Τα ίδια Παντελάκη μου...

όταν είχαμε την ευκαιρία να βάλουμε μια φωνη μέσα στην βουλη την πετάξαμε στα σκουπίδια ότι δεινά μας έρθουν το αξίζουμε με το παραπάνω!!! και ως γνωστών μαζί με τα ξερα καίγονται και τα χλωρά.
Να το λάβω ως αστεισμό ? ....
 
Ίσως μόνο για συλλογή ή από καμία κληρονομιά και πάλι για συναισθηματικούς λόγους κάποιος να μπορεί να τα κατέχει.
Αλλά και πάλι, ενα εργαλείο που η δουλειά του είναι να σκοτώνει και δεν χρησιμοποιείται από το κάτοχο του, θα πρέπει να είναι ανενεργό (να μη μπορεί να πυροδοτήσει).
Αφού δεν χρησιμοποιείται ποιος ο λόγος να μην μπορεί να πυροδοτεί?!
 
Αφού δεν χρησιμοποιείται ποιος ο λόγος να μην μπορεί να πυροδοτεί?!
Γιατί του παππού το όπλο, δε θέλω να το έχω στον οπλοβαστο, ούτε να με αναγκάσει εμένα που δε κυνηγάω να έχω οπλοβαστο. Θέλω να το έχω πάνω από το τζάκι και να το βλέπω. Και ας έρθει το κάθε καθίκι να το κλέψει. Θα κλέψει ένα όπλο άχρηστο.
 
ΤΤ, απομονώνω και μαγνητικούς θορύβους.
Αγαπητέ Γιάννη , να κάτσω να σου εξηγήσω τι ; Οτι υπάρχουν χώρες του δυτικού κόσμου όπου η νομοθεσία συμπεριλαμβάνει τον τρόπο με το οποίο μπορείς να βάλεις το όπλο στον τοίχο χωρίς να πρεπει να το καταστρέψεις ; … αλλά τι να περιμένει κανεις , εδώ δεν θέλουν τις ταυτότητες επειδή θα τους παρακολουθούν …. Άντε καλό απόγευμα …
 
Αγαπητέ Γιάννη , να κάτσω να σου εξηγήσω τι ; Οτι υπάρχουν χώρες του δυτικού κόσμου όπου η νομοθεσία συμπεριλαμβάνει τον τρόπο με το οποίο μπορείς να βάλεις το όπλο στον τοίχο χωρίς να πρεπει να το καταστρέψεις ; … αλλά τι να περιμένει κανεις , εδώ δεν θέλουν τις ταυτότητες επειδή θα τους παρακολουθούν …. Άντε καλό απόγευμα
Αγαπητέ Γιώργο, δε χρειάζεται να μου εξηγήσεις τίποτα. Έχουμε αντίθετες απόψεις και προσπαθείς με ειρωνικα σχόλια να με πείσεις για το αντίθετο.
Οι δυτικές χώρες έχουν δυτικούς νόμους, και αν μπει κάποιος στο σπίτι σου τον σκοτώνεις και ούτε καν στο αυτόφωρο δε σε τρέχουν.
Στο Ελλαντα, μέχρι πρόσφατα μας έλεγαν να κάνουμε ότι κοιμόμαστε.
Η γνώμη μου είναι, οποίος δεν μπορεί να φέρει πυροβόλο όπλο και όποιος δεν το χρειάζεται, δεν πρέπει να έχει στη κατοχή του λειτουργικό όπλο.
Είμαι θετικός σε ένα πιο αυστηρό σύστημα αδειοδότησης οπλισμού.
Μη γελιεσαι, ο παθολόγος και ο ψυχίατρος κάθε 10 χρόνια και ένα ποινικό μητρώο, είναι για γέλια και για κλάματα.
Αν μπορείς να φέρεις όπλο, και εφόσον το χρησιμοποιείς, να έχεις 100, αλλά να τα φιλάς οσαν κόρη οφθαλμού.
 
