Τοποθέτηση πέλματος σε λειόκαννο

Αναμένουμε οδηγίες από τον συναθλητη AltairLusso, εν ζωή Γιώργο, που έχει κοντακι καινούργιο και το παιδευει.

Μάλλον θα αργήσω να το πιάσω αφού αμφιταλαντεύομαι για καιρό αν θα πρέπει να γίνει μια απειροελάχιστη επέμβαση στο πιτς ή όχι. Οπότε πάμε για μετά τα μπασίματα.
 
Πολυ καλη κ προσεγμενη δουλεια Γιαννη μπραβο... Δεν περιμενα βεβαια κ τιποτα λιγοτερο... ;)
Τασο εγω οσες φορες χρειαστηκε να αλλαξω πελμα εψαξα να βρω αυτο που ηταν οσο πιο κοντα σε αυτο που ειχα, αν ημουν ευχαριστημενος... Φυσικα κ μερικα πελματα ειδικα αν δεν ειναι ισια η εχουν διαφορα παχους στην πανω κ στην κατω ακρη, επηρεαζουν λιγο η λιγο περισσοτερο τα μετρα...
 
Αυτό που δεν ξέρω είναι ότι στο εμπόριο υπάρχουν πολλά είδη πελματων που σίγουρα έχουν διαφορετικό πιτσ.Οι περισσότεροι περνούν ένα πέλμα στην τύχη κ το βάζουν στο κοντακι.Υπαρχει ίσως η περιπτωση η τουφεκιες τους να πηγενουν άλλου για άλλου?ΥΓ Έχω ξαναγράψει ότι είχα παρομοια περιπτωση αλλά το πέλμα που έβαλα ήταν φορητό με λάστιχο κ έπαιζε αριστερά δεξιά.Ισως για αυτό..
Αυτο που εχω δει στα Pachmayr είναι ότι διατηρούν το πίτς του οπλου.
Αυτό που πιστεύω ότι φταίει είναι ότι οι εννιά στους δέκα κυνηγούς αν ερωτηθουν αν ξέρουν που ρίχνει το τουφέκι τους, θα απαντήσουν.:Ναι μωρέ είχα βάλει με τον ξαδερφο μου ένα κουτί τσιγάρα στα... τόσα βήματα και πήρε τρία σκαγια, ή Έλα μωρέ αφού σκοτώνει, φυσιγγια τσάμπα θα χαλάμε; Βέβαια για όταν δεν σκοτώνει κουβέντα δε λέει.
Πριν δυο χρόνια είδα ένα παλιό όπλο που μου άρεσε και μου ερχόταν ευθεία η ριγα στο μάτι. Άρα δεν χρειαζοντουσαν έξοδα στραβωματος του κοντακιου. Ήταν ένα winchester σ/ποζε 101 του 1971 με 76 εκατοστά καννες, φουλ -φουλ, παπιοντουφεκο καθαρόαιμο. Πουλιοταν φτηνά και ήταν σε σχεδόν άριστη κατάσταση. Επειδή ανήκε σε γνωστό ζήτησα να το δοκιμάσω σε χαρτόνι για να δω πως μου έρχεται αλλά και τη σύγκλιση των καννων. Πήγαμε σε κοντινό βουνο και διαπίστωσα :πρώτον ότι το όπλο ψιλοντουφεκαει τριάντα πόντους στα τριάντα μέτρα(λάθος γιατι δεν το ηθελα για τραπ) και δεύτερον ότι οι κάννες ρίχνουν ακριβώς στο ίδιο σημείο(σωστό). Ζήτησα ένα κατσαβιδι και αφού λασκαρα λίγο την κάτω βιδα του πελματος, λασκαρα και την επανω 4-5 χιλιοστά. Εκεί στριμωξα ένα διπλωμενο χαρτονακι και ξαναριξα. Η τουφεκιά αλλάζοντας το πίτς κεντραρε στα τριάντα μέτρα. Αυτό ήθελα να δω. Σημ. το άλλο που είδα ήταν ότι οι κατανομες με 32 γρ Sipe ήταν μετριοτατες , με Euromix ήταν ικανοποιητικες και με 28 γρ sporting άριστες. Το όπλο αγοράστηκε αμέσως και ήταν σαν καινούργιο.
Η ιστορία του οπλου :το όπλο ήταν δώρο γάμου από συγγενείς στην Αμερική τη δεκαετία του 1970 . Ο κυνηγος το πήρε στα τρυγονια και δεν πετυχαινε ούτε πουλί καθιστο και το οπλο κατέληξε μετά από δύο κουτιά φυσιγγια στην ντουλαπα. Ο γιος του βγήκε σκυλοκυνηγος , σιγά μην επερνε το βαρύ μακρυκαννο για κυνήγι. Το όπλο περίμενε εμένα για να διαπιστωσω ότι ήταν φτιαγμένο για ρουαγιαλ τουφεκιες στα παπια ή για τραπ. Αφού το αγόρασα παράγγειλα ένα μαλακο πελμα και μια σφήνα πελματος 6/2 χιλ.Η σφήνα έχει δηλαδή πάχος στη μία άκρη έξη χιλ και στην άλλη δύο.
Ανάλογα πως τη βάζεις αλλάζει την απόσταση του πελματος από το κοντακι τέσσερα χιλ,είτε πάνω είτε κάτω. Ιδου το καινούργιο πελμα μισοτελειωμένο με την σφήνα που υπό γωνία με το φως αλλάζει λίγο χρώμα.


