Φυσίγγια για αγριόχηνες

Status
Not open for further replies.
Νο 2 - Νο 3 στα 36γρ είναι αρκετά για μια χήνα. Μετά ξεκινά η υπερβολή ...
Όταν τις τουφεκας από 60-70 μέτρα και πάνω δεν είναι καθόλου υπερβολή
Αυτά που αναφέρεις είναι ότι πρέπει για αποστάσεις μέχρι 35-40 μέτρα
 
Όταν τις τουφεκας από 60-70 μέτρα και πάνω δεν είναι καθόλου υπερβολή
Αυτά που αναφέρεις είναι ότι πρέπει για αποστάσεις μέχρι 35-40 μέτρα
έτσι.το νο2 διαθέτει την κινητική ενέργεια με τετραπλό τραύμα να καταβάλει μια χήνα στα 45 μέτρα max
 
Πόσες ποδόλιβρες θέλεις στα 60/70 μέτρα για μια χήνα;
Εγώ φίλε μου σου αναφέρω για πάνω από αυτά τα μέτρα που είναι και το πιο σύνηθες στην περιοχή μου εδώ να τουφεκιουνται
Τώρα για το πόσες ποδολιβρες χρειάζονται δεν γνωρίζω να σου απαντήσω εγώ σου απαντάω με αυτά που έχω δει στο κυνήγι της στην πράξη δηλαδή
 
Πόσες ποδόλιβρες θέλεις στα 60/70 μέτρα για μια χήνα;
Εδώ ανοίγει μια τεράστια κουβέντα ...όμως επιγραμματικά θεωρω ότι μεγαλύτερο νόημα έχει να εξετάσεις το ειδικό βάρος και την σκληρότητα των σκαγιων σε αυτό το θήραμα...
 
Εγώ φίλε μου σου αναφέρω για πάνω από αυτά τα μέτρα που είναι και το πιο σύνηθες στην περιοχή μου εδώ να τουφεκιουνται
Τώρα για το πόσες ποδολιβρες χρειάζονται δεν γνωρίζω να σου απαντήσω εγώ σου απαντάω με αυτά που έχω δει στο κυνήγι της στην πράξη δηλαδή

Τότε ρίξτε 9βολα και μονόβολα στα σίγουρα :)

Εγώ στη χήνα ρίχνω 2αρια και περισσότερο 3αρια.

Η χήνα είναι ένα μεγάλο πτηνό με ισχυρό πτέρωμα, που οι περισσότεροι ξεχνούν πως πρέπει να σημαδεύουν τα κεφάλια/λαιμό και όχι τη χήνα ολόκληρη.

Η χήνα είναι γρήγορη, αλλά λόγω μεγέθους θεωρούμε πως πετάει αργά (το ίδιο ισχύει και για αεροσκάφη), οπότε συνήθως υποεκτιμούμε τη ταχύτητα πτήσης.

Η χήνα είναι μεγάλο πτηνό που πάντα μας φαίνεται ότι είναι κοντά, ακόμη και όταν ευρίσκεται στα 50 μέτρα. Αυτό μας κάνει να υποεκτιμούμε αποστάσεις.

Στα 65 μέτρα σε παγωνιά με αρχικές ταχύτητες των 410 m/sec θα έχετε στα 65 μέτρα (75 γιάρδες) κινητική ενέργεια σε 3αρια γύρω στα 2.8 ποδόλιβρες και στα 2αρια γύρω στις 4.8 ποδόλιβρες ανά σκάγι. Μόνο που η χήνα ΔΥΣΚΟΛΑ να πέσει από τραυματικό σοκ, λόγω της προστασίας που της παρέχει το πτέρωμα (εκτός και βληθεί στη πλάτη). Οπότε είτε επιδιώκουμε καίριο κτύπημα (κεφάλι/λαιμός), είτε δράμια και μονόβολα :)

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Ρίξτε στη χήνα με 2αρια - 3αρια. Προσκόπευση 1-2 χήνες απόσταση ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ από όσο θα βάζατε. Αφήστε μετά τους άλλους να ρωτάνε για το όπλο και τα φυσίγγια σας.
 
Εδώ ανοίγει μια τεράστια κουβέντα ...όμως επιγραμματικά θεωρω ότι μεγαλύτερο νόημα έχει να εξετάσεις το ειδικό βάρος και την σκληρότητα των σκαγιων σε αυτό το θήραμα...
Έδωσα μια βλητικά απάντηση και φεύγω για δουλειά σε Τράπεζα. Θα γυρίσω σε 2 ώρες και ελπίζω να έχουμε μια καλή συζήτηση :)
 
Τότε ρίξτε 9βολα και μονόβολα στα σίγουρα :)

Εγώ στη χήνα ρίχνω 2αρια και περισσότερο 3αρια.

Η χήνα είναι ένα μεγάλο πτηνό με ισχυρό πτέρωμα, που οι περισσότεροι ξεχνούν πως πρέπει να σημαδεύουν τα κεφάλια/λαιμό και όχι τη χήνα ολόκληρη.