Αγαπητέ Γιώργο, δε χρειάζεται να μου εξηγήσεις τίποτα. Έχουμε αντίθετες απόψεις και προσπαθείς με ειρωνικα σχόλια να με πείσεις για το αντίθετο.
Οι δυτικές χώρες έχουν δυτικούς νόμους, και αν μπει κάποιος στο σπίτι σου τον σκοτώνεις και ούτε καν στο αυτόφωρο δε σε τρέχουν.
Στο Ελλαντα, μέχρι πρόσφατα μας έλεγαν να κάνουμε ότι κοιμόμαστε.
Η γνώμη μου είναι, οποίος δεν μπορεί να φέρει πυροβόλο όπλο και όποιος δεν το χρειάζεται, δεν πρέπει να έχει στη κατοχή του λειτουργικό όπλο.
Είμαι θετικός σε ένα πιο αυστηρό σύστημα αδειοδότησης οπλισμού.
Μη γελιεσαι, ο παθολόγος και ο ψυχίατρος κάθε 10 χρόνια και ένα ποινικό μητρώο, είναι για γέλια και για κλάματα.
Αν μπορείς να φέρεις όπλο, και εφόσον το χρησιμοποιείς, να έχεις 100, αλλά να τα φιλάς οσαν κόρη οφθαλμού.
Δεν έχω καμμία δόση ειρωνίας ούτε εμπάθεια προς το πρόσωπο σου … αυτά που λένε ότι αν μπει κάποιος στο σπίτι σου κτλ αστα για το σινεμά … η κατοχή πυροβόλου όπλου έχει να κάνει με το αν το άτομο είναι ικανό ή όχι να το κατέχει από εκεί και πέρα αυτές οι φασίζουσες απόψεις περί κατάσχεσης όπλων από νόμιμους κατόχους οι οποίοι δεν είναι σκοπευτές ή κυνηγοί με βρίσκουν αντίθετο ! Ας μάθει πρωτα ο κυνηγός ή σκοπευτής να αγοράσει ένα οπλοκιβώτιο πριν πάει για το πρώτο του πυροβόλο όπλο .
 
Παιδιά αν κατάλαβα καλά συζητάμε το αν κάποιος θέλει να έχει όπλο, πρέπει να είναι κυνηγός ή σκοπευτής?
Με την ίδια λογική όποιος θέλει αυτοκίνητο θα πρέπει να είναι οδηγός από επάγγελμα, για να μειωθούν τα ατυχήματα.
Θέλω όπλο γιατί γουστάρω να το βλέπω και να το χαϊδεύω.
Αν μετά μας πούνε να δώσουμε το 2ο ή 3ο σπίτι μας να μείνει αυτός που δεν έχει, τι θα πούμε?
 
Αυτές οι πρακτικές είναι σαλαμοποίηση των δικαιωμάτων μας. Σιγά σιγά με δικαιολογίες του τύπου πανδημία, κλιματική αλλαγή, τώρα αυτό με τα όπλα κλπ. Σαν τον βάτραχο που τον βάζεις στην κατσαρόλα με κρύο νερό και το ζεσταίνεις σιγά σιγά μέχρι που ο βάτραχος βράζει χωρίς να το καταλάβει.
 
Να τα παραδώσουμε να ησυχάσουμε μας έχουν επιβάλει- κάνει απαραίτητο τον ψυχίατρο ..hair.Και να δούμε σε τι κατάσταση θα είσαι στο τέλος των συνεδριών,όταν ο ψυχίατρος χρειάζεται 6μηνες για να βγάλει διάγνωση.
 
Γιατί του παππού το όπλο, δε θέλω να το έχω στον οπλοβαστο, ούτε να με αναγκάσει εμένα που δε κυνηγάω να έχω οπλοβαστο. Θέλω να το έχω πάνω από το τζάκι και να το βλέπω. Και ας έρθει το κάθε καθίκι να το κλέψει. Θα κλέψει ένα όπλο άχρηστο.
Αυτό μπορείς να πας οικειοθελώς να το βγάλεις εκτός λειτουργίας και να το κρατήσεις. Κάποιοι όμως δεν θέλουν να το κάνουν αυτό, οπότε ποιος είναι αυτός που θα αποφασίσει από μόνος τους να σου αχρηστεύσει προσωπικό περιουσιακό στοιχείο??? Δεν είναι μόνο το όπλο του προ-παππου....μπορεί να είναι και το δικό μου που έχω 5-6 χρόνια να βγάλω κυνηγετική άδεια.
 
