Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

:)
Στα μποφόρια είναι επικίνδυνο αλλά έχω άλλο εργαλείο για αυτά ...
Όσα μέτρα μου λείπουν τα συμπληρώνω έτσι
Θα σκεφτώ και καμιά άλλη πατέντα και θα τα φτάσω τα 100 σε λίγο ...

View attachment 47981
Μια πετονιά στην άκρη , πιάνεις και κανένα σπάρο στο μώλο.
 
Είχε βγάλει προέκταση κάνης η verney Caron που έφτανε η κανη στο 1.5 μέτρα .Αλλά αυτή στην εικόνα τι βλέπω μια χαρά το μόνο πρόβλημα είναι αν ήταν μονοκόμματη πως θα τη κουβαλάς ασε που εάν είχε εξωτερικές βόλτες για τσοκ βάζεις διάφορα εξαρτήματα όπως να αλλάζεις λάμπες,να κόβεις λεμόνια από λεμονιές , φραγκόσυκα,ρόλο για μπογιατισματα κτλ.(πολυεργαλειο).
 
Last edited:
Είχε βγάλει προέκταση κάνης η verney Caron που έφτανε η κανη στο 1.5 μέτρα .Αλλά αυτή στην εικόνα τι βλέπω μια χαρά το μόνο πρόβλημα είναι αν ήταν μονοκόμματη πως θα τη κουβαλάς ασε που εάν είχε εξωτερικές βόλτες για τσοκ βάζεις διάφορα εξαρτήματα όπως να αλλάζεις λάμπες,να κόβεις λεμόνια από λεμονιές , φραγκόσυκα,ρόλο για μπογιατισματα κτλ.(πολυεργαλειο).
Εδω μου ηρθε ο αλλος να του φτιαξω τσοκ 40 ποντους εξωτ γιατι ηθελε να κτυπαει μετα 70 μετρα <<εκει που οι αλλοι σταματουν εγω θα αρχιζω>>
 
Τα ποσοστά όταν το τσοκ σφίγγει και το φυσίγγι είναι το ίδιο αυξάνουν πολύ από το cyl στο ic και στο mod αλλά από εκεί και μετά δεν αυξάνονται με τον ίδιο ρυθμό.
Ο ρυθμός μικραίνει από mod στο im και ακόμα περισσότερο στο full.
Χοντρικά αυτά ...
Και η Browning και η Betetta δεν το δείχνουν αυτό.
Εδώ φαίνεται αυτό σε μεγάλες συσφίξεις ...

Screenshot_2022-05-07-20-56-41-107_org.mozilla.firefox~2.jpg

Από το 0.03" στο 0.045"+ αυτό που κερδίζεις είναι ένα 5% μέσο όρο.
Από το F στο XF ένα 3%.

Χοντρικά αυτά και όχι με ένα φυσίγγι.
Επίσης νορμάλ φυσίγγια, όχι τίγκα στο αλεύρι ή φτιαγμένα και ραμένα για ένα όπλο.

Τα χοντρά να μας μένουν ... τα ψιλά και οι εξαιρέσεις θέλουν δοκιμές.
 
Σε γενικές γραμμές η πιο αποτελεσματική κανη είναι η κοντή με καλά τσοκ αλλά σε βαρύ ζύγισμενο όπλο και αν κάνεις και ιδιογομωση θα φέρεις στα ίσα και τις ταχύτητες εξόδου με την αρκετά μακρύτερη ,αν παίζουν κάποιο ρόλο στη διάτρηση και δεν καλύπτεται ήδη .Εγώ πάντως με κανη 57 εκ που ρίχνω δεν έχω διαπιστώσει ότι έχασα βολή που αν είχα κανη των 80 θα την είχα πάρει ,αλλά είπαμε βαρύ σχετικά και ζυγισμένο όπλο.
 
Ξέρω ένα μαγαζί με υδραυλικά να τον στείλεις να πάρει κομμάτια και συστολές να αρχίσει το ντουφεκισμα μέρα τα 100 να του πεις.
γιαννη αυτα τα λενε γυρολογοι στα σκοπευτηρια που το παιζουν!!! αντε μην πω τιποτα κυριακατικα
 
Εδώ φαίνεται αυτό σε μεγάλες συσφίξεις ...

