Το κεφάλαιο "Σκανδάλη"

gvp9000

Banned
Ναι. Υπάρχουν οι κάννες και υπάρχουν και οι καλές κάννες και ας είναι και από το ίδιο όπλο.
........Γρήγορες και αργές κάννες ποιές είναι ρε παιδιά????????
Lock time τι είναι Άρη ;
Γρήγορη κάνη είναι (καταλαβαίνω) αυτή που βγάζει πάντα χωρίς καμία εξαίρεση μεγαλύτερες ταχύτητες στομίου με το ίδιο φυσίγγι από μια άλλη.
 
Lock time τι είναι Άρη ;
Γρήγορη κάνη είναι (καταλαβαίνω) αυτή που βγάζει πάντα χωρίς καμία εξαίρεση μεγαλύτερες ταχύτητες στομίου με το ίδιο φυσίγγι από μια άλλη.
Είναι ο χρόνος που χρειάζεται από την στιγμή πού πατήσεις την σκανδάλη μέχρι η σφύρα να πατήσει τον επικρουστήρα στο καψούλι.
Χιλιοστα του δευτερολέπτου είναι αλλά μπορείς να βαφτίσεις λανθασμένα μία κάννη αργή αν η σκανδάλη είναι αργή.
Οχι βαριά.αργή.
 
Είναι ο χρόνος που χρειάζεται από την στιγμή πού πατήσεις την σκανδάλη μέχρι η σφύρα να πατήσει τον επικρουστήρα στο καψούλι.
Χιλιοστα του δευτερολέπτου είναι αλλά μπορείς να βαφτίσεις λανθασμένα μία κάννη αργή αν η σκανδάλη είναι αργή.
Οχι βαριά.αργή.

Ασχολεισαι κ με ραβδωτα (αεροβολα-πυροβολα)? Δεν εχω δει να ασχολειται αλλος με locktime στα λειοκανα.

Μια συμβουλη που μου ειχες δωσει παντως (πρωτα μαγουλο υστερα ωμος) οταν ψαχνομουν για το κοντακι του 525 με εχει σωσει!
Μπορει να ειναι γνωστο στους σκοπευτικους κυκλους αλλα εγω δεν το ηξερα.
 
Last edited:
Ένας φίλος πιο πριν ανέφερε το lock time, ένα στοιχείο καθοριστικό στα ραβδωτα αλλά σημαντικό και στα λειοκανα. Είναι ένα ακόμη παράδειγμα της πληθώρας παραγόντων που επηρεαζουν την βολή και η άγνοια τούς μας οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα, όπως να έχουμε ικανοποιητικα αποτελέσματα στον πίνακα και όχι στο κυνήγι, και να καταλήγουμε να πιστεύουμε πως ο πίνακας δεν έχει σχέση με το κυνήγι.
 
Λευτέρη θα διαφωνήσω, στα ραβδωτα μετά το βάρος σκανδάλης είναι το σημαντικότερο, πιο πολύ και από την αίσθηση της σκανδάλης. Βέβαια οι διαφορές είναι τόσο μικρές πλέον γιατί τα περισσότερα έχουν ευθύγραμμη σφύρα και γιαυτό δεν γίνεται αντιληπτή η σημασία του από την πλειοψηφία, και μόνο οι απαιτητικοί σκοπευτές το ψάχνουν περισσότερο. Στα λειοκανα με την περιστροφική σφύρα,τις βαριές σκανδαλες και τα εξαρτήματα που κατά κανόνα συναρμολογουνται χωρίς κανένα φινίρισμα, θεωρώ πως το lock time είναι σημαντικός παράγοντας για αστοχίες που φυσικά τις χρεώνουμε στους συνήθεις υποπτους. Πχ στα αυτογεμη ο φόβος των κατασκευαστων για ανεπιθύμητες εκπυρσοκροτησεις κατά την όπλιση,οδήγησε τους περισσότερους να φτιάχνουν υπερβολικά ογκώδεις σχαστηριεςμεγαλες διαδρομές σκανδάλης και σε συνδυασμό με ανεπαρκές φινίρισμα ,σπογγωδεις και αργές σκανδαλες με υπερβολικό βάρος που στην πράξη μας αφήνουν πίσω από τον στόχο.
 
