Φερ' το στα μέτρα σου...

Ρωτάω μήπως μου διέφυγε, υπάρχει μάστορας που δεν δέχτηκε ενδεχόμενο διόρθωμα στη δουλειά του;

Επειδή δεν πήρα κάποια απάντηση, να υποθέσω πως δεν υπάρχει κάποιος μάστορας που ενήργησε έτσι;
Αν πράγματι είναι έτσι, τότε το θέμα αυτό από πού προέκυψε; .my man.
 
Το μόνο σίγουρο είναι ότι από τις δουλείες που βλέπεις από μερικούς, κόβεις δρόμο ......
Εγώ πάντως από αυτά που ακούω πιστεύω ότι είναι 1-2 που μπορείς να εμπιστευτείς. Οι περισσότεροι σε κάποιους έχουν κάνει καλή δουλειά και σε κάποιους σκάρτη για διαφόρους λόγους...
 
μια ερώτηση κι εγώ:
υπάρχουν αμφισβητήσεις η παράπονα για την δουλειά του κου Σκριβάνου;;;;...αν υπάρχουν καλό είναι να ειπωθούν είτε από προσωπική εμπειρία είτε από εμπειρία μέσα σε φίλους
προσωπικά δεν έχω εμπειρία αλλά πάνω από 20 φίλοι και γνωστοί που έχουν κοντάκια του είναι πολύ ευχαριστημένοι :)
Εγω παντος οταν παλιότερα προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζι του δεν τα καταφερα . . . .
Μου ειχε πει χαρακτηριστικα για να κανονισουμε καποιο ραντεβου για το κοντακι, οτι μπορει μεχρι της 15:30.
και οταν του ανεφερα οτι οτι καθημερινες δουλευω μεχρι τις 17:00 και αν μπορει να το κανονίσουμε καποιο απογευμα
η Σαββάτο πρωι, δεν πηρα καμια απαντηση . . . . !!!!!!
Για μενα άκρως αντιεπαγγελματικο, ενοιωσα σαν να ζητησα συνεντευξη απο καποια φιρμα . . . . .
και ετσι κατεληξα να μου κανει το κοντακι ο κ. Αντριανοπουλος η αλλη μου επιλογη απο θεσσαλονικη.
Που και απογευματα μπορουσε για να παρουμε μετρα, και Σαββατο καναμε καποιες διορθωσης στο πελμα,
και στο δρακοντειο ηρθε απο μονος του διπλα απο το τραπ στο σπορτινγκ για να με δει στη πουλα, χωρις να του το ζητησω.
 
Εχω κανει κοντακι σε πολυ γνωστο μαστορα στελνοντας μονο τα μετρα που ηθελλα καλο ηταν αλλα οχι ακριβως για μενα μετα αρχισα να κανω μονος μου για τα οπλλα μου δεν ειναι τωσο ομορφα σαν του μαστορα αλλα για μενα καθονται κουτι κουμπωνπυν τελεια πανω μου τεληκα ολο το μυστηκο ειναι να το τρως λιγο λιγο μεχρι να το φερεις εκει που θελεις στα μετρα σου μπωρει και να σου παρει και δυο μερες μεχρι να το βρεις αλλα το αποτελεσμα μετραει τωρα ενας μαστορας δεν νομηζω να ασχωληθει τωσες ωρες με ενα ατομο μονο σε πολυ μεγαλλα ονοματα σκοποβωλης
 
Εχω δει πολυ ωραιες δουλειες και κοντακια και απο τους δυο...
προσοχη δεν εκανα συγκριση στην δουλεια τους, εξαλου δεν εχω και την αναλογη γνωση.
Αλλα απο θεμα αντιμετοπησης ως πελατη, δαγκωτό Αντριανοπουλος.
 