View attachment 48086

Από το 0.03" στο 0.045"+ αυτό που κερδίζεις είναι ένα 5% μέσο όρο.
Από το F στο XF ένα 3%.

Χοντρικά αυτά και όχι με ένα φυσίγγι.
Επίσης νορμάλ φυσίγγια, όχι τίγκα στο αλεύρι ή φτιαγμένα και ραμένα για ένα όπλο.

Τα χοντρά να μας μένουν ... τα ψιλά και οι εξαιρέσεις θέλουν δοκιμές.
εχεις να φας χωσιμο απο εμενα με τα πινακακια.yel. Περα απο την πλακα μολις βρω χρονο και φυσικα και εσυ θελω να μου φτιαξεις καποια;)
 
Σε γενικές γραμμές η πιο αποτελεσματική κανη είναι η κοντή με καλά τσοκ αλλά σε βαρύ ζύγισμενο όπλο και αν κάνεις και ιδιογομωση θα φέρεις στα ίσα και τις ταχύτητες εξόδου με την αρκετά μακρύτερη ,αν παίζουν κάποιο ρόλο στη διάτρηση και δεν καλύπτεται ήδη .Εγώ πάντως με κανη 57 εκ που ρίχνω δεν έχω διαπιστώσει ότι έχασα βολή που αν είχα κανη των 80 θα την είχα πάρει ,αλλά είπαμε βαρύ σχετικά και ζυγισμένο όπλο.
Αν Μπορείς με 57εκατοστα να κόψεις μακριά,45 ας πούμε μέτρα‼️είσαι Ηρώς‼️
 
PhD in Quantitative Marketing, Athens University of Economics and Business
M.Sc. in Management Science and Operational Research, University of Warwick
B.Sc in Marketing and Communication, Athens University of Economics and Business
Research Fellow, Athens Laboratory of Research in Marketing, Athens University of Economics & Business
Teaching Fellow, Athens University of Economics and Business, MSc in Marketing & Communication, Specialization in International Marketing (PRIMA)
Adjunct Faculty Member, Athens University of Economics and Business, BSc in Marketing and Communication
Visiting Professor, Warwick Business School, University of Warwick
Senior Data Analyst, National Documentation Center
topic.
Technical engineer,Athens University.
Construction company Reverse osmosis water systems.
Building refurbishments.
President of antilambro society till now.
F.B.I Female body inspector (part time)
Investment in beer companies for 30 years.
D.O.L Destroyer of lamps.
N.G.I.L Never go in laboratory.
Teaching high level paparies all around.
V.I.P Member of Greek tavernas.
V.W.M.S.E Visiting worker in meremeti service in European countries.
Sorry but I don't have time to continue,I have laundry now...:p
 
Εδω μου ηρθε ο αλλος να του φτιαξω τσοκ 40 ποντους εξωτ γιατι ηθελε να κτυπαει μετα 70 μετρα <<εκει που οι αλλοι σταματουν εγω θα αρχιζω>>
θα σΕ δώσω ιδέα να θησαυρίσεις
Combo ΣΠΕΣΙΑΛ για υδρόβια
θα κάνεις προεκτάσεις κάνης όπως η verney Caron στο 1,5 μ
θα τις πουλάς σε σετ των δύο
η δεύτερη θα έχει στην άκρη της:
στο πάνω μέρος στόχαστρο
στο κάτω μέρος οδηγό κρικάκι
στο πλάγιο μέρος παρέκταμα ατσαλόβεργας με βόλτες

θα το διαφημίσουμε ως εξής:
πηγαίνετε για κυνήγι σε υδροβιότοπους και βλέπετε τα ψάρια να σουλατσάρουν κάτω από τα πόδια σας;
έχουμε την ΛΥΣΗ!
VAGGOS WATERFOWL COMBO SPECIAL 3 IN 1
ΜΕ ΤΗΝ ΣΟΥΠΕΡ ΝΤΟΥΠΕΡ ΜΑΚΡΥΑ ΚΆΝΝΗ ΒΑΡΑΤΕ ΤΑ ΠΑΠΙΑ ΣΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ
ΣΤΟ ΚΡΙΚΆΚΙ ΔΕΝΕΤΕ ΠΕΤΟΝΙΑ ΚΑΙ ΨΑΡΕΥΕΤΕ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΩΣ
ΚΑΙ..
ΣΤΗΝ ΑΤΣΑΛΟΒΕΡΓΑ ΒΙΔΩΝΕΤΕ ΜΙΑ ΤΡΙΑΙΝΑ ΚΑΙ ΚΑΜΑΚΩΝΕΤΕ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΤΑΠΟΔΙΑ
ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ...
ΚΑΜΑΚΩΝΕΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΜΗΛΑ ΙΠΤΑΜΕΝΑ ΠΑΠΑΚΙΑ ΚΑΙ ΓΛΥΤΩΝΕΤΕ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

