Τοποθέτηση πέλματος σε λειόκαννο

Γιαννη, μην το λες καμια φορα γιατι κ εγω εβαλα το καλοκαιρι ενα πελμα (που επηρεαζε το πιτς αφου η πανω του ακρη ηταν λιγο πιο μακρια, οσο συμπτωματικα κ μια ροδελα που ειχα προσθεσει) που ηταν αψογο το καλοκαιρι, εριχνε την τουφεκια σωστα, καπινζε τα δισκακια, εβλεπα κ ριγα μια χαρα... Ετσι κ εβαζα καμια ζακετουλα παρολλο που συνεχιζα να βλεπω ριγα, το οπλο χαμηλοτουφεκαγε...Μου ειχαν μπει υποψιες απο κατι μερες στα τρυγονια... Με το μπουφαν κ ενω συνεχιζα να βλεπω ριγα, η τουφεκια πηγαινε 40 ποντους απο κατω... Ειδικα στα δικαννα η επισκεψη σε εναν καλο γνωστη με τα κυνηγετικα μας ρουχα θεωρω πως ειναι επιβεβλημενη...
Τωρα που ξαναεβαλα το παλιο πελμα τα πραγματα βελτιωθηκαν πολυ, αλλα αναμενω οταν θα ανεβω ΑΘηνα να επισκεφτω τον Γιωργο τον Ψυλλακη να φτιαξουμε λιγο το πιτς σωστα κ ενδεχομενως να φτιαξουμε δυο πελματα, ενα κυνηγετικο κ ενα καλοκαιρινο για σκοπευτηριο ... Δεν ειναι παντα απολυτη η εικονα που βλεπουμε στο οπλο μας γιατι το που παει η τουφεκια μας ειδικα απο τη στιγμη που επηραζεται στιγμιαια κ απο την ανακρουση...
Ο Μανθος δεν άλλαξε πελμα, απλώς πρόσθεσε μια λεπτη όμοιομορφη φέτα ανάμεσα στο κοντακι και στο πελμα. Ετσι δεν αλλαζει το πίτς, απλά το μάτι θα βρεθεί 3 χιλ πιο πίσω, πράγμα που θεωρώ αμελητέο.
Όσον αφορά τα δυο πελματα για το ίδιο όπλο, λεπτό και παχύ, με διαφορά γύρω στο ένα εκατοστό, το έχω ξαναγράψει ότι είναι αναγκαία αν θέλουμε σωστες επωμισεις χειμώνα καλοκαίρι.
Το πίτς γενικά είναι δύσκολη ιστορία και έχει να κάνει και με το που τουφεκαμε πιο συχνά, έδαφος, αέρα η ρουαγιαλ.
 
Last edited:
Ναι η αληθεια ειναι οτι πιο πολυ αναφερθηκα στο μυνημα που απαντησες για την εικονα της ριγας κ λιγοτερο στη δικη σου διαπιστωση που με βρισκει συμφωνο... ;)
 
Σήμερα τελειοποιήθηκε το project του custom made κοντακιού by Psilakis. Μετά από αρκετή χρήση σε κυνήγι και σκοπευτήριο, έγιναν μικρές βελτιώσεις που κάνουν την διαφορά, τοποθετώντας μεταξύ των άλλων και ένα "καλοκαιρινό" πέλμα 2cm, ενώ τους χειμερινούς μήνες θα έχει πάνω το 1,2cm. Ώρα τώρα πλέον να πάρουν φωτιά τα γυαλόχαρτα ... .banana.
 
Σήμερα τελειοποιήθηκε το project του custom made κοντακιού by Psilakis. Μετά από αρκετή χρήση σε κυνήγι και σκοπευτήριο, έγιναν μικρές βελτιώσεις που κάνουν την διαφορά, τοποθετώντας μεταξύ των άλλων και ένα "καλοκαιρινό" πέλμα 2cm, ενώ τους χειμερινούς μήνες θα έχει πάνω το 1,2cm. Ώρα τώρα πλέον να πάρουν φωτιά τα γυαλόχαρτα ... .banana.
Μπράβο μπράβο !! Καλά λέει ο jnp βάλε καμία φωτό να δούμε ... Θα ήταν καλό να βλέπουνε και την εξέλιξη του τριψηματος , δεν θα μας κουραστείς ..Χαχα!
 
Τις προηγούμενες εβδομάδες που ημουν στο νησί, ό φίλος μου μου έδειξε ένα Merkel που το έχει αρκετά χρόνια, αλλά τα τελευταία είναι παροπλισμενο εξαιτίας ενός ελαφρυτερου Chapui. Το πελμα όμως του μερκελ στο επάνω μέρος ελλοιωσε στην κυριολεξία αγνωστο γιατί. Υποθέτω φταίει κάποιο σπρευ που του ερριξε και στη συνέχεια έμεινε κλεισμενο μέσα στη πλαστική θηκη.
Με παρακαλεσε να το πάρω μαζί φεύγοντας και να του το αλλάξω. Του είχε αρέσει μάλιστα ένα κόκκινο πελμα της Pachmαyr που είχα βάλει σε μια Benelli μου . Μόλις επέστρεψα έψαξα και βρήκα το τελευταίο μάλλον κομμάτι στην αγορά και εχθές έκατσα και το τοποθέτησα. Δεν με δυσκολεψε γιατί οι τρύπες που είχε ήδη το κοντακι ταιριαζαν.Επί τη ευκαιρία πέρασα και δυο χέρια λινελαιο το κοντακι,το χρειαζόταν.
Δεν ξερω αν ενδιαφέρονται και άλλοι συνάδελφοι να μάθουν πως γίνεται η τοποθέτηση πελματος ώστε να παρουσιασω τον τρόπο.

