Φερ' το στα μέτρα σου...

πριν 2 μέρες τελείωσε το κοντάκι στο 930,,,σήμερα θα περάσω το τελευταίο χέρι λινέλαιο,,,μετά 1-2 χέρια birchwood κερί και πολλές δοκιμές !

34156407_10155776750866799_2278479931484667904_o.jpg


34120035_10155776751011799_1204880588729745408_o.jpg
Παύλο καλορίζικο!
Με το καλό να το εγκαινιασεις στα τρυγόνια.
 
Καλησπέρα σε όλους και από μένα. Να ευχαριστήσω κατ’ αρχήν όλους για τις απαντήσεις σας στο πρόβλημά μου και να ζητήσω συγνώμη που καθυστέρησα τις απαντήσεις μου καθώς με απασχόλησαν κάποια θέματα με τη δουλειά και δεν είχα αρκετό χρόνο. Λοιπόν στο θέμα μας.
Η δοκιμή που έκανα είναι να αλλάξω το pitchχρησιμοποιώντας ροδέλες στην πάνω μεριά του πέλματος ως εξής:
image hosting
https://postimg.cc/image/oq1om9p87/
Σήμερα λοιπόν πήγα σκοπευτήριο και νομίζω ότι η καλύτερη ρύθμιση είναι αυτή με τις τρεις ροδέλες. Η αλήθεια είναι ότι δεν δοκίμασα τέταρτη ροδέλα γιατί οπτικά μου φαινόταν υπερβολή.
Ακολουθούν και τα αποτελέσματα στους πίνακες (γνωστοί φαντάζομαι στους περισσότερους από σας). Χρησιμοποίησα * και ** μαμά με φυσίγγια RIO 28gr. Έχω την εντύπωση ότι ψηλοτουφεκάει αλλά βρίσκω θετικό την σταθερή συγκέντρωση. Στην δεύτερη φωτό είναι 6 φυσίγγια συνεχόμενα στον ίδιο στόχο. Λόγω χρόνου δεν έπαιξα κάποια πούλα (είχε και αρκετό κόσμο σήμερα) αλλά τις επόμενες μέρες θα το δω και σε πιατάκια. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν στο εμπόριο ενδιάμεσα πλαστικά σαν «σφήνες» για να βγάλω τις ροδέλες ή θα πρέπει να γίνει κάποια επέμβαση στο κοντάκι.





Τέλος να ξαναευχαριστήσω όλα τα παιδιά που απαντησαν είτε εδώ είτε με pm.
 
Last edited:
Ένα - ένα τα προβλήματα. Ασχολήθηκα με το pitch καθώς ήθελα να διορθώσω το πρόβλημα με το κλώτσημα που είχα. Νομίζω πως σειρά πρέπει να πάρει το χτένι που είπε ο Αρης και μάλλον εννοεί και ο Γιάννης. Το όπλο είναι το B 725.
 
Ασχολήθηκα με το pitch καθώς ήθελα να διορθώσω το πρόβλημα με το κλώτσημα που είχα. Το όπλο είναι το B 725.
Όντως, είχες γράψει για κάτι σφαλιάρες που έτρωγες.Τι έγινε τελικά μ αυτό το πρόβλημα ;
 
Last edited:
Η σειρά είναι να έρθει πρώτα το όπλο εκεί που πρέπει και μετά να ασχοληθούμε με το pitch. Μπορούμε να το δούμε το pitch σαν μια μικρομετρητική ρύθμιση στο πάνω-κάτω, αλλά όχι για την απόκλιση που φαίνεται στην φώτο. Το όπλο θέλει και drop και cust off.
 
Όντως, είχες γράψει για κάτι σφαλιάρες που έτρωγες.Τι έγινε τελικά μ αυτό το πρόβλημα ;
Γι' αυτό έβαλα τις ροδέλες, για να κάτσει καλύτερα στον ώμο και νομίζω το πέτυχα. Σήμερα στον πίνακα με τις δοκιμές έριξα καμιά εικοσαριά φυσίγγια με αυτή την εικόνα και νομίζω πως ήταν σαν ένα φυσιολογικό δίκανο στο κλώτσημα. Απλά λίγο περισσότερο από την καραμπίνα μου αλλά σε καμία περίπτωση δεν χτύπησε στο ζυγωματικό όπως τις άλλες φορές.
 