Έλα μου ντε
Αν δηλαδή κάποιος έχει ένα πρόβλημα υγείας και για κανα δυο χρόνια δεν μπορεί να κυνηγήσει ή να πάει σκοπευτήριο, να του κατασχέσουν το όπλο του?
Έλα μου ντε.....και το αστείο είναι ότι αυτές τις απόψεις τις ακούς και από την ίδια την κυνηγετική οικογένεια.
 
Δεν έχω καμμία δόση ειρωνίας ούτε εμπάθεια προς το πρόσωπο σου … αυτά που λένε ότι αν μπει κάποιος στο σπίτι σου κτλ αστα για το σινεμά … η κατοχή πυροβόλου όπλου έχει να κάνει με το αν το άτομο είναι ικανό ή όχι να το κατέχει από εκεί και πέρα αυτές οι φασίζουσες απόψεις περί κατάσχεσης όπλων από νόμιμους κατόχους οι οποίοι δεν είναι σκοπευτές ή κυνηγοί με βρίσκουν αντίθετο ! Ας μάθει πρωτα ο κυνηγός ή σκοπευτής να αγοράσει ένα οπλοκιβώτιο πριν πάει για το πρώτο του πυροβόλο όπλο .
Συνάδελφε,προ ολίγων ετών διάβασα ένα άρθρο του πασίγνωστου Νικήτα Κυπρίδημου ο οποίος,εκτός από το ότι είναι ειδικός στα όπλα και την βλητική,σπούδασε Νομική στο UK. Έγραψε λοιπόν ο άνθρωπος ότι εν Ελλάδι,ακόμη και αν έχεις οπλοβαστό, αν τον παραβιάσουν κακοποιοί και σου κλέψουν όπλο ή όπλα, θα πας ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ κατηγορούμενος για πλημμελή φύλαξη!!Αυτό διότι εδώ ΔΕΝ υπάρχουν συγκεκριμένες ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ασφαλείας για τους οπλοβαστούς(αντίθετα με ό,τι ισχύει στο UK).Άρα ο διοικητής του οικείου τμήματος Ασφαλείας της ΕΛ.ΑΣ θα σε παραπέμψει στον εισαγγελέα για να έχει αυτός ήσυχο τον κ@λο του...Στο δικαστήριο πιθανότατα θα αθωωθείς,αφού πρώτα θα έχεις ξοδέψει χρόνο,χρήμα και κυρίως ΑΓΧΟΣ και ΑΓΩΝΙΑ ενώ δεν φταις σε ΤΙΠΟΤΑ!! .no.
 
Στο δικαστήριο πιθανότατα θα αθωωθείς,αφού πρώτα θα έχεις ξοδέψει χρόνο,χρήμα και κυρίως ΑΓΧΟΣ και ΑΓΩΝΙΑ ενώ δεν φταις σε ΤΙΠΟΤΑ!! .no.
Και μέχρι να τελειώσει όλο αυτό, σου έχουν πάρει και ότι κατοχές έχεις στο όνομα σου.
 
Συνάδελφε,προ ολίγων ετών διάβασα ένα άρθρο του πασίγνωστου Νικήτα Κυπρίδημου ο οποίος,εκτός από το ότι είναι ειδικός στα όπλα και την βλητική,σπούδασε Νομική στο UK. Έγραψε λοιπόν ο άνθρωπος ότι εν Ελλάδι,ακόμη και αν έχεις οπλοβαστό, αν τον παραβιάσουν κακοποιοί και σου κλέψουν όπλο ή όπλα, θα πας ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ κατηγορούμενος για πλημμελή φύλαξη!!Αυτό διότι εδώ ΔΕΝ υπάρχουν συγκεκριμένες ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ασφαλείας για τους οπλοβαστούς(αντίθετα με ό,τι ισχύει στο UK).Άρα ο διοικητής του οικείου τμήματος Ασφαλείας της ΕΛ.ΑΣ θα σε παραπέμψει στον εισαγγελέα για να έχει αυτός ήσυχο τον κ@λο του...Στο δικαστήριο πιθανότατα θα αθωωθείς,αφού πρώτα θα έχεις ξοδέψει χρόνο,χρήμα και κυρίως ΑΓΧΟΣ και ΑΓΩΝΙΑ ενώ δεν φταις σε ΤΙΠΟΤΑ!! .no.
Η νομοθεσία δυστυχώς έχει πολλές φορές ασάφειες τις οποίες καλούνται οι δημόσιοι λειτουργοί να ερμηνεύσουν κατα το δοκούν... Αυτό σημαίνει οτι εμείς οι ίδιοι δεν ωφειλουμε πρωτα για τον εαυτό μας να έχουμε τα νόμιμα πυροβολα όπλα μας ασφαλισμένα σωστά ?
 
