Φυσίγγια Ρουμελιώτης Πάτρα

Πέρασα το Σάββατο και εγω απο τον Ανδρέα και πήρα λίγα φυσιγγακια,αυτο που με στεναχώρησε ήταν ότι δεν είχε καθόλου 28γρ που ήθελα να δοκιμάσω,πάντως είχε πάρει φωτιά και ετοίμαζε αποστολές για Αθηνα!
Ξέρει κάποιος σε τι νούμερο βγαίνουν τα 28αρια του;Κάπου διάβασα 8/2 ισχύει;
8 9 k 10 μισα δεν βγάζει δυστηχώς.
 
Επιτέλους δοκίμασα και εγώ μερικά από την κουτα που πήρα 32γρ
Έριξα και σε ορτύκια και σε τσίχλες
Κανένα πρόβλημα δεν είχα τα βρήκα αμέσως μαζί τους
Ο φίλος μου που πήρε και αυτός πρώτη φορά ,επίσης καλά αποτελέσματα ,μου είπε μάλιστα πολύ καλά λόγια και για τα 30γρ ,εγώ δεν έβαλα στην κούτα τέτοια .αλλά στην επομενη θα βάλω ..Με τέτοια τιμή όλο τον χειμώνα θα βγάλω
 
Πέρασα το Σάββατο και εγω απο τον Ανδρέα και πήρα λίγα φυσιγγακια,αυτο που με στεναχώρησε ήταν ότι δεν είχε καθόλου 28γρ που ήθελα να δοκιμάσω,πάντως είχε πάρει φωτιά και ετοίμαζε αποστολές για Αθηνα!
Ξέρει κάποιος σε τι νούμερο βγαίνουν τα 28αρια του;Κάπου διάβασα 8/2 ισχύει;
Χαχαχα.....την παλετα με τις 30 κουτες που του παραγγειλαμε για την παρεα μας ετοιμαζε!!!!! Μας αργησε λιγο φετος αλλα το καλο το πραμα αργει να γινει!!!!!
 
Επιτέλους δοκίμασα και εγώ μερικά από την κουτα που πήρα 32γρ
Έριξα και σε ορτύκια και σε τσίχλες
Κανένα πρόβλημα δεν είχα τα βρήκα αμέσως μαζί τους
Ο φίλος μου που πήρε και αυτός πρώτη φορά ,επίσης καλά αποτελέσματα ,μου είπε μάλιστα πολύ καλά λόγια και για τα 30γρ ,εγώ δεν έβαλα στην κούτα τέτοια .αλλά στην επομενη θα βάλω ..Με τέτοια τιμή όλο τον χειμώνα θα βγάλω
Τα 30αρια του.....ΘΕΡΙΖΟΥΝ!!!!!
 
περιμένει ο φίλος στο χωριό την παραγγελία μας από μέρα σε μέρα
εγώ μια δεκαδούλα έχω παραγγείλει για αρχή, γτ θέλω να δω αν θα έχει πουλιά φέτος και συμπληρώνω αν χρειαστεί και το Νοέμβρη δεύτερη παραγγελία...
η παραγγελία μας τελικά βέβαια έφτασε τα 100 κουτιά...:eek: (3 άτομα)
 
Εχει κανει πολυ καλη δουλεια και εχει πολυ καλα φισιγγια.
Χθες εδωσα σε φιλο τρια 32αρια Νο8 να τα δοκιμασει.
Παρακατω σας γραφω τον διαλογο στο viber πριν λιγο σε απογευματινο σε μια γκιολα.
- «Με αυτά που μου έδωσες βαρεσα 3 παπάκια

- Ποια τα οχταρια;

- Ναι

-Πήγα σε μια γκιολα και είχε περίπου 50αρια μέσα αν ήθελα χτυπούσα και αλλο.
Το ένα φίλε το πήρα στο Θεό δεν περίμενα για πλάκα έριξα».

Μου ειπε ακομα πως αν του το ελεγαν και δεν το εβλεπε με τατην ματια του δεν θα πιστευε.
Τα καλα να λεγονται και να διαφημίζονται.
 
Πέρασα απόψε από το μαγαζί που τα φέρνει εδώ, για να πάρω πάλι μερικά κουτιά 28αρια ... αλλά έχει ξεπουλήσει !!! Μια 10αριά κουτιά είχε ακόμη, μόνο σε 7 νούμερο ... Αλλά κι από τα υπόλοιπα, 32, 33, 34 γρ. (CSB, A1, GM3 κλπ.) λίγα κουτιά και αυτά μόνο 7αρια !!! Και 3-4 κουτιά 35αρια, μόνο σε Νο 4 ... Μου είπε ότι περιμένει μια παλέτα 36.000 φυσίγγια ... και ότι του τα έχει καθυστερήσει κιόλας!
Τέλος πάντων, αφού πήγα, πήρα 3 κουτιά 28γρ Νο 7 - κάπου θα τα ρίξω, χαμένα δε θα πάνε, είτε στις τσίχλες είτε σκοπευτήριο ... :cool:
 
Μου είπε ότι περιμένει μια παλέτα 36.000 φυσίγγια ..
Η μαχη της Κρήτης ν2....terror..terror.

