Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

εγώ το πήρα εξτρα
για νορμαλ κυνήγια άχρηστο
για σουπερ ντουπερ αποστάσεις καλό
για σενα αυτό:
https://www.browning.com/products/s...bes/invector-plus/full-strut-turkey-tube.html

αλλά γραφ' τουρκυ λες να του φτιαν' τουρκαλάδης;
.yelling. .yelling. .yelling. .yelling.
Μα άμα του γραφ ‼️θέλ κι ρωτμα❓ποιος άλλους να του φκιαν❓οι γαλουπούλεις❓
 
Μα άμα του γραφ ‼️θέλ κι ρωτμα❓ποιος άλλους να του φκιαν❓οι γαλουπούλεις❓
Εγώ μόλις είχα πάρει το γαλοπουλίσιο XF της 1187 το δοκίμασα με 8άρια στις τσίχλες.
Ίδιο με τα άλλα.
Μερικές τις βάραγα και μερικές όχι ...

Φαντάζομαι με τις γαλοπούλες δεν θα έχει θέμα.
 
Εγώ μόλις είχα πάρει το γαλοπουλίσιο XF της 1187 το δοκίμασα με 8άρια στις τσίχλες.
Ίδιο με τα άλλα.
Μερικές τις βάραγα και μερικές όχι ...

Φαντάζομαι με τις γαλοπούλες δεν θα έχει θέμα.
Δεν είμαστε εμείς για τέτοια τσοκαρισματα ,ακόμη κ στο παπί‼️ ένα καλό ιμπρουβντ μοντ η λάιτ φουλ είναι καλά για μενα‼️
 
Δεν είμαστε εμείς για τέτοια τσοκαρισματα ,ακόμη κ στο παπί‼️ ένα καλό ιμπρουβντ μοντ η λάιτ φουλ είναι καλά για μενα‼️
όταν ήμαν 27 δεν υπήρχαν τόσα τσιουκάκια.
Λέω και εγώ το full κόβει στα 50 άρα το Xf στα 100.
Είμνα ντ'βάρ τότις. :)

Μια φορά το δοκίμασα με Rem express #4 δεν θυμάμαι βήματα σε ντενεκέ.
Είχα πάθει πλάκα.
Μόνο σε παπιά και μια μέρα σε τσίχλες το βίδωσα.
 
λοιπόν
τα "πρακτικά" συμπεράσματα μου από το XXfull-choke
κυνήγια: Πάπια, φάσσα αλλά και ελατότσιχλα (στα γουρούνια δεν είχα την τύχη να το δω, αν και το φόραγα στα περισσότερα κυνήγια)

ΔΕΝ συγχωρεί λάθη
ΔΕΝ κάνει για βολές κάτω απο 20 - 25 μ ή θα χάσεις το θήραμα ή θα το αχρηστέψεις
θέλει χοντρά σκάγια από #6 Φ 2,75 και πάνω (ακόμα καλύτερα από #5 Φ3,0 και πάνω) εγώ το δουλευω και με 7 1/2 αρια αλλά δεν λέει...
ότι θήραμα πάρεις το παίρνεις ξερό (τραυματισμένα πολύ σπάνια και σε μεγάλες αποστάσεις πάνω από 45 -50 μ)
μικρότερη κάρπωση από την αναμενόμενη καλύτερα αυτά τα τσοκ που λέει ο Τζωνυ (μην πω και ντεμί τσοκ)

ειδικά θυμάμαι ένα κυνήγι ελατότσιχλας (για φάσσα ξεκίνησα αυτές βρήκα) έριξα σχεδόν ένα κουτί 7αρια και πήρα 3 ή 4 πουλιά όλα ξερά, αλλά τις τουφεκιές τις θυμάμαι ακόμα - η πιο κοντινή ήταν μακρύτερα από τα 36,5 μ - αν είχα το ** (που είναι στην ουσία μισο τσοκ) θα είχα στην τσάντα τουλάχιστον τις διπλάσιες
 
Εγώ μόλις είχα πάρει το γαλοπουλίσιο XF της 1187 το δοκίμασα με 8άρια στις τσίχλες.
Ίδιο με τα άλλα.
Μερικές τις βάραγα και μερικές όχι ...

Φαντάζομαι με τις γαλοπούλες δεν θα έχει θέμα.
Βασίλη τα υπερβολικά σφιχτά τσοκ δεν συνιστάται να ρίχνουν ψιλά σκακια είναι για χοντρά και μέτρια προς λιγα γρ .Αποδώσεις με αυτά τα τσοκ βλέπεις στα 6 νουμ και κάτω και στα 36 μέχρι 44 η ουσία είναι να έχει τόσα σκακια που να μην αναγκάζεις το τσοκ να τα κάνει λάσπη λόγο στένωσης.Καταλαβαινεις ψιλά και πολλά γρ άκυρο
 
Βασίλη τα υπερβολικά σφιχτά τσοκ δεν συνιστάται να ρίχνουν ψιλά σκακια είναι για χοντρά και μέτρια προς λιγα γρ .Αποδώσεις με αυτά τα τσοκ βλέπεις στα 6 νουμ και κάτω και στα 36 μέχρι 44 η ουσία είναι να έχει τόσα σκακια που να μην αναγκάζεις το τσοκ να τα κάνει λάσπη λόγο στένωσης.Καταλαβαινεις ψιλά και πολλά γρ άκυρο
Το ήξερα και τότε αυτό Γιάννη, καλά κάνεις όμως και το λες.

Απλά ήθελα να το δοκιμάσω.
27 ήμουν όχι 50 :)
Το αίμα έβραζε ...
Που να τα βρω τα παπιά ;;; Στα κατσάβραχα :)
 
Back
Top