Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

Εναν να βρω ρε φιλε που να εχει δουλεψει το strike η να το δουλευει ακομα...!!!!thinkthinkthink
Αστο αυτο μακη δε λεει τυποτα το εχω δικημασει με τρια οπλα πολυ στενο και σκορπαει μετα τα 40 δεν μου αρεσε καθολου αντηθετα το long ειναι πολυ καλο
 
Striket έχω δοκιμάσει σε πίνακα σε sx3. Ήταν λίγο πιο κλειστό από το black duck full το οποίο είναι πιο κλειστό από το long range. Φίλος που έχει κ τα δύο που ανέφερα τα έχει κυνηγήσει κ του άρεσε και στο κυνήγι.
 
Καλησπέρα Teo !! Με ποιον τρόπο το παρειγειλες?????? Σε τι σύσφιξη ????? Και πόσο κοστίζει????
Δεν μηλαω για τσοκ βαγγελη για κανη που φτιαχνει custom λεω οπως θελει ο πελατης η τιμη πεζει απο 1500 με 2000
 
για υδρόβια κυρίως και οι τουφεκιές παίζουν απο 40-50 μέτρα από οτι έχω υπολογίσει . επίσης το τσοκακι που φέρει το όπλο είναι τα crio της benelli και απο οτι τα έχω δοκιμάσει σε ενα χαρτί εχει μερικά κενά που μπορεί να περάσει ενα παπί γιαυτό ψάχνω κάτι σε aftermarket και απο οτι διαβάζω και βλέπω εδω οι επιλογές ειναι πολλές και έχω μπερδευτεί αρκετά.. :(
Ή ιδανική λύση και δοκιμασμένη λύση είναι το kicks.θα δεις άλλο έργο με έντονα σκασιματα και πουλιά που δεν θα βαράνε καν μανιβελα πεφτωντας...Τα αγαπάνε οι benelli δεν συγχωρούν ομως σκοπευτικα λάθη...Ίσως χάσεις πουλιά αρχικά Μόλις όμως του πάρεις τον αερα δεν θα το βγάζεις από πανω.

Ύ.Γ.πρόσεξε τις συσφιξεις Στα smoke διότι δεν προορίζονται για ατσάλινα σκάγια που η χρήση τους είναι επιβεβλημένη στον βαλτο.Ή καθεαυτου σειρά για χρήση με ατσαλια είναι τα highflyer όπου οι ονομαστικές συσφιξεις δεν αποδίδουν το ίδιο σε μολύβι.
 
Ύ.Γ.πρόσεξε τις συσφιξεις Στα smoke διότι δεν προορίζονται για ατσάλινα σκάγια που η χρήση τους είναι επιβεβλημένη στον βαλτο. Ή καθεαυτου σειρά για χρήση με ατσαλια είναι τα highflyer όπου οι ονομαστικές συσφιξεις δεν αποδίδουν το ίδιο σε μολύβι.
Δημήτρη, δεν αποδίδουν ή δεν αναλογούν στις ονομαστικές συσφίξεις με μολύβι;
 
Παύλο, αφότου έδωσα τα firtherlite χρησιμοποιώ στο Winchester τα mid και long. Πέραν από το σκοπευτήριο δεν τα έχω δοκιμάσει στο κυνήγι κυνήγι ακόμα. Δεν ξέρω αν έχω σχηματίσει λανθασμένη άποψη αλλά μετά από λίγες δοκιμές, σαν να βλέπω πως δεν παρουσιάζουν και μεγάλη διαφορά στο αποτέλεσμα. Δεδομένου ότι μιλάμε για αυλό που φλερτάρει με τα 18,9mm διαμέτρου, το οποίο σημαίνει 7/10 σύσφιξη για το mid και 11/10 για το long, μήπως το long τουλάχιστον στα ψιλά σκάγια δεν έχει να δώσει κάτι παραπάνω;
Ποια είναι η γνώμη σου;
Κι εγώ το συμπέρασμα που λες είχα βγάλει σε διάφορες δοκιμές. Τίποτε το ιδιαίτερο. Πολύ κυνήγι όμως και κατάλαβα αυτό που έγραψε ο Παύλος παρακάτω και αναφέρουν αλλά παιδιά ως "πολύ κυνηγετικό τσοκ".
 
Υπάρχει πολύ μεγάλη αμφισβήτηση αυτών των τσοκ από μέρους κάποιον συναδέλφων οι οποίοι ρίχνουν αρκετό βάρος στον πίνακα. Αυτό πάτα
1ον στον προορισμό κυρίως για ατσάλινα όπως τα περισσότερα της αγορας
2ον στη σχέση διαμέτρου στομιου - αυλου. Η πρώτη μενει σταθερή σε όλη τη σειρά.
Αν κάνω κάπου λάθος σόρυ.
Είναι μια νέα πατέντα τσοκ που παντρεύει 2 λειτουργίες. Κανένας δεν έβγαλε εύκολα άκρη με τον πίνακα και δεν είδε κάτι τρομερό.
Όλοι οι φίλοι εδώ μέσα που έχουμε αυτά τα τσοκακια δίνουμε ακριβώς την ίδια εικόνα που είπε κι ο Freeman πριν λίγες ημέρες. Στους στενούς αυλους δεν ξέρω αλλά έχω ακούσει καλύτερη ανταπόκριση από Λονγκ.

Δεν θα ξαναριγραψω τις τρελές που έκανα στα λιγοστά βαλτοκυνηγια με το σορτ το οποίο θα έδινα γιατί θεωρούσα ότι δε μου χρειάζεται φρενατο σκιτ επειδή δεν είμαι τσιχλας κιολας
 
Back
Top