Η σκανδάλη και το βάρος της πάντα ήταν και θα είναι σημαντικά ρωτήστε κάποιον που έχει μπαικαλ σούπερ πόζε να σας πει ένας μπάρμπας στο χωριό μου λέει βαράω τα ορτύκια ψηλότερα γιατί από το τράβηγμα κατεβαίνει η κανη κάτω και όντως εχω ριξει σκληρή σκανδάλη .Πληροφοριακά από τα γρηγορότερα ΛΟΚ ταιμ όπλου έχει το καπρινους το σουηδικό πόζε.Το ότι δεν γνωρίζουν πολλοί το ΛΟΚ ταιμ όπως δεν γνώριζαν πριν 40 χρόνια τι είναι τα μέτρα του κοντακιου η όπως όλοι ήθελαν να κυνηγούν με 80 πόντους φουλ και άλλοι με 60 κύλινδρο και διασποράς φυσίγγι και ένα κάρο αλλά παρεμφερείς πάνω στα όπλα λειτουργίες δε σημαίνει ότι δεν έχουν σημασία .Σημασία έχουν όλα αλλά γιαυτον που συνεχώς ψάχνει την βελτίωση .Βασίλη φίλε υπάρχουν άνθρωποι που σε ορισμένα κυνήγια τους χρειάζονται 100% στο κύκλο στα 36 μέτρα και το υποστηρίζουν σκοπευτικά όπως άλλοι χρειάζονται 2 μέτρα άνοιγμα ντουφέκιας στα 10 μέτρα για τι κυνήγι τους . Καταλήγω καμία κανη δεν είναι ίδια με την αλλά ακόμη και σε δύο ίδια όπλα σίγουρα υπάρχει μια μικρή υπεροχή σε κανες με πολύ καλή λείανση και ομόκεντρες με ανάλογα τσοκ γιατί των περισσότερων εταιριών τα τσοκ είναι για κλωτσιές ειδικά των μπενελι είχα 4ρις και δεν περιμένω από κανέναν να μου υποδείξει το συγκεκριμένο θέμα.Και όσον αφορά τους κώνους δεν είναι μάρκετινγκ αλλά για να είσαι σιγουρος ότι θα επιτύχει θέλει λίγο λίγο και δοκιμή μαγικό αλεζουαρ ένα για όλα δεν υπάρχει έκανα τον κώνο 7ποντους σε έναν αυλό 18.3 και καντον και εσύ στην άλλη καραμπίνα 7ποντους και ο αυλός σου είναι 18.4 και θα είναι και σένα γαμάτη ε τότε καταλήξαμε επειδή πέτυχε σε μια κανη πάμε όλοι για 7ποντους κώνους και μετά θα γελάμε όλοι μαζί με τα χάλια μας .Στο αποτέλεσμα μια ντουφέκιας η κανη σε αναλογία με το φυσίγγι είναι στο 60/40 για μένα γιατί ότι κανη και να έχεις υπάρχει φυσίγγι που θα το πάει γαμιωντας απλά όταν έχεις τη λεγόμενη καλή κανη δεν θα ψάξεις τόσο για φυσίγγι.Οπως και σίγουρα υπάρχει η καλύτερη κανη από μια άλλη το αν είναι 10% ή 20% καλύτερη δεν έχει για μένα σημασία δε παύει να είναι καλύτερη που θα υπάρχουν στιγμές που θα το χρειάζεσαι και θα το βλέπεις αυτό το καλύτερη .
 