Η σειρά είναι να έρθει πρώτα το όπλο εκεί που πρέπει και μετά να ασχοληθούμε με το pitch. Μπορούμε να το δούμε το pitch σαν μια μικρομετρητική ρύθμιση στο πάνω-κάτω, αλλά όχι για την απόκλιση που φαίνεται στην φώτο. Το όπλο θέλει και drop και cust off.
Επειδή δεν είμαι ιδιαίτερα γνώστης της ορολογίας, εννοείς ότι με cust off θέλει και άλλο απόκλιση προς τα δεξιά? Ακόμη με το Drop εννοείς ότι θέλει κατέβασμα το κοντάκι?
 
Επειδή δεν είμαι ιδιαίτερα γνώστης της ορολογίας, εννοείς ότι με cust off θέλει και άλλο απόκλιση προς τα δεξιά? Ακόμη με το Drop εννοείς ότι θέλει κατέβασμα το κοντάκι?
Ναι, σε όλα fgr2:D
Είναι οι δύο εύκολες επεμβάσεις, το 725, έχει ψωμί για να τις πειράξεις και τις δύο.
Εύκολο είναι.
 
piastrina_piega_benelli.jpg

Υπάρχουν στην τέτοιες φλαντζες κοντακιου που να βοηθούν και στο cast off ή πρέπει να πάρω κάποια και να την πατενταρω;
Διεύρυνε τις τρυπες Στεφανε.
Αν θελεις πολυ,βαλε μετα την κοντρα μια μεταλλικη ροδελα και μετα το παξιμαδι.
Ααα κι ενα γκροβερ πριν το παξιμαδι!
Τα "ασφαλείας",ειναι ασφαλείας για 3-4 φορες!;)
 
Διεύρυνε τις τρυπες Στεφανε.
Αν θελεις πολυ,βαλε μετα την κοντρα μια μεταλλικη ροδελα και μετα το παξιμαδι.
Ααα κι ενα γκροβερ πριν το παξιμαδι!
Τα "ασφαλείας",ειναι ασφαλείας για 3-4 φορες!;)
Έτσι το σκεφτόμουν το πατενταρισμα. Έχει πάρει λίγο cast off και με την υπάρχουσα μόνο με την πρόσθετη πλαστική που έφτιαξα. Θα το δοκιμάσω και αν θέλει κι άλλο θα ανοίξω την τρύπα για να πάρει όλο το εύρος pitch και cast off που έδωσα μπροστά. Θα το αλλάξω και το ασφαλείας στην επόμενη.
 
Κοιτα κι εσωτερικα την τρυπα της τζαβετας,αν σε αφηνει.
Λαδωσε την τζαβετα και κοιτα κοντρα σε φως αν σημαδευει καπου το ξυλο.
Το κοίταξα ήδη :)
Ακουμπάει οριακα. Ανοίγοντας τη φλαντζα αν χρειαστεί θα φάω και λίγο ξυλο..!
 
Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι η μετρληψια εγινε φορωντας ο κατοχος του οπλου μονο ενα πουκαμισο ενω οι βλητικες δοκιμες εγιναν φορωντας πουκαμισο και απο πανω μπουφαν με ενισχυση στο σημειο επαφης με το κοντακι. Μηπως τελικα δεν παιζει και τοσο σημαντικο ρολο βλητικα το ρουχο που φοραμε καλοκαιρι ή χειμωνα; think
 
Last edited:
Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι η μετρληψια εγινε φορωντας ο κατοχος του οπλου μονο ενα πουκαμισο ενω οι βλητικες δοκιμες εγιναν φορωντας πουκαμισο και απο πανω μπουφαν με ενισχυση στο σημειο επαφης με το κοντακι. Μηπως τελικα δεν παιζει και τοσο σημαντικο ρολο βλητικα το ρουχο που φοραμε καλοκαιρι ή χειμωνα; think
Χρήστο, δεν το λες και μπουφάν, μια ζακέτα είναι. Ειδικά στο σημείο που είναι ραμμένο το pad, είθισται να είναι πιο λεπτή η επιφάνεια του και "εφαρμοσμένη" από το υπόλοιπο ύφασμα του ρούχου, χωρίς πτυχές ή περίσσευμα υφάσματος.
Η διαφορά στην συγκεκριμένη περίπτωση κρίνεται αμελητέα, όχι όμως και για την περίπτωση βαρέου τύπου ρουχισμού.
 
Καλημέρα Κύριοι
Εχω μια 391 light και μια teknys και θέλω να αλλάξω το φλατζάκι-κλίση με αυτό που είχε μέσα στην βαλιτσα για να δω αν μου ταιριαζει καλυτερα.
Πως αλλάζεις το φλατζάκι? Μπορω να βρω καπου αυτη την πληροφορια?
 
Back
Top