Συνάδελφε,προ ολίγων ετών διάβασα ένα άρθρο του πασίγνωστου Νικήτα Κυπρίδημου ο οποίος,εκτός από το ότι είναι ειδικός στα όπλα και την βλητική,σπούδασε Νομική στο UK. Έγραψε λοιπόν ο άνθρωπος ότι εν Ελλάδι,ακόμη και αν έχεις οπλοβαστό, αν τον παραβιάσουν κακοποιοί και σου κλέψουν όπλο ή όπλα, θα πας ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ κατηγορούμενος για πλημμελή φύλαξη!!Αυτό διότι εδώ ΔΕΝ υπάρχουν συγκεκριμένες ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ασφαλείας για τους οπλοβαστούς(αντίθετα με ό,τι ισχύει στο UK).Άρα ο διοικητής του οικείου τμήματος Ασφαλείας της ΕΛ.ΑΣ θα σε παραπέμψει στον εισαγγελέα για να έχει αυτός ήσυχο τον κ@λο του...Στο δικαστήριο πιθανότατα θα αθωωθείς,αφού πρώτα θα έχεις ξοδέψει χρόνο,χρήμα και κυρίως ΑΓΧΟΣ και ΑΓΩΝΙΑ ενώ δεν φταις σε ΤΙΠΟΤΑ!!
Μπορεί να σας φαίνεται παράλογο αλλά αφαιρέθηκε ένα κυνηγετικό, το ΑΤ δεν έχει δικαιοδοσία να το διαγράψει χωρίς αμετάκλητη δικαστική απόφαση, παραπέμπουν την υπόθεση στον εισαγγελέα για πλημμελή φύλαξη, δεν είναι απαραίτητο οτι θα φτάσει για εκδίκαση η υπόθεση αν πληρούσες όλες τις νόμιμες προυποθέσεις δηλαδή οπλοβαστό κάτω απο 10 και συναγερμό πάνω απο αυτό το νούμερο, η έστω το δεύτερο, αυτά βέβαια θα τα καταθέσεις με υπόμνημα. Θα πρέπει λοιπόν να έχεις δηλώσει τη κλοπή να έχει καταγραφεί το συμβάν να πληρούσες τις προυποθέσεις φύλαξης οπως προβλέπει ο νόμος και από εκεί και πέρα δεν έχεις να φοβηθείς κάτι, ναι μεν ειναι ταλαιπωρία ναι είναι έξοδα και αρκετό χρονικό διάστημα αναμονής μέχρι την έκδοση απόφασης αλλά δεν είναι κάτι παράλογο διότι που μπορεί να ξέρει η αρμόδια υπηρεσία αν όντως στο αφαιρέσανε παράνομα, κάποιοι επιτήδειοι θα αγόραζαν κυνηγετικά και την επόμενη θα δήλωναν κλοπή !
Η νομοθεσία δυστυχώς έχει πολλές φορές ασάφειες τις οποίες καλούνται οι δημόσιοι λειτουργοί να ερμηνεύσουν κατα το δοκούν... Αυτό σημαίνει οτι εμείς οι ίδιοι δεν ωφειλουμε πρωτα για τον εαυτό μας να έχουμε τα νόμιμα πυροβολα όπλα μας ασφαλισμένα σωστά ?
Αυτό είναι θέμα του ευρύτερου δημόσιου τομέα καλούνται να ερμηνεύσουν νόμους χωρίς να έχουν νομικές γνώσεις ακόμα και οι ερμηνευτικές εγκύκλιοι απαιτούν στοιχειώδες νομικές γνώσεις τις οποίες δε διαθέτουν. Η πιο σωστή συμβουλή όμως είναι αυτή φυλάξτε τα κυνηγετικά σας όπως προβλέπει ο νόμος.
 
Back
Top