upload immagini


url immagine
Μηχανισμός τύπου Browning και απλό χειροποίητο σκαλισμα.Αυλοί 18,55 χιλ.Μόνο του μειονέκτημα οι κοντοι κωνοι φτιαγμενοι για μαλλινοταπα φυσιγγια. Γιαυτό τα πάει καλά με ελαφριες γομωσεις με συγκεντρωτήρα.


upload immagini gratis


invia immagini


image hosting

Περιττό να περιγράψω τις τουφεκιες που εχω ευχαριστηθει στην τσιχλα με αυτό το όπλο με 28 γρ ν8,5.Και να σκεφτεί κανείς ότι έμεινε αναξιοποιητο σαράντα χρόνια γιατί ο ιδιοκτήτης του ποτέ δεν διαπίστωσε που πραγματικά ρίχνει το όπλο ώστε να το προσαρμοσει επανω του με ενα εξαρτημα των δέκα ευρώ.
 
Last edited:
Μπράβο ρε συ Γιάννη, αυτό ακριβώς λέμε ότι τα όπλα θέλουν ψάξιμο για να πούμε ότι ρίχνουν εκεί που κοιτάμε. Γαμώ τα τουφέκια, εγώ θα πήγαινα να του διευρύνω τους κώνους και θα γινόμασταν αχώριστοι στα καρτέρια και στο sporting.
 
διαπίστωσα :πρώτον ότι το όπλο ψιλοντουφεκαει τριάντα πόντους στα τριάντα μέτρα(λάθος) και δεύτερον ότι οι κάννες ρίχνουν ακριβώς στο ίδιο σημείο(σωστό). Ζήτησα ένα κατσαβιδι και αφού λασκαρα λίγο την κάτω βιδα του πελματος, λασκαρα και την επανω 4-5 χιλιοστά. Εκεί στριμωξα ένα διπλωμενο χαρτονακι και ξαναριξα. Η τουφεκιά αλλάζοντας το πίτς κεντραρε στα τριάντα μέτρα.
Δηλαδή αν έχουμε ένα όπλο που πχ ψιλοτουφεκαει η χαμηλοτουφεκαει καλό θα είναι πριν επέμβουμε στο κοντακι να ξαναπροσπαθησουμε αλλάζοντας το πιτς?Υποθέτω ότι αν το όπλο ρίχνει αριστερά η δεξιά τότε είναι μεγαλύτερο το προβλημα.ΥΓ ωραίο το γουιντσεστερ .shake hands..shake hands.
 
  • Like
Reactions: jnp
Δηλαδή αν έχουμε ένα όπλο που πχ ψιλοτουφεκαει η χαμηλοτουφεκαει καλό θα είναι πριν επέμβουμε στο κοντακι να ξαναπροσπαθησουμε αλλάζοντας το πιτς?Υποθέτω ότι αν το όπλο ρίχνει αριστερά η δεξιά τότε είναι μεγαλύτερο το προβλημα.ΥΓ ωραίο το γουιντσεστερ .shake hands..shake hands.
Τασο μιλαμε παντα για σ/π.Το διορθωμα δεξια η αριστερα θελει καλο οπλουργο οπωσδηποτε.Προτιμω τη μεθοδο ζεσταματος της λαβης.
Οσον αφορα το επανω η κατω περιεγραψα πως βλεπεις αν αλλαζοντας το πιτς, διορθωνεται η τουφεκια και παει εκει που θελουμε.
Αν ψιλοντουφεκαει βαζουμε χαρτονακια η καλυτερα ροδελλες στην επανω βιδα ,ενω αν χαμηλοντουφεκαει κανουμε το ιδιο στην κατω βιδα.
Κατοπιν η το φτιαχνεις μονος σου η πας σε οπλουργο και του ζητας συγκεκριμενα πραγματα.Αφου τα φτιαξει ξαναδοκιμαζεις το οπλο.
 