Καλημέρα σε όλους. Είμαι εδώ και σχεδόν δύο μήνες κάτοχος ενός Β 725 Hunter. Το άλλο όπλο που έχω είναι μια BenelliM2. Με το καινούριο όπλο έχω ρίξει στο σκοπευτήριο 3-4 φορές και έχω ένα πρόβλημα. Με χτυπάει πολύ στο μάγουλο (εννοώ ΠΟΛΥ!!!) και κάπως πιο υποφερτά στον ώμο. Με την Μ2 δεν είχα ποτέ πρόβλημα κλωτσήματος. Συγκρίνοντας τα δύο όπλα το Β725 είναι περίπου 1cm πιο μεγάλη η απόσταση σκανδάλης με μέση κοντακιού. Σκέφτομαι ότι ίσως το κοντάκι δεν είναι στα μέτρα μου. Κάθε βοήθεια δεκτή ή και αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον από την περιοχή της Αθήνας να με δει. Αν υπάρχει πρόβλημα για να μη θεωρηθούν ως διαφήμιση οι απαντήσεις σας μπορείτε και σε pm.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων, Γιάννης.
 
Γιαννη αφου συγκρινεις τα δυο κοντακια μεταξυ τους,κοιτα και που αλλου "διαφωνουν".
Στις κλισεις(μικρη-μεγαλη),στο πιτς,στη λαβη...
Κατι μου λεει πως θα εχεις εντονες διαφορες...:)
Απο τα μετρα της M2,εισαι ευχαριστημένος?
 
Γιαννη αφου συγκρινεις τα δυο κοντακια μεταξυ τους,κοιτα και που αλλου "διαφωνουν".
Στις κλισεις(μικρη-μεγαλη),στο πιτς,στη λαβη...
Κατι μου λεει πως θα εχεις εντονες διαφορες...:)
Απο τα μετρα της M2,εισαι ευχαριστημένος?

Γεια σου Γιάννη. Τοποθέτησα τα όπλα στο τραπέζι με την ρίγα κάτω και τα σύγκρινα. Στην μικρή κλίση μου φαίνονται ίδια (3,5 - 3,6cm με όση ακρίβεια μπορεί να έχω η Μ2 και το Β725 αντίστοιχα) αλλά στη μεγάλη είναι εμφανής η διαφορά με την Μ2 4,5cm και 5,2cm το Β725. Μέχρι τώρα με την M2 δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Να πω βέβαια ότι δεν είμαι και κανένα τουφέκι αξιώσεων και θεωρώ τον εαυτό μου μέτριο σκοπευτή και πολύ λέω. Σίγουρα όμως δεν είχα θέμα με την ανάκρουση. Επίσης με τις φλάντζες που είχε η Μ2 δεν πειραματίστηκα ιδιαίτερα καθώς είμαι μέσος σωματότυπος (1,70 και 75 κιλά) και βολεύτηκα. Στο πιάσιμο (χούφτα ) επίσης μου φαίνονται παρόμοια όπως και όσο αφορά το πιτς φαίνονται παράλληλα.
 
Έστω ότι η επώμιση κάποιου (η δική μου δηλαδή) διαφέρει από ξηρή σε σχέση με την αντίστοιχη στο κυνήγι. Υπάρχει τρόπος ο μάστορας που θα μου φτιάξει ένα νέο κοντάκι να βρει με σχετική ασφάλεια από που θα ξεκινήσει τα μέτρα του κοντακιού ώστε με μικροδιορθώσεις στο τέλος να με φέρει εκεί που πρέπει? Έχω βάλει τον τελευταίο χρόνο 12 κιλά και πλέον είμαι αλλού για αλλού με τα όπλα που κυνηγάω οπότε πιθανόν φέτος να χρειαστεί να φτιαχτεί ένα καινούργιο κοντάκι
 
Έστω ότι η επώμιση κάποιου (η δική μου δηλαδή) διαφέρει από ξηρή σε σχέση με την αντίστοιχη στο κυνήγι. Υπάρχει τρόπος ο μάστορας που θα μου φτιάξει ένα νέο κοντάκι να βρει με σχετική ασφάλεια από που θα ξεκινήσει τα μέτρα του κοντακιού ώστε με μικροδιορθώσεις στο τέλος να με φέρει εκεί που πρέπει? Έχω βάλει τον τελευταίο χρόνο 12 κιλά και πλέον είμαι αλλού για αλλού με τα όπλα που κυνηγάω οπότε πιθανόν φέτος να χρειαστεί να φτιαχτεί ένα καινούργιο κοντάκι
Αν δεν εχεις σταθερή επωμιση ειναι δύσκολο γιατι θα έρθεις στο περιπου
 
