Φάτε Μάτια Ψάρια!

Οχι.
Ολη η ζωή στα όπλα σε εμάς..μια αποτυχυμένη τους Δευτέρα..
Κακά τα ψέματα έχουν ασχοληθεί.
Τι σε κάνει να πιστεύεις πως έχουν ασχοληθεί με τα όπλα περισσότερο από όλους εμάς; Δεν εννοώ επιχειρηματικα αλλά από πάθος.
 
Τι σε κάνει να πιστεύεις πως έχουν ασχοληθεί με τα όπλα περισσότερο από όλους εμάς; Δεν εννοώ επιχειρηματικα αλλά από πάθος.
Τότε βάλε και εσένα καί κάποιον α
λλον μέσα σε αυτούς τους γνώστες.
Απλα αυτοί το έχουν αποδείξει.
Και εγώ είμαι οπλόφιλος με κάποιες γνώσεις αλλά...respect..
 
Ο Γιάννης ο Κρόκος κι ο Λευτέρης ο ιξ-κάπα, αμφισβητούν στα ίσα (!!!) τον Ντίνο Παπατσαρούχα και τον Νικήτα Κυπρίδημο...!!! Ουάου!!!
Οι αρνητές των Δασκάλων & Καθηγητών της Οπλογνωσίας...!!! :oops::oops::oops:
Λέτε αυτοί να γνωρίζουν καλύτερα από τους ανωτέρω Δασκάλους που έχουν αφιερώσει ολάκερη τη ζωή τους στα όπλα και την Οπλογνωσία...??? :rolleyes::rolleyes::rolleyes: Βρε λέτε...???
 
Ο Γιάννης ο Κρόκος κι ο Λευτέρης ο ιξ-κάπα, αμφισβητούν στα ίσα (!!!) τον Ντίνο Παπατσαρούχα και τον Νικήτα Κυπρίδημο...!!! Ουάου!!!
Οι αρνητές των δασκάλων της οπλογνωσίας...!!! :oops::oops::oops:
Λέτε αυτοί να γνωρίζουν καλύτερα από τους Δασκάλους που έχουν αφιερώσει ολάκερη τη ζωή τους στα όπλα και την οπλογνωσία...??? :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Νίκο, άλλο να αμφισβητείς τις γνώσεις και άλλο τα λεγόμενα.
Τις γνώσεις του άλλου, δεν τις ξέρεις, τις καταλαβαίνεις από τα λεγόμενα.
Όταν όμως παίζει χρήμα, τα λεγόμενα ίσως αποκλίνουν των γνώσεων.
Το έχω δει πάμπολες φορές και είναι λογικό.

Εξάλλου η καλύτερη προώθηση γίνεται αναμιγνύοντας ψήγματα ψέματος με γερές δόσεις αλήθειας.

ps
Δεν ξέρω κανέναν από τους παραπάνω προσωπικά, τους έχω όμως σε εκτίμηση.

Δεν δέχομαι άκριτα, απόψεις από κανέναν, διότι έχω ακούσει πάμπολες "μ@λακίες" από γνώστες, ... (γενικά μιλάω, όχι για τους παραπάνω)
 
Last edited:
Ο Γιάννης ο Κρόκος κι ο Λευτέρης ο ιξ-κάπα, αμφισβητούν στα ίσα (!!!) τον Ντίνο Παπατσαρούχα και τον Νικήτα Κυπρίδημο...!!! Ουάου!!!
Οι αρνητές των Δασκάλων & Καθηγητών της Οπλογνωσίας...!!! :oops::oops::oops:
Λέτε αυτοί να γνωρίζουν καλύτερα από τους ανωτέρω Δασκάλους που έχουν αφιερώσει ολάκερη τη ζωή τους στα όπλα και την Οπλογνωσία...??? :rolleyes::rolleyes::rolleyes: Βρε λέτε...???
Εγω Νικολαε Ρεντιφη, ρωτησα απο που προκυπτει η συλλεκτικοτητα, σε ενα No name δικανο. Δεν αμφισβητησα κανεναν. Γιατι για No name δικανα προκυται αν το καλοσκεφτεις.
 
Ωραια, αλλα η συλλεκτικοτητα απο που προκυπτει???
Γιατι γραφει Ηφαιστος!!!!
Αμα γραψει και Διας,θα πατας τη σκανδαλη και θα ξερναει κεραυνους!!
Ενα μπαμ και κατεβαζεις οτι πεταει,περπαταει,σερνεται και κολυμπαει σε ακτινα 1 χιλιομετρου!!!
.drunk.
 
