Το κεφάλαιο "Σκανδάλη"

Το izh54 έχει πολύ σκληρές σκανδάλες.Σε πονάει το δάχτυλο για να τις πατήσεις και ίσως μέχρι να το συνηθίσεις να μένεις πίσω διότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο.Αλλά αν το κυνηγήσεις αρκετά το συνηθίζει το μυαλό και δεν το αισθάνεσαι.Μόνο αν πάρεις άλλο καταλαβαίνεις την διαφορά και φτου από την αρχή.
Εμένα στο iz43 είναι λίγο σκληρή η μπροστινή σκανδάλη(η πισω είναι "μαλακή") αλλά δεν επηρεαζει, το έχω τσεκάρει σε σταθερό στόχο...και σαν αίσθηση στο δάχτυλο δεν με ενοχλεί καθόλου....
Οχι πως έχει καμία σχέση με την mossberg αλλά αυτό είναι λογικό...

Ετσι όπως μου το περιγραφεις το πιο πιθανο είναι να σου φευγει η τουφέκια κάτω...
Τσέκαρε το...και αν χρειαστεί το στέλνεις σε κάποιον (σοβαρό) οπλουργο κ στις ρυθμίζει..

Το έχω ξαναπει...
Ένας φίλος κάποτε είχε δώσει μια auto 5 16αρα ανταλλαγή με το πλαγιοκαννο manufrance pioneer κ πηγαμε για δοκιμές, είχε τόσο σκληρή την μπροστινή σκανδάλη μου οι τουφεκιές εσκαγαν κοντα ένα μέτρο πιο πισω απο τον ντενεκέ στα 30 βήματα που τον είχαμε στήσει αν θυμάμαι καλά ενώ σημαδευαμε στην μεση...
Η πισω σκανδάλη που ήταν νορμαλ έστειλε την τουφέκια στο σημείο σκοπευσης..
Σύμφωνα με τον (μεγάλο κατ' εμέ) αείμνηστο Jack Rowe το σωστό βάρος έλξης σε κυνηγετικό δισκάνδαλο δίκαννο είναι στην πρώτη σκανδάλη 4 pounds ή αλλιώς 1,8kg και στη δεύτερη 4,5 pounds ή αλλιώς 2kg. H δεύτερη πρέπει να είναι πάντα γύρω στα 200γρ βαρύτερη της πρώτης και αυτό έχει να κάνει (πάλι και πάντα :) ) με τη Φυσική. Η πίσω σκανδάλη είναι μακρύτερα απ' τον άξονα περιστροφής της σχαστηρίας, οπότε με την ίδια δύναμη δημιουργεί μεγαλύτερη ροπή, έτσι εάν και οι δύο σκανδάλες χρειάζονταν το ίδιο βάρος θα φαινόταν στο μυαλό μας η πίσω σαν ελαφρύτερη της πρώτης.
 
Πραγματικά κ σίγουρα έχει πολύ ελαφριά σκανδάλη το συγκεκριμένο....το επόμησα κ έχασα τα αυγά κ τα πασχάλια....σκανδάλη πούπουλο....του είπα μια κυριακή να πάμε για τσίχλες για να το ρίξω....το έχει κ κάθεται στον οπλοβαστό....
Φ3 ποιος το έχει κ δεν το έχω πσρει είδηση ;;
 
Back
Top