Φακοί

... Το ενδιαφέρον μου όμως για πιο "καλούς" φακούς "κεντρήθηκε" αρκετά χρόνια αργότερα, αρχές της δεκαετίας του ’90, όταν άρχισα να διαβάζω αμερικάνικα περιοδικά (GUNS & AMMO, κλπ) και είδα κάποτε για τον STREAMLIGHT SCORPION - και τον ερωτεύτηκα!
Αλλά που να τον βρω; Ίντερνετ δεν υπήρχε τότε, πόσο μάλλον σκέψη για παραγγελίες στο εξωτερικό! :(
Κάποτε, (στο ABOUT νομίζω), ανακαλύπτω ότι εισάγεται στην Ελλάδα! Ρωτώ εδώ σε ένα μαγαζί με ορειβατικά - στρατιωτικά - είδη survival κλπ... και πράγματι τον είχε. :) Χωρίς δεύτερη σκέψη τον αγοράζω! Αρκετά αλμυρή τιμή βέβαια, αν θυμάμαι καλά 30.000 δρχ. τότε (ίσως και περισσότερο) και πολύ ακριβές και οι μπαταρίες λιθίου τύπου CR123A που παίρνει, αλλά όταν τον πρωτοάναψα, νύχτα στο ύπαιθρο, έπαθα πλάκα! Καμία σχέση με τους φακούς που ήξερα μέχρι τότε! Εντυπωσιακός! Προβολέας αυτοκινήτου … έκανε τη νύχτα μέρα …έτσι μου φάνηκε! ... (Που να φανταστώ τότε τι θα επακολουθούσε, με την εμφάνιση και την εξέλιξη των LED)! .fff.
(... συνεχίζεται ...)
Πολύ καλοί φακοί οι streamlight το μόνο κακό για μένα είναι οι μπαταρίες τους που είναι πανακριβες.Εχω και ένα Princeton tec για το κεφάλι πολύ βολικος με δύο σκάλες για το άσπρο φως και μια για το κόκκινο, τον χρησιμοποίησα πιο πολύ στο ψάρεμα καλαμαριου για να έχω τα χέρια μου ελευθερα.
 
φακό κεφαλής έχω έναν alpin hil-1053 για το ψάρεμα.Ειναι ελαφρύς με πολύ δυνατό φως..Το μοναδικό του μειονέκτημα είναι ότι δεν έχει σκάλες ρύθμισης του φωτος.Και αυτό γιατί στο ψάρεμα κάποιες φορές θα χρειαστούμε σίγουρα διακριτικό φως..
 
