγα.
 
βρε παιδια εριξε κανενας τα GORILLA OVER MAX GX 40gr (οπου επιτρεπεται) ή σε κανα χαρτονι .... ? να δουμε αν βρεθηκε το "μαγικο" φυσιγγι με τα 420M/s κ 820bar πιεσης μονο!!
Σε βλεπω να εχεις μια "αδυναμια" στα φυσιγγια υψηλων ταχυτητων.Παρ ολες τις δοκιμες σου ομως δεν βλεπω να εχεις βρει καποιο που να σε ικανοποιει .Οποτε μην ψαχνεις μονο προς αυτη την κατευθυνση.
 
Σε βλεπω να εχεις μια "αδυναμια" στα φυσιγγια υψηλων ταχυτητων.Παρ ολες τις δοκιμες σου ομως δεν βλεπω να εχεις βρει καποιο που να σε ικανοποιει .Οποτε μην ψαχνεις μονο προς αυτη την κατευθυνση.
όχι κάνεις λάθος, το αγαπημένο μου φυσίγγι είναι το B&P Winter που δεν το λες ούτε γρήγορο ούτε και "φορτωμένο" . Επίσης ψάχνω ... όπως ψάχνουμε και όλοι μας, μόνο και μόνο για να έχουμε κάτι να ασχολούμαστε! Για το συγκεκριμένο φυσίγγι ΜΑΚΑΡΙ να είναι έτσι μιας και θα τα δοκιμάσω σιγουρά, έχει πολύ καλά χαρακτηρίστηκα και καλή "πατέντα" όπως διαφημίζετε. Απλά εν αναμονή δοκίμων σε θηράματά ..και όχι σε χαρτόνια.
 
Εμενα δεν μου φαινονται απιαστες παντως αυτες οι ταχυτητες κ οι πιεσεις... Με την καταλληλη πυριτιδα, πχ M92S θα γινοταν...

Ολα γινονται αρκει να εχει φαντασια ο "μαγειρας"... ;) Πχ...

M92S - Gordon T4-12/70-CX2000 - 2.05x41gr/N.5 - B&P Z2M-15 - * - 57.90mm
- 725 Bar - V1 418.6m/s - V2 354.2m/s - TC 2537 - INT 0.685
- 756 Bar - V1 420.1m/s - V2 358.0m/s - TC 2642 - INT 0.699
- 792 Bar - V1 422.9m/s - V2 353.8m/s - TC 2519 - INT 0.699
- 797 Bar - V1 424.5m/s - V2 354.6m/s - TC 2419 - INT 0.692
- 798 Bar - V1 421.1m/s - V2 344.6m/s - TC 2353 - INT 0.679
 
μακαρι φιλε , αν κανεις καμια χειμωνιατικη δοκιμη με semi στο περιοδικο , βαλτα και αυτα μεσα φιλε να δουμε εντυπωσεις!!
 
tolis1 αυτα τα φισέκια, ειναι δοκιμασμένα απο τους ιδιογομοτες εδω και πολλα χρόνια.Δεν ειναι κάτι νέο. Ολοι εχουν στο βάλτο πάνω τους κατι παρεμφαιρες.;)
 
Back
Top