Τουρκικά όπλα

Καλημέρα χωρίς, να υποστηρίζω την τουρκική αγορά και φαν των benelli (κάτοχος τριών Raffaello ) δεν μπορώ να μην αποδεχτώ την σχέση ποιότητας τιμής προϊόντος των γειτόνων. Από τα ταξίδια μου στην Κωνσταντινούπολη έφερα το 2003 μια σαρσιλμαζ πλαστική, αντιγραφή franchi612 με τσοκ Mobile, έχει ρίξει αρκετά φυσίγγια όλα αυτά τα χρόνια με μηδέν εμπλοκές και καλή βλητικη απόδοση, κόστος απόκτησης τότε 250 δολάρια.το χειμώνα πήρα μια impala για να την έχω σαν δεύτερη τις βροχερες μέρες, ποιότητα εφάμιλλη των σημερινών ουδέν εμπλοκή και τσοκ inverctor plus με πολύ καλή απόδοση και κόστος 550. Είχα δει τότε αρκετές επώνυμες εταιρείες να φτιάχνουν αρκετά μέρη στην Τουρκία γιαυτό ΔΥΣΤΗΧΩΣ πριν απορριψουμε κάτι, καλό είναι αυτά που χρησιμοποιούμε να είμαστε 100% σίγουροι για την προέλευση τους, πάντα φιλικά
 
Οτι και να λεμε, ειτε κανουν τα πρωτα βηματα τους, ειτε κανουν τα επομενα πιο σταθερα, σιγα σιγα θα φτασουν σε ενα επιπεδο. Αγγλικα ή Γαλλικα οπλα φινετσας δεν θα γινουν, αλλα θεωρω πως δεν εχουν και τετοιες βλεψεις. Τα τουρκικα θα γινουν Ρωσικα στις τιμες, απλα με πιο αποδεκτο φινιρισμα. Το μεγαλο τους συν ειναι πως ακουνε την αγορα, και προσφερουν προιοντα που τα τεχνικα τους χαρακτηριστικα θελει ο μεσος κυνηγος. Ειτε γιατι οντως τα χρειαζεται, ειτε γιατι ειναι μοδα. Ολα αυτα ομως σε κοστολογιο προσιτο για τις χωρες που προοριζονται
 
Καλημέρα χωρίς, να υποστηρίζω την τουρκική αγορά και φαν των benelli (κάτοχος τριών Raffaello ) δεν μπορώ να μην αποδεχτώ την σχέση ποιότητας τιμής προϊόντος των γειτόνων. Από τα ταξίδια μου στην Κωνσταντινούπολη έφερα το 2003 μια σαρσιλμαζ πλαστική, αντιγραφή franchi612 με τσοκ Mobile, έχει ρίξει αρκετά φυσίγγια όλα αυτά τα χρόνια με μηδέν εμπλοκές και καλή βλητικη απόδοση, κόστος απόκτησης τότε 250 δολάρια.το χειμώνα πήρα μια impala για να την έχω σαν δεύτερη τις βροχερες μέρες, ποιότητα εφάμιλλη των σημερινών ουδέν εμπλοκή και τσοκ inverctor plus με πολύ καλή απόδοση και κόστος 550. Είχα δει τότε αρκετές επώνυμες εταιρείες να φτιάχνουν αρκετά μέρη στην Τουρκία γιαυτό ΔΥΣΤΗΧΩΣ πριν απορριψουμε κάτι, καλό είναι αυτά που χρησιμοποιούμε να είμαστε 100% σίγουροι για την προέλευση τους, πάντα φιλικά
Μια χαρά τα λες!!! Χωρίς να υποστιριζω κ γω τα μεμετια....αλλα καλώς η κακώς είναι μπροστά!!! Κάνουν προσπάθειες κ σιγά σιγά βλεπουν αποτελέσματα...δε πα να λέμε εμεις για τσαπια και στηλιάρια....έχουν παραγωγή κ εμεις τιποτα!!!!
 
είδαμε και τις μεγάλες εταιρειάρες τί κάνουν με 80 100 200 500 χρόνια ιστορίας στα όπλα,,,που θα έπρεπε με αυτή την λογική να μη βγάζει κανένα απολύτως πρόβλημα αλλά να σου χτυπάει και φραπέ .sarcastic. μου φαίνεται περισσότερο μας χαλάει που λέγεται "τουρκικο" παρά το όπλο σαν κατασκευή λειτουργία γιατί ότι μπορεί να βγάλει σαν πρόβλημα αυτό,άλλο τόσο μπορούν και τα υπόλοιπα κακά τα ψέματα
 
Και τα Hundai όταν πρωτοβγηκαν έτσι ήταν!

