Τουρκικά όπλα

Aυτό ,
<< αυτό >> .... είναι αόριστο . Δεν λες ούτε ποιος κωδικός είναι να καταλάβουμε ούτε στοιχεία από το όπλο . Το δικό μου << αυτό >> είναι το 705 με 71 κάνες είναι από τα ποιο ποιοτικά όπλα που έχω ποιασει στα χέρια μου ( κι έχουν περάσει 44) . Νομίζω μια ανταλλαγή με ένα τουρκικό που είναι πολύ ποιοτικά όπως λες θα στην κάνουν με μεγάλη χαρά πολλά καταστήματα .
 
Tα ιαπωνικά είναι ντενεκέδες μπροστά στα τούρκικα .Οι Ιάπωνες έχουν δρόμο ακόμα να διανύσουν να φτάσουν το Made in Turkey .....;)
σε πιο απ ολα εχουν θεμα οι Ιαπωνες κ δεν θα φτανου τους τουρκους?
οταν οι Ιαπωνες επεξεργαζοταν ατσαλια κ εφτιαχναν εργαλεια ,οπλα ,αυτοκινητα μοτοσηκλετες αεροπλανα ,καραβια ........ οι τουρκοι ηταν στη ανακαληψει του τροχου
 
Last edited:
<< αυτό >> .... είναι αόριστο . Δεν λες ούτε ποιος κωδικός είναι να καταλάβουμε ούτε στοιχεία από το όπλο . Το δικό μου << αυτό >> είναι το 705 με 71 κάνες είναι από τα ποιο ποιοτικά όπλα που έχω ποιασει στα χέρια μου ( κι έχουν περάσει 44) . Νομίζω μια ανταλλαγή με ένα τουρκικό που είναι πολύ ποιοτικά όπως λες θα στην κάνουν με μεγάλη χαρά πολλά καταστήματα .
σε πιο απ ολα εχουν φεμα οι Ιαπωνες κ δεν θα φτανου τους τουρκους?
οταν οι Ιαπωνες επεξεργαζοταν ατσαλια κ εφτιαχναν εργαλεια ,οπλα ,αυτοκινητα μοτοσηκλετες αεροπλανα ,καραβια ........ οι τουρκοι ηταν στη ανακαληψει του τροχου

Απολογούμαι αν προκάλεσα παιδιά απλά είπα να πάω με το επικρατών ''πνεύμα '' του topic .sarcastic.
Όσο αφορά δε την ανταλλαγή Νικόλα αν μούλεγαν από τα όπλα που έχεις θα κρατήσεις μόνο ένα αυτό θα κρατούσα .
25 χρονών με χιλιάδες φυσίγγια 34 γρ καί χρειάστηκε να αλλάξω εφέτος ελατήριο βελόνας (v spring) της κάτω κάννης .
H στοιβαρότητα του συγκρίνεται άνετα με το DT 10 . Όπως και αρκετά χαρακτηριστικά του .
 
H στοιβαρότητα του συγκρίνεται άνετα με το DT 10 . Όπως και αρκετά χαρακτηριστικά του .[/QUOTE said:
Να συγκρίνουμε ενα DT10 με ενα ASE ή MX8 , ή DT11 ναι. Οχι φίλε ΛΑΜΠΗ με SKB. Ναι πολύ καλό όπλο είναι αλλά μεσαίας κατηγορίας.Μήν τα ισοπεδώνουμε όλα.
Φιλικά.
 
Αυτή εννοώ. Έχω ακούσει απο συνάδελφο γουρουνοκυνηγο πολύ καλά λόγια και ειδικότερα για την πολύ καλη βλητικη απόδοση της κάνης της με δράμια.
την εχω...μεσα σε 1 μηνα εσπασε επικρουστηρα. Ο Καλκαντζακος μου εστειλε το ανταλλακτικο και αμεσως μου αρχισε εμπλοκες.
Εστειλα το οπλο πισω και μου ειπαν ειναι ενταξει. Απο τοτε καλα τα παει αλλα εχω χασει εμπιστοσυνη.
Πηρα μια ΣΧ4 και μια Μ2 και ησυχασα.
Η Δερυα μαζευει σκονη.
 