Λευτέρη θα διαφωνήσω, στα ραβδωτα μετά το βάρος σκανδάλης είναι το σημαντικότερο, πιο πολύ και από την αίσθηση της σκανδάλης. Βέβαια οι διαφορές είναι τόσο μικρές πλέον γιατί τα περισσότερα έχουν ευθύγραμμη σφύρα και γιαυτό δεν γίνεται αντιληπτή η σημασία του από την πλειοψηφία, και μόνο οι απαιτητικοί σκοπευτές το ψάχνουν περισσότερο. Στα λειοκανα με την περιστροφική σφύρα,τις βαριές σκανδαλες και τα εξαρτήματα που κατά κανόνα συναρμολογουνται χωρίς κανένα φινίρισμα, θεωρώ πως το lock time είναι σημαντικός παράγοντας για αστοχίες που φυσικά τις χρεώνουμε στους συνήθεις υποπτους. Πχ στα αυτογεμη ο φόβος των κατασκευαστων για ανεπιθύμητες εκπυρσοκροτησεις κατά την όπλιση,οδήγησε τους περισσότερους να φτιάχνουν υπερβολικά ογκώδεις σχαστηριεςμεγαλες διαδρομές σκανδάλης και σε συνδυασμό με ανεπαρκές φινίρισμα ,σπογγωδεις και αργές σκανδαλες με υπερβολικό βάρος που στην πράξη μας αφήνουν πίσω από τον στόχο.
Λευτέρη πόση είναι η διαφορά σε ms μεταξύ ενός κυνηγετικού όπλου με μικρό και ενός άλλου με μεγάλο lock time.
Αν ξέρουμε αυτή την τιμή θα δούμε αν είναι σημαντικό ή όχι.
3ms, 5 ms ;;
 
Ασχολεισαι κ με ραβδωτα (αεροβολα-πυροβολα)? Δεν εχω δει να ασχολειται αλλος με locktime στα λειοκανα.

Μια συμβουλη που μου ειχες δωσει παντως (πρωτα μαγουλο υστερα ωμος) οταν ψαχνομουν για το κοντακι του 525 με εχει σωσει!
Μπορει να ειναι γνωστο στους σκοπευτικους κυκλους αλλα εγω δεν το ηξερα.
Για διαβασε πιο πισω το μυνημα 599 να δεις τι έγραψα χθες βράδυ, ασχολουμαι μια δεκαετία με τις σκανδαλες φιλε, έχεις δει καραμπίνα να πατας σκανδάλη κ να ρίχνει αυτόματα κ τα τρία φυσιγγια ;;;; είχε πεσει πιο πολυ η λίμα από ότι έπρεπε , φυσικά στο lock time δεν μπορουμε να επέμβουμε παρά ελάχιστα, μήπως ξέρει κάποιος ποιο το λειοκαννο όπλο με το μικρότερο lock time?
 
Λευτέρη πόση είναι η διαφορά σε ms μεταξύ ενός κυνηγετικού όπλου με μικρό και ενός άλλου με μεγάλο lock time.
Αν ξέρουμε αυτή την τιμή θα δούμε αν είναι σημαντικό ή όχι.
3ms, 5 ms ;;
Η διαφορά στον πυροβολισμο είναι πολυ μεγάλη, με δυο λόγια πολλα από τα χαμενα πουλια η δίσκους οφείλονται στις σκανδαλες, μένεις πισω απλά
 
Α
Είναι ο χρόνος που χρειάζεται από την στιγμή πού πατήσεις την σκανδάλη μέχρι η σφύρα να πατήσει τον επικρουστήρα στο καψούλι.
Χιλιοστα του δευτερολέπτου είναι αλλά μπορείς να βαφτίσεις λανθασμένα μία κάννη αργή αν η σκανδάλη είναι αργή.
Οχι βαριά.αργή.
Άρη επειδή εγώ έγραψα για lock time σε εμένα αναφέρεσαι ; γιατί δεν χαρακτηρισα ποτε καμμια κανη σε ταχυτητα από την σκανδάλη εγώ, μόνο από τον ταχογράφο Crony F1 τις χαρακτηριζα
 
