Φυσίγγια για την πέρδικα

Αφού κατάφερα και την έπιασα όλα καλά!το Σάββατο το γόνατο δε μπορούσε να ακολουθήσει και λόγο ζέστης τα παράτησα νωρίς. Σήμερα έσφιξα και περπάτησα αρκετά αλλά μέχρι τις 12.30..Πάρα πολύ ζέστη παιδιά..δε παλευοταν με τίποτα. 30 + βαθμούς και άπνοια..ολες ποδαροναν και έφευγαν από τα 100+ μέτρα..είμαι τυχερός όμως γιατί σχεδόν όλοι έφυγαν βολα. IMG_20230924_182859.jpg
 
Last edited:
Δεν τον ξερω δεν τον γνωριζω και δεν γνωριζω ουτε τα φουσεκια του
Δεν κρινω λοιπον το προιον του
Τα οσα λεει ομως σαν αποψεις ναι μεν σεβαστες αλλα προσωπικη μου αποψη εντελως μαλακιες, ασε που οσα λεει στην αρχη τα αντικρούει μετα ο ιδιος

 
Δεν τον ξερω δεν τον γνωριζω και δεν γνωριζω ουτε τα φουσεκια του
Δεν κρινω λοιπον το προιον του
Τα οσα λεει ομως σαν αποψεις ναι μεν σεβαστες αλλα προσωπικη μου αποψη εντελως μαλακιες, ασε που οσα λεει στην αρχη τα αντικρούει μετα ο ιδιος

Η πέρδικα θέλει ειδικό φυσηγγι το ίδιο και η μπεκατσα το ίδιο και το παπι το ίδιο και η φασα …. Οποίος διαφωνεί να πάει ψαρεμα!!!!!!!
 
Αν στο συγκεντρωτήρα βάλεις σκάγια #8 γίνεται φυσίγγιο για ορτύκια.
Αν βάλεις σκάγια #6 γίνεται φυσίγγιο πέρδικας.
Αν βάλεις σκάγια #3 γίνεται φυσίγγιο λαγού.
Αν βάλεις σκάγια #0 γίνεται φυσίγγιο πάπιας.
Αν χρησιμοποιηθεί και διαφορετικός συγκεντρωτήρας για να πάρει μεγαλύτερη ποσότητα σκαγιών στα "χοντρά" ακόμη καλύτερα.
Που βρίσκεσαι η εξίσωση της πυρηνικής φυσικής??? .pray to God.
 
Πισω απο το μπαμ το φουσεκι πρεπει να δινει την ταυτοτητα του
Να χει χαρακτηρα .big smile.

Στην περδικα να κανει φρρρ
Στο ορτυκι πρρρρ
Στον λαγο πατ
Στην τσιχλα τσιν
Στην μπεκατσα πατ πατ πατ
Μετα τα κοψιδια και τα τσιπουρα να κανει και κανενα χικ
.sarcastic.
 
Δεν τον ξερω δεν τον γνωριζω και δεν γνωριζω ουτε τα φουσεκια του
Δεν κρινω λοιπον το προιον του
Τα οσα λεει ομως σαν αποψεις ναι μεν σεβαστες αλλα προσωπικη μου αποψη εντελως μαλακιες, ασε που οσα λεει στην αρχη τα αντικρούει μετα ο ιδιος

Πρώτα απο ολα μιλάμε για ένα άτομο με μεγάλη εμπειρία κ έναν πασιγνωστο κ καταξιωμενο κατασκευαστή φυσίγγιων...

Ο καθένας μας εκφέρει μια αποψη έτσι κ εγω που σε κάποια σημεία θα διαφωνήσω.....

Δεν ξέρω τι παθαινω αλλά όταν ακουω την λέξη "υπερβολή" γυρω απο τις επιλογές οποιουδήποτε συναδέλφου κατι παθαινω..
Και ειδικά όταν μιλάμε για.. "Εξαιρετική υπερβολή" μου ερχεται...εμετός.....


Αλήθεια πως μπορείς να πεις κάποιον υπερβολικό όταν το 5αρι σκάγι του βάζει πουλια στην τσάντα κ είναι ευχαριστημένος από την επιλογή του?
Αρκετές φορές εχω πει πως αν δεν έβρισκα 6αρι(που χρησιμοποιουσα) στην "μάρκα' που ήθελα επερνα ν5 κ μόνο ξερά πουλια θυμάμαι......

