Τιμές μεταχειρισμένων

Την τιμή αποκλειστικά την ορίζει ο πωλητής.

Υπάρχουν παράμετροι για να την όρισει με
κυριότερη παράμετρο τι ορίζει η υπόλοιπη αγορά για το συγκεκριμένο αντικείμενο.

Για αντικείμενα όμως που δεν υπάρχουν στην αγορά πουθενά.
Όπως για παράδειγμα την μπερεττα που κουβεντιαζουμε το πράγμα αλλάζει.

Μπορεί να ζητήσει ο πωλητής ότι θέλει και υπάρχει η πιθανότητα να το πάρει.

Γιατι;
Διότι βρείτε μου άλλη μια μπερεττα 302 ατουφεκιστη σε κατάσταση καινουργιου για να δούμε πόσο θα διαφέρει η τιμή της.

Δεν υπάρχει άλλη....Και επειδή δεν υπάρχει άλλη η τιμή της μπορεί να είναι οποιαδήποτε.

Επίσης να πω κάτι....Για να δωσω το δικό μου στίγμα.

Εγώ είχα μια 391 για 10 χρόνια.
Την αγάπησα πολύ...Αλλά σα βλαξ την έδωσα.
Αν μετά από σαράντα χρόνια δω σε αγγελία ένα καινούργιο 391 ακριβώς σαν το δικό μου καινούργιο ατουφεκιστο και έχω λεφτά θα το πάρω,
Ακόμη και αν το πληρώσω 3 φορές πάνω από ότι το είχα πάρει καινούργιο.

Το βλέπω κάπως ρομαντικά.
 
Όταν μιλάμε για μοντέλο παλιό διάσημο unfired σίγουρα μπορεί να ξεφύγει η τιμή αυτό είναι ιδιαίτερη περίπτωση.

αλλά παιδιά την τιμή την ορίζει η αγορά πλέον όχι ο πωλητής ότι και να πωλείτε πλέον ψάχνεις στο car και βλέπεις το μέσο όρο της τιμής και από αυτό το μέσο όρο δεν ξεφεύγεις πολύ στο τέλος.
 
Όταν μιλάμε για μοντέλο παλιό διάσημο unfired σίγουρα μπορεί να ξεφύγει η τιμή αυτό είναι ιδιαίτερη περίπτωση.

αλλά παιδιά την τιμή την ορίζει η αγορά πλέον όχι ο πωλητής ότι και να πωλείτε πλέον ψάχνεις στο car και βλέπεις το μέσο όρο της τιμής και από αυτό το μέσο όρο δεν ξεφεύγεις πολύ στο τέλος.
Φίλε μου επειδη δεν βλέπω να κατάλαβες.

Μου βρίσκεις απ το καρ σε παρακαλώ άλλη μια 302 καινούργια να δούμε τι τιμή εχει;

Για βρες να δούμε τι όρισε η αγορά.

Ατουφεκιστη ε; φυλαγμενη στο κουτί όπως τα καινούργια χωρίς ψεγάδι.

Το λέω αυτό διότι το δεύτερο σκέλος αυτού που είπες αναιρεί το πρώτο.

Ως αναφορά γενικώς τα απλως μεταχειρισμένα ισχύει το ίδιο.
Ο καθένας πουλάει όσο θέλει κι όποιος θέλει αγοράζει ή δεν αγοράζει.
 
Φίλε μου επειδη δεν βλέπω να κατάλαβες.

Μου βρίσκεις απ το καρ σε παρακαλώ άλλη μια 302 καινούργια να δούμε τι τιμή εχει;

Για βρες να δούμε τι όρισε η αγορά.

Ατουφεκιστη ε; φυλαγμενη στο κουτί όπως τα καινούργια χωρίς ψεγάδι.

Το λέω αυτό διότι το δεύτερο σκέλος αυτού που είπες αναιρεί το πρώτο.

Ως αναφορά γενικώς τα απλως μεταχειρισμένα ισχύει το ίδιο.
Ο καθένας πουλάει όσο θέλει κι όποιος θέλει αγοράζει ή δεν αγοράζει.

Έγραψα για ένα παλιό διάσημο ατουφεκιστο μοντέλο η τιμή ενδεχομένως να ξεφύγει αν δεν το Πρόσεξες αλλά παρόλο αυτά δες μια 302 στην κούτα ατουφεκιστη πόσο κάνει στην Αμερική .

https://www.gunsinternational.com/g...2-12-ga--w-factory-choke.cfm?gun_id=101365232


+ Τελωνείο + μεταφορικά + ότι θέλεις .....δεν θα φτάσει ποτέ τα 2500
 
Έγραψα για ένα παλιό διάσημο ατουφεκιστο μοντέλο η τιμή ενδεχομένως να ξεφύγει αν δεν το Πρόσεξες αλλά παρόλο αυτά δες μια 302 στην κούτα ατουφεκιστη πόσο κάνει στην Αμερική .

https://www.gunsinternational.com/g...2-12-ga--w-factory-choke.cfm?gun_id=101365232


+ Τελωνείο + μεταφορικά + ότι θέλεις .....δεν θα φτάσει ποτέ τα 2500
Μα αυτό το αμερικανικό που ανέβασες δείχνει ακριβώς αυτό...Ότι ο πωλητής πουλάει όσο θέλει.

Μπορεί να ειναι τρελός ο αμερικανος ή μπορεί να είναι ο Έλληνας.

Μπορεί να μην είναι κάνεις απ τους δύο.

Πάντως είναι ωραίο παράδειγμα αυτό για να αποδείξη πως την την τιμή την ορίζει μόνο ο πωλητής.

Όπως δεν μπορώ να πάρω τηλ τον αμερικανο και να του πω φίλε πουλάς φτηνά,Έτσι δεν μπορώ να πάρω τηλ και τον ελληνα και να του πω φίλε πουλάς ακριβά.
 
Ας ορίσει ότι θέλει ο καθένας....αν το μεταχειρισμένο ...έχει έστω ίδια τιμή με ένα καινούργιο ας πούμε μαξους ...διότι μόνο αυτό το όπλο ζαχαρωνω κ θα αγόραζα ....τι λέτε?με κόβετε να πέταγα χρήμα για όπλο άλλης εποχής???ας πούμε berreta 302????ούτε καν για το auto 5!!!!
 
Ας ορίσει ότι θέλει ο καθένας....αν το μεταχειρισμένο ...έχει έστω ίδια τιμή με ένα καινούργιο ας πούμε μαξους ...διότι μόνο αυτό το όπλο ζαχαρωνω κ θα αγόραζα ....τι λέτε?με κόβετε να πέταγα χρήμα για όπλο άλλης εποχής???ας πούμε berreta 302????ούτε καν για το auto 5!!!!
Εγώ έχω καταλάβει ότι αν γουστάρεις πχ maxus να ΠΑΡΕΙΣ maxus.Αν δεν μπορείς τώρα, να περιμένεις και όταν μπορείς να πάρεις MAXUS.
Οτι άλλο είναι depon...(πάει περίπατο η "θεραπεία")
 
Παντως κατά τη γνωμη μου τα παλια αυτογεμη είναι καλυτερα από τα αντιστοιχα συχρονα σε αισθηση απτης ποιοτητας και στιβαροτητας κατασκευης.Επισης η αισθηση αυτή σε συνδυασμο με το γεγονος ότι κατά κανονα η χρηση ενός λειοκαννου δεν μπορει να ξεπερασει την αντοχή του δημιουργει μεγαλες ευκαιριες αποκτησης οπλων που εγραψαν ιστορια!
 
Back
Top