Φυσίγγια για την πέρδικα

Φίλε ειπα Ενα γενικό κανόνα στα λογικά πλαίσια καιρού κ μέτρων ντουφεκιας..Ακρότητα είναι το 2ρη στη φασσα η τα 40βολα.. Κι εγώ στη Καστοριά πριν χρόνια με - 8 4ρια 38γρ έριχνα στις φασσες.. Κ όσον αφορά benelli εδώ κι αν διαφωνούμε. Με πολλά μειων δε θυμάμαι ακριβώς δράμα το 2009 ένα καπό φάσες κ μάλιστα με 36 γρ γιατί δεν έβρισκα σε 38ρια τίποτα εκείνη τη περίοδο, μη τα ισοπεδώνουμε όλα.. Δε λέω έχουν τρομερές Κάνες αλλά όχι και για πέταμα. Ιδίως οι παλιές σαν τα δικά μου γαμανε κ δέρνουν, οι νέες όπως μια μ2 που είχα όντως δε με βόλεψε κ η ριγα και η κάνη. Σύντομα που θα πάρω τη benelli be diamond να δούμε τι θα κάνει στα καπρια κ στο πολύ μειων.
Ναι για τις παλιές είναι καλύτερες. Τρομερές κάννες? Σε ποια όπλα αναφέρεσαι?
 
Φίλε ειπα Ενα γενικό κανόνα στα λογικά πλαίσια καιρού κ μέτρων ντουφεκιας..Ακρότητα είναι το 2ρη στη φασσα η τα 40βολα.. Κι εγώ στη Καστοριά πριν χρόνια με - 8 4ρια 38γρ έριχνα στις φασσες.. Κ όσον αφορά benelli εδώ κι αν διαφωνούμε. Με πολλά μειων δε θυμάμαι ακριβώς δράμα το 2009 ένα καπό φάσες κ μάλιστα με 36 γρ γιατί δεν έβρισκα σε 38ρια τίποτα εκείνη τη περίοδο, μη τα ισοπεδώνουμε όλα.. Δε λέω έχουν τρομερές Κάνες αλλά όχι και για πέταμα. Ιδίως οι παλιές σαν τα δικά μου γαμανε κ δέρνουν, οι νέες όπως μια μ2 που είχα όντως δε με βόλεψε κ η ριγα και η κάνη. Σύντομα που θα πάρω τη benelli be diamond να δούμε τι θα κάνει στα καπρια κ στο πολύ μειων.
Για be diamonda στα δράμια μια χαρά
 
Αν όχι φοβερές αλλά με διάφορα σ αυτή την κατηγορία μόνο οι κάννες breda βγαίνουν μπροστά. Δεν υπάρχει τπτ φοβερό στα 18,3-,4 με κωνο 1,5-2 και 2 κιλά χρώμιο
Δε μιλώ φίλε μου για τις καλύτερες Κάνες στο κόσμο απλώς μιλώ για θρυλικά όπλα.. Για εξαιρετικά όπλα στο συνολο τους. Για μένα το κορυφαίο όλων των εποχών είναι η 302 γιατί κ κάνη είχε ασύλληπτη και μηχανισμό καλό ενώ η 1100 ας πούμε έκανε πολλές εμπλοκές. Ξεφύγαμε όμως απ το τόπικ της πέρδικας
 
Καλημέρα λεβέντες. Πριν λίγες μέρες μιλούσαμε για ακρότητες στο κυνήγι και θεωρώ πως κάτω από 34 και πάνω από 37 γραμμάρια είναι υπερβολή για τη πέρδικα. Να σου όμως που αναγκάστηκα προ ημερών να ρίξω σκοπεύτικα 28 γρ. Και νούμερο 7 1/2... Αποτέλεσμα;;; Όλα τα πουλιά κόσκινο και ξερά.. Η πιο μακρινή τουφεκια στα 30 μέτρα παρακαλώ.. Έμεινα παγωτό. Βέβαια κ πάλι δεν μπορώ να τα βάλω τα ρημάδια τα 28ρια ξανά ούτε στη τσίχλα κι ας είχα τόσες επιτυχίες.. Είμαι αγύριστο κεφάλι εγώ ξανά σε 34 γρ θα παίξω στη περδικά ίσως και 36 και νούμερο 5 με 6...Εχετε παρόμοιες εμπειρίες με ελαφριά φυσίγγια στο κυνήγι της.
 