Last edited:
Αυτο που εχω δει στα Pachmayr είναι ότι διατηρούν το πίτς του οπλου.
Αυτό που πιστεύω ότι φταίει είναι ότι οι εννιά στους δέκα κυνηγούς αν ερωτηθουν αν ξέρουν που ρίχνει το τουφέκι τους, θα απαντήσουν.:Ναι μωρέ είχα βάλει με τον ξαδερφο μου ένα κουτί τσιγάρα στα... τόσα βήματα και πήρε τρία σκαγια, ή Έλα μωρέ αφού σκοτώνει, φυσιγγια τσάμπα θα χαλάμε; Βέβαια για όταν δεν σκοτώνει κουβέντα δε λέει.
Πριν δυο χρόνια είδα ένα παλιό όπλο που μου άρεσε και μου ερχόταν ευθεία η ριγα στο μάτι. Άρα δεν χρειαζοντουσαν έξοδα στραβωματος του κοντακιου. Ήταν ένα winchester σ/ποζε 101 του 1971 με 76 εκατοστά καννες, φουλ -φουλ, παπιοντουφεκο καθαρόαιμο. Πουλιοταν φτηνά και ήταν σε σχεδόν άριστη κατάσταση. Επειδή ανήκε σε γνωστό ζήτησα να το δοκιμάσω σε χαρτόνι για να δω πως μου έρχεται αλλά και τη σύγκλιση των καννων. Πήγαμε σε κοντινό βουνο και διαπίστωσα :πρώτον ότι το όπλο ψιλοντουφεκαει τριάντα πόντους στα τριάντα μέτρα(λάθος γιατι δεν το ηθελα για τραπ) και δεύτερον ότι οι κάννες ρίχνουν ακριβώς στο ίδιο σημείο(σωστό). Ζήτησα ένα κατσαβιδι και αφού λασκαρα λίγο την κάτω βιδα του πελματος, λασκαρα και την επανω 4-5 χιλιοστά. Εκεί στριμωξα ένα διπλωμενο χαρτονακι και ξαναριξα. Η τουφεκιά αλλάζοντας το πίτς κεντραρε στα τριάντα μέτρα. Αυτό ήθελα να δω. Σημ. το άλλο που είδα ήταν ότι οι κατανομες με 32 γρ Sipe ήταν μετριοτατες , με Euromix ήταν ικανοποιητικες και με 28 γρ sporting άριστες. Το όπλο αγοράστηκε αμέσως και ήταν σαν καινούργιο.
Η ιστορία του οπλου :το όπλο ήταν δώρο γάμου από συγγενείς στην Αμερική τη δεκαετία του 1970 . Ο κυνηγος το πήρε στα τρυγονια και δεν πετυχαινε ούτε πουλί καθιστο και το οπλο κατέληξε μετά από δύο κουτιά φυσιγγια στην ντουλαπα. Ο γιος του βγήκε σκυλοκυνηγος , σιγά μην επερνε το βαρύ μακρυκαννο για κυνήγι. Το όπλο περίμενε εμένα για να διαπιστωσω ότι ήταν φτιαγμένο για ρουαγιαλ τουφεκιες στα παπια ή για τραπ. Αφού το αγόρασα παράγγειλα ένα μαλακο πελμα και μια σφήνα πελματος 6/2 χιλ.Η σφήνα έχει δηλαδή πάχος στη μία άκρη έξη χιλ και στην άλλη δύο.
Ανάλογα πως τη βάζεις αλλάζει την απόσταση του πελματος από το κοντακι τέσσερα χιλ,είτε πάνω είτε κάτω. Ιδου το καινούργιο πελμα μισοτελειωμένο με την σφήνα που υπό γωνία με το φως αλλάζει λίγο χρώμα.


upload immagini


url immagine
Μηχανισμός τύπου Browning και απλό χειροποίητο σκαλισμα.Αυλοί 18,55 χιλ.Μόνο του μειονέκτημα οι κοντοι κωνοι φτιαγμενοι για μαλλινοταπα φυσιγγια. Γιαυτό τα πάει καλά με ελαφριες γομωσεις με συγκεντρωτήρα.