... Λίγα χρόνια αργότερα ανακάλυψα (πάλι από τα περιοδικά) τους Surefire. Κι αυτοί με λαμπάκι xenon και 2 μπαταρίες λιθίου CR123A. Έπρεπε να πάρω κι από αυτούς έναν τουλάχιστον ... Αλλά, πολύ ακριβοί ... Όμως σύντομα βγάζει το μοντέλο G2 Nitrolon, από πλαστικό (πολυμερές) ως οικονομικότερη επιλογή, σχεδόν στη μισή τιμή από τους αλουμινένιους. Το καλοκαίρι του 2003 είχα ανέβει στην Αθήνα για το γάμο μιας ξαδέλφης μου, οπότε πάω στο μαγαζί που τους έφερνε, ΚΛΕΙΣΤΡΟ λεγόταν (κάποιος Χαραλαμπόπουλος το είχε, στην Καισαριανή) και πήρα κι ένα τέτοιο!
Το θέμα με τα λαμπάκια xenon είναι ότι δεν κρατάνε πολύ. Λένε ότι κρατάνε για 5 αλλαγές μπαταριών, εμένα κράτησαν για 10 - 12, ίσως και παραπάνω. Πάντως κάποια στιγμή καίγονται. Ο Scorpion είχε ένα εφεδρικό κάτω από τον ανακλαστήρα. Οι Surefire όμως, όχι μόνο δεν έχουν εφεδρικό, αλλά το λαμπάκι τους είναι φιξ με τον ανακλαστήρα. Όταν κάηκε έψαξα για ανταλλακτικό μέσω ιντερνετ, αλλά δεν βρήκα στην Ελλάδα, άσε που ήταν και ακριβά. Έτσι ο G2 μου έμεινε παροπλισμένος για χρόνια.
Πρόσφατα, και μετά την επικράτηση των LED, γκουγκλάροντας βρήκα ότι υπάρχουν ανταλλακτικά μετατροπής σε LED ειδικά για τους Surefire, τόσο από την ίδια την εταιρεία (πανάκριβα) όσο και aftermarket, κυρίως κινέζικα. Παράγγειλα μέσω ebay ένα κινέζικο, 3-mode, high - low - strobe, ΑΥΤΟ ΕΔΩ: και σε 20 μέρες ήρθε με το ταχυδρομείο. Μαζί πήρα και μια "κεφαλή" από αλουμίνιο, γιατί είχα διαβάσει σε ξένα φόρουμ ότι η πλαστική κεφαλή του G2 δεν απάγει καλά τη θερμότητα και κινδυνεύουν να καούν τα ηλεκτρονικά κυκλώματα του LED. Δεν ξέρω αν πράγματι έχει βάση αυτό. Σύνολο λιγότερο από 20 €. (Ευτυχώς πρόλαβα πριν τα capital controls!) Το σύστημα δουλεύει μια χαρά, η απόδοση σε φως είναι απείρως περισσότερη από το παλιό με το λαμπάκι xenon, καμία σύγκριση ... Δεν ξέρω βέβαια πόσο θα κρατήσει. Θα δούμε... Φωτό από το παλιό (το καμένο) και ο G2 όπως είναι τώρα:
20150806_184823_2.jpg
20150806_185002_2.jpg
 
Λίγο πριν ή μετά τον Scorpion (δεν θυμάμαι ακριβώς), είχα πάρει κι ένα Mini-Maglite (σε camo finish), με το λαμπάκι "Krypton" και 2 μπαταρίες ΑΑ. Αυτός έχει δει και την περισσότερη χρήση, ως πιο οικονομικός λόγω μπαταριών. Αλλά, κι αυτά τα λαμπάκια Krypton δεν έχουν μεγάλη διάρκεια ζωής. Είχα βαρεθεί να τα αλλάζω! Και συνήθως σου καίγεται όταν τον χρειάζεσαι περισσότερο! Και ακόμη κι αν έχεις εφεδρικό λαμπάκι, άντε να το αλλάξεις μέσα στο σκοτάδι!
Αργότερα, όταν άρχισαν να κυκλοφορούν τα LED, πήρα μέσω ίντερνετ κάποιο κιτ μετατροπής, με 3 LED και τροποποιημένο ανακλαστήρα, ώστε να ταιριάζουν μέσα στην υπάρχουσα κεφαλή του φακού. Το σετ περιείχε επίσης κι ένα ανταλλακτικό καπάκι (tail cup) με διακόπτη on-off. (Μειονέκτημα του Mini Maglite, κατά τη γνώμη μου, το ότι δεν έχει διακόπτη). Ο διακόπτης αυτός όμως αποδείχτηκε πολύ "φτηνιάρικος", αφού μετά από 5-6 κλικ … τα ‘φτυσε εντελώς, οπότε έβαλα ξανά το αρχικό καπάκι. Τα LED όμως ανάβουν ακόμη κανονικά, παρόλο που σαν παλαιάς γενιάς δεν έχουν ιδιαίτερη απόδοση σε φως, αλλά για απλές συνήθεις χρήσεις είναι Ο.Κ. Τον έχω αφήσει στο χωριό, στη μάνα μου που όλο και κάπου θα τον χρειαστεί, σχεδόν καθημερινά.
Πρόσφατα ψάχνοντας διάφορα ιντερνετικά μαγαζιά (κυρίως ελληνικά) για να πάρω το τελευταίο μοντέλο Mini Maglite Pro+ LED που λένε ότι βγάζει 245 Lumens, είδα και τις διάφορες άλλες μάρκες φακών LED, και προβληματίστηκα ... Τελικά κατέληξα στον
NITECORE MULTI TASK MT21A
20150806_184035.jpg

