Φάτε Μάτια Ψάρια!

Η ελιά αν βρεις ατόφιο τάκο,χωρίς σκασιματα(είναι πολύ επιρρεπής σ'αυτα)είναι όνειρο!!
Έχω κόψει δύο τρία κομμάτια και την έχω σε κατώι για να στεγνώσει...
Το θεματακι είναι οτι δεν έχω όπλο για τέτοια ξύλα!😭
Έχω περίπου 700 παλιά μεγάλα δέντρα! Ετοιμάσου!🤣🤣
 
Καρυδια!
Πιθανότατα κοστίζει σαν τάκος όσο μια καραμπίνα...
Καρύδια είναι και ευτυχώς για τον κάτοχο αγοράστικε ως τάκος πάνω στην Cosmi μεραχειρισμένη και δεν πληρώθηκε ως μεμονομένος τάκος που θα ήθελαν άλλη μία Cosmi. Και ήταν καθαρά τύχη γιατί εξωτερικά δεν έδειχνε αυτά τα νερά! Όπως του έγραψε και ο πωλητής της Cosmi όταν άρχισε και έτρωγε το ξύλο και φάνηκαν τα νερά της. You are very lucky 😜😜😜
 
Πάρτε μάτι καλό, από το κορυφαίο όλων των εποχών ορθόκαννο δίκαννο τής Boss & Co.!!!

Aπό το 19':47'' έως το 23':10'' τού κάτωθι βίντεο από τον γνωστόν, "καυλωμένον" Εγγλέζο ψηλέα...

www.youtube.com/watch?v=OFGaIpGqDVo

:oops::oops::oops::rolleyes::rolleyes::rolleyes:o_Oo_Oo_O
 
Last edited:
Εδώ τα ξύλινα μέρη μιας τρελής εικοσάρας ενός φίλου!
View attachment 65061
Πολυ ωραιο ζευγαρι αν και απο διαφορετικα ξυλα αλλα εκεινο που δεν μου καθεται με τιποτα ειναι πως σε τετοια ωραια ξυλα δεν βαζουν πελμα ελαστικο.......για μενα απαραδεκτο.
Και δεν ενοω λογω ομορφιας αλλα κυριως για προστασια του κοντακιου.
 
Πολυ ωραιο ζευγαρι αν και απο διαφορετικα ξυλα αλλα εκεινο που δεν μου καθεται με τιποτα ειναι πως σε τετοια ωραια ξυλα δεν βαζουν πελμα ελαστικο.......για μενα απαραδεκτο.
Και δεν ενοω λογω ομορφιας αλλα κυριως για προστασια του κοντακιου.
Από ότι γνωρίζω είναι από τον ίδιο τάκο. Τώρα για το πέλμα θα συμφωνήσω όταν υπάρχει χρήση και έντονη χρήση σε μια καραμπίνα κάλο θα είναι να προστατεύεται με το πέλμα.
 
Από ότι γνωρίζω είναι από τον ίδιο τάκο. Τώρα για το πέλμα θα συμφωνήσω όταν υπάρχει χρήση και έντονη χρήση σε μια καραμπίνα κάλο θα είναι να προστατεύεται με το πέλμα.
Αν και πολυ ομορφα ειναι απο διαφορετικους τακους.......τουλαχιστον εγω που γνωριζω μπορω να διακρινω τα ''σημαδια'' που το μαρτυρουν.....αυτο ομως ειναι μια λεπτομερεια που δεν υποβαθμιζει το σετ κοντακι-παπια.
Το ελαστικο πελμα δεν τοποθετειται μονο σε οπλα με εντονη χρηση αλλα για προστασια σε ολα τα οπλα..........το κυριοτερο προβλημα που θα λυσει ενα ελαστικο πελμα εστω και απο το ποιο φτηνα ειναι το σπασιμο του κοντακιου σε μια τυχον πτωση στο εδαφος και μαλιστα σε μια σκληρη επιφανεια.......τοτε θα ''βγαλει'' τα λεφτα του και θα καταλαβουν οσοι εχουν βρεθει σε αυτην την περιπτωση τι θα πει προστασια για το κοντακι...........οταν μαλιστα ειναι και απο αυτα που εχουν τετοια πανεμορφα ξυλα!!!!!!!!
Ξυλινα πελματα και πλαστικα δεν προσφερουν απολυτως τιποτα.
 
