Το μεγαλειο τους Ελληνισμου

Θοδωρη
Κατ εμενα ειναι λαθος που κοβεις εντελως και μαχαιρι το κρεας
Πολυ καλο αυτο που κανεις εγω το ακολουθω πολυ καιρο αλλα σαββατοκυριακα εχει παντα κρεας και αναμεσα στην βδομαδα εχει ψαρικο και σαλατικα
Δουλεια θα κανεις αλλα θα επιβαρυνεις άποτομα το πεπτικο σου
Και ειναι αριστη η φυτικη πρωτεινη αλλα εχει διαφορα απο την ζωικη
Και για κανενα λογο μην κοψεις μαχαιρι τον υδατανθρακα!!!
Και ειδικα τωρα που ειναι χειμωνας
Αλλο η σωστη ποσοτητα και κυριως ωρα καταναλωσης υδατανθρακα σε συνδιασμο με την πρωτεινη και αλλο η απουσια του
Θα νιωθεις κουρασμενος και πεσμενος χωρις να χεις κανει κατι για να κουραστεις
Χρύσανθε έχεις δίκιο και τα γνωρίζω όλα αυτά, αλλά πρέπει να χάσω κάποια κιλάκια/λίπη γρήγορα, γιατί τα νοιώθω που με απειλούν, π.χ. στο γόνατο, στη μέση. και χρόνο για γυμναστική δεν έχω, παρά μόνο λίγο τρέξιμο/περπάτημα στο πάρκο, 25-30 λεπτά δυο-τρεις φορές την εβδομάδα. Πριν περίπου δέκα μέρες που πήγαμε για κυνήγι στα περίχωρα του Βερολίνου, σε βαθύ λασπώδες μέρος, δάσος χωρίς ανηφοριές, λαχάνιασα μέσα σε 30-40 λεπτά περπάτημα :(. Η σαμπρέλα γύρω από την μέση πρέπει να φύγει για πάντα.
 
Δεν το κόβω για πάντα, απλά για 30 μέρες δεν τρώω κρέας (έχω κάνει ήδη μιά εξαίρεση με το αγριογούρουνο πριν μιά εβδομάδα, θα κάνω σίγουρα και άλλη ;), σε 2-3 μέρες). Για το 2022 σκέφτομαι να ακολουθήσω όλες τις νηστείες, συνολικά σχεδόν 200 μέρες, για αποτοξίνωση.
Να το κιταξης αυτο.ο ανθρωπος ειναι παμφαγος ο χορτοφαγος ειναι σε αλο τμημα .very funny. .big smile. :rolleyes:
 
Χρύσανθε έχεις δίκιο και τα γνωρίζω όλα αυτά, αλλά πρέπει να χάσω κάποια κιλάκια/λίπη γρήγορα, γιατί τα νοιώθω που με απειλούν, π.χ. στο γόνατο, στη μέση. και χρόνο για γυμναστική δεν έχω, παρά μόνο λίγο τρέξιμο/περπάτημα στο πάρκο, 25-30 λεπτά δυο-τρεις φορές την εβδομάδα. Πριν περίπου δέκα μέρες που πήγαμε για κυνήγι στα περίχωρα του Βερολίνου, σε βαθύ λασπώδες μέρος, δάσος χωρίς ανηφοριές, λαχάνιασα μέσα σε 30-40 λεπτά περπάτημα :(. Η σαμπρέλα γύρω από την μέση πρέπει να φύγει για πάντα.
Εχασα 30 κιλα σε περιπου 8 μηνες φιλε γιατι αργησα να δω αυτο που ειδες εσυ εγκαιρα
Ωραιος
 
Ε
Τυπικό πιάτο στην Emilia Romagna στην Ιταλία. Τα λένε Τσίτσιολι. Το καλό είναι ότι μετά το τσιγάρισμα, τα συμπιέζουν για να βγουν τελείως τα λιπαρα και είναι ελαφρύτερα και τραγανά. Πολύ νόστιμα.