Η χήνα είναι γρήγορη, αλλά λόγω μεγέθους θεωρούμε πως πετάει αργά (το ίδιο ισχύει και για αεροσκάφη), οπότε συνήθως υποεκτιμούμε τη ταχύτητα πτήσης.

Η χήνα είναι μεγάλο πτηνό που πάντα μας φαίνεται ότι είναι κοντά, ακόμη και όταν ευρίσκεται στα 50 μέτρα. Αυτό μας κάνει να υποεκτιμούμε αποστάσεις.

Στα 65 μέτρα σε παγωνιά με αρχικές ταχύτητες των 410 m/sec θα έχετε στα 65 μέτρα (75 γιάρδες) κινητική ενέργεια σε 3αρια γύρω στα 2.8 ποδόλιβρες και στα 2αρια γύρω στις 4.8 ποδόλιβρες ανά σκάγι. Μόνο που η χήνα ΔΥΣΚΟΛΑ να πέσει από τραυματικό σοκ, λόγω της προστασίας που της παρέχει το πτέρωμα (εκτός και βληθεί στη πλάτη). Οπότε είτε επιδιώκουμε καίριο κτύπημα (κεφάλι/λαιμός), είτε δράμια και μονόβολα :)

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Ρίξτε στη χήνα με 2αρια - 3αρια. Προσκόπευση 1-2 χήνες απόσταση ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ από όσο θα βάζατε. Αφήστε μετά τους άλλους να ρωτάνε για το όπλο και τα φυσίγγια σας.
Όλοι εδώ ρίχνουμε στα κεφάλια σε καθιστά κοπάδια μόνο που η αποστάσεις είναι αναγκαστικά μεγάλες γι'αυτό βάζουμε βόλια......ναι έχουμε βάλει και 9 βολα και έχουμε καρπωθεί χήνες σε αποστάσεις μεγάλες.......
 
Το νου σας με τα βόλια... δεν είναι στραγάλια παιδιά... εδώ κοιτάμε να τα κόψουμε τελειως μπας και γλιτώσει κανας χριστιανός και εσείς τα ρίχνετε και στα πτηνά;;! Πέφτει η χήνα και με 2 και με 3 και με ασσο (το καλύτερο σκαγι).. εάν πάλι νομίζεις ότι δεν θα την πάρεις και σκέφτεσαι να βάλεις δράμια αστη να πάει στην ευχή... δε θα σωθούμε με μια χήνα.... :rolleyes:
 
Last edited:
Τότε ρίξτε 9βολα και μονόβολα στα σίγουρα :)

Εγώ στη χήνα ρίχνω 2αρια και περισσότερο 3αρια.

Η χήνα είναι ένα μεγάλο πτηνό με ισχυρό πτέρωμα, που οι περισσότεροι ξεχνούν πως πρέπει να σημαδεύουν τα κεφάλια/λαιμό και όχι τη χήνα ολόκληρη.

Η χήνα είναι γρήγορη, αλλά λόγω μεγέθους θεωρούμε πως πετάει αργά (το ίδιο ισχύει και για αεροσκάφη), οπότε συνήθως υποεκτιμούμε τη ταχύτητα πτήσης.

Η χήνα είναι μεγάλο πτηνό που πάντα μας φαίνεται ότι είναι κοντά, ακόμη και όταν ευρίσκεται στα 50 μέτρα. Αυτό μας κάνει να υποεκτιμούμε αποστάσεις.

Στα 65 μέτρα σε παγωνιά με αρχικές ταχύτητες των 410 m/sec θα έχετε στα 65 μέτρα (75 γιάρδες) κινητική ενέργεια σε 3αρια γύρω στα 2.8 ποδόλιβρες και στα 2αρια γύρω στις 4.8 ποδόλιβρες ανά σκάγι. Μόνο που η χήνα ΔΥΣΚΟΛΑ να πέσει από τραυματικό σοκ, λόγω της προστασίας που της παρέχει το πτέρωμα (εκτός και βληθεί στη πλάτη). Οπότε είτε επιδιώκουμε καίριο κτύπημα (κεφάλι/λαιμός), είτε δράμια και μονόβολα :)

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Ρίξτε στη χήνα με 2αρια - 3αρια. Προσκόπευση 1-2 χήνες απόσταση ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ από όσο θα βάζατε. Αφήστε μετά τους άλλους να ρωτάνε για το όπλο και τα φυσίγγια σας.
Εδώ συμφωνω.το νο2 και το νο3 είναι τα ιδανικά νούμερα σκαγιων κατά τη γνώμη μου.Περαν αυτού είμαι της άποψης ότι το κυνήγι θέλει ορθολογική διαχείριση...Δεν είναι ορθή σκεψη να ριξεις με όλμο στις χήνες η στο κάθε κυνηγι...ορθή σκέψη κατ εμέ είναι να φέρεις το κυνήγι κοντά στην κάννη σου...
 