Έστω ότι η επώμιση κάποιου (η δική μου δηλαδή) διαφέρει από ξηρή σε σχέση με την αντίστοιχη στο κυνήγι. Υπάρχει τρόπος ο μάστορας που θα μου φτιάξει ένα νέο κοντάκι να βρει με σχετική ασφάλεια από που θα ξεκινήσει τα μέτρα του κοντακιού ώστε με μικροδιορθώσεις στο τέλος να με φέρει εκεί που πρέπει? Έχω βάλει τον τελευταίο χρόνο 12 κιλά και πλέον είμαι αλλού για αλλού με τα όπλα που κυνηγάω οπότε πιθανόν φέτος να χρειαστεί να φτιαχτεί ένα καινούργιο κοντάκι
Τασο μ'αυτα τα κιλα,νομιζω ειναι λιγο δυσκολο ν'αλλαξαν δραματικα τα μετρα.
Μηπως κουραζεσαι πιο ευκολα και αυτο εχει αντικτυπο στις τουφεκιες σου?
Στην περιπτωση που κανεις περπατητα κυνηγια....
Το κοντακι "χτιζεται"απο το πελμα ...
Απο καπου πρεπει να ξεκινησεις...
Εδραση στο σωμα.
Το ιδανικο θα ηταν η επαφη και κλειδωμα ωμου-ζυγωματικου,να ειναι ταυτόχρονη!
Σπανια συμβαινει σ' έναν μεσο κυνηγο,σκοπευτη.
Ξεκινα απο τη μεγαλη κλιση και το πιτς και προχωρα!
Ζητα απο το μαστορα να σου αφησει ικανο υψος στο χτενι!
Καλυτερα να περισσεύει,παρα να λειπει!
Οπλισου με υπομονη κι επιμονη!
Σιγουρευε τα συμπερασματα σου!
Το "κατέβασμα" γινεται σταδιακα και σιγουρα!
Αντιστοιχα,με την λαβη...
Καλυτερα πιο κλειστη και σιγα σιγα ν' ανοίξει!
Οποσδηποτε toe!
Μην μπεις στη διαδικασία ψηλωματος-χαμηλωματος απο το πιτς!
Μονο αν χανεις το οπλο προς τα κατω ή εχεις εντονο κλωτσημα στο προσωπο.
Τα λαγο....,περιστερο...,παπιο....κλπ,ειναι αλλα λογια ν'αγαπιομαστε!!
Εσυ το οδηγεις!;)
 
πριν 2 μέρες τελείωσε το κοντάκι στο 930,,,σήμερα θα περάσω το τελευταίο χέρι λινέλαιο,,,μετά 1-2 χέρια birchwood κερί και πολλές δοκιμές !

34156407_10155776750866799_2278479931484667904_o.jpg


34120035_10155776751011799_1204880588729745408_o.jpg
 
Last edited:
Γιώργη το έριξα το όπλο πριν γίνουν όλα αυτά...αλλά οι δοκιμές συνεχίζονται μιας και θα παίξω με νέο τσοκ και στην ουσία άλλο όπλο πλέον

@ ας μεταφερθεί ,,,τώρα παρατήρησα πώς το τοπικ είναι για του Γιάννη τα κοντάκια
 
Γιώργη το έριξα το όπλο πριν γίνουν όλα αυτά...αλλά οι δοκιμές συνεχίζονται μιας και θα παίξω με νέο τσοκ και στην ουσία άλλο όπλο πλέον

@ ας μεταφερθεί ,,,τώρα παρατήρησα πώς το τοπικ είναι για του Γιάννη τα κοντάκια
Παύλο σε ποιον το έφτιαξες?,πολύ ωραίο φαίνεται!
 
Back
Top