Καλημέρα λεβέντες. Πριν λίγες μέρες μιλούσαμε για ακρότητες στο κυνήγι και θεωρώ πως κάτω από 34 και πάνω από 37 γραμμάρια είναι υπερβολή για τη πέρδικα. Να σου όμως που αναγκάστηκα προ ημερών να ρίξω σκοπεύτικα 28 γρ. Και νούμερο 7 1/2... Αποτέλεσμα;;; Όλα τα πουλιά κόσκινο και ξερά.. Η πιο μακρινή τουφεκια στα 30 μέτρα παρακαλώ.. Έμεινα παγωτό. Βέβαια κ πάλι δεν μπορώ να τα βάλω τα ρημάδια τα 28ρια ξανά ούτε στη τσίχλα κι ας είχα τόσες επιτυχίες.. Είμαι αγύριστο κεφάλι εγώ ξανά σε 34 γρ θα παίξω στη περδικά ίσως και 36 και νούμερο 5 με 6...Εχετε παρόμοιες εμπειρίες με ελαφριά φυσίγγια στο κυνήγι της.
Φίλε Γιάννη, με νο 7 και 34 γρ. είσαι απόλυτα καλυμμένος. Μετά αυτό που μένει, είναι να κατασταλάξεις, ποιά μάρκα φυσιγγίων, ταιριάζει στο όπλο σου και το τσοκ. Για φερμαριστά πουλιά το 4* είναι θάνατος.
 
Καλημέρα λεβέντες. Πριν λίγες μέρες μιλούσαμε για ακρότητες στο κυνήγι και θεωρώ πως κάτω από 34 και πάνω από 37 γραμμάρια είναι υπερβολή για τη πέρδικα. Να σου όμως που αναγκάστηκα προ ημερών να ρίξω σκοπεύτικα 28 γρ. Και νούμερο 7 1/2... Αποτέλεσμα;;; Όλα τα πουλιά κόσκινο και ξερά.. Η πιο μακρινή τουφεκια στα 30 μέτρα παρακαλώ.. Έμεινα παγωτό. Βέβαια κ πάλι δεν μπορώ να τα βάλω τα ρημάδια τα 28ρια ξανά ούτε στη τσίχλα κι ας είχα τόσες επιτυχίες.. Είμαι αγύριστο κεφάλι εγώ ξανά σε 34 γρ θα παίξω στη περδικά ίσως και 36 και νούμερο 5 με 6...Εχετε παρόμοιες εμπειρίες με ελαφριά φυσίγγια στο κυνήγι της.
Καλημερα
αν κ χρησιμοποιω 34/36 γρ, εχω ριξει με 24, 25, 26 γρ νο7/8 σε cal 20 κ τα πουλια ξερά.
Σε 30/33 γρ νο7 σε cal 12 επισης με αριστα αποτελεσματα.
Αν εχεις το σωστο κοντακι και παει η τουφεκια εκει που πρεπει τα γρ δεν παιζουν κ τοσο ρολο
 
Καλημερα
αν κ χρησιμοποιω 34/36 γρ, εχω ριξει με 24, 25, 26 γρ νο7/8 σε cal 20 κ τα πουλια ξερά.
Σε 30/33 γρ νο7 σε cal 12 επισης με αριστα αποτελεσματα.
Αν εχεις το σωστο κοντακι και παει η τουφεκια εκει που πρεπει τα γρ δεν παιζουν κ τοσο ρολο
Καλημέρα σας, Στέλιο έχω παρατηρήσει ακριβώς το ίδιο που γράφεις ! με ένα σωστό φυσίγγι, που το πάει το όπλο και που η τουφεκιά θα πάει απάνω στο πουλί, η επιτυχία είναι σίγουρη.
Προτιμώ να ρίχνω από 33 ως 36 γρ αλλά με φυσίγγι που εμπιστεύομαι και 28-30 γρ να είναι θα το κυνηγήσω! Στο νούμερο προτιμώ 6άρι ή 7άρι ποιο ψιλά σκάγια αν είναι κοντά μπορεί να γεμίσει σκάγια το πουλί αν είναι μακρυά μπορεί να φύγει τραυματισμένο, ποιο χοντρά σκάγια στις κοντινές μπορεί να χαλάσεις πουλιά στις μακρινές (35-45 μέτρα) είναι ο.κ. Επίσης βάζω τσοκάκια 4* δεξιά 3* αριστερή ...
Ότι έγραψα είναι αυτό που κάνω εγώ, πιθανώς υπάρχουν και καλύτερες επιλογές που δεν γνωρίζω ...
 