Μου θυμισε την τσιτσιολινα αυτο:)
 
Θέλω να πω κάτι που ίσως βοηθήσει. Για απώλεια λίπους, ψητά απαχα κρέατα και σαλάτες. Σαλάτα κανονική εννοώ ως γεύμα, όχι μια στο κέντρο του τραπεζιού για όλους. Η αποτοξίνωση και η αποχή από το κρέας είναι άλλη ιστορία που δεν έχει ( τουλάχιστον με βάση την εμπειρία μου) μεγάλη σχέση με την απώλεια λίπους και όχι μυϊκής μάζας. Κρέας ,σαλάτα μπόλικη, λίγο ελαιόλαδο και αρκετό νερό μέσα στην ημέρα. Ιδανικά αν καταφέρει κάποιος να φτάσει σταδιακά τη μία ώρα γρήγορο περπάτημα τη μέρα τα αποτελέσματα θα είναι πολύ πιο γρήγορα.
 
Ο Έλληνας πορεύτηκε στην ιστορία του με το όπλο,το αγάπησε, το τραγούδησε και με αυτό ελευθερώθηκε, με αυτό έθρεψε την οικογένεια του και προστάτευσε τη ζωή και την περιουσία του. Γι'αυτό, κάθε προσπάθεια ενάντια στην νόμιμη οπλοκατοχή ειναι ΕΚ ΤΟΥ ΠΟΝΗΡΟΎ
 
Τόσο όμορφη γλώσσα η αρχαία ελληνική, κρίμα που χάθηκε.
δεν χάθηκε ΤΗΝ "Χάνουμε" = την εξαφανίζουμε οι ίδιοι μας
όταν στην νέα ελληνική εμείς εισάγουμε άκριτα ότι π@π@ρι@ μας έρθει απόξω
λες και δεν έχουμε λέξεις ή δεν μπορούμε να φτιάξουμε ελληνικές

παραδείγματα που τα βλέπω καθημερινά (φίλοι ΙΔΙΟΓΟΜΩΤΕΣ για σας χτυπάει η καμπάνα):

1. σεταπ: τι σετάπ και κεμπάπ ρε μαστορια; δεν μπορείτε να το πείτε "σύνθεση" αφού αυτό είναι το νόημα: set= θέτω (το set από το ελληνικό θέτω προέρχεται) up= πάνω, συνθέτω= θέτω επί πλέον
αλλά πες δεν γουστάρετε το "σύνθεσις", ούτε το παραδοσιακό "συνταγή" (συν τάσσω), έχουν και μια συλλαβή παραπάνω κουράζουν......ε, πείτε το στήσιμο, φτιάξη, μίγμα, δομή ..... άκου "σεταπ" γ@μω το φελέκι μου... καλά κάνω και το λέω κεμπαπ και φουσεκ - χαρμαν

2. ροζέτα: τι ροζετα και βιολέτα και τσιγκολελετα ρε μαγκίτες; εγώ το λέω κύκλο κατανομής ή καπα - κάπα (άνευ Ε) για συντομία, μπορείς να το πεις εμβαδον - αποτυπωση - συνολο κ.λ.π. ΚΑΤΑΝΟΜΗΣ ή έστω αλατιέρα .... γ@μω το χαβά μου... καλά κάνω και το λέω σκαγί λεκέ και κουρσουμ σουλουπ

3. range: αν το 1 και 2 είναι πταίσματα το "ρειντζ" είναι κακούργημα!
σου έχουν κληροδοτήσει, ρε μπαγλαμά, την ωραιότατη λέξη ΕΥΡΟΣ (εξ ου και: Ευρωπη, Ευρώτας, Ευριππος, ευρύς, κ.λ.π.).
Εύρος: εύηχη ,συντομότατη, περιεκτικότατη μεστή σε περιεχόμενο λέξη. Κι έρχεσαι και μΕ λες range το γράφεις κι αγγλικά πανάθεμά σε!

κι όλα αυτά ήρθαν από την ιταλοπληξία μερικών, γ@μω την καρμπονάρα μου

κι ύστερα μΕ λέτε για "μεγαλείο του Ελληνισμού", ποιο μεγαλείο του ελληνισμού μπρε καρντάσηδες; την κατάντια του γκραικυλισμού να λέτε!

κοτζαμ μαμπετ για μακαρονά χαβαλε μπρε!
Άφεριμ

υ.γ. το παραπάνω είναι σαρκαστικό κείμενο που δεν στρέφεται εναντίων προσώπων αλλά καταστάσεων, σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να θιγεί κάποιος αλλά να προβληματιστεί.....
 