τα Hyundai όταν πρωτοβγήκαν ήταν απαράδεκτα αυτοκίνητα αλλά ήταν τζάμπα. Όσο η ποιότητα βελτιωνόταν αυξανόταν και η τιμή. Τώρα που η ποιότητα είναι σχεδόν εφάμιλλη με τα ευρωπαϊκά η τιμή είναι σε μερικές περιπτώσεις και πιό ακριβή.
Αν θυμάστε ( εμείς οι γέροι το θυμόμαστε ) το ίδιο είχε γίνει και με τα ΤΟΥΟΤΑ ( και όλα τα ιαπωνικά προιόντα ) και τώρα τελευταία με τα κινέζικα.
Η λογική είναι , ξεκινάω με ένα φτηνό προϊόν ( και σε ποιότητα και σε τιμή ) και συνήθως αντιγραφές άλλων , για να μπω στην αγορά και σιγά σιγά αποκτώ τεχνογνωσία και κυρίως χρήματα και στη συνέχεια ανεβάζω επίπεδο και σε ποιότητα και σε τιμή , αφού πρώτα έχω αποκτήσει ένα μερίδιο ικανό να με συντηρήσει.
Τώρα αν τα μεμέτια ακολουθήσουν αυτή την πορεία μόνο ο χρόνος θα το δείξει.
Το σίγουρο πάντως είναι ότι εκ του μέχρι τώρα αποτελέσματος ( Ιαπωνία - Κορέα - Κίνα ) ο τρόπος αυτός είναι πετυχημένος.
 
Αυτό που με χαλάει εμένα Παύλο όπως σωστά είπες είναι ότι πληρώνεις ένα σκασμό χρήματα για την απόκτηση μιας επώνυμης καραμπινας και σε τινάζει στα θέματα διότι πλέον εδώ δεν ισχύει , ότι πληρώνεις παίρνεις, γιατί πληρώνεις πολλά και παίρνεις λίγα ενώ το μεμετι σου δίνει ότι οι υπόλοιποι αλλά με πολύ προσιτή τιμή και after sales που οι εδώ αντιπρόσωποι επωνύμων εταιρειών σου βγάζουν την πίστη για να καλύψουν τα οποία θέματα παρουσιάσει το όπλο
 
να εδώ με τα Benelli .my man.


56560700_2091295394258466_4413879298155347968_n.jpg

56242755_424849658291582_5523277682948702208_n.jpg
 
Καλησπερα σε ολους με Υγεια! Εγω πιστευω οτι η masai mara κ η ΑTA Venza ειναι πολυ καλυτερες απο τις Almar οι οποιες ητανε επιεικως απαραδεκτες! Απλα σε σχεση με τις επωνυμες καραμπινες πιστευω δεν θα αντεξουν στο βαθος του χρονου κ στον αριθμο των βολων! Εκει που βλεπεις μια benelli μετα απο 50000 βολες να δουλευει σαν καινουρια δεν ξερω πως θα ειναι οι Τουρκικες! Ειναι οταν πριν χρονια εμφανιστηκαν τα Κινεζικα παπακια που λεγανε οι εμποροι οτι οποιος παιρνει Honda ειναι χαζος.... κ τα Κινεζικα μετα τις 10.000χλμ αρχισαν να σκορπανε κ τα καλυτερης ποιοτητας σκορπαγαν στις 20.000 ενω τα Honda φταναν κ στις 100.000χλμ!!! Εκει θα ηθελα να δω ενα εξαντλητικο τεστ βολων να δειξουν τι αξιζουν...:)
Συμφωνώ , .shake hands.
 
Συμφωνώ , .shake hands.
Πιστεύω χωρίς να θέλω να θίξω καμιά εταιρία αλά ούτε και κάποιον φίλο από το φόρουμ για κάποια επιλογή του σε τούρκικο όπλο , που εγώ για εμένα προσωπικά και μόνο λόγο χώρας παραγωγεις , δεν θα το επέλεγα και ας ήταν εφάμιλλα και καλύτερα και απο τα ευρωπαϊκά η και τα αμερικάνικα . Κια σίγουρα στις γνωστές ευρωπαϊκές εταιρίες και οχι μόνο πληρώνουμε και το όνομα που υπάρχει πίσω απο αυτές , ναι αλα και την εγγύηση της ποιότητας , ετσι ειναι σήμερα η διευθνης αγορές , έχουν το ακριβό , έχουν και το φθηνό . Και σίγουρα οσο και φθηνά εργατικά χεριά και να υπάρχουν , όσο και αλη φορολογία και να υπάρχει , υπάρχει και ο παράγοντας πρώτη ίλη . Πάντα παραθέτω την ταπεινή μου άποψη . Και για να μην γίνω βαρετός απο πολύ καλούς φίλους εχω ακούσει οτι σε αγώνες στα σκοπευτήρια γενικά τα τουρκικά μετά απο πολυ χρήση αρχίζουν τις εμπλοκές λογο τζόγων στα κεινουμενα μέρη .
 
