Φυσίγγια για Μπεκατσίνια

Αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα για να αναφέρουμε και να προτείνουμε φυσίγγια για αυτό το εκλεκτό και ιδιαίτερο θήραμα...το μπεκατσίνι..!!
Το λεγόμενο..."Αερικό του Βάλτου".
Ένα θήραμα ιδιαίτερα γρήγορο σε πέταγμα, με τσαλίμια μαεστρικά το οποίο κάνει το κυνήγι μας....Μαρτύριο....και ταυτόχρονα μας εκπαιδεύει τις σκοπευτικές μας ικανότητες..
Αποτελεί ένα από τα αγαπημένα μου κυνήγια.....

url=https://postimages.org/]
bird-3259038-1280.jpg
[/url]


free picture
 
Αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα για να αναφέρουμε και να προτείνουμε φυσίγγια για αυτό το εκλεκτό και ιδιαίτερο θήραμα...το μπεκατσίνι..!!
Το λεγόμενο..."Αερικό του Βάλτου".
Ένα θήραμα ιδιαίτερα γρήγορο σε πέταγμα, με τσαλίμια μαεστρικά το οποίο κάνει το κυνήγι μας....Μαρτύριο....και ταυτόχρονα μας εκπαιδεύει τις σκοπευτικές μας ικανότητες..
Αποτελεί ένα από τα αγαπημένα μου κυνήγια.....

url=https://postimages.org/]
bird-3259038-1280.jpg
[/url]


free picture
Ομοίως Κωστή από τα αγαπημένα μου θηράματα. Εγώ χρησιμοποιώ τα φυσίγγια που παίρνω για τσίχλα με *** ή **** αστρα συνήθως και τα τουφεκαω κατά την απογείωση τους ή μετά τα 25-30μ που στρώνουν. Ένα φυσιγγιο 30-32γρ νο 9 είναι υπεραρκετο
 
Ομοίως Κωστή από τα αγαπημένα μου θηράματα. Εγώ χρησιμοποιώ τα φυσίγγια που παίρνω για τσίχλα με *** ή **** αστρα συνήθως και τα τουφεκαω κατά την απογείωση τους ή μετά τα 25-30μ που στρώνουν. Ένα φυσιγγιο 30-32γρ νο 9 είναι υπεραρκετο
33-34 νο6 kicks xfull .yelling.
Πλακα εκανα φιλαρακι!!!
28 η 30γρ νο9 πιστευω ειναι καλη επιλογη
 
Αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα για να αναφέρουμε και να προτείνουμε φυσίγγια για αυτό το εκλεκτό και ιδιαίτερο θήραμα...το μπεκατσίνι..!!
Το λεγόμενο..."Αερικό του Βάλτου".
Ένα θήραμα ιδιαίτερα γρήγορο σε πέταγμα, με τσαλίμια μαεστρικά το οποίο κάνει το κυνήγι μας....Μαρτύριο....και ταυτόχρονα μας εκπαιδεύει τις σκοπευτικές μας ικανότητες..
Αποτελεί ένα από τα αγαπημένα μου κυνήγια.....

url=https://postimages.org/]
bird-3259038-1280.jpg
[/url]


free picture
αναλογα τον καιρο και αμα ειναι δεκτικα η οχι .παντα σε ν7 γιατι ο βαλτος ειναι ολο εκπληξεις.nsi speed 34gr της πιο πολλες φορες και classica 32gr.
 
Τουλάχιστο εγώ εξ'αρχής που ασχολήθηκα με το μπεκατσίνι το κυνηγούσα σε οργομένα χωράφια με 1* με LK Concord 33gr Νο8 ή 9....
(Νο:7 στα μπασίματα)...που έρχονται λίγο ψηλομένα)...
Τα τουφεκάω αφού στρώσουν στα 35 40m....μιλάμε για ένα πολύ ευαίσθητο πτητό το οποίο πέφτη πανεύκολα.....και είναι ένας εξέρετος μεζές... ;) bbq2
Εύκολα να τα κυνηγήσεις με κόντρα άνεμο διότι διαθέτουν μεγάλη ακουστικότητα.....
 
Έχω χτυπήσει ένα σεβαστό αριθμό από παιδί μιας κ σε αυτό το θήραμα έμαθα να τουφεκαω κ έχω χρησιμοποιήσει όλα σχεδόν τα φυσίγγια που κυκλοφορούν... Το εμπορικό που θυμάμαι να έχω ρίξει κούτες ολόκληρες για 3-4 χρονιές με εξαιρετικά αποτελέσματα ήταν το lambro vendetta σε ν9.... Πλέον τα κυνηγάω με δικά μου φύσιγγια κ μβ32 στα 34 γρ ν8-9 ανάμικτο... Υπερβολή σαν γόμωση ίσως, αλλά τα ευχαριστίεμαι...
Αντανακλαστικά χρειάζονται, στο σκάγι είναι εύκολα...
 
Εγώ στις μπαμπακιές και στα πλημμυρισμένα που τα κυνηγάω με τα πόδια μόνος μου είτε ψάχνοντας τα με τον σκύλο χρησιμοποιώ από 28 γραμμάρια μέχρι βαριά 30 σε νούμερο 9 1/5 το πρώτο και 7 1/5 τα υπόλοιπα γιατί όπως ξέρουμε ο βάλτος κρύβει πάντα εκπλήξεις!!!
 
Παρεξηγημένο κυνήγι από πολλους κυνηγούς κ υποτιμημένο από άλλους. Για μένα μια από τις πιο τεχνικες τουφεκιες στο κυνήγι το μπεκανοτο όπως το λέμε στα μέρη μου.Ενα φυσίγγι 30 γρ με 81/2 ν είναι για μένα το ιδανικότερο σε αυτο το κυνήγι. Παλιά έριχνα 33 γρ 8-9 αναμικτα
 
Παρεξηγημένο κυνήγι από πολλους κυνηγούς κ υποτιμημένο από άλλους. Για μένα μια από τις πιο τεχνικες τουφεκιες στο κυνήγι το μπεκανοτο όπως το λέμε στα μέρη μου.Ενα φυσίγγι 30 γρ με 81/2 ν είναι για μένα το ιδανικότερο σε αυτο το κυνήγι. Παλιά έριχνα 33 γρ 8-9 αναμικτα
Από τις πιο δύσκολες ντουφεκιες.....
 
Back
Top