Το βαρος του όπλου

Παιδιά καλημέρα! Σας παρακολουθώ πολύ καιρό,δεν έχω πολύ συμμετοχή γιατί είμαι νέος κυνηγός σχετικά και δεν έχω εμπειρίες και γνώσεις πολλες να μοιραστώ αντίθετος μαθαίνω από δω πολλά!
Τώρα στο θέμα που θίξατε θέλω κ εγώ να ρωτησω μιας και φέτος πρωτοξεκίνησα το κυνήγι της μπεκάτσας και είχα πάρει ένα ωραιο monrefeltro με 71 κάνη και στο βάρος τη βρίσκω πολύ βολική!

Στη περδικα καλά με πήγε στη μπεκάτσα όμως μέσα στα πυκνά δε κατάφερα ποτέ να πάρω πουλί!Και μ ένα φίλο πιο έμπειρο που το συζήτησα μου πε για τη κάνη μου.
Όποτε σκέφτομαι σοβαρά να κατέβω στα 66 αν όχι στα 61 γτ είμαι και 1,92 ο ψηλέας
Το ερώτημα μου τώρα είναι να τη πεω για κόψιμο η μπορώ να πάω για αγορά καινούριας κανης;
Έψαξα για αγορά αλλά δε κατάφερα να βρω κάτι!

Συγνώμη για το σεντόνι και αν κρίνεται ότι πρέπει να πάει αλλου το θέμα μου κάντε τις απαραίτητες ενέργειες
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
να μείνεις όπως είσαι. δεν σου φταίει η κάνη. 20 χρόνια κυνηγούσα φερμα με την 303 71 cm . και τα τρία όπλα μου έχουν 71 cm κάνες . κυνηγάω τα πάντα με αυτά από τσίχλα μέχρι γουρούνι 45 χρόνια .
Την κάνη δεν πρέπει ούτε να τη βλεπεις , ούτε να τη νοιωθεις , ούτε να τη σκέφτεσαι.
 
Όχι θα ναι η εσχάτη επιλογή να κόψω δεν είμαι υπερ σε αυτό ο κατασκευαστής πιστεύω έχει υπολογίσει πολλά για να βγει αυτό το μήκος!

Το θέμα μου δεν είναι ότι μ εμποδίζει τόσο στα πυκνά, είναι η Τουφεκιά ότι τη βλέπω πολύ κλειστή και σε χαρτί που τη δοκίμασα με διαφορά φυσίγγια είτε διασποράς είτε μαλλινα με 5 τσοκ απ τα 10 μέτρα τη καλύτερη Τουφεκιά μου την έδωσε το elix αλλά με πολλά κενά

Ξαναλέω όμως είμαι και άπειρος ίσως αυτό το πέταγμα του πουλιού να με κάνει να νομίζω ότι ρίχνω πάνω της και τελικά το όπλο να κοιτάει τα πουρνάρια
Κράτησε όπως είναι το όπλο σου και αγόρασε ένα τσοκ brain bel και μετά να ρίχνεις με κανονικά φυσίγγια από 32γρ σίγουρα και πάνω και δε χρειάζεσαι τίποτε άλλο απολύτως γιατί με τα διασποράς και θα τα χρθσιπληρωνεις και τα περισσότερα δεν έχουν σταθερότητα το τσοκ που σου γράφω χρειάζεσαι και καθάρισες
 
Όχι θα ναι η εσχάτη επιλογή να κόψω δεν είμαι υπερ σε αυτό ο κατασκευαστής πιστεύω έχει υπολογίσει πολλά για να βγει αυτό το μήκος!