θελω να ρωτησο αν καποιοσ κυνηγα με impala plus 71cm να μου πει βλητικα τη κανει η καννη..διοτι με την sx 3 σε χαμηλεσ γομοσησ απο διατρηση απογοητευτηκα πολυ..σε τριγονια τσιχλεσ...αστα να πανε,,,
 
Εγώ έχω δυο γνωστούς με impala πλαστικές.
Κανένα πρόβλημα ποτέ.
Μόνο στον έναν έκανε μια φορά εμπλοκή. Με 24 φυσίγγι που δεν το είχε το όπλο στον ώμο έριξε με στυλ Ράμπο και δεν το κράτησε και αρκετά σφιχτά.

Όσον αφορά το μακρυά από τα τουρκικά που λες είναι σχέτικο... καλύτερα ένα μεταχειρισμένο ευρωπαϊκό ή αμερικανικό που κατασκευάζεται εξολοκλήρου ή εν μέρη στην Τουρκία;;;

Ξέρετε πόσες οπλοβιομηχανιες έχει η Τουρκία;;;

186!!!

Άλλες μικρές κ άλλες μεγάλες...

Αυτοί και μόνοι τους να κοντράρονται και να μην βάζουν υπόψιν τους ευρωπαίους αναγκαστικά θα πρέπει να βελτιώνονται συνεχώς και οποιαδήποτε να ρίχνουν τις τιμές...

Δεν έχω σκοπώ να κοντραριστώ με κανέναν. Ο κάθε άνθρωπος έχει την άποψη του και τη γνώμη του και είναι σεβαστή!!!

Εξάλλου εγώ Mossberg έχω... αλλά ήθελα να πάρω κάτι άλλο...
Και αυτό που μου έκατσε καλά στα χέρια μου ήταν μια impala.
Και δοκίμασα πολλά όπλα διαφόρων κατασκευαστών.
Επωμισα όλη την Κυνηγεσία!!!
Ναι με τα ίδια χρήματα παίρνεις ένα μεταχειρισμένο 10 ετών. Και δεν ξέρεις τι θα σου βγάλει. Και γιατί το πουλάει ο άλλος; Πήρε merkel ή Perazzi;

Κάποτε έκραζαν τα Octavia και τελικά τα μισά ταξί της Ελλάδας είναι Octavia... πούλαγαν τα Benz και έπαιρναν Octavia.

Η γνώμη μου είναι ότι δε σκοτώνουν τα όπλα αλλά τα φυσίγγια.
Εννοείται ότι το μάπα φυσίγγι θα σου κάνει νούμερα ακόμη και στο καλύτερο όπλο.

Σορρυ αν σας κούρασα με τους προβληματισμούς και τις σκέψεις μου...
θελω να ρωτησο αν καποιοσ κυνηγα με impala plus 71cm να μου πει βλητικα τη κανει η καννη..διοτι με την sx 3 σε χαμηλεσ γομοσησ απο διατρηση απογοητευτηκα πολυ..σε τριγονια τσιχλεσ...αστα να πανε,,,
 
θελω να ρωτησο αν καποιοσ κυνηγα με impala plus 71cm να μου πει βλητικα τη κανει η καννη..διοτι με την sx 3 σε χαμηλεσ γομοσησ απο διατρηση απογοητευτηκα πολυ..σε τριγονια τσιχλεσ...αστα να πανε,,,
Σάκη αρχικά θα σε παρακαλούσα να περάσεις πρώταν από εδώ να συστειθούμε και έπειτα θα πάρεις όσες γνώμες θέλεις...
Φιλικά πάντα... :)

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better-Γνωριμία.17/
 
θελω να ρωτησο αν καποιοσ κυνηγα με impala plus 71cm να μου πει βλητικα τη κανει η καννη..διοτι με την sx 3 σε χαμηλεσ γομοσησ απο διατρηση απογοητευτηκα πολυ..σε τριγονια τσιχλεσ...αστα να πανε,,,
Δεν είσαι καλά, φέρε το τουφέκι στα μέτρα σου!
 