Καλημέρα λεβέντες. Πριν λίγες μέρες μιλούσαμε για ακρότητες στο κυνήγι και θεωρώ πως κάτω από 34 και πάνω από 37 γραμμάρια είναι υπερβολή για τη πέρδικα. Να σου όμως που αναγκάστηκα προ ημερών να ρίξω σκοπεύτικα 28 γρ. Και νούμερο 7 1/2... Αποτέλεσμα;;; Όλα τα πουλιά κόσκινο και ξερά.. Η πιο μακρινή τουφεκια στα 30 μέτρα παρακαλώ.. Έμεινα παγωτό. Βέβαια κ πάλι δεν μπορώ να τα βάλω τα ρημάδια τα 28ρια ξανά ούτε στη τσίχλα κι ας είχα τόσες επιτυχίες.. Είμαι αγύριστο κεφάλι εγώ ξανά σε 34 γρ θα παίξω στη περδικά ίσως και 36 και νούμερο 5 με 6...Εχετε παρόμοιες εμπειρίες με ελαφριά φυσίγγια στο κυνήγι της.
Μην κολας στα γρ , στο νουμερο κόλα !!!!!!! Η εμπειρια σου ειναι σωστη, βγαλε το σοφο συμπερασμα. Ν 7 1/2 με οτι γραμμαρια θελεις
Ν5 στην περδικα ;;;; αναπτυσσονται τοσο στο χωριο σου, πιανουν τα 4 κιλα ;;; ή καθεσαι στο χωριο σου και τις τουφεκας στο διπλανο ;
Γιαννη αστειευομαι με λιγη ειρωνια , μονο και μονο για να δωσω εμφαση σε αυτα που λεω . Βλεπω απο τα κατα καιρους γραφομενα σου , ποσο τις σεβεσαι στο κυνηγι τους
 
Μην κολας στα γρ , στο νουμερο κόλα !!!!!!! Η εμπειρια σου ειναι σωστη, βγαλε το σοφο συμπερασμα. Ν 7 1/2 με οτι γραμμαρια θελεις
Ν5 στην περδικα ;;;; αναπτυσσονται τοσο στο χωριο σου, πιανουν τα 4 κιλα ;;; ή καθεσαι στο χωριο σου και τις τουφεκας στο διπλανο ;
Γιαννη αστειευομαι με λιγη ειρωνια , μονο και μονο για να δωσω εμφαση σε αυτα που λεω . Βλεπω απο τα κατα καιρους γραφομενα σου , ποσο τις σεβεσαι στο κυνηγι τους
Κανένα πρόβλημα χαβαλέ κάνουμε.. Έβαζα 5ρη παλιότερα λόγω λάθους κοντακίου έχανα τραυματισμενα πουλιά και έλεγα χοντρό σκαγι να τις πάρει ένα. Πλέον με 6ρη παίζω συνήθως αλλά όπως είδα και το 7,5 αποδίδει τέλεια.. Αν βρεθει στο κέντρο της ντουφεκιας θα πέσει δεν είναι φασα που παίζει κ σενάριο να τη φάει καλά και να πέσει εκατοντάδες μέτρα μακριά.
 
Κανένα πρόβλημα χαβαλέ κάνουμε.. Έβαζα 5ρη παλιότερα λόγω λάθους κοντακίου έχανα τραυματισμενα πουλιά και έλεγα χοντρό σκαγι να τις πάρει ένα. Πλέον με 6ρη παίζω συνήθως αλλά όπως είδα και το 7,5 αποδίδει τέλεια.. Αν βρεθει στο κέντρο της ντουφεκιας θα πέσει δεν είναι φασα που παίζει κ σενάριο να τη φάει καλά και να πέσει εκατοντάδες μέτρα

Ολοι οι τοποι ειναι ιδιοι
Και ο σεβασμος στο θηραμα εξαρταται απο το νουμερο σκαγιου
Μαθαμε ακομη ενα σημερα
 
