Φτιάξ' το μόνος σου

Καλά έκανες. Το έχω κι εγώ. Έχει 3 αποχρώσεις, αλλά αφού το πέρασες χρώμα είσαι ok. Θα βγεί τέλειο. Στεγνώνει και γρήγορα
Το Πίνη το ξύλο σφερα πόσα χέρια να του κάνω λες???μετά πος το γιαλιζω με πανί???ενοητε θα μπη κερί μετα
 
Το Πίνη το ξύλο σφερα πόσα χέρια να του κάνω λες???μετά πος το γιαλιζω με πανί???ενοητε θα μπη κερί μετα
Γιάννη δεν το έχω χρησιμοποιήσει σε αφινίριστο ξύλο και δεν ξέρω. Θα δεί ο @ΓΙΑΝΝΗΣ. να μας πεί. Υποθέτω μέχρι να σταματήσει να το απορροφά. Μπορεί να παίζει και ρόλο αν έκλεισες τους πόρους του ξύλου ή όχι.
 
Γιάννη δεν το έχω χρησιμοποιήσει σε αφινίριστο ξύλο και δεν ξέρω. Θα δεί ο @ΓΙΑΝΝΗΣ. να μας πεί. Υποθέτω μέχρι να σταματήσει να το απορροφά. Μπορεί να παίζει και ρόλο αν έκλεισες τους πόρους του ξύλου ή όχι.
Όλο το μπουκάλι θα το φαειιι ληγο έχει μινη και σηνεχηζη .big smile.
 
Το Πίνη το ξύλο σφερα πόσα χέρια να του κάνω λες???μετά πος το γιαλιζω με πανί???ενοητε θα μπη κερί μετα
Άφηνε τουλάχιστον μία μέρα από χέρι σε χέρι και μην βάζεις υπερβολική ποσότητα!
Μην σε γελάει που το ρουφάει!
Αν του βάζεις πολύ ποσότητα,θα "ξερναει"μετά με τις ζεστές...
Λίγο,περιμένεις,λίγο, περιμένεις,για να στεγνώνει σε βάθος.
Στο τέλος θα το γυαλίσεις με 0000 ατσαλομαλλο και τρίψιμο με κάνα κομμάτι τσόχα η μάλλινο.
Για να σου βγάλει αποτέλεσμα το λινέλαιο(γυαλαδα),πρέπει να σφραγίσεις τους πόρους του ξύλου και να πας σε γυαλοχαρτο 800, τουλάχιστον,πριν αρχίσεις να βάζεις λάδι.
 
Επέλεξα αυτό το λάδι αντί για λινέλαιο μιας και έχω ακούσει τά καλλίτερα λόγια στο ΝΕΤ
Αφού πιάνουν τα χέρια σου...γιατί δεν δοκιμάζεις να φτιάξεις ένα δικό σου λινελαιο ενισχυμένο με βερνίκι νεφτιού για τα τελευταία χέρια κυρίως...

Η συνταγή που κυκλοφορεί...Αμερική μεριά... είναι 1 μέρος λινέλαιο + 1 μέρος βερνίκι + 1 μέρος νεφτιού ή white spirit...

Προσοχή...μόνο βερνίκι νεφτιού ενός συστατικού...

Η δική μου συνταγή...
2 μέρη λινέλαιο (boiled πάντα) (προτιμώ της Liberon ή της Senellier) + 1 μέρος βερνίκι θαλάσσης epifanes clear varnish (βερνίκι με βάση το λάδι tung)...

Αφού έχω δώσει χρώμα στο ξύλο με χρωματισμένο λινέλαιο με ριζα alkana και εχω τελειώσει με σφράγισμα πόρων και τρίψιμο..

Παίρνω το μισό μείγμα και το αναμιγνύω με νέφτι πευκου 50-50 για να περάσω τα πρώτα χέρια και το άλλο μισό αυτούσιο για τα τελευταία χέρια...
Το πόσα χέρια....εξαρτάται από το ξύλο...

Αν θες προσθέτει στο μίγμα και στεγνωτικο λινέλαιου...Όχι πάνω από 2%...

Δουλεύεται...όπως έγραψε ο Γιάννης παραπάνω...με την τεχνική του απλού λινέλαιου...τσιγκουνιά στην ποσότητα και υπομονή να στεγνώνει καλά η κάθε στρώση πριν την επόμενη...χαίδεμα με ψιλό ατσαλομαλλο ανάμεσα στα χέρια...

Πρόσφερει μεγαλύτερη στιλπνοτητα και προστασία σε σχέση με το απλό λινέλαιο...

Δοκίμασε το πρώτα σε ένα κομμάτι καρυδιάς για να δεις αν σου αρέσει το αποτέλεσμα...
 
Last edited:
Back
Top