Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Σιγα μην δωσουμε στους απατεωνες 125-130 ευρω για τσοκακι...
για κοροιδα μας περασαν η για λιγουρια,
Ας τα φιλανε στα ραφια τους να τα βλεπουν.
Τα περνουμε απο αμερικη με τα μισα λεφτα. ;)
 
Φορτωμενος σημερα και με καποια φυσιγγια για τσιχλες, ειπα να δοκιμασω καπως μες στη βροχα το ανακοντα μιντ. Ερηξα λοιπον ενα 8αρι 30γρ στα 35 βηματα σε χοντρη λαμαρινα που βρηκα ευκαιρη κατω απ το βουνο... Περα απο τις κατανομες που πανω κατω ειχα μια εικονα απ τις δοκιμες των φιλων,αυτο που μου εκανε μεγαλη εντυπωση ειναι η διατρηση που εκανε το 8αρακι σε ενα τοσο σκληρο υλικο. Το τσοκ σε συνδιασμο με τον διευρυμενο αυλο λειτουργουν απιστευτα καλα.
Υγ δοκιμες γιναν και πανω σε ζωντανους στοχους... Πραγματικα τουβλα εκει που τραβουσα τη σκανδαλη.
 
το code black goose από το code black ( Ποιό code black βέβαια ) γιατί έχουν διαφορετικές τιμές ; λόγω σύσφιξης ανεβαίνει και η τιμή ; .sarcastic.
το black goose είναι πιο μακρύ,οπότε χρησιμοποιούν πιο πολύ μέταλλο,λογικό να είναι πιο ακριβό, άσχετο αν είναι γενικά πολύ ακριβά..
 
Ρε παιδια να κάνω την ίδια ερώτηση που έκανα και στο ανάλογο topic ποια η διάφορα στα γνήσια τσοκ (μαμισια) με τα after market. γιατι αυτος ο ενθουσιασμός δλδ αυτα σκοτωνουν ποιο πολλα πουλιά η γινομαστε καλυτεροι σκοπευτες το λεω ως ενδιαφερομενος οκ χωρις παρεξήγηση.
 
Ρε παιδια να κάνω την ίδια ερώτηση που έκανα και στο ανάλογο topic ποια η διάφορα στα γνήσια τσοκ (μαμισια) με τα after market. γιατι αυτος ο ενθουσιασμός δλδ αυτα σκοτωνουν ποιο πολλα πουλιά η γινομαστε καλυτεροι σκοπευτες το λεω ως ενδιαφερομενος οκ χωρις παρεξήγηση.
Ανάλογα τι ψαχνεις ειναι παντα.το σύνηθες ειναι να φτιαχνεις σε πολυ καλυτερο βαθμο την κατανομή στ όπλο σου.καλύτερο σκοπευτή σε κανεις εσυ με προπόνηση κι ενα κοντάκι στα μετρα σου.το after market τσοκ σου φτιάχνει μονο την κατανομη.αν θες να το δεις κι εμπράκτως εδω έχουν γίνει πολλες δοκιμές κι έχουν μπει φωτο απο διαφορα τσοκ σε διαφορετικά οπλα.θα δεις ο ίδιος τι κάνουν αυτα τα τσοκ
 
Ρε παιδιά να κάνω την ίδια ερώτηση που έκανα και στο ανάλογο topic ποια η διάφορα στα γνήσια τσοκ (μαμισια) με τα after market. γιατι αυτος ο ενθουσιασμός δλδ αυτα σκοτωνουν ποιο πολλα πουλιά η γινομαστε καλυτεροι σκοπευτες το λεω ως ενδιαφερομενος οκ χωρις παρεξήγηση.