Καλημέρα λεβέντες. Πριν λίγες μέρες μιλούσαμε για ακρότητες στο κυνήγι και θεωρώ πως κάτω από 34 και πάνω από 37 γραμμάρια είναι υπερβολή για τη πέρδικα. Να σου όμως που αναγκάστηκα προ ημερών να ρίξω σκοπεύτικα 28 γρ. Και νούμερο 7 1/2... Αποτέλεσμα;;; Όλα τα πουλιά κόσκινο και ξερά.. Η πιο μακρινή τουφεκια στα 30 μέτρα παρακαλώ.. Έμεινα παγωτό. Βέβαια κ πάλι δεν μπορώ να τα βάλω τα ρημάδια τα 28ρια ξανά ούτε στη τσίχλα κι ας είχα τόσες επιτυχίες.. Είμαι αγύριστο κεφάλι εγώ ξανά σε 34 γρ θα παίξω στη περδικά ίσως και 36 και νούμερο 5 με 6...Εχετε παρόμοιες εμπειρίες με ελαφριά φυσίγγια στο κυνήγι της.

Γιάννη έχω ξαναπει ότι για εμενα δεν υπάρχουν υπερβολές κ ιδανικα..
Θα τις κυνηγήσεις με τα γραμμάρια κ τα νουμερα εκείνα που σε κάνουν να νιώθεις "ψυχολογικά ετοιμοπόλεμος," αυτό είναι κ το κλειδί της επιτυχίας....
οι επιλογές του καθενός από εμάς ελάχιστη σημασία έχουν αλλα αφου ρωτάς θα ξαναπω την γνώμη μου.....

Γενικά εχω παρει περδικες με 30-40γρ κ με σκάγια ν5-9( και μια με ν10)..

το ν6 για αυτό το θήραμα παντα ήταν πρωτο σε προτιμηση, κ μετα το ν5 κ απο 34-40γρ....
Και οι λογοι ήταν οτι δεν ειχα σκυλο να μου τις μπλοκάρει αλλά ουτε κ να μου βρισκει τις τυχόν τραυματισμένες συν ότι τα μέρη που τις κυνηγουσα ήταν ανοιχτα..
Όποτε αυτά τα νουμερα κ τα γραμμάρια μου έδιναν μεγάλη σιγουριά κ εμπιστοσυνη..
Μάλιστα με το ν5 δεν θυμάμαι να χτυπησα περδικα κ να έπεσε ζωντανή......
Στην Κυπρο το ν5 το χρησιμοποιουν αρκετοί στο "περδικι" κ πολυ καλα κάνουν όπως καλα κάνει κ ο φίλος μου που τις κυνηγάει με 32-34γρ κ σκάγια ν9 για πρωτη και ν8 για δευτερη βολή στην φερμα αλλά πάντοτε βάζει όρια χωρίς να παρασερνεται στις βολές του.......
 
Ολοι οι τοποι ειναι ιδιοι
Και ο σεβασμος στο θηραμα εξαρταται απο το νουμερο σκαγιου
Μαθαμε ακομη ενα σημερα
Το μυνημα μου εχει λαθος παραθεση
Ηθελα να απαντησω στο σχολιο του Athenkarpen και οχι στον Γιαννης μπενελι
 
Καλημέρα λεβέντες. Πριν λίγες μέρες μιλούσαμε για ακρότητες στο κυνήγι και θεωρώ πως κάτω από 34 και πάνω από 37 γραμμάρια είναι υπερβολή για τη πέρδικα. Να σου όμως που αναγκάστηκα προ ημερών να ρίξω σκοπεύτικα 28 γρ. Και νούμερο 7 1/2... Αποτέλεσμα;;; Όλα τα πουλιά κόσκινο και ξερά.. Η πιο μακρινή τουφεκια στα 30 μέτρα παρακαλώ.. Έμεινα παγωτό. Βέβαια κ πάλι δεν μπορώ να τα βάλω τα ρημάδια τα 28ρια ξανά ούτε στη τσίχλα κι ας είχα τόσες επιτυχίες.. Είμαι αγύριστο κεφάλι εγώ ξανά σε 34 γρ θα παίξω στη περδικά ίσως και 36 και νούμερο 5 με 6...Εχετε παρόμοιες εμπειρίες με ελαφριά φυσίγγια στο κυνήγι της.
Άμα δεις τι έκαναν τα 30 γραμμ. Ναβαρο σε 10 νούμερο σε λίγες πέρδικες που έχω συναντήσει φέτος δε θα το πιστεύεις.

Οι πέρδικες ήταν λίγες αλλά τα αγριοπεριστερα ήταν παρά πολλά και έδωσαν επαλήθευση του τι μπορεί να κάνει ένα τσιχλοφυσιγγο.