Ο Γιάννης ο Κρόκος κι ο Λευτέρης ο ιξ-κάπα, αμφισβητούν στα ίσα (!!!) τον Ντίνο Παπατσαρούχα και τον Νικήτα Κυπρίδημο...!!! Ουάου!!!
Οι αρνητές των Δασκάλων & Καθηγητών της Οπλογνωσίας...!!! :oops::oops::oops:
Λέτε αυτοί να γνωρίζουν καλύτερα από τους ανωτέρω Δασκάλους που έχουν αφιερώσει ολάκερη τη ζωή τους στα όπλα και την Οπλογνωσία...??? :rolleyes::rolleyes::rolleyes: Βρε λέτε...???
Εγω λεω Νικολα να διωξουμε αφενος τον Γιαννη Κροκο και τον Λευτερη ιξ-καπα απο το φορουμ,για διασπορα ψευδων ειδησεων και προκληση γενικης συγχυσης σαν αρνητες που ειναι και αφετερου να παμε γονυπετης στα ιερα τερατα της οπλογνωσιας και να τους φιλησουμε τα ποδαρια!!!
.drunk.
 
Eάν διαβάσετε προσεχτικά το άρθρο του Κυπρίδημου (http://oplognosia.com/?p=12889), με βάση την κοινή λογική και μόνο, δίχως να απαιτούνται ιδιαίτερες γνώσεις περί όπλων, θα αντιληφθείτε την ποιότητα και συλλεκτικότητα των συγκεκριμένων πλαγιόκαννων...
Εάν πάλι όχι, τότε δεν μπορώ να κάνω κάτι... Λυπούμαι...
Αλλά όταν είμεθα αρνητικώς προκατειλημμένοι (κοινώς κομπλεξικοί) εκ των προτέρων για κάποια πρόσωπα ή πράγματα, πώς μπορούμε να έχομε ορθή και καθαρή αντίληψη και κρίση...;;; Οέο;
 
Last edited:
Εγω Νικολαε Ρεντιφη, ρωτησα απο που προκυπτει η συλλεκτικοτητα, σε ενα No name δικανο. Δεν αμφισβητησα κανεναν. Γιατι για No name δικανα προκυται αν το καλοσκεφτεις.
Επειδή πρίν περίπου 20+? χρόνια στον χάρακα στα ορτύκια συνάντησα δύο παληκάρια και ο ένας από αυτούς είχε ένα "ήφαιστος"που θυμάμαι χαραχτηριστικά οι κάννες ήταν τέρμα εξωτερικά με γράσσο? βαζελίνη? και πιάσαμε κουβέντα και το έπιασα στα χέρια μου...
Αστο.. μου άφησε κουσούρι....
Απλά δεν υπήρχε το εργαλείο...
Δεν θυμάμαι να εχω αισθανθεί άλλο όπλο έτσι..
Και έχω πιάσει και έχω στην κατοχή μου πολλά.
 
Επειδή πρίν περίπου 20+? χρόνια στον χάρακα στα ορτύκια συνάντησα δύο παληκάρια και ο ένας από αυτούς είχε ένα "ήφαιστος"που θυμάμαι χαραχτηριστικά οι κάννες ήταν τέρμα εξωτερικά με γράσσο? βαζελίνη? και πιάσαμε κουβέντα και το έπιασα στα χέρια μου...
Αστο.. μου άφησε κουσούρι....
Απλά δεν υπήρχε το εργαλείο...
Δεν θυμάμαι να εχω αισθανθεί άλλο όπλο έτσι..
Και έχω πιάσει και έχω στην κατοχή μου πολλά.
Είχε πριν κάτι χρόνια ο Χατζιώτης ένα προς πώληση....αλλά τα ...άτιμα.. $$$$$$$...δεν υπήρχαν....κόσμημα σκέτο.
 
Eάν διαβάσετε προσεχτικά το άρθρο του Κυπρίδημου (http://oplognosia.com/?p=12889), με βάση την κοινή λογική και μόνο, δίχως να απαιτούνται ιδιαίτερες γνώσεις περί όπλων, θα αντιληφθείτε την ποιότητα και συλλεκτικότητα των συγκεκριμένων πλαγιόκαννων...
Εάν πάλι όχι, τότε δεν μπορώ να κάνω κάτι... Λυπούμαι...
Αλλά όταν είμεθα αρνητικώς προκατειλημμένοι (κοινώς κομπλεξικοί) εκ των προτέρων για κάποια πρόσωπα ή πράγματα, πώς μπορούμε να έχομε ορθή και καθαρή αντίληψη και κρίση...;;; Οέο;
Λεφτά δεν υπάρχουν.
Ενδιαφέρον έχει και αυτό το άρθρο.
http://oplognosia.com/?p=2005

Ειδικά η τελευταία παράγραφος.
 