δεν χάθηκε ΤΗΝ "Χάνουμε" = την εξαφανίζουμε οι ίδιοι μας
όταν στην νέα ελληνική εμείς εισάγουμε άκριτα ότι π@π@ρι@ μας έρθει απόξω
λες και δεν έχουμε λέξεις ή δεν μπορούμε να φτιάξουμε ελληνικές

παραδείγματα που τα βλέπω καθημερινά (φίλοι ΙΔΙΟΓΟΜΩΤΕΣ για σας χτυπάει η καμπάνα):

1. σεταπ: τι σετάπ και κεμπάπ ρε μαστορια; δεν μπορείτε να το πείτε "σύνθεση" αφού αυτό είναι το νόημα: set= θέτω (το set από το ελληνικό θέτω προέρχεται) up= πάνω, συνθέτω= θέτω επί πλέον
αλλά πες δεν γουστάρετε το "σύνθεσις", ούτε το παραδοσιακό "συνταγή" (συν τάσσω), έχουν και μια συλλαβή παραπάνω κουράζουν......ε, πείτε το στήσιμο, φτιάξη, μίγμα, δομή ..... άκου "σεταπ" γ@μω το φελέκι μου... καλά κάνω και το λέω κεμπαπ και φουσεκ - χαρμαν

2. ροζέτα: τι ροζετα και βιολέτα και τσιγκολελετα ρε μαγκίτες; εγώ το λέω κύκλο κατανομής ή καπα - κάπα (άνευ Ε) για συντομία, μπορείς να το πεις εμβαδον - αποτυπωση - συνολο κ.λ.π. ΚΑΤΑΝΟΜΗΣ ή έστω αλατιέρα .... γ@μω το χαβά μου... καλά κάνω και το λέω σκαγί λεκέ και κουρσουμ σουλουπ

3. range: αν το 1 και 2 είναι πταίσματα το "ρειντζ" είναι κακούργημα!
σου έχουν κληροδοτήσει, ρε μπαγλαμά, την ωραιότατη λέξη ΕΥΡΟΣ (εξ ου και: Ευρωπη, Ευρώτας, Ευριππος, ευρύς, κ.λ.π.).
Εύρος: εύηχη ,συντομότατη, περιεκτικότατη μεστή σε περιεχόμενο λέξη. Κι έρχεσαι και μΕ λες range το γράφεις κι αγγλικά πανάθεμά σε!

κι όλα αυτά ήρθαν από την ιταλοπληξία μερικών, γ@μω την καρμπονάρα μου

κι ύστερα μΕ λέτε για "μεγαλείο του Ελληνισμού", ποιο μεγαλείο του ελληνισμού μπρε καρντάσηδες; την κατάντια του γκραικυλισμού να λέτε!

κοτζαμ μαμπετ για μακαρονά χαβαλε μπρε!
Άφεριμ

υ.γ. το παραπάνω είναι σαρκαστικό κείμενο που δεν στρέφεται εναντίων προσώπων αλλά καταστάσεων, σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να θιγεί κάποιος αλλά να προβληματιστεί.....
Ήμουν νιός όταν έφυγα από την Ελλάδα για την ξενητειά, τότε στο ποδόσφαιρο υπήρχε η Α' Εθνική, η Β' Εθνική, κλπ. Οταν γύρισα βρήκα Super League A, Super League B. Και αναρωτήθηκα: σε ποιά χώρα γύρισα;

ΥΓ: μάλλον ο όρος Εθνική δεν είναι μωδέρνος ή πρωοδαιφτηκώς και πρέπει να ξενίζει μερικούς - ή ακόμα και να τους φοβίζει:eek:
 
Για μικρούς και μεγάλους
Ο Σαράντος Αγαπηνός, γνωστός με το ψευδώνυμο Τέλλος Άγρας (Γαργαλιάνοι Μεσσηνίας, 17 Φεβρουαρίου 1880 - Καρυδιά Πέλλας, 7 Ιουνίου 1907) ήταν Ελληνας οπλαρχηγός που έλαβε μέρος στον Μακεδονικό Αγώνα . Η ιστορία του απαθανατίστηκε σε τραγούδια, αλλά και στο μυθιστόρημα «Στα μυστικά του Βάλτου» της Πηνελόπης Δέλτα.