Και επειδή μου άρεσαν και πολλά άλλα μοντέλα της NITECORE και ... «μ’ έτρωγε κι ο ποπός μου», δεν άντεξα και πήρα άλλον ένα, τον
NITECORE MULTI TASK MT2C
20150806_184515_1.jpg

μαζί με μια Επαναφορτιζόμενη μπαταρία Li-ion 18650 και ένα φορτιστή UM 10
 
Επίσης κατά καιρούς έχουν πέσει στα χέρια μου διάφοροι φτηνοί φακοί LED, είτε ως "δώρο" με κάποιο περιοδικό, είτε από ιντερνετ, είτε από telemarketing, είτε από το ... σούπερ μάρκετ! από "ικανοποιητικοί" για απλές χρήσεις, έως εντελώς "της πλάκας", συνοψίζοντας έχουμε και λέμε:
20150806_185113_2.jpg

20150806_185515_2.jpg
 
Δεν είχα σκεφτεί ποτέ το θέμα του φακού. Έπαιρνα πάντα έναν φακό που να ανάβει. Δεν σκεφτόμουν κάτι άλλο μιας και δεν έχω γνώσεις. Με τα μηνύματά σας με βάλατε σε σκέψη όμως και θα το ψάξω λίγο...
 
Λίγο πριν ή μετά τον Scorpion (δεν θυμάμαι ακριβώς), είχα πάρει κι ένα Mini-Maglite (σε camo finish), με το λαμπάκι "Krypton" και 2 μπαταρίες ΑΑ. Αυτός έχει δει και την περισσότερη χρήση, ως πιο οικονομικός λόγω μπαταριών. Αλλά, κι αυτά τα λαμπάκια Krypton δεν έχουν μεγάλη διάρκεια ζωής. Είχα βαρεθεί να τα αλλάζω! Και συνήθως σου καίγεται όταν τον χρειάζεσαι περισσότερο! Και ακόμη κι αν έχεις εφεδρικό λαμπάκι, άντε να το αλλάξεις μέσα στο σκοτάδι!
Αργότερα, όταν άρχισαν να κυκλοφορούν τα LED, πήρα μέσω ίντερνετ κάποιο κιτ μετατροπής, με 3 LED και τροποποιημένο ανακλαστήρα, ώστε να ταιριάζουν μέσα στην υπάρχουσα κεφαλή του φακού. Το σετ περιείχε επίσης κι ένα ανταλλακτικό καπάκι (tail cup) με διακόπτη on-off. (Μειονέκτημα του Mini Maglite, κατά τη γνώμη μου, το ότι δεν έχει διακόπτη). Ο διακόπτης αυτός όμως αποδείχτηκε πολύ "φτηνιάρικος", αφού μετά από 5-6 κλικ … τα ‘φτυσε εντελώς, οπότε έβαλα ξανά το αρχικό καπάκι. Τα LED όμως ανάβουν ακόμη κανονικά, παρόλο που σαν παλαιάς γενιάς δεν έχουν ιδιαίτερη απόδοση σε φως, αλλά για απλές συνήθεις χρήσεις είναι Ο.Κ. Τον έχω αφήσει στο χωριό, στη μάνα μου που όλο και κάπου θα τον χρειαστεί, σχεδόν καθημερινά.
Πρόσφατα ψάχνοντας διάφορα ιντερνετικά μαγαζιά (κυρίως ελληνικά) για να πάρω το τελευταίο μοντέλο Mini Maglite Pro+ LED που λένε ότι βγάζει 245 Lumens, είδα και τις διάφορες άλλες μάρκες φακών LED, και προβληματίστηκα ... Τελικά κατέληξα στον
NITECORE MULTI TASK MT21A
20150806_184035.jpg