VAGGOS WATERFOWL COMBO SPECIAL 3 IN 1
ΓΙΑ ΨΑΓΜΕΝΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟ-ΨΑΡΑΔΕΣ

VAGGOS WATERFOWL COMBO SPECIAL 3 IN 1
Η ΛΥΣΗ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ!!!

Υ.Γ. Βάγγο θα σΕ στείλω το ΙΒΑΝ να μΕ βάζεις τα ποσοστά μου... να μην ξεχνιόμαστε κιόλας!
 
θα σΕ δώσω ιδέα να θησαυρίσεις
Combo ΣΠΕΣΙΑΛ για υδρόβια
θα κάνεις προεκτάσεις κάνης όπως η verney Caron στο 1,5 μ
θα τις πουλάς σε σετ των δύο
η δεύτερη θα έχει στην άκρη της:
στο πάνω μέρος στόχαστρο
στο κάτω μέρος οδηγό κρικάκι
στο πλάγιο μέρος παρέκταμα ατσαλόβεργας με βόλτες

θα το διαφημίσουμε ως εξής:
πηγαίνετε για κυνήγι σε υδροβιότοπους και βλέπετε τα ψάρια να σουλατσάρουν κάτω από τα πόδια σας;
έχουμε την ΛΥΣΗ!
VAGGOS WATERFOWL COMBO SPECIAL 3 IN 1
ΜΕ ΤΗΝ ΣΟΥΠΕΡ ΝΤΟΥΠΕΡ ΜΑΚΡΥΑ ΚΆΝΝΗ ΒΑΡΑΤΕ ΤΑ ΠΑΠΙΑ ΣΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ
ΣΤΟ ΚΡΙΚΆΚΙ ΔΕΝΕΤΕ ΠΕΤΟΝΙΑ ΚΑΙ ΨΑΡΕΥΕΤΕ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΩΣ
ΚΑΙ..
ΣΤΗΝ ΑΤΣΑΛΟΒΕΡΓΑ ΒΙΔΩΝΕΤΕ ΜΙΑ ΤΡΙΑΙΝΑ ΚΑΙ ΚΑΜΑΚΩΝΕΤΕ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΤΑΠΟΔΙΑ
ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ...
ΚΑΜΑΚΩΝΕΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΜΗΛΑ ΙΠΤΑΜΕΝΑ ΠΑΠΑΚΙΑ ΚΑΙ ΓΛΥΤΩΝΕΤΕ ΦΥΣΙΓΓΙΑ

VAGGOS WATERFOWL COMBO SPECIAL 3 IN 1
ΓΙΑ ΨΑΓΜΕΝΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟ-ΨΑΡΑΔΕΣ

VAGGOS WATERFOWL COMBO SPECIAL 3 IN 1
Η ΛΥΣΗ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ!!!

Υ.Γ. Βάγγο θα σΕ στείλω το ΙΒΑΝ να μΕ βάζεις τα ποσοστά μου... να μην ξεχνιόμαστε κιόλας!
Καταφερες να μου βγαλεις την.μπυρσα απο την μυτη .καμια πατεντα να.ψηνει ταυτοχρονα
 
Καλησπέρα στην ομάδα! Μήπως κάποιος έχει δοκιμάσει να δει διαφορες τσοκ signatur invector plus vs midas;;;
τα εχω δοκιμασει και τα 2 ελαχιστα ποιο σφιχτα βγαινουν τα μιδας διαφορες ομως αναξιες λογου ,αλλωστε απο την ιδια εταιρια κατασκευαζονται
 
Back
Top