Κάπου είχα δει? διαβάσει? δεν θυμάμαι, ότι στην Αγγλία νομίζω εδώ και χρόνια αυτοί που ξέρουν συμβουλεύουν τους κυνηγούς να ντουφεκανε στις χήνες με 7αρια και να σημαδεύουν μόνο κεφάλι, σαν να ντουφεκουσαν μια τσίχλα πχ.
Με αυτόν τον τρόπο ελαχιστοποιούν τις πιθανότητες άσκοπων τραυματισμών και πουλιών που τελικά πεθαίνουν χιλιόμετρα μακριά...
 
Κάπου είχα δει? διαβάσει? δεν θυμάμαι, ότι στην Αγγλία νομίζω εδώ και χρόνια αυτοί που ξέρουν συμβουλεύουν τους κυνηγούς να ντουφεκανε στις χήνες με 7αρια και να σημαδεύουν μόνο κεφάλι, σαν να ντουφεκουσαν μια τσίχλα πχ.
Με αυτόν τον τρόπο ελαχιστοποιούν τις πιθανότητες άσκοπων τραυματισμών και πουλιών που τελικά πεθαίνουν χιλιόμετρα μακριά...
Oooooh yesss .my man. .my man. .my man. .yelling.
 
Στην Εσθονια εχω δοκιμασει ολη σχεδον τη γκαμα των χοντρων σε ατσαλι. 2/1/0/BB. Τα καλυτερα αποτελεσματα για κοντα και μακρια τα πηρα με τον ασσο τον οποιο εχω καθιερωσει. Οι συγκυνηγοι μου ριχνουν ΒΒ το οποιο οπως το εχω δει εγω υστερει σε συγκεντρωση
 
Κάπου είχα δει? διαβάσει? δεν θυμάμαι, ότι στην Αγγλία νομίζω εδώ και χρόνια αυτοί που ξέρουν συμβουλεύουν τους κυνηγούς να ντουφεκανε στις χήνες με 7αρια και να σημαδεύουν μόνο κεφάλι, σαν να ντουφεκουσαν μια τσίχλα πχ.
Με αυτόν τον τρόπο ελαχιστοποιούν τις πιθανότητες άσκοπων τραυματισμών και πουλιών που τελικά πεθαίνουν χιλιόμετρα μακριά...
Πιστεύω πωςΔεν υπάρχει σύγκριση του υδροβιου κυνηγιού του δικού μας με το εξωτερικό σε θεματα φυσιγγίων ,όταν σε όλες τις χώρες επιτρέπονται οι φιντες και οι ηχομημιτικες συσκευές ριχνοντας στα πάπια και στις χήνες από 10 εως30 μέτρα ναι λογικό να βάλεις 7αρια η 3αρια για χήνες.Εδω παίζουν άλλες αποστάσεις και άλλοι τρόποι
 
Πιστεύω πωςΔεν υπάρχει σύγκριση του υδροβιου κυνηγιού του δικού μας με το εξωτερικό σε θεματα φυσιγγίων ,όταν σε όλες τις χώρες επιτρέπονται οι φιντες και οι ηχομημιτικες συσκευές ριχνοντας στα πάπια και στις χήνες από 10 εως30 μέτρα ναι λογικό να βάλεις 7αρια η 3αρια για χήνες.Εδω παίζουν άλλες αποστάσεις και άλλοι τρόποι
Δεν διαφωνώ φίλε έχεις δίκιο. Σε κάθε περίπτωση όμως το να ντουφεκάς πουλί στα 70 μέτρα και μετά να κάνεις τον σταυρό σου μπας και φάει καμιά μπίλια στο κεφάλι ή σε κάνα φτερό το θεωρώ επιεικώς απαράδεκτο.
Γιατί κατά 90%, αν φάει τη μπίλια θα την φάει καπου που μετά η αλεπού θα λέει στην υγεία του κοροϊδου. Έχω δει πολλά τέτοια στο Δ.
 
Στην Εσθονια εχω δοκιμασει ολη σχεδον τη γκαμα των χοντρων σε ατσαλι. 2/1/0/BB. Τα καλυτερα αποτελεσματα για κοντα και μακρια τα πηρα με τον ασσο τον οποιο εχω καθιερωσει. Οι συγκυνηγοι μου ριχνουν ΒΒ το οποιο οπως το εχω δει εγω υστερει σε συγκεντρωση
Άσσο σε ατσάλινα άρα νούμερο 2 η 3 σε μολύβι η αναλογία
 
Το βλέπω συνέχεια αυτό που αναφαίρετε, αλλά υπάρχουν προϋποθέσεις όπου θα βαρεσεις και μακριά θα περιμένεις να βαρεσεις και κοντά ανάλογα τα πόσα όπλα είναι στο βάλτο το πως είναι ο καιρός και από που έρχονται τα πουλιά,
Φέτος, παραδόξως είναι μια πάρα πολύ καλή χρονιά στα υδρόβια για μένα και τον πατέρα μου πάμε συνεχόμενα από τις 15 Σεπτέμβρη και κάθε ΣΚ είμαστε στο βάλτο. Έχουμε ρίξει από 6αρια 33γρ έως Magnum 3αρια και 1/0.
Υ.Γ. Σορρυ για το λίγο οφφ τοπικ. .hunter.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top