Τοποθέτηση πέλματος σε λειόκαννο

Έχεις ακούσει για την revolut? Είναι σαν ηλεκτρονική κάρτα, απλά δεν ξέρω παραπάνω να σου πω. Έχω ακούσει ότι δουλεύει τώρα με τα capital controls...
Όχι δεν έχω ακούσει αλλά το θέμα με τον συγκεκριμένο πωλητή μάλλον δεν είναι ο τρόπος πληρωμής, το πιθανότερο είναι να μην στέλνει Ελλάδα γενικότερα. Δεν έχω καθόλου εμπειρία από amazon, αυτό το λέω γιατί μόλις πατάς checkout και πριν σε πάει στους τρόπους πληρωμής, τρως πόρτα λόγο Ελλάδας. Σου λέει αν θες να προχωρήσεις άλλαξε διεύθυνση. Μπορεί να είναι κάτι αντίστοιχο με το ebay που μερικά προϊόντα σου λέει do not ship at Greece, δεν μπορώ όμως να καταλάβω αν οφείλεται στα γνωστά προβλήματα ή απλά δεν στέλνει ο συγκεκριμένος Ελλάδα.
το να το μασκαρεις και να το βαψεις το μέταλο λευκό ακριβώς στο πάχος που το θέλεις;
Δεν είναι μέταλλο το σκληρό μέρος, είναι πλαστικό ή βακελίτης.
 

Ετοιμάζομαι να τοποθετήσω το πέλμα στο δικανάκι, και χρειάζομαι την γνώμη σας. Στην κάτω μεριά το κοντάκι έχει καμπύλη, το ερώτημα είναι να ζορίσω το πέλμα να πάρει την καμπύλη του κοντακιού ή να κόψω το κοντάκι στην ευθεία (περίπου ότι περισσεύει από την χαρτοταινία). Το σωστό μάλλον είναι να το κόψω αλλά......
 
Aν το κοψεις το κοντακι εκει που περισσευει θα αλλαξει κ το πιτς του οπλου κ ενδεχομενως και η εφαρμογη του επανω σου... Το ιδανικοτερο θα ηταν να απευθυνθεις για την εφαρμογη του σε καποιον ειδικο και να σου φτιαξει κ με την ευκαιρια κ τα μετρα... Στο λεω μιας κ την εχω πατησει με τετοιο κοψιμο κ αλλαξε εντλως η ειικονα του οπλου πανω μου...
 
Αρη έτσι κι αλλιώς ήθελα να αλλάξω το πιτς γιατί τα έχω τα κιλάκια μου, αλλά δεν νομίζω ότι θα είναι τόσο τραγικό να φάω την μύτη του κοντακίου.
 
Αν θες να το δοκιμασεις οκ, γενικα τα ευθεια πελματα εχουν καλυτερη εφαρμογη αλλα απο εκει κ περα το ποσο θα πρεπει να κοψεις τη μυτη ειναι κατι που υπολογιζεται απο καποιον που γνωριζει, δυσκολα μπορουμε να το καταλαβουμε μονοι μας...
 

Ετοιμάζομαι να τοποθετήσω το πέλμα στο δικανάκι, και χρειάζομαι την γνώμη σας. Στην κάτω μεριά το κοντάκι έχει καμπύλη, το ερώτημα είναι να ζορίσω το πέλμα να πάρει την καμπύλη του κοντακιού ή να κόψω το κοντάκι στην ευθεία (περίπου ότι περισσεύει από την χαρτοταινία). Το σωστό μάλλον είναι να το κόψω αλλά......
Οπωσδήποτε πρέπει να το κόψεις ίσιο Θεόφραστε, όμως προσοχή! Πρέπει να λάβεις υπόψιν σου τη γωνία που πρέπει να κοπεί, ώστε να έχει τελικά το σωστό πιτς. Μπορείς να τη βρεις από κάποιο άλλο όπλο που σου κάθεται καλά.
Κι εμένα το σ/π έτσι ήταν, με καμπύλη και σκληρό πέλμα, και το έκοψα, εμένα βέβαια ήθελε και κόντεμα και του έβαλα ξύλινο πέλμα. Είχα φτιάξει τότε κι ένα πρόχειρο βιντεάκι με φωτογραφίες από την επέμβαση:
 
Οπωσδήποτε πρέπει να το κόψεις ίσιο Θεόφραστε, όμως προσοχή! Πρέπει να λάβεις υπόψιν σου τη γωνία που πρέπει να κοπεί, ώστε να έχει τελικά το σωστό πιτς. Μπορείς να τη βρεις από κάποιο άλλο όπλο που σου κάθεται καλά.
Κι εμένα το σ/π έτσι ήταν, με καμπύλη και σκληρό πέλμα, και το έκοψα, εμένα βέβαια ήθελε και κόντεμα και του έβαλα ξύλινο πέλμα. Είχα φτιάξει τότε κι ένα πρόχειρο βιντεάκι με φωτογραφίες από την επέμβαση:
.shake hands..shake hands..shake hands.
Μπράβο Στέλιο πολύ μερακλίδικη δουλειά...
Πως και δεν έκανες και ψάθα στο πέλμα...