Αλλά......
Δεν θα γυρίσω να πω υπερβολικό τον φίλο μου που στην φερμα κ σε νορμαλ αποστασεις κάνει θραύση με σκάγια ν9 και ν8...

Μιλάει για ένα αξιοσέβαστο θήραμα(κ ετσι είναι).....
Δεν ξέρω όμως αν αυτο αντικρούεται όταν λέμε για τουφεκιές άνω των 40 η κ 45μ.......

"Το ν6 είναι το..οριο ίσως το 6,5 να είναι καλυτερο..."
Από που προκυπτει αυτό?
Από κανένα πινακα βλητικης.. Μπορεί....

......Αλλά κ ετσι να ειναι.........
Όλοι έχουμε δει τι μπάχαλο υπάρχει σε ένα οποιοδήποτε φυσιγγι με τις διαμετρους των σκαγίων....
Και ποσο μάλλον οταν αναφερόμαστε στο..."μισό" (1/2)..

Όσο για τα συγκεκριμένα φυσίγγια του δεν μπορώ να τα κρίνω γιατί δεν τα έχω δοκιμάσει ωστόσο είμαι βεβαίως πως προκειται για ποιοτικά προιοντα που έχουν μελετηθεί κατάλληλα κ έχουν χρησιμοποιηθει στα αντίστοιχα θηράματα πριν βγουν στο εμπόριο....
 
Αν σε ένα φυσίγγιο που είναι στημένο για ψιλοσκαγο, αλλάξεις ΜΟΝΟ τα σκάγια σαν νούμερο και το χρησιμοποιήσεις με χοντρό σκάγι,μάλλον θα έχεις άσχημες διαπιστώσεις στην πράξη ...
Γιατί;
Τι θα αλλάξει;
 
Γιατί;
Τι θα αλλάξει;
Θα πέσουν αρκετα οι αναπτυσσόμενες πιεσεις και κατά συνέπεια οι αρχικές ταχύτητες.
Άλλες βλητικες απαιτήσεις έχει το θήραμα στο οποίο απευθύνεται το#9 π.χ.,άλλες έχει αυτό που κυνηγάμε με #2.
Είναι πολύ δύσκολο η διαφορά της μάζας του σκαγιου και ΜΟΝΟ,να κάνουν επαρκές το φυσιγγι.
Βέβαια,θα χρειαστεί να πάμε και σε πιο κοντό κυαθιο για να χωρέσει τα χοντρυτερα σκάγια,στο ίδιο βάρος.
 
Η όποια πτώση πιέσεων-ταχυτήτων θα εξισορροποιθεί με την καλύτερη, βαλλιστικά, συμπεριφορά των μεγαλύτερης διαμέτρου σκαγιών λόγω αυξημένου Βαλλιστικού Συντελεστή.
Η "εξειδίκευση" φυσιγγίων ανάλογα με το θήραμα είναι, κατά την άποψή μου, εμπορική πρακτική πωλήσεων και τίποτε άλλο.
 
Η όποια πτώση πιέσεων-ταχυτήτων θα εξισορροποιθεί με την καλύτερη, βαλλιστικά, συμπεριφορά των μεγαλύτερης διαμέτρου σκαγιών λόγω αυξημένου Βαλλιστικού Συντελεστή.
Η "εξειδίκευση" φυσιγγίων ανάλογα με το θήραμα είναι, κατά την άποψή μου, εμπορική πρακτική πωλήσεων και τίποτε άλλο.
... συμφωνώ φιλε μου!...τρανταχτή απόδειξη τα Αμερικανικά Φυσίγγια!...με χονδρά , σκληρά σκάγια και ταχύτητες 1200 πόδια/δλ μόνον...σκληρό σφαιρικό σκάι, χαμηλές πιέσεις = συγκέντρωση, καλή κατανομή και φονικότατα...αυτο πιστεύω...
 
Έχει ρίξει κάποιος,αυτά,με δίκαννο;
Τσοκ 4*-2*.
https://www.skroutz.gr/s/31474355/Eley-Hawk-Zenith-Fibre-Fysigia-Kynigiou-34gr-25tmch.html

Το έχω ρίξει εγώ με 2* σε καραμπίνα στο λαγό. Πολύ καλό φυσιγγι το θεωρώ. Το είχα ρίξει και στο χαρτόνι και έβγαζε ένα 63% με ωραία κατανομή. Αλλά το 36γρ όχι το 34γρ
 
Back
Top