upload immagini gratis


invia immagini


image hosting

Περιττό να περιγράψω τις τουφεκιες που εχω ευχαριστηθει στην τσιχλα με αυτό το όπλο με 28 γρ ν8,5.Και να σκεφτεί κανείς ότι έμεινε αναξιοποιητο σαράντα χρόνια γιατί ο ιδιοκτήτης του ποτέ δεν διαπίστωσε που πραγματικά ρίχνει το όπλο ώστε να το προσαρμοσει επανω του με ενα εξαρτημα των δέκα ευρώ.
Γιάννη πολύ ωραία δουλειά!
Μια παρόμοια επέμβαση που θέλω να κάνω στο πιτς του πλαγιόκαννου μου, έγραψα σήμερα στο θέμα ''φερ΄το στα μέτρα σου...'', βέβαια τα πράγματα στο δικό μου όπλο δεν είναι τόσο δραματικά και ξέροντας ότι ψιλοντουφεκάει προσαρμόζω τη σκόπευση ανάλογα.
Όμως άλλο πράγμα είναι να πηγαίνει η ντουφεκιά ακριβώς εκεί που θέλεις και να έχεις και στα μάτια σου τη σκοπευτική εικόνα που σε βολεύει. Ένας άλλος λόγος που θέλω να το φέρω ακριβώς στα μέτρα μου είναι γιατί στις δυνατές γομώσεις μου χτυπάει λίγο το ζυγωματικό.
Κατόπιν συμβουλών και παραινέσεων των παιδιών εδώ μέσα και διαβάζοντας και το δικό σου μήνυμα, θα κάνω πρώτα τροποποιήσεις χρησιμοποιώντας ροδέλες και χαρτόνι, θα κάνω δοκιμές στο χαρτί και στο κυνήγι και μόλις κατασταλάξω ακριβώς στα μέτρα που θέλω, θα προβώ σε μόνιμη επέμβαση ή με κάτι αποστάτες kick ezz που μου πρότεινε ο Δημήτρης (dim 63) κάτι παρόμοιο με αυτό που τοποθέτησες εσύ ή σε καινούργιο ξύλινο πέλμα με τις ανάλογες τροποποιήσεις. Πεδίο δόξης λαμπρό για δοκιμές τα μπασίματα του μήνα.
Ορισμός του ''καρτεροντούφεκου'' το WINCHESTER και ''αθάνατο'' όπλο, έχει τον ιδανικό αυλό για μένα, όπως λέει και ο Γιώργος (AltairLusso) αξίζει μέχρι τελευταίο cent μια επέμβαση στους κώνους που θα αυξήσει τη χρηστικότητά του και θα το κάνει άνετο για όλες τις standard γομώσεις του 12αριου, δηλαδή 30-36γρ.
Προσωπικά θα του έκανα και ένα άνοιγμα στα τσόκ κάτι σε 5/10 και 8/10.
Αχρωμίοτο είναι?
 
Last edited:
Να πω κι εγω την βλακεία της ημέρας.
αναλογα το ύψος του στόχου δεν εκμηδενίζει τις διορθώσεις στο πέλμα, καθώς πατάει "διαφορετικά" στον όμο;
 