image share

image share

hostare immagini

Αυτο που είπες. Με το λινελαιο με ενδιαφέρει χρόνια τορα. Έχω μια μπαικαλ μπ153 και τα ξύλα δεν έχουν τπτ ούτε λούστρο ούτε τπτ .... Θέλω να τα κάνω να γυαλίζουν όπως τα ακριβά πως γίνεται αυτό ρε παιδιά. Ξέρει κανείς κάτι άκουσα για ξισιματα και το να και ταλλο. Αν έχει κάποιος οδηγίες ας μου πει
 
Αυτο που είπες. Με το λινελαιο με ενδιαφέρει χρόνια τορα. Έχω μια μπαικαλ μπ153 και τα ξύλα δεν έχουν τπτ ούτε λούστρο ούτε τπτ .... Θέλω να τα κάνω να γυαλίζουν όπως τα ακριβά πως γίνεται αυτό ρε παιδιά. Ξέρει κανείς κάτι άκουσα για ξισιματα και το να και ταλλο. Αν έχει κάποιος οδηγίες ας μου πει
μερικά άρθρα σχετικά με το Λινέλαιο...για μελέτη
http://www.ihunt.gr/λινελαιο-και-κοντακι
http://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid=23387&subid=2&pubid=8566828
http://aerovolo.gr/forum/index.php?...f4e24orefn0qk0&topic=7498.msg141516#msg141516
 
  • Like
Reactions: jnp
Σήμερα μετά από μια σύντομη επίσκεψη από τον κ.Μάκη για μια καλημέρα, πέρασα από τον Γιώργαρο τον Ψυλάκη για μια εκκρεμότητα που είχα αφήσει στο κοντάκι. Εκείνος μου είχε προτείνει να το κάνουμε όταν φτιάξαμε τα δύο πέλματα (λεπτό, χοντρό), αλλά τότε δεν είχα δώσει σημασία και το άφησα. Έτσι λοιπόν τοποθέτησε αυτά τα "μαραφετάκια " (δεν ξέρω και πως λέγονται) στις τρύπες που βιδώνουν οι βίδες των πελμάτων για να μην χαλάσουν με τις αλλαγές των πελμάτων και τα βίδωσε-ξεβίδωσε... .RESPECT. Τι να λέμε τώρα, για τον George τα έχουμε πει πολλές φορές ... :)

 
Γιώργο καλησπέρα. Πολύ θα ήθελα κάποια στιγμή να δω από κοντά το συγκεκριμένο κοντάκι. Θυμάσαι διαστάσεις drop και μήκους;
 
Σήμερα μετά από μια σύντομη επίσκεψη από τον κ.Μάκη για μια καλημέρα, πέρασα από τον Γιώργαρο τον Ψυλάκη για μια εκκρεμότητα που είχα αφήσει στο κοντάκι. Εκείνος μου είχε προτείνει να το κάνουμε όταν φτιάξαμε τα δύο πέλματα (λεπτό, χοντρό), αλλά τότε δεν είχα δώσει σημασία και το άφησα. Έτσι λοιπόν τοποθέτησε αυτά τα "μαραφετάκια " (δεν ξέρω και πως λέγονται) στις τρύπες που βιδώνουν οι βίδες των πελμάτων για να μην χαλάσουν με τις αλλαγές των πελμάτων και τα βίδωσε-ξεβίδωσε... .RESPECT. Τι να λέμε τώρα, για τον George τα έχουμε πει πολλές φορές ... :)

όντως πολύ καλή και πρακτική ιδέα AltairLusso. μπράβο στο οπλουργό
 
Γιώργο καλησπέρα. Πολύ θα ήθελα κάποια στιγμή να δω από κοντά το συγκεκριμένο κοντάκι. Θυμάσαι διαστάσεις drop και μήκους;
Με την σκανδάλη τέρμα μπροστά το μήκος είναι 39 cm. Τα υπόλοιπα δεν τα έχω μετρήσει. Όποτε είναι να περάσεις από Ν.Π στείλε ένα πμ να περάσεις να δεις και να πιούμε καφέ :)
 
Σήμερα τελειοποιήθηκε το project του custom made κοντακιού by Psilakis. Μετά από αρκετή χρήση σε κυνήγι και σκοπευτήριο, έγιναν μικρές βελτιώσεις που κάνουν την διαφορά, τοποθετώντας μεταξύ των άλλων και ένα "καλοκαιρινό" πέλμα 2cm, ενώ τους χειμερινούς μήνες θα έχει πάνω το 1,2cm. Ώρα τώρα πλέον να πάρουν φωτιά τα γυαλόχαρτα ... .banana.

Γιωργιο ασ τα σαπια σου. Κατι εχεις στο νου σου για να ψαχνεις τετοιες λεπτομερειες. Σε βλεπω να κατεβαινεις στους αγωνες και να αφηνεις κοσμο ....στηλη αλατος.
 
Γιωργιο ασ τα σαπια σου. Κατι εχεις στο νου σου για να ψαχνεις τετοιες λεπτομερειες. Σε βλεπω να κατεβαινεις στους αγωνες και να αφηνεις κοσμο ....στηλη αλατος.
Δεν έχω Παύλο κάτι στο νού μου, με τις συνθήκες της ανεργίας δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η επιλογή. :(
 
Ειστε πολυ τυχεροι που εχετε ολα αυτα τα πραματα στα ποδια σας. Για μενα, ειναι ονειρο να φτιαξω κοντακι στο οπλο, ονειρο ομως που προς το παρον ονειρο θα μεινει λογω κοστους.
 
Back
Top