Last edited:
Κύριοι το θέμα συλλεκτικό ορίζεται από κάποιους κανόνες που έχουν χτίσει κάποιοι έξυπνοι άνθρωποι για να διατηρήσουν ένα επίπεδο κατασκευής αλλά το κυριότερο κονομας .Τώρα για τους κυρίους που αναφέρεται παραπάνω σαφώς έχουν μεγάλες γνώσεις σαφώς έχουν ασχοληθεί πολλά χρόνια με όπλα αλλά σε ποια σχολή έχουν σπουδάσει εκτός από τον κ παπαρσαρουχα που έχει κάνει ένα φεγγάρι βοηθός στην BOSS αν δε κάνω λαθος για να κατέχουν τόσο άριστα που να τους κάνεις ευαγγέλιο τις απόψεις τους .Ποσες βαφές όπλων ξέρουν να κάνουν παραδοσιακές .Τοποθετεί ρίγα σε ένα όπλο τη χτύπησα και την τσάκισα σε δύο τρία σημεία φτιάξε μια ρίγα μηχανήματα υπάρχουν και βαλτη νομίζω κανένας .Ζημιά με τα ποτήρια στις καραμπίνες αερίων και στις τρύπες κανών έχει γνώσεις κάποιος να γεμίσει και και ανοίξει νέες τρύπες υπό τι σωστή γωνία για να δουλεύει το όπλο .Οπλουργος σημαίνει όπως οικοδόμος γνωρίζω όλες τις δουλειές με αυτό που κάνω .Πόσοι Οπλουργοι μπορούν να φτιάξουν κοντάκι και πάπια νέα χωρίς να υπάρχουν τα παλιά πόσοι γνωρίζουν μηχανική κατεργασία να κάνουν χονιγκ σε μια κανη η να μεγαλώσουν θαλάμη πόσοι γνωρίζουν να φτιάξουν ενα εξάρτημα ενός όπλου για να μη πω πόσοι μπορούν να κανουν μετροληψια σωστά δεν ισοπεδώνω τίποτα αλλά αναφέρω κάποια μικρά πράγματα και εξειδικευμένα που οι περισσότεροι δεν τα κατέχουν .Φτιάχνει κάποιος τσοκ κατά παραγγελία όπως θέλω εγώ ένας μόνο από από όσους έχω πάρει τηλ σε όλη την Ελλάδα .Όταν κάποιος σου φτιάχνει το όπλο γιατί κάνει εμπλοκές το δοκιμάζει μπροστά σου όπως κάνουν κάτι Αμερικάνοι όχι έχει την δυνατότητα να το δοκιμάσει στο χώρο του μόνο έναν οπλουργο έχω δει είχε φτιαγμένο βαρέλι έβαζε μέσα τη κανη μπαμ μπαμ μπαμ και ακουγόταν ελάχιστα και έριχνε επιτόπου και έβλεπες ότι δουλεύει το όπλο σου στην Αμερική μου λέει το χρησιμοποιούν απλά ανά διαστήματα το άνοιγε και έβγαζε τους συγκεντρωτηρες από μέσα από το βαρέλι .Η θεωρία είναι πολύ καλή αλλά η διαφορά με τη πράξη είναι γιγάντια ταπεινή μου άποψη με σεβασμό προς όλους.
 
Φτιάχνει κάποιος τσοκ κατά παραγγελία όπως θέλω εγώ ένας μόνο από από όσους έχω πάρει τηλ σε όλη την Ελλάδα .
Φτιάχνω και εγώ.
Θα είναι συλλεκτικό όμως, μιας και θα είναι το μοναδικό που θα έχω φτιάξει.
Και ελληνικό.
fgr2
Για σένα 50.000€.

ps
Ο Αράπουκλες φτιάχνει τσόκ κατά παραγγελία ;
 
Ενα όπλο με φθαρμένες κάννες, τσαλακωμένες βίδες, σάπιο κοντάκι, δεν έχει αξία ακόμη και αν είναι το μοναδικό όπλο που κατασκεύασε με τα χέρια του ο ίδιος ο James Purdey για τον βασιλιά τάδε.
Δε συμφωνω καθολου.... το συλλεκτικο και πανακριβο δε πρεπει να ταυτιζεται με το λειτουργικο. Δλδ αν καποια στιγμη βρεθει ο Μεγαλεξανδρος και διπλα του το σπαθι του που εκοψε το γορδιο δεσμο, μισοσαπιο και αθλιο, τοτε συμωνα με τα λεγομενα του κυπριδημο με αυτο το ΟΠΛΟ δε θα επρεπε να ασχοληθει κανενας.
Προσωπικη μου γνωμη, οτι ειναι ομορφο αδουλευτο πανακριβο (και το εχει γυαλισει φιλος μας) δεν ειναι καταναγκη συλλεκτικο.
"Πέρασαν οι εποχές που μερικοί επιτήδειοι ξεγελούσαν τον κόσμο με αυτές τις μπαρούφες", λογια του κυπριδημου!!
 
Back
Top