Τσίχλες Λεμονάτες

Hunterslife Team

Staff member
- 40 τσίχλες
- χυμό από τρία λεμόνια
- κύμινο
- φύλλα δάφνης
- ρίγανη
- 1/2 λίτρο λευκό επιτραπέζιο ξηρό κρασί
- αλάτι/πιπέρι
- 1 ποτήρι του νερού ελαιόλαδο
- νερό
- 2 μεγάλα ξερά κρεμύδια
- 4 σκελίδες σκόρδο

Πλένουμε τα πουλιά, τα σουρώνουμε, προσθέτουμε αρκετό κύμινο και ανακατεύουμε με τα χέρια μας να πάει παντού. Αφού έχουμε βάλει το λάδι να κάψει, τα σοτάρουμε από όλες τις μεριές να πάρουν λίγο χρώμα.



Βάζουμε κάθε φορά τόσα ώστε να καλύπτεται μόνο η βάση της κατσαρόλας για να μπορούμε με μια πιρούνια να τα γυρίζουμε εύκολα από όλες τις πλευρές. Αφαιρούμε όσα έχουν πάρει χρώμα.



Αφήνουμε την τελευταία στρώση με τσίχλες μέσα στην κατσαρόλα και αφού έχουν και αυτές τσιγαριστεί, ρίχνουμε τα κρεμύδια και το σκόρδο, αφού τα έχουμε πρώτα ψιλοκόψει. Αδειάζουμε και τις υπόλοιπες τσίχλες μέσα στην κατσαρόλα. Περιμένουμε λίγο να μαλακώσει το κρεμύδι και ανακατεύουμε με μία κουτάλα.
Σβήνουμε με το κρασί και τις αφήνουμε να πάρουν βράση.



Προσθέτουμε βραστό νερό μέχρι να σκεπαστούν και οι πάνω-πάνω.



Ρίχνουμε τα φύλλα της δάφνης, το αλατοπίπερο, μια γερή πρέζα ρίγανη, το μισό χυμό λεμονιού, χαμηλώνουμε την φωτιά στο μισό και αφήνουμε να βράσουν για 50 λεπτά. Ξεσκεπάζουμε το καπάκι, ρίχνουμε τον υπόλοιπο χυμό λεμονιού και δυναμώνουμε λίγο την φωτιά ώστε να τελειώσει το νερό και να δέσει η σάλτσα. Περίπου συνολικά στην 1 ώρα και ένα τέταρτο οι τσίχλες μας είναι έτοιμες.



Σερβίρουμε με πιλάφι ή τηγανιτές πατάτες, η σάλτσα θα σας τρελάνει ...!

Καλή όρεξη :)
 
Στο κοπιτιπιτα σκεφτόμουν να σας φτιάξω ένα τσουκάλι πάπιες στιφάδο αλλά με αυτούς τους χαρακτηρισμούς μάλλον θα το αναβάλω ... .yel..yelling.
 
Στο κοπιτιπιτα σκεφτόμουν να σας φτιάξω ένα τσουκάλι πάπιες στιφάδο αλλά με αυτούς τους χαρακτηρισμούς μάλλον θα το αναβάλω ... .yel..yelling.

Και που θα τις βρεις τις πάπιες ;Θα τις πάρεις από κάποιον Καλαματιανό που τις ροκανίζει ;
 
Στο κοπιτιπιτα σκεφτόμουν να σας φτιάξω ένα τσουκάλι πάπιες στιφάδο αλλά με αυτούς τους χαρακτηρισμούς μάλλον θα το αναβάλω ... .yel..yelling.

Και που θα τις βρεις τις πάπιες ;Θα τις πάρεις από κάποιον Καλαματιανό που τις ροκανίζει ;
 
Γιατί μ αρέσει να σε τσιγκλάω.Μου το μαθε ο πανούτσος .sarcastic.
Δεν πιστεύω να είναι περσινές ; Δηλαδή απο τον Ιανουάριο του 2014 ;;; .......banana.

Γιατί θα σε χαλάσουν;:rolleyes:
 
Ασε Μητσο μου, εσενα θα σου φερω φρεσκο πραγμα, φετεινη σοδεια... Σε λιγο ο Lusso θα μας βγαλει κ παπια απο το 2002 που τα βαραγαμε στην αυλη του σπιτιου μας....buy buy..buy buy..love.
Κ να σου πω φιλαρακι Μαμαλάκη, παστες θα φτιαξουμε φετος? Οχι τιποτα αλλο γιατι δν εχω, αν ειναι να σταματησω να ασοχλουμε με το Big game κ να βγω καμια βολτα....yel..yel..yel..yel..yel. Εκτος κ αν βολευεστε με μπεκατσινια... .buy.
 
Ασε Μητσο μου, εσενα θα σου φερω φρεσκο πραγμα, φετεινη σοδεια... Σε λιγο ο Lusso θα μας βγαλει κ παπια απο το 2002 που τα βαραγαμε στην αυλη του σπιτιου μας....buy buy..buy buy..love.
Κ να σου πω φιλαρακι Μαμαλάκη, παστες θα φτιαξουμε φετος? Οχι τιποτα αλλο γιατι δν εχω, αν ειναι να σταματησω να ασοχλουμε με το Big game κ να βγω καμια βολτα....yel..yel..yel..yel..yel. Εκτος κ αν βολευεστε με μπεκατσινια... .buy.

Πω πω τι τραβάτε ρε παιδιά σας λυπάμαι , τρώγονται αυτά τα πράγματα .eat.
 
Back
Top