Δυστυχώς στην έκθεση την Veyron την είδαμε μόνο από φωτογραφίες. Δεν πρόλαβε να την φέρει ο αντιπρόσωπος.
Την venza όμως την περιεργαστήκαμε, πολύ ωραίο δείχνει. Με κέρδισε η σκοπευτικη της εικόνα. Το κλείστρο της πέφτει στιβαρό και "μασίφ" χωρίς να κάνει ήχους "τενεκεδίσιους" . Την παραλλαγή Cryptec δεν την είχε οπότε ασχοληθήκαμε με την max5. Η βάση της έχει πίσω κάτι ευθείες - κοψίματα που αισθητικά δεν μου άρεσαν αλλά στην πράξη δημιουργούν κάτι σαν φωλιά που έρχεται το μάτι και θηλυκώνει μέσα στην ριγα προσφερωντας μια ασυνήθιστη οικειότητα, χωρίς ασάφειες, στην σκοπευτική οπτική. Το πέλμα της έχει αυτά τα φάλτσα που έχουν τα πέλματα benelli και στοιχίζουν γύρω στα 90€.
Το κοντάκι με το μάτι δείχνει κοντό αλλά λόγο μάλλον της μακριας βάσης δεν μου δημιούργησε αρνητική εντύπωση. Κάθε άλλο μάλιστα, για όπλο που δεν είναι στα μέτρα μου, έδειχνε να μου κάθεται εξαιρετικά καλά. Όπλο που δείχνει στημένο σε ποσοστό 50-50. Έβλεπα ελάχιστη ριγα!
Το μείον για μένα ότι δεν έχει την δυνατότητα για aftermarket τσοκάκια.
Ενώ σπάνια μου κάνει όπλο κλικ στην επωμιση χωρις να το εχω φερει στα μετρα μου, αυτό με κέρδισε.
Τιμή 610€.
 
Last edited:
Δυστυχώς στην έκθεση την Veyron την είδαμε μόνο από φωτογραφίες. Δεν πρόλαβε να την φέρει ο αντιπρόσωπος.
Την venza όμως την περιεργαστήκαμε, πολύ ωραίο δείχνει. Με κέρδισε η σκοπευτικη της εικόνα. Το κλείστρο της πέφτει στιβαρό και "μασίφ" χωρίς να κάνει ήχους "τενεκεδίσιους" . Την παραλλαγή Cryptec δεν την είχε οπότε ασχοληθήκαμε με την max5. Η βάση της έχει πίσω κάτι ευθείες - κοψίματα που αισθητικά δεν μου άρεσαν αλλά στην πράξη δημιουργούν κάτι σαν φωλιά που έρχεται το μάτι και θηλυκώνει μέσα στην ριγα προσφερωντας μια ασυνήθιστη οικειότητα, χωρίς ασάφειες, στην σκοπευτική οπτική. Το πέλμα της έχει αυτά τα φάλτσα που έχουν τα πέλματα benelli και στοιχίζουν γύρω στα 90€.
Το κοντάκι με το μάτι δείχνει κοντό αλλά λόγο μάλλον της μακριας βάσης δεν μου δημιούργησε αρνητική εντύπωση. Κάθε άλλο μάλιστα, για όπλο που δεν είναι στα μέτρα μου, έδειχνε να μου κάθεται εξαιρετικά καλά. Όπλο που δείχνει στημένο σε ποσοστό 50-50. Έβλεπα ελάχιστη ριγα!
Το μείον για μένα ότι δεν έχει την δυνατότητα για aftermarket τσοκάκια.
Ενώ σπάνια μου κάνει όπλο κλικ στην επωμιση, αυτό με κέρδισε.
Τιμή 610€.
Γιώργο δεν κάνει κανένα αλλο σπειρωμα,είναι μεγάλο αρνητικό αυτό αν τυχόν οι συσφιξεις δεν αποδίδουν τα αναμενόμενα!
 
Γιώργο δεν κάνει κανένα αλλο σπειρωμα,είναι μεγάλο αρνητικό αυτό αν τυχόν οι συσφιξεις δεν αποδίδουν τα αναμενόμενα!
Μήπως είναι μεγάλο αρνητικό επειδή έτσι έχουμε μάθει; Σίγουρα οι βελτιώσεις είναι ευπρόσδεκτες. Πάντως με προβλημάτισε η ρουφιάνα! Έχει πολύ νεύρο το τουφέκι και ανεβαίνει με την σκέψη. Μακάρι να μπορούσαμε να το ρίξουμε.
 
Μήπως είναι μεγάλο αρνητικό επειδή έτσι έχουμε μάθει; Σίγουρα οι βελτιώσεις είναι ευπρόσδεκτες. Πάντως με προβλημάτισε η ρουφιάνα! Έχει πολύ νεύρο το τουφέκι και ανεβαίνει με την σκέψη. Μακάρι να μπορούσαμε να το ρίξουμε.
Γιώργο απευθύνομαι μόνο και μόνο στην περίπτωση σαν τα invector ds που αντικειμενικά είναι πιο ανοιχτές οι συσφιξεις!συμφωνω πως μετά από ένα σημείο μπαίνει και ο καταναλωτισμός στην εξίσωση!
 
Μήπως είναι μεγάλο αρνητικό επειδή έτσι έχουμε μάθει; Σίγουρα οι βελτιώσεις είναι ευπρόσδεκτες. Πάντως με προβλημάτισε η ρουφιάνα! Έχει πολύ νεύρο το τουφέκι και ανεβαίνει με την σκέψη. Μακάρι να μπορούσαμε να το ρίξουμε.
όταν λές πολύ νεύρο τι εννοείς;;;; :)
 
Back
Top