Το θέμα μου δεν είναι ότι μ εμποδίζει τόσο στα πυκνά, είναι η Τουφεκιά ότι τη βλέπω πολύ κλειστή και σε χαρτί που τη δοκίμασα με διαφορά φυσίγγια είτε διασποράς είτε μαλλινα με 5 τσοκ απ τα 10 μέτρα τη καλύτερη Τουφεκιά μου την έδωσε το elix αλλά με πολλά κενά

Ξαναλέω όμως είμαι και άπειρος ίσως αυτό το πέταγμα του πουλιού να με κάνει να νομίζω ότι ρίχνω πάνω της και τελικά το όπλο να κοιτάει τα πουρνάρια
Γιώργο καλησπέρα. Το μόνο που δεν φταίει είναι το μήκος της κάνης, άλλα πρέπει να κοιτάξεις.....το κοντάκι είναι πρώτο, να βλέπεις εκεί που τουφεκας, μετά πάμε σε τσοκ και φυσηγγια διασποράς ( ένα τσοκακι διασποράς σίγουρα βοήθαει, αλλά δεν είναι πανάκεια) επίσης βασικο , είναι η ψυχραιμία στη τουφεκιά της, καλύτερα μια τουφεκιά ψύχραιμη και ζυγισμένη παρά τρεις στο περίπου.....μια κοντύτερη κάνη θα σε βολεψει μόνο στο να κάνει το όπλο ευκολότερο στο περασμα από τα πυκνά, δε θα ρίξει τη μπεκάτσα η κοντύτερη κάνη......
 
Η επιλογη μικροτερου διαμετρηματος, 20αρι, που είναι ποιο ελαφρυ το οπλο, δεν αποτελει λυση για το κυνηγι φερμας;
Για έναν φραγκατο μπορεί να είναι η λύση...
Γιατί έχεις περιορισμούς πολλούς..
Θες να πας για ένα άλλο κυνήγι που να πας με το 20ρακι για γουρούνι; ;;
Στο βουνό βλέπεις ένα κοπάδι γουρούνια μην έχεις της μπίλιες σου και τα μονοβολα σου;;
Το 12ρι με ένα τσοκ αλλάζεις και πας για όλα τα θηράματα και έχεις το ίδιο βάρος
 
είναι η Τουφεκιά ότι τη βλέπω πολύ κλειστή και σε χαρτί που τη δοκίμασα με διαφορά φυσίγγια είτε διασποράς είτε μαλλινα με 5 τσοκ απ τα 10 μέτρα τη καλύτερη Τουφεκιά μου την έδωσε το elix αλλά με πολλά
Ώπα, ξανά δοκιμές. 5 άστρα Και alpha game χρυσή μπεκατσα 10-12 και Jordan διασπορας n10 .( στην φερμα είσαι σχεδόν επωμισμενος, βλέπεις το πουλί, πατάς, όχι στο σωρό, δεν έχεις ακόμα εμπειρία από το συγκεκριμένο πουλί από ότι κατάλαβα. )
 
Ώπα, ξανά δοκιμές. 5 άστρα Και alpha game χρυσή μπεκατσα 10-12 και Jordan διασπορας n10 .( στην φερμα είσαι σχεδόν επωμισμενος, βλέπεις το πουλί, πατάς, όχι στο σωρό, δεν έχεις ακόμα εμπειρία από το συγκεκριμένο πουλί από ότι κατάλαβα. )
Ναι καθόλου εμπειρία πρώτη χρόνια φέτος πηγα είχα πάει και λίγο αλλά δεν είχα σκυλί δικό μου για να κυνηγήσω φουλ ώστε να μάθω κάτι
Τελικά όμως απ ότι κτλβαινω εδώ απ αυτά που μου απαντάτε πιο πολύ είναι η ψυχραιμία μου που όντως τις περισσότερα φορές το κτκβα ότι με τάραξε το πέταγμα της

Θα τα δοκιμάσω κ αυτά που μ λες και μετά θα δοκιμάσω και το τσοκ που μου πρότεινε και ο φίλος πιο πάνω!

Πάντως παιδιά σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση και τις συμβουλές σας κοιτάω δυο χρόνια τώρα περίπου και είστε σχολείο κανονικό εδώ πέρα!
Και πάλι ευχαριστώ!