Γεια χαρα! Αν λάβεις υπόψη σου την επισκεψιμοτητα των σχετικών τοπικ και την ενασχόληση μεγάλου κομματιού των κυνηγών (αυτών που γράφουν στο φόρουμ) με το θέμα των aftermarket τσοκ, καταλήγεις στο προφανές συμπέρασμα ότι ο κόσμος που γράφει εδώ πιστεύει ότι αξίζει να ασχοληθεί με το θέμα. Επίσης υπάρχει αρκετός κόσμος που ενθουσιάζεται με (και άρα επιδίδεται σε) τις οριακές τουφεκιές στα θηράματα κάτι που σε πολλές χώρες θεωρείται κατακριτέο, οι "skybusters" κατακρινονται από πολλοούς ότι ζημιώνουν το θήραμα, αφήνουν πολλά σακατεμένα. Σε μια εποχή με λίγα φτερωτά στην χώρα μας αυτό αποκτά μεγαλύτερη βαρύτητα πιστευω.

φυσικά αυτά είναι απόψεις,περί ορέξεως κολοκυθόπιτα κλπ κλπ

εγώ δεν έχω κανένα κ δεν πιστεύω ότι μου χρειάζεται (στο κυνήγι αγριογουρουνου), δεν παύει να με τρώει βέβαια να πάρω δοκιμαστικά κάποια για τις λίγες φορές που κυνηγάω άλλα θηράματα..xm.
 
Γεια χαρα! Αν λάβεις υπόψη σου την επισκεψιμοτητα των σχετικών τοπικ και την ενασχόληση μεγάλου κομματιού των κυνηγών (αυτών που γράφουν στο φόρουμ) με το θέμα των aftermarket τσοκ, καταλήγεις στο προφανές συμπέρασμα ότι ο κόσμος που γράφει εδώ πιστεύει ότι αξίζει να ασχοληθεί με το θέμα. Επίσης υπάρχει αρκετός κόσμος που ενθουσιάζεται με (και άρα επιδίδεται σε) τις οριακές τουφεκιές στα θηράματα κάτι που σε πολλές χώρες θεωρείται κατακριτέο, οι "skybusters" κατακρινονται από πολλοούς ότι ζημιώνουν το θήραμα, αφήνουν πολλά σακατεμένα. Σε μια εποχή με λίγα φτερωτά στην χώρα μας αυτό αποκτά μεγαλύτερη βαρύτητα πιστευω.

φυσικά αυτά είναι απόψεις,περί ορέξεως κολοκυθόπιτα κλπ κλπ

εγώ δεν έχω κανένα κ δεν πιστεύω ότι μου χρειάζεται (στο κυνήγι αγριογουρουνου), δεν παύει να με τρώει βέβαια να πάρω δοκιμαστικά κάποια για τις λίγες φορές που κυνηγάω άλλα θηράματα..xm.
Το ίδιο επιβλαβές για το οικοσύστημα είναι και οι παλιές λογικές του τύπου "δεν ξέρει η beretta και θέλεις να φτιάξεις κοντάκι", "Η τσίχλα θέλει 32γρ γιατί παρακάτω δεν κόβουν", κι εγώ σαν νέος κυνηγός και μην γνωρίζοντας πάντα μου έφταιγαν τα φυσίγγια ανέβαζα γραμμάρια, αγόραζα διασποράς κτλ . Τα τσόκ κάνουν διαφορά όχι μόνο για οριακές βολές, μια ένδειξη ίσως είναι οι σκοπευτές που παρότι έχουν όπλα μεγάλης αξίας τις περισσότερες φορές χρησιμοποιούν άλλα τσοκ από τα μαμά, και οι τουφεκιές τους είναι κατά κανόνα σε μια απόσταση 25 περίπου μέτρων. Η άποψη μου είναι ότι σε άλλες εταιρίες τα εργοστασιακά τσοκ είναι τέλεια για τον μέσο κυνηγό και σε άλλες καλό είναι να αλλάζουν.
 
λιπών παιδιά επειδή βλέπω κράζετε άσχημα για τις τιμές,κάντε ένα υπολογισμό..πες πως ένα τσόκ στην Αμερική κάνει 70€ θα ταξιδέψει τον ατλαντικό(μεταφορικά) θα μπει με τελωνείο 30€+ θα μπει φ.π.α 24% και 26% φόρος απο το κέρδος και μεταφορικά να έρθει σπίτι σας, και ο έμπορας θέλει να βγάλει κάτι και αυτός.. Πόσο θα το πουλούσατε εσείς; σοβαρευτείτε λίγο..
 