Γιάννη πολύ ωραία δουλειά!
Μια παρόμοια επέμβαση που θέλω να κάνω στο πιτς του πλαγιόκαννου μου, έγραψα σήμερα στο θέμα ''φερ΄το στα μέτρα σου...'', βέβαια τα πράγματα στο δικό μου όπλο δεν είναι τόσο δραματικά και ξέροντας ότι ψιλοντουφεκάει προσαρμόζω τη σκόπευση ανάλογα.
Όμως άλλο πράγμα είναι να πηγαίνει η ντουφεκιά ακριβώς εκεί που θέλεις και να έχεις και στα μάτια σου τη σκοπευτική εικόνα που σε βολεύει. Ένας άλλος λόγος που θέλω να το φέρω ακριβώς στα μέτρα μου είναι γιατί στις δυνατές γομώσεις μου χτυπάει λίγο το ζυγωματικό.
Κατόπιν συμβουλών και παραινέσεων των παιδιών εδώ μέσα και διαβάζοντας και το δικό σου μήνυμα, θα κάνω πρώτα τροποποιήσεις χρησιμοποιώντας ροδέλες και χαρτόνι, θα κάνω δοκιμές στο χαρτί και στο κυνήγι και μόλις κατασταλάξω ακριβώς στα μέτρα που θέλω, θα προβώ σε μόνιμη επέμβαση ή με κάτι αποστάτες kick ezz που μου πρότεινε ο Δημήτρης (dim 63) κάτι παρόμοιο με αυτό που τοποθέτησες εσύ ή σε καινούργιο ξύλινο πέλμα με τις ανάλογες τροποποιήσεις. Πεδίο δόξης λαμπρό για δοκιμές τα μπασίματα του μήνα.
Ορισμός του ''καρτεροντούφεκου'' το WINCHESTER και ''αθάνατο'' όπλο, έχει τον ιδανικό αυλό για μένα, όπως λέει και ο Γιώργος (AltairLusso) αξίζει μέχρι τελευταίο cent μια επέμβαση στους κώνους που θα αυξήσει τη χρηστικότητά του και θα το κάνει άνετο για όλες τις standard γομώσεις του 12αριου, δηλαδή 30-36γρ.
Προσωπικά θα του έκανα και ένα άνοιγμα στα τσόκ κάτι σε 5/10 και 8/10.
Αχρωμίοτο είναι?
Πολυ σωστη η σειρα των δοκιμων που αναφερεις .Με λιγη υπομονη θα δεις αποτελεσματα.
Το win ειναι χρωμειωμενο και αυτος ειναι και ενας απο τους λογους της καλης του καταστασης.Εχει τσοκ 8,5/10 και με επιλογη των φυσιγγιων το ανοιγεις οσο θες.Αλλα εμενα μου αρεσουν οι σφιχτες κατανομες που δινουν αποτελεσματικες τουφεκιες η τιποτα.
Αφου μου αποδιδει καλα με σπορτινγκ φυσιγγια ν8,5 και ν7,5 μου φτανει και περισσευει.Κλωτσημα δεν εχω καθολου λογω σωστων μετρων και λογω βαρους,3.850.
 
Να πω κι εγω την βλακεία της ημέρας.
αναλογα το ύψος του στόχου δεν εκμηδενίζει τις διορθώσεις στο πέλμα, καθώς πατάει "διαφορετικά" στον όμο;
Σιγουρα τα πραγματα αλλαζουν αναλογα με το που τουφεκαμε,ψηλα η χαμηλα,
γιαυτο για γενικο κυνηγι τις δοκιμες τις κανουμε σε οριζοντιο επιπεδο.
 
Να πω κι εγω την βλακεία της ημέρας.
αναλογα το ύψος του στόχου δεν εκμηδενίζει τις διορθώσεις στο πέλμα, καθώς πατάει "διαφορετικά" στον όμο;
αναλογα το υψος της βολης αλλαζουμε κανονικα και την σταση του σωματος , παντα κουμπώνουμε με τον ωμο το πελμα αφου πρωτα όμως κουμπωσει στο ζυγωματικο το χτενι , όλα είναι θεμα επωμισης , αλλα αυτά με το πληκτρολογιο δεν μαθαίνονται , πρεπει να στα δειξει καποιος , κανονας όμως είναι ότι οι ευσωμοι θελουν παντα πολύ πιτς
 
Θεόφραστε, όπως σου τα είπε και ο Δημήτρης παραπάνω. Φυσικά και αλλάζουν τα πράγματα σε μια τουφεκιά ευθεία, μια royal και μια τουφεκιά σε λαγό. Το θέμα είναι να βρείς τον μέσο όρο και να προσπαθήσεις να κάνεις κάποια τρικ ώστε με την βοήθεια του σώματος να μειώνεις αυτές τις διαφορές. Εγώ για παράδειγμα σε τουφεκιές στις 45 μοίρες είμαι κέντρο, σε ντουφεκιά στις 0 μοίρες, παράλληλα με το έδαφος, φεύγω μερικούς πόντους ψηλά. Αν κουμπώσω λίγο πιο επιθετικά στην οριζόντια τουφεκιά, είμαι πάλι κέντρο. Αυτήν όμως την επιθετική στάση δεν την έχω, δεν την δούλεψα ποτέ και επειδή τώρα στα γεράματα δεν μαθαίνονται γράμματα, θα δώσω 2 χιλιοστά πιτς για να κουμπώνω καλύτερα και να κατέβει μια ιδέα η τουφεκιά.
 
