Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Τελικά η πλειοψηφία είναι μεταξύ kicks και anacoda ε?και....
Χρόνια πολλά κ καλά παιδες Καλή Πρωτοχρονιά να έχουμε!!!
Οσο αφορά τα Kicks high flyers...το δικό μου σετακι το xf & f (LF&IM για μολύβια) τα χα δώσει σε φίλο να τα δοκιμάσει μιας κ για εμένα ήταν εντελώς άχρηστα...ο φίλος αυτός...είναι ίσως ένα από τα καλύτερα ντουφέκια στην Ελλάδα...κ αγωνιζόμενος...με πολλές "δάφνες" ...εεε τα χαρησε κ αυτός... μου έλεγε ότι δεν τα έβρισκε με τπτ ένιωσε ντουφεκαλευρης αχαχα ....άνθρωπος κεντροντουφεκος όσο τίποτα!!
 
Last edited:
Με το close range έριξα σε ένα περιστέρι με 32 γρ 9αρια στα δέκα μέτρα έφυγε η φτερούγα και άνοιξε από το πλάι σαν κάτοψη τρεχανε τα σιταρια απο το στομαχι. άνετα χτυπάει μέχρι τα 40 πιστεύω τουλάχιστον με την μαξους
. Φοβαμε να το βάλω στο περπατητο

Αλλά όταν πεσει σε μεγάλο πουλί η τουφεκιά είναι απόλαυση η ανατίναξη
 
Με το close range έριξα σε ένα περιστέρι με 32 γρ 9αρια στα δέκα μέτρα έφυγε η φτερούγα και άνοιξε από το πλάι σαν κάτοψη τρεχανε τα σιταρια απο το στομαχι. άνετα χτυπάει μέχρι τα 40 πιστεύω τουλάχιστον με την μαξους
. Φοβαμε να το βάλω στο περπατητο

Αλλά όταν πεσει σε μεγάλο πουλί η τουφεκιά είναι απόλαυση η ανατίναξη
Δλδ βρε Νίκο ...με οποιοδήποτε άλλο 4* κ αν εριχνες στα 10 μέτρα ...τι διαφορετικό θα έβλεπες; Αγριογούρουνο σκοτώνεις στα 10μ φίλε μου...όχι Περιστέρι!!
 
Με το
Παιδια οτι αερια διαφευγουν ειναι μεχρί να μπει η φουστα στον αυλο.......
Μετα.... με 700 bar πησω της θα διασταλη θελει δε θελει και θα χωρεψει και τσαμικο στα οποιαδηποτε χιλιοστα του αυλου.......
Το έγραψα διότι....με το ρεμι 42.5 γρ.ειχα συγκέντρωση 85% μέσο όρο στα 37 μέτρα ενώ με το γουιν 45%.... τσοκ λάιτ φουλ μπριλε'ι'....θεώρησα οποτε ότι συνέβη το ανωτέρω
 
Δλδ βρε Νίκο ...με οποιοδήποτε άλλο 4* κ αν εριχνες στα 10 μέτρα ...τι διαφορετικό θα έβλεπες; Αγριογούρουνο σκοτώνεις στα 10μ φίλε μου...όχι Περιστέρι!!
Σίγουρα με το skit θα επερνε πολλά σκάγια αλλά δεν θα κοβόταν έτσι λες και πέρασε τροχός
 
s-l1600.jpg
Ηρθε κ το δικο μου το mid για την 390 πριν λιγες μερες απο Αμερικη με την συμβολη ενος καλου φιλου απο το φορουμ;)η δοκιμες θα γινουν σε 2 μερες που θα ανεβω στερεα ελλαδα για εκδρομη με την οικογενεια κ θα συνδυασω κ λιγο κυνηγακι...Εχω ηδη το short k to long..Το long μαλλον θα το σπρωξω αναμεινατε.....
 
s-l1600.jpg
Ηρθε κ το δικο μου το mid για την 390 πριν λιγες μερες απο Αμερικη με την συμβολη ενος καλου φιλου απο το φορουμ;)η δοκιμες θα γινουν σε 2 μερες που θα ανεβω στερεα ελλαδα για εκδρομη με την οικογενεια κ θα συνδυασω κ λιγο κυνηγακι...Εχω ηδη το short k to long..Το long μαλλον θα το σπρωξω αναμεινατε.....
Καλόριχτο φιλαράκο!
Τυχερός επίσης όποιος πάρει το long...
 
s-l1600.jpg
Ηρθε κ το δικο μου το mid για την 390 πριν λιγες μερες απο Αμερικη με την συμβολη ενος καλου φιλου απο το φορουμ;)η δοκιμες θα γινουν σε 2 μερες που θα ανεβω στερεα ελλαδα για εκδρομη με την οικογενεια κ θα συνδυασω κ λιγο κυνηγακι...Εχω ηδη το short k to long..Το long μαλλον θα το σπρωξω αναμεινατε.....
Καλοτουφεκο Δημήτρη!
 
Μιας και λεμε για τσοκ, να σημειωσω μια λεπτομερεια για το mid range anaconda. Αποδιδει τα μεγεστα μεχρι με σκαγια νο 6. Τα σκαγια δηλαδη που σε μια αποσταση μέχρι τα 40 μετρα ουτως η αλλως σε καλυπτουν. Χοντρητερα σκαγια, μόνο για ζωα με μεγαλη επιφάνεια οπως ο λαγός. Στα μεσαια θηραματα ισως εχουμε θεμα. Το μιντ σε 18.4 αποδιδει καλα με ψιλα σκαγια. Τουλάχιστον αυτο ειδα εγω εως τωρα. Οποιος θελει τσοκ για χοντρα κυνηγια καλυτερα να παει στο long. Αυτα ειδα στο δικό μου τφεκ
 
Γειά σας είμαι νεος στο φόρουμ και θέλω τα φωτα σας
ψήνομαι για αγορά τσοκ έτσι για την δοκιμή
βλέπω με καλό ματι το anaconda και σκέφτομαι για το short και το mid range (για το long λόγω του οτι θεωρώ τον ευατό μου μέτριο σκοπευτή φοβαμαι τις πολύ συγκεντρωτικες τουφεκιές οπότε οχι) και μιας και θα μου το φέρει φίλος απο Αμερική με τις εκεί τιμές.
Εχω την Vinci με αυλό 18.4.
Εχει κανείς δουλέψει αυτό το συνδυασμό? ή έστω με άλλο benelli με αυλό 18.4?
 
Γειά σας είμαι νεος στο φόρουμ και θέλω τα φωτα σας
ψήνομαι για αγορά τσοκ έτσι για την δοκιμή
βλέπω με καλό ματι το anaconda και σκέφτομαι για το short και το mid range (για το long λόγω του οτι θεωρώ τον ευατό μου μέτριο σκοπευτή φοβαμαι τις πολύ συγκεντρωτικες τουφεκιές οπότε οχι) και μιας και θα μου το φέρει φίλος απο Αμερική με τις εκεί τιμές.
Εχω την Vinci με αυλό 18.4.
Εχει κανείς δουλέψει αυτό το συνδυασμό? ή έστω με άλλο benelli με αυλό 18.4?
Ο φίλος ο Aris kalamata έχει επάνω στην m2 του που είναι 18.4 ένα anaconda mid και είναι πολύ ευχαριστημένος με την απόδοση του!! Σε 18.4 αυλο βγαίνει σαν 4* χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν παίρνεις πουλιά στα 40+ μέτρα..
 
Back
Top