Το pitch θέλει προσοχή, το πέλμα είναι το σημείο του κοντακιού που έρχεται σε επαφή με το σώμα, και η εφαρμογή του στην ανατομία του ώμου , καθορίζει σε μεγάλο ποσοστό την σωστή κατανομή των δυνάμεων της πυροδότησης στο σώμα μας...
Το είδα και 'γω στο όπλο μου, που με χτύπαγε στο ζυγωματικό και είχε έντονη άνωση των στομίων στην ντουφεκιά...πρόσθεσα πρόχειρα (καμιά σχέση με τη δουλειά του Στέλιου) μια φέτα ξύλο και χαμήλωσα 2 χιλιοστα το pitch και άλλαξε αμέσως και δραματικά η συμπεριφορά του όπλου...
Τώρα θέλω να του φτιάξω ένα καινούργιου ξύλινο πέλμα που να δίνει στο κoντακι το σωστό pitch...
 
Μπράβο Στέλιο πολύ μερακλίδικη δουλειά...
Πως και δεν έκανες και ψάθα στο πέλμα...
Εντελώς ερασιτεχνική και "μπακαλίστικη" δουλειά, Σπύρο, με ότι εργαλεία και υλικά είχα πρόχειρα στο σπίτι. Περισσότερο το ξεκίνησα δοκιμαστικά, να δω αν μπορώ να τα καταφέρω. Γι' αυτό και επέλεξα να βάλω λεπτό πέλμα, ώστε αν τάκανα σκ@τά, να έχει το κοντάκι περιθώριο να κοπεί κι άλλο και να μπει ένα Pachmayr Decelerator SC100. ;)
Αλλά κι αν πετύχαινε, ήταν για προσωρινά. Δεν βλέπεις το ξύλο; μαλακό ασπρόξυλο, κομμάτι από πηχάκι παλέτας της συσκευασίας μιας ηλεκτρικής κουζίνας που είχα πάρει τότε. .very funny. .yel.
Με την προοπτική να βρω αργότερα ένα κομματάκι καρυδιά και να φτιάξω ένα πιο ... "μερακλίδικο" πέλμα!!! :D Αλλά, όπως καταλαβαίνεις ... "ουδέν μονιμότερον του προσωρινού" !!!.buy buy.
.sarcastic.
 
Εντελώς ερασιτεχνική και "μπακαλίστικη" δουλειά, Σπύρο, με ότι εργαλεία και υλικά είχα πρόχειρα στο σπίτι. Περισσότερο το ξεκίνησα δοκιμαστικά, να δω αν μπορώ να τα καταφέρω. Γι' αυτό και επέλεξα να βάλω λεπτό πέλμα, ώστε αν τάκανα σκ@τά, να έχει το κοντάκι περιθώριο να κοπεί κι άλλο και να μπει ένα Pachmayr Decelerator SC100. ;)
Αλλά κι αν πετύχαινε, ήταν για προσωρινά. Δεν βλέπεις το ξύλο; μαλακό ασπρόξυλο, κομμάτι από πηχάκι παλέτας της συσκευασίας μιας ηλεκτρικής κουζίνας που είχα πάρει τότε. .very funny. .yel.
Με την προοπτική να βρω αργότερα ένα κομματάκι καρυδιά και να φτιάξω ένα πιο ... "μερακλίδικο" πέλμα!!! :D Αλλά, όπως καταλαβαίνεις ... "ουδέν μονιμότερον του προσωρινού" !!!.buy buy.
.sarcastic.
Με δεδομένο τα εργαλεία και τα υλικά που είχες και το τελικό αποτέλεσμα που κατάφερες και 'βγαλες, εγώ πιστεύω, την κάνει ακόμα πιο μερακλίδικη...
Βρες ένα κομμάτι καρυδιά να πιάσεις το απόλυτο...;)
 
Βασισμένος στο βιντεάκι και αφού βρήκα δέμα που μου αρέσει χθες το βράδυ ξεκίνησα το πρώτο και δυσκολότερο νομίζω στάδιο..
βάζω δυο φώτο και πιστεύω σήμερα να το ολοκληρώσω και να πετύχει .
Το πέλμα PACHMAYR το οποίο έτριψα και λίγο παραπάνω στο κέντρο

 
Βασισμένος στο βιντεάκι και αφού βρήκα δέμα που μου αρέσει χθες το βράδυ ξεκίνησα το πρώτο και δυσκολότερο νομίζω στάδιο..
βάζω δυο φώτο και πιστεύω σήμερα να το ολοκληρώσω και να πετύχει .
Το πέλμα PACHMAYR το οποίο έτριψα και λίγο παραπάνω στο κέντρο

.shake hands.
Αντε Χρήστο, τελείωνε με το δικό σου...να σου στείλω και το δικό μου....my man..sarcastic.
Μόνο να προλάβουμε την έναρξη....sarcastic.
 
Back
Top