Η διαφορά Βασίλη είναι όπως λες χιλιοστά του δευτερολεπτου, ακούγεται εντελώς ασήμαντη, και όμως έχει αποδειχθεί πειραματικά ότι οι άνθρωποι αντιλαμβανομαστε αυτή την υστέρηση. Είναι εύκολο να λύσεις το όπλο σου και να οπλισεις και να σκάνδαλισεις. Κάνε το αρκετές φορές και θα δεις πως ενώ ο χρόνος που μεσολαβεί από την απελευθέρωση του κόκορα η σφύρα έως το χτύπημα της βελόνας είναι τόσο μικρός θα αντιλαμβανεσαι εύκολα την καθυστέρηση και με λίγη φαντασία θα δεις τα περιθώρια βελτίωσης. Και λάβε υπ όψιν πως σε μια εκπυρσοκροτηση από την εντολή του εγκεφάλου στο δάκτυλο έως την έκρηξη του καψυλιου έχουμε μία ακολουθία από κινήσεις ( τράβηγμα σκανδάλης, νεκρό διάστημα, αρχή αίσθησης των πιεζομενων ελατηρίων, απαγκιστρωση σφυρας και άλλα πολλά που αν και ανεπαίσθητα γράφουν στον εγκέφαλο, ) και όλες οι ατέλειες λειτουργούν αθροιστικά.
 
Η διαφορά στον πυροβολισμο είναι πολυ μεγάλη, με δυο λόγια πολλα από τα χαμενα πουλια η δίσκους οφείλονται στις σκανδαλες, μένεις πισω απλά
Το είχα δει παλιότερα οταν έφτιαχνα το excel για να το συμπεριλάβω στην προσκόπευση.
Το είχα ξεχάσει.
Δεν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά από σκανδάλη σε σκανδάλη.
Μάλιστα θυμάμαι κάτι σκοπευτικά διαφήμιζαν ότι είχαν μικρό lock time.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Lock_time

Ίσως σε σκοπευτές με αξιώσεις να έχει αξία.
Όχι όμως σε κυνηγετικά όπλα του χιλιάρικου, όπως αποκαλώ όλα τα όπλα μεχρι 2k€.

Θα προσπαθήσω να βρω τον πίνακα με τα lock time μερικών μοντέλων κυνηγετικών όπλων.
Δείτε και εδώ
https://www.trapshooters.com/threads/lock-time-of-popular-trap-guns.59228/
 
Λευτέρη μου όλα σημαντικά είναι αλλά μιλάμε για μερικά εκατοστά φίλε όχι για μέτρο.
Επίσης έχουμε να κάνουμε με μια συστηματική σταθερή διαφορά.
Δεν είναι κάτι που δεν συνηθίζεται.

"Δύναμη" ελατηρίου, διαδρομή σφύρας και μάζα σφύρας τα πιο σημαντικά για το lock time.
Λογικά ακούγονται.

Ο άνεμος είναι πολύ πιο σημαντικός για long range βολές.

Η διαφορά Βασίλη είναι όπως λες χιλιοστά του δευτερολεπτου, ακούγεται εντελώς ασήμαντη, και όμως έχει αποδειχθεί πειραματικά ότι οι άνθρωποι αντιλαμβανομαστε αυτή την υστέρηση. Είναι εύκολο να λύσεις το όπλο σου και να οπλισεις και να σκάνδαλισεις. Κάνε το αρκετές φορές και θα δεις πως ενώ ο χρόνος που μεσολαβεί από την απελευθέρωση του κόκορα η σφύρα έως το χτύπημα της βελόνας είναι τόσο μικρός θα αντιλαμβανεσαι εύκολα την καθυστέρηση και με λίγη φαντασία θα δεις τα περιθώρια βελτίωσης. Και λάβε υπ όψιν πως σε μια εκπυρσοκροτηση από την εντολή του εγκεφάλου στο δάκτυλο έως την έκρηξη του καψυλιου έχουμε μία ακολουθία από κινήσεις ( τράβηγμα σκανδάλης, νεκρό διάστημα, αρχή αίσθησης των πιεζομενων ελατηρίων, απαγκιστρωση σφυρας και άλλα πολλά που αν και ανεπαίσθητα γράφουν στον εγκέφαλο, ) και όλες οι ατέλειες λειτουργούν αθροιστικά.
 