350px-Agras-Tellos-Agapinos_Nikiforos-Ioannis-Demestihas_Kalas-Constantine-Sarros.jpg
Από αριστερά προς τα δεξιά οι καπεταναίοι - αντάρτες Καλάς (αριστερά), Τέλλος Άγρας (κέντρο) και Νικιφόρος (δεξιά) σε φωτογραφία, στα μέσα του 1906.

220px-Agras-left-Miggas-right.jpg
Ο Καπετάν Άγρας (αριστερά) και ο Αντώνης Μίγγας (δεξιά) μετά τον απαγχονισμό τους από τους κομιτατζήδες (7 Ιουνίου 1907)
 
Ο Σαράντος Αγαπηνός, γνωστός με το ψευδώνυμο Τέλλος Άγρας (Γαργαλιάνοι Μεσσηνίας, 17 Φεβρουαρίου 1880 - Καρυδιά Πέλλας, 7 Ιουνίου 1907) ήταν Ελληνας οπλαρχηγός που έλαβε μέρος στον Μακεδονικό Αγώνα . Η ιστορία του απαθανατίστηκε σε τραγούδια, αλλά και στο μυθιστόρημα «Στα μυστικά του Βάλτου» της Πηνελόπης Δέλτα.

View attachment 41744
Από αριστερά προς τα δεξιά οι καπεταναίοι - αντάρτες Καλάς (αριστερά), Τέλλος Άγρας (κέντρο) και Νικιφόρος (δεξιά) σε φωτογραφία, στα μέσα του 1906.

View attachment 41746
Ο Καπετάν Άγρας (αριστερά) και ο Αντώνης Μίγγας (δεξιά) μετά τον απαγχονισμό τους από τους κομιτατζήδες (7 Ιουνίου 1907)
Και δεν τους κρέμασαν έτσι εύκολα, βασανίστηκαν και τους χλεύασαν οι Βούλγαροι πριν τους τελειώσουν. Του Χριστού τα πάθη βίωσαν. Γιατί; Για να μην χρειαζόμαστε διαβατήριο σήμερα για να πάμε να δούμε τον τάφο του Φιλίππου.
 
«Η Αγία Κιουρά της Λέρου»

Η Αγία Ματρώνα, σύμφωνα με τη θρησκευτική παράδοση ήτανε μια αρχοντοπούλα της Χίου που πριν 550 περίπου χρόνια έφυγε κρυφά από τους δικούς της και έγινε μοναχή. Αγία Κιουρά την ονόμασαν οι κάτοικοι της Λέρου (παραφθορά της κυράς) και έτσι την ξέρουνε όλοι πάνω στο νησί. Μέσα στο εκκλησάκι σώζεται και η εικόνα της που σύμφωνα με την παράδοση έχει φιλοτεχνηθεί κι αυτή στη Χίο. Η εικόνα αναφέρει ημερομηνία 1786, και έχει ένα ένθετο στη κάτω δεξιά άκρη , που παριστάνει ιστιοφόρο εμπορικό της εποχής, εν μέσω κακοκαιρίας ..με την επιγραφή «..δι εξόδων των γεμιτζήδων …»(σσ. γεμιτζής, ο παλιός ναύτης, ο έμπειρος).

Περίπου 200 χρόνια αργότερα ο οίκος της Χιοπολίτιδας Κυράς στη Λέρο θα φιλοτεχνηθεί από πολιτικούς κρατούμενους κατά την διάρκεια της δικτατορίας, που και αυτοί με την σειρά τους, θα την τιμήσουν, θα την προσκυνήσουν, και θα την επικαλεστούν αρωγό και προστάτιδα στις δίκες τους φουρτούνες.

Ένα περίεργο συναπάντημα εποχών, και πίστης…

20190608_162220-1024x576.jpg

20190608_161231-1024x576.jpg

1.jpg2.jpg
 
Last edited:
Για όσους δεν έχουν τη διάθεση ή την υπομονή να το δουν, τα οστά του Παπαφλέσσα υπάρχουν, όπως και η θέση που ήταν το ταμπούρι του. Μπορείς να σταθείς εκεί και νοιώσεις για λίγο ,ένας από αυτούς, να ατενίζεις περικυκλωμένος το τουρκικό ασκέρι. Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησε και σώσε τις ψυχές των δούλων σου, που έπεσαν υπέρ Πίστεως και Πατρίδος.
 
Back
Top