Πολλές φορές σε πολύ μεγάλες αποστάσεις.

Σε κάποιες βολές πραγματικά δεν το πίστευα.

Έτσι επιβεβαίωσα για άλλη μια φορά δύο πράγματα.

Πρώτον αν δεν πέσει κάτι δεν φταίει το φυσίγγι.
Απλώς δεν ρίξαμε σωστά.

Και δευτερον μας πουλανε φυσιγγια που τα κανουν να φαινονται ειδανικα για περδικα φασσα κτλ...κτλ....ενω μπορεις να εχεις πολυ καλα αποτελεσματα με φθηνοτερα φυσιγγια.

Που έχουν και λιγότερο λάκτισμα που βοηθάει στη δεύτερη Τρίτη βολή.

Επίσης ένα φυσίγγι σε ψιλά σκάγια πιάνει περισσότερο χορο και καλύπτει πολύ περισσότερα κενά σε σχέση με χοντρά σκάγια ιδίων η και περισσότερων γραμμαρίων.

Και δίνουν μεγαλύτερες πιθανότητες θανασιμου τραυματισμου λόγω του ότι βάζουν σημαντικά περισσότερα σκάγια στο θήραμα.

Οπότε δηλώνω φανατικός οπαδός των ψηλών σκαγιων και των λίγων γραμμαρίων.

Έχω δει πλέων εκατοντάδες φορές το τι προσφέρουν.

Οοοολα τα παραπάνω για τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν στην Κρήτη.
Από πολύ ψηλά μέχρι πολύ χαμηλά.
Και από 5 βαθμούς έως πάρα πολύ ζέστη.
 
Στέλιο είναι αλήθεια ότι το 10αρακι έχει εντυπωσιάσει πολλες φορες γιατί έχει δώσει κ μεγαλυτερα θηράματα που έδειξαν να κεραυνοβολουνται...
Και σίγουρα έχουν υπάρξει κ περιπτωσεις που σε κυνήγι ορτυκιου παρθηκαν κ περδικες με αυτα σε μικρομεσαίες αποστασεις.....
Όμως δεν μπορουμε σε καμία περιπτωση να το τοποθετησουμε ανάμεσα στα σκάγια εκείνα που ενδείκνυνται στο κυνήγι της περδικας...
Σαφέστατα (σε μια σωστή σκοπευση)θα επιφέρει πολλαπλα τραυματα απο ότι τα χοντροτερα σκάγια αλλά αυτό πολλες φορες δεν αρκεί γιατί παντα μας ενδιαφέρει η κινητική ενέργεια, δεν γίνεται τα 10αρακια να εισχωρησουν περισσοτερο στο σώμα μιας περδικας απο ότι πχ τα σκαγια ν7 κ αυτό είναι κάτι που διαπιστωνεται κατα τον καθαρισμό του θηράματος..
Και όπως γνωρίζεις μια περδικα δεν γίνεται να είναι..τσίχλα όσο αφορά την αντοχή, είναι θα έλεγα ένα "σκληροτραχηλο" θηραμα κ αυτο μας το μαρτυράνε κ οι τοποι όπου ζει και επιβιώνει...
Επίσης μια πολυ συνηθισμένη τουφέκια σε αυτό κυνήγι είναι σε ευθεία απομακρυνομενο θηραμα(πισωκωλα) εκεί τα πράγματα ζορίζουν αρκετά σε σχεση με μια τραβερσατη βολή, κ ανάλογα την αποσταση ακόμη κ για τα χοντροτερα σκάγια.....

Μιλάς για κάποιες φετινές βολές που σε άφησαν πολυ ευχαριστημενο, είμαι όμως βέβαιος ότι αν εξακολουθείς να τα χρησιμοποιείς σε αυτό το θηραμα θα δεις πράγματα που θα σε κάνουν να καταλάβεις ότι δεν είναι κ ότι καλυτερο για το συγκεκριμένο θηραμα κ αυτό είναι μεγάλο "κρίμα"......

Με τα παραπανω ήθελα να σου δωσω τροφή για σκέψη κ τίποτα άλλο.......
 