Ετούτο εδώ το κάτωθι ''καραμπινο-δίκαννο'', το ενθυμούμαι λίαν καλώς από τα φοιτητικά μου έτη...!
Ως εξώφυλλο τότε, σ' ένα τεύχος τού '' Έθνος-Κυνήγι '' μες στο 2005, όταν και είχε πρωτολανσαρισθεί...!
Τελικώς, δεν ''τσούλησε'' καθόλου το πράμα και σύντομα εγκαταλείφθηκε...
Πάντως, άκρως ιδιαίτερο/παράξενο και πρωτοφανές τουφέκι...!

www.youtube.com/watch?v=GthuN3DDCA4
 
Ετούτο εδώ το κάτωθι ''καραμπινο-δίκαννο'', το ενθυμούμαι λίαν καλώς από τα φοιτητικά μου έτη...!
Ως εξώφυλλο τότε, σ' ένα τεύχος τού '' Έθνος-Κυνήγι '' μες στο 2005, όταν και είχε πρωτολανσαρισθεί...!
Τελικώς, δεν ''τσούλησε'' καθόλου το πράμα και σύντομα εγκαταλείφθηκε...
Πάντως, άκρως ιδιαίτερο/παράξενο και πρωτοφανές τουφέκι...!

www.youtube.com/watch?v=GthuN3DDCA4
https://www.shootinguk.co.uk/reviews/shotgun/beretta-ugb-xcel-shotgun-review
 
Ετούτο εδώ το κάτωθι ''καραμπινο-δίκαννο'', το ενθυμούμαι λίαν καλώς από τα φοιτητικά μου έτη...!
Ως εξώφυλλο τότε, σ' ένα τεύχος τού '' Έθνος-Κυνήγι '' μες στο 2005, όταν και είχε πρωτολανσαρισθεί...!
Τελικώς, δεν ''τσούλησε'' καθόλου το πράμα και σύντομα εγκαταλείφθηκε...
Πάντως, άκρως ιδιαίτερο/παράξενο και πρωτοφανές τουφέκι...!

www.youtube.com/watch?v=GthuN3DDCA4
Έλα Νικόλα

https://kourkoulosguns.gr/imiautomati-karampina-beretta-ugb25.html
 
Ορίστε λοιπόν, και δύο δικαννάρες από την BERETTAρα...!!!

''Απολαύστε υπεύθυνα''...

Μία ορθόκαννη, κάπως ''μεταμοντέρνα'' & ''φουτουριστική'' στο ντιζάιν:

www.youtube.com/watch?v=VtGiYIeoHwQ

Και μία πλάγια, πιο παραδοσιακή εις την όψιν:

www.youtube.com/watch?v=GAu-kEfihBM
 
Ορίστε λοιπόν, και δύο δικαννάρες από την BERETTAρα...!!!

''Απολαύστε υπεύθυνα''...

Μία ορθόκαννη, κάπως ''μεταμοντέρνα'' & ''φουτουριστική'' στο ντιζάιν:

www.youtube.com/watch?v=VtGiYIeoHwQ

Και μία πλάγια, πιο παραδοσιακή εις την όψιν:

www.youtube.com/watch?v=GAu-kEfihBM
Δεν θα τις έλεγα δικαννάρες!! Άκρως υπερτιμημένα εξ'ολοκλύρου cnc κατασκευάσματα! Για μένα η Beretta σταμάτησε την δεκαετία του 90 να παράγει δικαννάρες!!! Και 2 από αυτά δεν τα κατασκεύαζε και η ίδια!!!
 
Συμφωνώ μαζί σου Νικηφορε και επίσης μου κάνει εντύπωση που οι στιλιστικές επεμβάσεις και αλλαγές στα όπλα της beretta τα τελευταία χρόνια γίνονται με κριτήριο μία αμφιλεγόμενη <μοντέρνα > αισθητική και αδιαφορία ή άγνοια για την μηχανική αρτιότητα του συνόλου.
 
Back
Top