Last edited:
Άρη επειδή εγώ έγραψα για lock time σε εμένα αναφέρεσαι ;
Οχι. Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΥΝΗΓΟΣ και ο PITER έγραψαν κάτι εκτός αν κατάλαβα λάθος.
το γουινστιστερ 18.8 με γνώσεις των 32 γρ ήθελε πολύ μεγαλύτερες προσκοπευσεις από την ςς που είχα με το ίδιο φυσίγγι εννοείται
Αυτο το εχω δοκιμάσει και εγω με τα οπλα που λες με win select και ss.Με την ss στο κεφαλι που λεει με το select τραβα.
 
'Αλλο η καλή ποιότητα έλξης σκανδάλης (βάρος, διαδρομή κλπ) και άλλο το lock time.
Lock time είναι ο χρόνος που μεσολαβεί από την απελευθέρωση της σχαστηρίας μέχρι την έναυση του καψυλλίου και μετριέται σε millisecond (όπως ακριβώς μετριέται και ο χρόνος που κάνουν τα σκάγια από τη στιγμή που θα ξεκινήσουν να κινούνται μέχρι να βγουν από την κάνη).
https://www.chuckhawks.com/shotgun_locktime.htm
Πριν 30 χρόνια η Remington είχε βγάλει το Etronx, τυφέκιο που χρησιμοποιούσε ηλεκτρονική πυροδότηση για την ανάφλεξη του ειδικού καψυλλίου με σχεδόν μηδενικό lock time. Στην τριετία το απέσυρε, δεν "περπάτησε".
Αν κάποιος σκοπευτής μπορεί να εκμεταλλευτεί τη διαφορά μεταξύ 3 και 7millisecond lock time, μάλλον αδικείται στην Ελλάδα.
 
Η διαφορά στον πυροβολισμο είναι πολυ μεγάλη, με δυο λόγια πολλα από τα χαμενα πουλια η δίσκους οφείλονται στις σκανδαλες, μένεις πισω απλά
Να κάνω λίγο το συνήγορο του διαβόλου ???
Μένεις πίσω ? Ή φεύγεις μπροστά ???
Λογικά, πρέπει να εξαρτάται και από την μέθοδο που ρίχνεις.
1). Με ένα σωστό maintained lead δεν πρέπει να παίζει κανένα ρόλο το lock time ! Εξ ορισμού της μεθόδου. Ακόμη κι αν ρίχνεις με εμπροσθογεμές flintlock (με τσακμακόπετρα)!!!
2). Με τη μέθοδο swing through ή με την pull away, όπου το όπλο επιταχύνει σε σχέση με το στόχο, λογικά όταν το lock time είναι μεγάλο (αργό) θα πρέπει τα σκάγια να φεύγουν μπροστά από το στόχο και όχι πίσω.
Η μόνη περίπτωση να μείνεις πίσω, ενώ έχεις βάλει τη σωστή προσκόπευση, είναι αν σταματήσεις ή φρενάρεις την κίνηση του όπλου τη στιγμή που πατάς τη σκανδάλη. Κι αυτό ισχύει και στις 3 μεθόδους. Αλλά αυτό ούτως ή άλλως είναι λάθος, από τα μεγαλύτερα λάθη στη σκοποβολή κινούμενου στόχου. Και σ' αυτή την περίπτωση δε νομίζω να σώζει την κατάσταση ούτε το τελειότερο όπλο, με το μικρότερο (γρηγορότερο) lock time του κόσμου !!!
Που κάνω λάθος? Τι δεν έχω καταλάβει σωστά ???
 
Back
Top