λοιπον δοκιμες σημερα με φυσιγγακι 34 γραμ.ιδιογομωση mb 36 5,5 νουμερο και ολιγον αλευρι γενικης χρησης.η δοκιμη εγινε 8,5 περιπου το πρωι με αρκετη υγρασια και 13 βαθμους στα 36 μετρα.οπλο δοκιμης rem 11oo.αφιερωμενη στον φιλο μου τον καλαματιανο σπεσιαλιστα μπας και αλλαξει επιτελους τη μπενελι .sarcastic.
colonial foul
528iyAu.jpg

kicks lf
YvLYUEw.jpg

τα σχολια πανω σας

Ρε παιδια να κάνω την ίδια ερώτηση που έκανα και στο ανάλογο topic ποια η διάφορα στα γνήσια τσοκ (μαμισια) με τα after market. γιατι αυτος ο ενθουσιασμός δλδ αυτα σκοτωνουν ποιο πολλα πουλιά η γινομαστε καλυτεροι σκοπευτες το λεω ως ενδιαφερομενος οκ χωρις παρεξήγηση.
Είμαι και γω fun των εξωεργοστασιακων τσοκ και πιστεύω ότι οι βελτιώσεις που υπόσχονται δεν είναι απλά μόνο marketing ,δεν νομίζω να σκοτώνουν περισσότερα πουλιά αλλά σίγουρα τα σκοτώνουν καλύτερα και υπάρχουν συνδυασμοί για όλα τα γούστα, προσωπικά έχω κάνει μόνο δοκιμές σε εργοστασιακα της benelli κόντρα σε εσω έξω της briley και τα εξωεργοστασιακα ήταν σαφώς ανώτερα μάζεψαν την τουφεκιά και μείωσαν τα κενά. Παραπάνω παραθέτω την δοκιμή του φίλου Ευριπίδη και ξεχώρισα την τουφεκιά του kicks ενός τσοκ φρένου που φαίνεται να κάνει αυτό που υπόσχεται μαζεμένη και σφιχτή τουφεκιά, υπάρχουν βέβαια αρκετές επιλογές εταιρειών να διαλέξουμε την τουφεκιά που θέλουμε να βγάζει το όπλο μας .
 
λιπών παιδιά επειδή βλέπω κράζετε άσχημα για τις τιμές,κάντε ένα υπολογισμό..πες πως ένα τσόκ στην Αμερική κάνει 70€ θα ταξιδέψει τον ατλαντικό(μεταφορικά) θα μπει με τελωνείο 30€+ θα μπει φ.π.α 24% και 26% φόρος απο το κέρδος και μεταφορικά να έρθει σπίτι σας, και ο έμπορας θέλει να βγάλει κάτι και αυτός.. Πόσο θα το πουλούσατε εσείς; σοβαρευτείτε λίγο..
Το τσοκ που κάνει στην Ανερική 70$ λιανική, ο αντιπρόσωπος θα το πάρει 40$. Δεν θα ταξιδέψει μόνο του αλλά π.χ. 100 κομμάτια μαζί. Γενικά αν ήταν όπως περιγράφεις την διαδικασία, η κάθε μορφής αντιπροσωπία δεν θα μπορούσε να κερδοφορεί.
 
Το τσοκ που κάνει στην Ανερική 70$ λιανική, ο αντιπρόσωπος θα το πάρει 40$. Δεν θα ταξιδέψει μόνο του αλλά π.χ. 100 κομμάτια μαζί. Γενικά αν ήταν όπως περιγράφεις την διαδικασία, η κάθε μορφής αντιπροσωπία δεν θα μπορούσε να κερδοφορεί.
ναι συμφωνώ! Το έθεσα λίγο χοντρικά για να δούμε ότι υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που ανεβάζουνε τιμές, δύσκολα θα αγοράσουμε με τιμές Αμερικής.. Τα παράπονα στους 300 ηλίθιους της βουλής και την ευρωπαϊκή κατοχή!!!
 
Back
Top