Φυσίγγια για Λαγό

Φιλοι λαγαδες.....την γνωμη σας....Τι λετε ειναι λιγο ''αργό'' για τον λαγο ???
Να του δωσω λιγα ''γκάζια'' ακομα ??? Ταχυτητα εννοω. .think.

View attachment 32279View attachment 32280

Την γνωμη σας παλικαρια....Πρωτη φορα δουλευω ΤΕΚΝΑ στον λαγο.....Μην παω για μαλλι....και
βγω κουρεμενος!!!!:D
Και ποιος ακουει την καζουρα μετα.....:)

Μια χαρά είναι τα 400 δεν χρειάζεται παραπάνω ταχύτητα. Και με 85% στα 45μ.... Άμα σου βγει στα 30 θα τον κόψεις στην μέση...
 
Φιλοι λαγαδες.....την γνωμη σας....Τι λετε ειναι λιγο ''αργό'' για τον λαγο ???
Να του δωσω λιγα ''γκάζια'' ακομα ??? Ταχυτητα εννοω. .think.

View attachment 32279View attachment 32280

Την γνωμη σας παλικαρια....Πρωτη φορα δουλευω ΤΕΚΝΑ στον λαγο.....Μην παω για μαλλι....και
βγω κουρεμενος!!!!:D
Και ποιος ακουει την καζουρα μετα.....:)
Παρά πολυ καλο ! !
 
Φιλοι λαγαδες.....την γνωμη σας....Τι λετε ειναι λιγο ''αργό'' για τον λαγο ???
Να του δωσω λιγα ''γκάζια'' ακομα ??? Ταχυτητα εννοω. .think.

View attachment 32279View attachment 32280

Την γνωμη σας παλικαρια....Πρωτη φορα δουλευω ΤΕΚΝΑ στον λαγο.....Μην παω για μαλλι....και
βγω κουρεμενος!!!!:D
Και ποιος ακουει την καζουρα μετα.....:)
Τέλειο....
αν μπορείς να το δώσεις λίγο ακόμα καλύτερα.
Θα ήθελα να δω Το ίδιο σε νο2 στα 60 μέτρα.νομιζω τα έχει άνετα.
 
Παλικαρια , σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας....με βγαλατε απο τον προβληματισμο
που ειχα!!!! :)

Φιλε Κastoras δεν σε καταλαβα 100%. Τι εννοεις ποιο σφιχτη ?? Το ποιο γρηγορο το καταλαβαινω...
Εννοεις να εχει 90% συγκεντρωση στα 45 μετρα ??
Τωρα το ποιο γρηγορο θα το ηθελα και εγω....και γι'αυτο ρωτησα. Γρηγορο = ανακρουση μεγαλυτερη
που σε τρανταζει και σε τρομαζει λιγο ( V1,5- 422m/s ) και δεν σου ''επιτρεπει'' δευτερη τουφεκια.
Εκει το ειχα και το κατεβασα...μην ξεχναμε οτι εχουμε να κανουμε με 52 γραμμαρια.
Και η δικη σου γνωμη σεβαστη για μενα οπως και ολων των παιδιων.....αλλα νομιζω σε αυτα τα γραμμαρια
και για μεγαλες ταχυτητες με χαμηλα bar ....πρεπει να παω σε αλλη πυριτιδα.
Εκτος και αν το εχεις ψαξει και εχεις βρει ακρη με αυτην την πυριτιδα . Δλδ 52 γραμ. χαμηλα bar μεγαλες
ταχυτητες.....και το λεω ειλικρινα και χωρις ΙΧΝΟΣ ειρωνιας!!!!
Συζητηση κανουμε.....παντα καλοπροαιρετα και αν θελεις μας το λες.:)
 
Δλδ 52 γραμ. χαμηλα bar μεγαλες
ταχυτητες.....και το λεω ειλικρινα και χωρις ΙΧΝΟΣ ειρωνιας!!!!
Συζητηση κανουμε.....παντα καλοπροαιρετα και αν θελεις μας το λες.:)
Πάνω από τα 52γρ,χωρίς μπαρ κοντά στο μισοκιλο είναι μόνο αυτό,εγώ θα τα λέω...
 
Παλικαρια , σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας....με βγαλατε απο τον προβληματισμο
που ειχα!!!! :)

