Τσιμπηματα εντόμων

Καλημέρα σας συνάδελφοί! Θέλω να σας δείξω κάτι και ελπίζω να με βοηθήσει κάποιος. Κάθε καλοκαίρι εδώ και 5 περίπου χρόνια και ανά αρραια χρονικά διαστήματα, ξυπνάω το πρωί και βλέπω δύο σημάδια στο πόδι μου σαν κάτι να με έχει τσιμπήσει στον ύπνο μου. Τα σημάδια είναι πάντα ίδια και στο μέγεθος αλλά και στην όψη. Μου προκαλεί λίγη φαγούρα για μια δυο μέρες μόνο και τίποτα άλλο. Αυτό γίνεται το καλοκαίρι μόνο. Ξερετε με τι έντομο μοιάζει αυτό το τσιμπημα? Πάντως κοριός δεν είναι μάλλον γιατί είναι δύο τελειες κάθε φορά και στην ίδια απόσταση μεταξύ τους.
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη...
 

Attachments

  • IMG_20210523_071930.jpg
    IMG_20210523_071930.jpg
    179 KB · Προβολές: 17
Ξέχασα να σας πω ότι η απόσταση μεταξύ των δύο τρυπών είναι πάντα στα 5 με 6 χιλιοστά...
View attachment 27278
Αράχνη είναι Νικόλα...να πας να κάνεις ένα ορό καλού κακού,γιατί δν ξέρεις τη μπορεί να σου προκαλέσει έπειτα από τις σταδιακές επαναλήψεις τσιμπημάτων που σου κάνει......
 
Και γω αυτό σκεφτόμουν ήμουν μεταξύ ψαλίδας και αράχνης γιατί είχα δει μια φωτογραφία στο ίντερνετ που έμοιαζε.
Τι μπορεί να πάθει κάνεις από παρατεταμένο δάγκωμα αράχνης?
 
Αράχνη είναι Νικόλα...να πας να κάνεις ένα ορό καλού κακού,γιατί δν ξέρεις τη μπορεί να σου προκαλέσει έπειτα από τις σταδιακές επαναλήψεις τσιμπημάτων που σου κάνει......
Καλημέρα, δίκιο έχει ο Κώστας, μάλλον αράχνη. Πολλές φορές κάνει κι ένα πλατύ οίδημα-πρήξιμο που είναι κάπως ζεστό. Ο δερματολόγος μας είχε συστήσει fusicort σε αντίστοιχη περίπτωση.
 
Ναι θα βάλω λίγη fusicort έχω.. Θα πρέπει να δω όμως τι θα βάλω στο κρεβάτι μπας και απαλλαγώ από δαυτην..
Αν δν έχεις πρήσιμο στην περιοχή του τσιμπήματος,μην ανησυχείς κ τόσο...όταν με είχε τσιμπήσει εμένα,εσωτερικά στο βραχίονα το δεξιού μου χεριού,ήταν το δέρμα κατακόκκινο,πρισμένο σε διάμετρο σαν μια κοινή τσιγαροθήκη κ με φαγούριζε...αυτό το είχα μια εβδομάδα...
Στο τέλος,πήγα μισή ώρα στο νοσοκομείο,έκανα ένα ορό κ ΤΕΛΟΣ....
 
Back
Top