Πολυ σωστη η σειρα των δοκιμων που αναφερεις .Με λιγη υπομονη θα δεις αποτελεσματα.
Το win ειναι χρωμειωμενο και αυτος ειναι και ενας απο τους λογους της καλης του καταστασης.Εχει τσοκ 8,5/10 και με επιλογη των φυσιγγιων το ανοιγεις οσο θες.Αλλα εμενα μου αρεσουν οι σφιχτες κατανομες που δινουν αποτελεσματικες τουφεκιες η τιποτα.
Αφου μου αποδιδει καλα με σπορτινγκ φυσιγγια ν8,5 και ν7,5 μου φτανει και περισσευει.Κλωτσημα δεν εχω καθολου λογω σωστων μετρων και λογω βαρους,3.850.
Οκ! Γιάννη εννοείται αφού το όπλο σε ικανοποιεί όπως είναι δεν το πειράζεις.
Δεν κατάλαβα εγώ καλά, όταν έγραψες ότι προτιμάει τις ελαφριές γομώσεις νόμιζα ότι εκτός από το θέμα της βλητική απόδοση με βαριές γομώσεις, είχες θέμα και με την ανάκρουση.
 
  • Like
Reactions: jnp
Θεόφραστε, όπως σου τα είπε και ο Δημήτρης παραπάνω. Φυσικά και αλλάζουν τα πράγματα σε μια τουφεκιά ευθεία, μια royal και μια τουφεκιά σε λαγό. Το θέμα είναι να βρείς τον μέσο όρο και να προσπαθήσεις να κάνεις κάποια τρικ ώστε με την βοήθεια του σώματος να μειώνεις αυτές τις διαφορές. Εγώ για παράδειγμα σε τουφεκιές στις 45 μοίρες είμαι κέντρο, σε ντουφεκιά στις 0 μοίρες, παράλληλα με το έδαφος, φεύγω μερικούς πόντους ψηλά. Αν κουμπώσω λίγο πιο επιθετικ στην οριζόντια τουφεκιά, είμαι πάλι κέντρο. Αυτήν όμως την επιθετική στάση δεν την έχω, δεν την δούλεψα ποτέ και επειδή τώρα στα γεράματα δεν μαθαίνονται γράμματα, θα δώσω 2 χιλιοστά πιτς για να κουμπώνω καλύτερα και να κατέβει μια ιδέα η τουφεκιά.
Γιώργο γνώμη μου είναι αν το όπλο το έχεις περισσότερο για καρτέρι μην το πειράζεις, εξάλλου στο καρτέρι το 80-90% των βολών είναι υπό γωνία 45 μοιρών και κατακόρυφες royal, που εκεί είσαι κέντρο.
Στο οριζόντιο και να ψιλοντουφεκάει ελαφρά πιστεύω δεν είναι και τόσο πρόβλημα, βοηθάει και στις ανοδικές βολές σε σηκωτά θηράματα.
Τώρα το θέμα της ψυχολογίας και της εμπιστοσύνης στο όπλο είναι βασικότατο στο να ρίχνεις καλά, απλά λέω μη χαλάσεις, με δοκιμές, κάτι που σου ταιριάζει στο 95% .
 
Last edited:
Αν κουμπώσω λίγο πιο επιθετικά στην οριζόντια τουφεκιά, είμαι πάλι κέντρο. Αυτήν όμως την επιθετική στάση δεν την έχω, δεν την δούλεψα ποτέ και επειδή τώρα στα γεράματα δεν μαθαίνονται γράμματα, θα δώσω 2 χιλιοστά πιτς για να κουμπώνω καλύτερα και να κατέβει μια ιδέα η τουφεκιά.
Μου άρεσε η έκφραση επιθετική στάση, δηλ ας πούμε το καμπουριασμα.
Θυμάμαι πριν χρόνια στην Πάρνηθα, ρώτησα τον Μαυρομματη το Νίκο για τη στάση που πρέπει να έχουμε στο βατηρα δύο στο σκητ γιατί είχα κάποιες αποτυχίες. Μου λέει λοιπόν :
θα θυμάσαι στο ν2 τα αρχι*#* σου να κοιτανε το κεντρο!!!
Ε τέτοια οδηγία δε την ξεχνάς.
Πάντως Γιώργο επειδή την επιθετική τουφεκιά την χρειάζεσαι κυρίως στο λαγό, εκεί μπορείς να έχεις τις καννες χαμηλά κάτω από την πορεία του δίσκου και το κοντακι κάτω από τη μασχαλη. Αυτό σε βοηθάει να πάρεις επιθετική όπως λες στάση. Εμένα πάντως με βολεύει.
 
Last edited:
Back
Top