Φιλε Κastoras δεν σε καταλαβα 100%. Τι εννοεις ποιο σφιχτη ?? Το ποιο γρηγορο το καταλαβαινω...
Εννοεις να εχει 90% συγκεντρωση στα 45 μετρα ??
Τωρα το ποιο γρηγορο θα το ηθελα και εγω....και γι'αυτο ρωτησα. Γρηγορο = ανακρουση μεγαλυτερη
που σε τρανταζει και σε τρομαζει λιγο ( V1,5- 422m/s ) και δεν σου ''επιτρεπει'' δευτερη τουφεκια.
Εκει το ειχα και το κατεβασα...μην ξεχναμε οτι εχουμε να κανουμε με 52 γραμμαρια.
Και η δικη σου γνωμη σεβαστη για μενα οπως και ολων των παιδιων.....αλλα νομιζω σε αυτα τα γραμμαρια
και για μεγαλες ταχυτητες με χαμηλα bar ....πρεπει να παω σε αλλη πυριτιδα.
Εκτος και αν το εχεις ψαξει και εχεις βρει ακρη με αυτην την πυριτιδα . Δλδ 52 γραμ. χαμηλα bar μεγαλες
ταχυτητες.....και το λεω ειλικρινα και χωρις ΙΧΝΟΣ ειρωνιας!!!!
Συζητηση κανουμε.....παντα καλοπροαιρετα και αν θελεις μας το λες.:)
Το λίγο πιο σφιχτό το εννοώ με το εξής σκεπτικό.
Το φυσιγγι το θέλω για τρίτο. Οπότε το σκεπτικο αν μου βγει στα 20 30 κτλ δεν ισχύει γιατί τα δύο πρώτα θα είναι με νορμάλ άνοιγμα.
Τωρα για το πιο σφιχτό εννοώ ότι , θα ήθελα με ένα τσοκαρισμα 3 να είχα αυτά τα μέτρα και γιατί όχι 10 ακόμη.
Θα μου άρκουσε δηλαδή στα 50 και 60 Μ να έπαιρνε το ζώο 4 5 σκάγια νο 2.

Τα παραπάνω είναι το τι θα ήθελα εγώ για να μένα , όπως κυνηγάω.Σεβαστες και οι απόψεις σας.

Δεν έχω εμπειρία από μάγκνουμ. Νομίζω πως δε τα χρειάζομαι.
 
Φιλοι λαγαδες.....την γνωμη σας....Τι λετε ειναι λιγο ''αργό'' για τον λαγο ???
Να του δωσω λιγα ''γκάζια'' ακομα ??? Ταχυτητα εννοω. .think.

View attachment 32279View attachment 32280

Την γνωμη σας παλικαρια....Πρωτη φορα δουλευω ΤΕΚΝΑ στον λαγο.....Μην παω για μαλλι....και
βγω κουρεμενος!!!!:D
Και ποιος ακουει την καζουρα μετα.....:)
Τρυπάει λαγό πάνω από τα 60μ.
Άστο έτσι ...

1631401307986.png
 
Last edited:
Το λίγο πιο σφιχτό το εννοώ με το εξής σκεπτικό.
Το φυσιγγι το θέλω για τρίτο. Οπότε το σκεπτικο αν μου βγει στα 20 30 κτλ δεν ισχύει γιατί τα δύο πρώτα θα είναι με νορμάλ άνοιγμα.
Τωρα για το πιο σφιχτό εννοώ ότι , θα ήθελα με ένα τσοκαρισμα 3 να είχα αυτά τα μέτρα και γιατί όχι 10 ακόμη.
Θα μου άρκουσε δηλαδή στα 50 και 60 Μ να έπαιρνε το ζώο 4 5 σκάγια νο 2.

Τα παραπάνω είναι το τι θα ήθελα εγώ για να μένα , όπως κυνηγάω.Σεβαστες και οι απόψεις σας.

Δεν έχω εμπειρία από μάγκνουμ. Νομίζω πως δε τα χρειάζομαι.


Παλι δεν σε ''πιανω'' 100% . Εαν παμε σε ενα φυσιγγιο οχι μαγκνουμ....αλλα σεμι μαγκνουμ με 40 γραμμαρια
Ν2 θα εχουμε γομωση 168 σκαγια.
Σε 12/70 των 36 γραμμαριων Ν2 θα εχουμε 151 σκαγια...
Για να παρει το ζωο 4-5 σκαγια στα 50 και 60 μετρα....τι συγκεντρωση πρεπει να εχεις ??? 100% ???
Τα 50 -60 μετρα για μενα....εχουν ζορια...πολλα ''ζορια''....και λεω παντα για μενα....
Αυτη η δοκιμη με Ν2 και 50 γραμμαρια σκαγια δλδ 210 σκαγια γομωση.

εικόνα_Viber_2021-01-29_19-25-54.jpgεικόνα_Viber_2021-01-29_19-26-11.jpg

Πιστευω οτι στα 60 μετρα ουτε αυτη η τουφεκια θα βαλει 4-5 σκαγια στο ζωο...ισως παρει 3 σκαγια
και με Ν2 ισως το κρατησεις... και αυτο απο το ποσοτητα των σκαγιων.

Εαν εχεις καποια δοκιμη στα 50 -60 μετρα με Ν2 σκαγια....και εαν θελεις βεβαια...την ανεβαζεις να την
δουμε!!! :)
 
50 ο ένας.. 36 ο άλλος.... εγώ ο φτωχός συγγενής γιατί πάω με 33-34;;.think.


Μια ΧΑΡΑ ειναι τα 33 - 34 γραμμαρια για ποστο!!!! Πολλα χρονια με αυτα τα γραμμαρια πηγαινα με
SIPE....Kαι τους επαιρνα ετοιμους ''γδαρμενους''.....με Ν5 σκαγια!!! ;) :)
 
Back
Top