θελω να ρωτησο αν καποιοσ κυνηγα με impala plus 71cm να μου πει βλητικα τη κανει η καννη..διοτι με την sx 3 σε χαμηλεσ γομοσησ απο διατρηση απογοητευτηκα πολυ..σε τριγονια τσιχλεσ...αστα να πανε,,,
Με 32γρ και Νο7 φυσιγγια μια χαρά ήταν. Και η 66 και η 71. Πιο ελαφριά μόνο σε χαρτί τα δοκίμασα. Στο χαρτί πάντως μου έδειξε πολύ καλές κατανομές. Με ότι και αν έριξα. Από 24γρ skeet Lambro, 28γρ RIO, 40γρ Demi Magnum lambro και ΑΑΑ ΔΟΡΚΑΣ, 50γρ NSI. 32γρ δοκίμασα πολλά κ διάφορα. Δε νομίζω ότι για τρυγόνια ή τσιχλοκοτσιφα χρειάζονται πάνω από 3 σκάγια για σκότωμα και με τις κατανομές που είδα σε χαρτί νομίζω πως απλά δεν πέτυχες το θήραμα (με όλο το σεβασμό). Κάνε μια δοκιμή σε χαρτί να δεις εάν χτυπάς κέντρο ή εάν σου φεύγει η Τουφεκιά...
 
θελω να ρωτησο αν καποιοσ κυνηγα με impala plus 71cm να μου πει βλητικα τη κανει η καννη..διοτι με την sx 3 σε χαμηλεσ γομοσησ απο διατρηση απογοητευτηκα πολυ..σε τριγονια τσιχλεσ...αστα να πανε,,,
Σάκη δεν κυνηγάω με impala αλλά με SX3 και πιστεύω ότι είναι ένα από τα καλύτερα αυτογεμή που κυκλοφοράνε. Δεν ξέρω τι εννοείς όταν λες χαμηλές γομώσεις αλλά από 28 έως 32γρ. το όπλο κεντάει. Η αλήθεια είναι οτι δεν θυμάμαι τι κάνει με 24γρ. Το δοκίμασα για να δω αν έχει πρόβλημα η λειτουργία του με τόσα λίγα γραμμάρια - που δεν είχε - και δεν θυμάμαι αποτύπωση ή διάτρηση. Οπως λένε και τα παιδιά παραπάνω θα έλεγα κοίταξε μήπως δεν πας κέντρο.
 
Το είδα και το επώμισα σε 76άρι .Σαυτά τα λ7 θα προτιμούσα επώνυμο μεταχειρισμένο.το 81 με τα εξωτερικά τσοκ φτανει τα 1100ευρω.
Η βάση του εσωτερικά είχε άχνες από το βάψιμο...Σε γενικές γραμμές είναι σαν να κρατάς ένα 686 μαιμού.
 
Το είδα και το επώμισα σε 76άρι .Σαυτά τα λ7 θα προτιμούσα επώνυμο μεταχειρισμένο.το 81 με τα εξωτερικά τσοκ φτανει τα 1100ευρω.
Η βάση του εσωτερικά είχε άχνες από το βάψιμο...Σε γενικές γραμμές είναι σαν να κρατάς ένα 686 μαιμού.
730 έχει το νίκελ.ρωταω γιατί έψαχνα για lanber αλλά όλα είναι πάνω από χίλια ευρώ.σαν σκοπευτική γραμμή πως σου φάνηκε;
 
Back
Top