Στέλιο είναι αλήθεια ότι το 10αρακι έχει εντυπωσιάσει πολλες φορες γιατί έχει δώσει κ μεγαλυτερα θηράματα που έδειξαν να κεραυνοβολουνται...
Και σίγουρα έχουν υπάρξει κ περιπτωσεις που σε κυνήγι ορτυκιου παρθηκαν κ περδικες με αυτα σε μικρομεσαίες αποστασεις.....
Όμως δεν μπορουμε σε καμία περιπτωση να το τοποθετησουμε ανάμεσα στα σκάγια εκείνα που ενδείκνυνται στο κυνήγι της περδικας...
Σαφέστατα (σε μια σωστή σκοπευση)θα επιφέρει πολλαπλα τραυματα απο ότι τα χοντροτερα σκάγια αλλά αυτό πολλες φορες δεν αρκεί γιατί παντα μας ενδιαφέρει η κινητική ενέργεια, δεν γίνεται τα 10αρακια να εισχωρησουν περισσοτερο στο σώμα μιας περδικας απο ότι πχ τα σκαγια ν7 κ αυτό είναι κάτι που διαπιστωνεται κατα τον καθαρισμό του θηράματος..
Και όπως γνωρίζεις μια περδικα δεν γίνεται να είναι..τσίχλα όσο αφορά την αντοχή, είναι θα έλεγα ένα "σκληροτραχηλο" θηραμα κ αυτο μας το μαρτυράνε κ οι τοποι όπου ζει και επιβιώνει...
Επίσης μια πολυ συνηθισμένη τουφέκια σε αυτό κυνήγι είναι σε ευθεία απομακρυνομενο θηραμα(πισωκωλα) εκεί τα πράγματα ζορίζουν αρκετά σε σχεση με μια τραβερσατη βολή, κ ανάλογα την αποσταση ακόμη κ για τα χοντροτερα σκάγια.....

Μιλάς για κάποιες φετινές βολές που σε άφησαν πολυ ευχαριστημενο, είμαι όμως βέβαιος ότι αν εξακολουθείς να τα χρησιμοποιείς σε αυτό το θηραμα θα δεις πράγματα που θα σε κάνουν να καταλάβεις ότι δεν είναι κ ότι καλυτερο για το συγκεκριμένο θηραμα κ αυτό είναι μεγάλο "κρίμα"......

Με τα παραπανω ήθελα να σου δωσω τροφή για σκέψη κ τίποτα άλλο.......
Προς θεού δεν είπα ότι θα πηγαίνω για περδικα με 10αρακια.

Το πρώτο που χρησιμοποιώ είναι 8 και το δεύτερο 7.
Πιο μετά που κάνει πιο πολυ κρύο 7 και 6.

Λέω τι έχω δει να κάνουν αυτά τα φυσίγγια αρκετές φορές.
Επίσης το λέω για εκείνους που δεν τα χρησιμοποιούν ούτε καν στην τσίχλα.

Μια πέρδικα πάντως αρκετά μεγάλη και πισωκολιαστη στα 35 και πάνω μέτρα νεκρή πριν πέσει στο χώμα.

Άλλη δύο ήταν μαζί μου και τουφεκισαν με 6αρια το ίδιο μπουλούκι και δεν πήραν καμία.

Και μετά που τους εδειξα το φυσίγγι τραβούσαν τα μαλλια τους.
 
Το μόνο σίγουρο στο κυνήγι είναι ότι δεν υπάρχει τίποτα σίγουρο.
Στα πραγματικά 30μ ένα καλό και πραγματικό #8 ή #9 είναι υπεραρκετό, σε νορμάλ καιρούς.
Όταν οι τουφεκιές πάνε πάνω στο πουλί αναθεωρείς πολλά πράγματα.

Όταν θέλεις να καρπωθείς τα πουλιά και στα 60μ-70μ τότε βάζεις #3 το τελευταίο όπως ο ξάδερφος. :)

#6-7 χρησιμοποιούσα εγώ.
 
Προς θεού δεν είπα ότι θα πηγαίνω για περδικα με 10αρακια.
Οκ..γιατί έτσι όπως το περιεγραψες κάτι τέτοιο κατάλαβα.......

Άλλη δύο ήταν μαζί μου και τουφεκισαν με 6αρια το ίδιο μπουλούκι και δεν πήραν καμία.
Λες να έφταιγαν τα 6αρια? Χαχαχα

Όταν θέλεις να καρπωθείς τα πουλιά και στα 60μ-70μ τότε βάζεις #3 το τελευταίο όπως ο ξάδερφος. :)
Το μόνο που έχουμε να κανουμε σε αυτες τις αποστασεις είναι να θαυμάσουμε το πλαναρισμα του κοπαδιού....
 
Last edited:
Back
Top