Τέλος πάντων, αφού πήγα, πήρα 3 κουτιά 28γρ Νο 7 -
Έπρεπε να τα έκανες 4...sarcastic.
Και ενα 32αρι..να μας έκανες κ μια ωραία παρουσιαση..:)
 
Πιο συγκεκριμένα Mr John? :)
Αναλόγως τον καιρό ας πούμε , υγρασία κρύο κτλ ;
Σπυρο,τσιχλοφυσιγγο που βγαζει 750 bar,δεν ειναι οτι καλυτερο για το κεφάλι, τον ωμο και το οπλο μας.
Αν ειναι ενα φυσιγγι που απευθυνεται σε χοντρυτερο θηραμα με ζορικες συνθηκες,οκ.
Οι αυξημενες πιεσεις σε φυσιγγι παραγωγης,που δεν ειναι εξειδικευμενο,πρεπει να μας ξενιζουν.
Εκτος απο το βροντολογημα,που προδιαθετει θετικα καποιο κοινο και τις αυξημενες αρχικες που τελικα....αρνητικες θα ειναι ως προς το αποτέλεσμα,ειναι φασαρια για το τιποτα!
 
Σπυρο,τσιχλοφυσιγγο που βγαζει 750 bar,δεν ειναι οτι καλυτερο για το κεφάλι, τον ωμο και το οπλο μας.
Αν ειναι ενα φυσιγγι που απευθυνεται σε χοντρυτερο θηραμα με ζορικες συνθηκες,οκ.
Οι αυξημενες πιεσεις σε φυσιγγι παραγωγης,που δεν ειναι εξειδικευμενο,πρεπει να μας ξενιζουν.
Εκτος απο το βροντολογημα,που προδιαθετει θετικα καποιο κοινο και τις αυξημενες αρχικες που τελικα....αρνητικες θα ειναι ως προς το αποτέλεσμα,ειναι φασαρια για το τιποτα!
Οι πιέσεις δεν έχουν να κάνουν και με την ταχύτητα ;
 
Οι πιέσεις δεν έχουν να κάνουν και με την ταχύτητα ;
Εχουν!
Αμεσο αντικτυπο στις αρχικες.
Το ζητουμενο μας ομως, ειναι οι ταχυτητες ΕΚΕΙ,οι μενουσες!
Οπως και η σωστη κατανομη,της οποιας ειναι εχθρος η υπερβολικη αρχικη ταχυτητα.
Λογω παραμορφωσεων των σκαγιων κλπ.
Λεμε για "απλα"φυσιγγια παραγωγης με μολυβδινα σκαγια κι οχι για πολυ σκληρο σκαγι,με αντιτριβικο υλικο.
Εκει,παει αλλου το πράγμα....
 
Last edited:
Πρώτη δοκιμή σήμερα για τα 32gr csb αν και δεν μου δόθηκαν πολλές ευκαιρίες για τουφεκιές έμεινα πολύ ευχαριστημένος,μου φάνηκε πολύ γρήγορο αν και είχα 4* μου έδινε την εντύπωση πως έριχνα με 2* ή 3* καμία δεν έπεσε ζωντανή. Βλέπω να μου τεριάζει .shake hands.
 
Από προσωπική χρήση όσο κ απο αναφορές εδώ κ σε αλλά φόρουμ βγενει το συμπέρασμα ότι το csb1 32γρ είναι ένα φυσίγγι "φαινόμενο" που ίσως να ζήλευαν κ μεγάλες ιταλικές εταιρίες..Απέκτησε γρηγορα μεγάλη φήμη που επισης γρήγορα εξαπλώθηκε σε όλη την Ελλάδα,και σίγουρα σε αυτό δεν οφείλεται μόνο η χαμηλή τιμή πωλήσεις του.

1)Εξαιρετική απόδοση σε διάφορες καιρικές συνθήκες.
2)Αν κ συγκεντρωτικό ακόμη κ με 3* ο κυνηγός δεν θα αντιμετωπίσει κάποια ιδιαίτερη δυσκολία κ σε τυχόν πιο κοντινές αποστάσεις.
3)Σχεδόν πάντα θα δούμε ακαριαία σκοτωματα κ ταυτόχρονα σημάδια ότι το θήραμα "πήρε σκαγια"..γεμάτη τουφεκιά..άλλα αυτό προφανώς προκύπτει απο την συγκέντρωση του..
4)Σπάνια θα διαλέξει όπλα.

Κάποιος που τα δοκίμασε κ τυγχάνει να είναι κ ιδιογομωτης (που σίγουρα θα έχει κ εμπειρία στον πίνακα) καλό είναι να μας διαφωτίσει στο γιατί γίνονται ολα αυτά που με κάποια άλλα φυσίγγια που ενδεχομένως να ήταν γεμισμένα με πιο αξιόλογα υλικα δεν τα είδαμε να συμβαίνουν..

ΥΓ ΔΕΝ θέλω σε καμιά περίπτωση να φανεί σαν διαφήμιση,ούτε είναι αυτός ο σκοπός μου..
Ο μοναδικός λόγος είναι ότι "παρακολουθώντας" με μεγάλο πάθος απο "νήπιο" ολους τους κατασκευαστές φυσιγγίων κ άκουγα διάφορα για αυτούς δεν θυμαμε τόσο μεγάλο "πανικό" για ένα φυσίγγι..πιστεύω κ εσείς το ίδιο..
 
Back
Top