Τραυματική Κερατίτιδα

  • Thread starter Thread starter Nick97
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Καλησπέρα,
Σήμερα έβγαλα το σκύλο μου για εκπαιδευτικό και μόλις γύρισα στο αυτοκίνητο να φύγω παρατήρησα ότι ανοιγόκλεινε το ένα μάτι του και προσπαθούσε να το ξύσει με το πόδι. Τον άφησα μέχρι το μεσημέρι και είδα ότι χειροτέρευε και είχει πολύ δάκρυ και ήταν μισόκλειστο. Τον πήγα στον κτηνίατρο και του έκανε νάρκωση, κοιτάξαμε για τυχόν άγανο, αλλά το μόνο που είδε ήταν ένα διάφανο πάνω στο μάτι σαν φυσαλίδα. Μου είπε ότι είναι τραυματική κερατίτιδα και μου έδωσε σταγόνες Lofoto, λέγονται, για μία βδομάδα και το ξαναβλέπουμε. Έχει τύχει σε σας κάτι παρόμοιο? απο ότι διάβασα αν το αφήσεις είναι επικίνδυνο να χάσει και την όραση του το σκυλί.
 
Καλησπέρα,
Σήμερα έβγαλα το σκύλο μου για εκπαιδευτικό και μόλις γύρισα στο αυτοκίνητο να φύγω παρατήρησα ότι ανοιγόκλεινε το ένα μάτι του και προσπαθούσε να το ξύσει με το πόδι. Τον άφησα μέχρι το μεσημέρι και είδα ότι χειροτέρευε και είχει πολύ δάκρυ και ήταν μισόκλειστο. Τον πήγα στον κτηνίατρο και του έκανε νάρκωση, κοιτάξαμε για τυχόν άγανο, αλλά το μόνο που είδε ήταν ένα διάφανο πάνω στο μάτι σαν φυσαλίδα. Μου είπε ότι είναι τραυματική κερατίτιδα και μου έδωσε σταγόνες Lofoto, λέγονται, για μία βδομάδα και το ξαναβλέπουμε. Έχει τύχει σε σας κάτι παρόμοιο? απο ότι διάβασα αν το αφήσεις είναι επικίνδυνο να χάσει και την όραση του το σκυλί.
Ναι έχει τύχει σε εμένα.Το είχα στην θέση του συνοδηγού με ανοικτό το παράθυρο......Αυτό έβγαζε το κεφάλι του έξω και χαιρόταν.Η ταχύτητα του ανέμου δημιούργησε αυτό που λες......σταγόνες είχε δώσει και σε εμένα......δεν θυμάμαι για πόσο καιρό...πάντως το σκυλί έγινε καλά.
 
Ναι έχει τύχει σε εμένα.Το είχα στην θέση του συνοδηγού με ανοικτό το παράθυρο......Αυτό έβγαζε το κεφάλι του έξω και χαιρόταν.Η ταχύτητα του ανέμου δημιούργησε αυτό που λες......σταγόνες είχε δώσει και σε εμένα......δεν θυμάμαι για πόσο καιρό...πάντως το σκυλί έγινε καλά.
μια εβδομάδα μου είπε και μετά να τον ξαναπάω, το καλοκαίρι μία φορά τον μήνα τον βγάζω επειδή φοβάμαι τα άγανα και πάντα κάτι θα πάθει.......
 
Το Lofoto είναι σαν το Tobradex. Περαστικά εύχομαι
Το tobradex μου είχε γράψει αλλά δεν το βρήκα και μου έδωσαν αυτό. Κοίταξα την δραστική ουσία και είναι ίδια όποτε δεν επικοινώνησα με τον κτηνίατρο, πιστεύω δεν υπάρχει πρόβλημα. Από χθες είναι πολύ καλύτερα η σκυλα, δεν βρήκα καθόλου τσίμπλες το πρωί και κρατάει και το μάτι του ανοικτό.
 
Παλιότερα,που οι κτηνίατροι,ειδικά στην επαρχία,ήταν δυσεύρετοι,σε χτυπήματα,ερεθισμούς κλπ των ματιών,κάναμε ξεπλυματα με χλιαρό χαμομήλι...
Πρεπει ομως να χρησιμοποιειται αμεσα το διαλυμα και να ξανακανεις νεο καθε φορα Φιλε

Δεν μπορεις δηλαδη να φτιαξεις 200 μλ χαμομηλι και να το χρησιμοποιεις 3 μερες συνεχομενα

Ειδικα τωρα με τις ζεστες

Κατι τετοιο ισως φερει αλλα αποτελεσματα αναλογα (και οχι παντα και απολυτα) το προβλημα του σκυλου
Οσο αφηνεις το διαλυμα στασιμο τοσο αυτο ´´ψηνεταί´´ και επιφερει αλλα προβληματα αντι να καταπραυνει και να βοηθησει μικροβιακα
Περισσοτερε δεν ξερω να πω δεν ειμαι κτηνιατρος απλα μου το ειχε αναφερει καποτε ο κτηνιατρος μου
 
Επίσης το χαμομήλι δεν το πετάμε μέσα στο μπρίκι που βράζει, με το βρασμό οι ευεργετικές ουσίες που θέλουμε θα καταστραφούν.
Βράζουμε σκέτο το νερό και το χαμομήλι το τοποθετούμε μέσα στο σουρωτηρι με την ψιλή σίτα και περνάμε το νερό από μέσα.
 
Back
Top