Και επειδή μου άρεσαν και πολλά άλλα μοντέλα της NITECORE και ... «μ’ έτρωγε κι ο ποπός μου», δεν άντεξα και πήρα άλλον ένα, τον
NITECORE MULTI TASK MT2C
20150806_184515_1.jpg

μαζί με μια Επαναφορτιζόμενη μπαταρία Li-ion 18650 και ένα φορτιστή UM 10
Τέτοιες μετατροπές σε led έκανα σε ενα maglite 2d που χαρησα σε φίλο στην επαρχία και ένα που κράτησα στο αμαξι και σε ένα mini maglite που το χρησιμοποιω σχεδόν καθημερινά εδώ και τέσσερα περίπου χρόνια. Τα κιτ μετατροπής ήταν της nitecore στον μικρό και της maglite στους μεγάλους.
 
Στέλιο αυτός είναι με τρεις ΑΑΑ και 200 lumens.τον έχω σε μπλε χρώμα πολύ καλος.Mag light.
Κωνσταντίνε τον ξέρω κι αυτόν ;), τον είχα δει όταν έψαχνα να πάρω τον Mini Maglite Pro+ που έγραψα παραπάνω, και μου άρεσε κι αυτός πολύ! Και μάλιστα ήμουν "στο παρά πέντε" να τους παραγγείλω και τους 2 μαζί. Αλλά στο ηλεκτρονικό κατάστημα που τους είχε (ελληνικό, και σε σχετικά καλές τιμές), για να αγοράσεις κάτι πρέπει υποχρεωτικά να κάνεις εγγραφή, να γίνεις μέλος. Αυτό εμένα "μου τη δίνει"! Γιατί το κάνουν αυτό; Υποτίθεται για καλύτερη εξυπηρέτηση! Μπούρδες ... Άμα θέλω να γίνω μέλος, εντάξει ... Άμα ΔΕΝ θέλω, βρε αδερφέ, γιατί να με υποχρεώνουν! :mad:
Έτσι κι εγώ προτίμησα τους NITECORE, αφού το κατάστημα όπου τους βρήκα (ελληνικό κι αυτό - φαίνεται στα λινκ που έβαλα) σου δίνει τη δυνατότητα να ψωνίσεις και σαν απλός "επισκέπτης". (Το συγκεκριμένο μαγαζί το έχω βρει άψογο - έχω πάρει κι άλλα πραγματάκια από τότε, όπως αξεσουάρ για smartphone κλπ. και πάντα η εξυπηρέτηση ήταν τέλεια! Και η παραλαβή την επόμενη μέρα, παρά την απόσταση).
.shake hands. .shake hands. .shake hands.
 
(Το συγκεκριμένο μαγαζί το έχω βρει άψογο - έχω πάρει κι άλλα πραγματάκια από τότε, όπως αξεσουάρ για smartphone κλπ. και πάντα η εξυπηρέτηση ήταν τέλεια! Και η παραλαβή την επόμενη μέρα, παρά την απόσταση).
Το χαζεψα λίγο και έχει ποιοτικά εργαλεια.
Καλό είναι να αλληλοενημερωνομαστε,Στέλιο.
 
Για το εξωτερικό προφανώς θα εννοείτε, γιατί πριν λίγες μέρες εγώ έκλεισα κανονικά εισιτήριο για το τρένο με prepaid MasterCard της Πειραιώς...
Και την φόρτισα κανονικά μέσω winbank και η συναλλαγή έγινε όπως παλιά...
 
Για το εξωτερικό προφανώς θα εννοείτε, γιατί πριν λίγες μέρες εγώ έκλεισα κανονικά εισιτήριο για το τρένο με prepaid MasterCard της Πειραιώς...
Και την φόρτισα κανονικά μέσω winbank και η συναλλαγή έγινε όπως παλιά...
Τραίνο του ΟΣΕ για Ελλάδα ή σε εταιρεία του εξωτερικού;
 
Back
Top