Και επειδή το διέλυσα λίγο το θέμα να τελειώσω λέγοντας ότι το montefeltro για περπατητο Κυνήγι είναι υπέροχο όπλο ( με τη λίγη εμπειρία που έχω από ένα baikal)!
 
Ναι καθόλου εμπειρία πρώτη χρόνια φέτος πηγα είχα πάει και λίγο αλλά δεν είχα σκυλί δικό μου για να κυνηγήσω φουλ ώστε να μάθω κάτι
Τελικά όμως απ ότι κτλβαινω εδώ απ αυτά που μου απαντάτε πιο πολύ είναι η ψυχραιμία μου που όντως τις περισσότερα φορές το κτκβα ότι με τάραξε το πέταγμα της

Θα τα δοκιμάσω κ αυτά που μ λες και μετά θα δοκιμάσω και το τσοκ που μου πρότεινε και ο φίλος πιο πάνω!

Πάντως παιδιά σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση και τις συμβουλές σας κοιτάω δυο χρόνια τώρα περίπου και είστε σχολείο κανονικό εδώ πέρα!
Και πάλι ευχαριστώ!

Και επειδή το διέλυσα λίγο το θέμα να τελειώσω λέγοντας ότι το montefeltro για περπατητο Κυνήγι είναι υπέροχο όπλο ( με τη λίγη εμπειρία που έχω από ένα baikal)!
Επειδή έχεις μια κάννη μην ψάξεις να αγοράσεις εξειδικευμένο τσοκ.....αν το πουλί βγει στα 20-25 μέτρα με το bell θα έχεις μια τουφεκιά......με τα τσοκ του όπλου και με τα κατάλληλα φυσίγγια έχεις επιλογές από τα 10 μέχρι τα 35-40 μέτρα.....
 
Επειδή έχεις μια κάννη μην ψάξεις να αγοράσεις εξειδικευμένο τσοκ.....αν το πουλί βγει στα 20-25 μέτρα με το bell θα έχεις μια τουφεκιά......με τα τσοκ του όπλου και με τα κατάλληλα φυσίγγια έχεις επιλογές από τα 10 μέχρι τα 35-40 μέτρα.....
Ετσι!
 
Ώπα, ξανά δοκιμές. 5 άστρα Και alpha game χρυσή μπεκατσα 10-12 και Jordan διασπορας n10 .( στην φερμα είσαι σχεδόν επωμισμενος, βλέπεις το πουλί, πατάς, όχι στο σωρό, δεν έχεις ακόμα εμπειρία από το συγκεκριμένο πουλί από ότι κατάλαβα. )
Θα συμφωνήσω με το χρυσή μπεκάτσα γιατί πληρώνεις το κάθε μπαμ χρυσό
 
Επειδή έχεις μια κάννη μην ψάξεις να αγοράσεις εξειδικευμένο τσοκ.....αν το πουλί βγει στα 20-25 μέτρα με το bell θα έχεις μια τουφεκιά......με τα τσοκ του όπλου και με τα κατάλληλα φυσίγγια έχεις επιλογές από τα 10 μέχρι τα 35-40 μέτρα.....
10 μέτρα θα έχεις με το πρώτο διασποράς και αν βγει στα 20/25 θα έχεις δεύτερο τρίτο κανονικό κάτι τέτοιο λες αλλά η ρωτη ντουφέκια είναι το 90% της επιτυχίας εκτός και αν πολυβολεις ,Αν βγει κατευθείαν στα 20 με ποιο φυσίγγι θα τη σκοτώσει όταν θα έχει πρώτο διασποράς γιατί αν έχει κανονικό δεν θα την σκοτώσει αν βγει στα 10 δηλ..Είναι τα ελαττώματα του αυτογεμους έναντι ενός δίκανου δισκανδαλου με δύο διαφορετικές εντελώς ντουφέκιες άμεσα γιατί κακά τα ψέματα ορτύκι ,μπεκάτσα ιδανικό όπλο έχουν το δίκανο κατά προσωπική άποψη και το πλάγιο για την ακρίβεια.
 
Back
Top