Συγκλίνοντες ταρσοί

Τί ηλικία έχει το ζώο αυτό; Μήπως είναι κουτάβι που στραβωσαν τα πόδια και μπορεί να βελτιωθεί με χορήγηση ασβεστίου;
Είναι 4.5 μηνών δεν είναι σε μεγάλο βαθμό αλλά θα ήθελα να το βοηθήσω με ένα συμπλήρωμα ενδεχομένως...η κτηνίατρος μου είπε ότι θα στρώσει μεγαλώνοντας...επίσης διάβασα για το ασβέστιο ότι δεν είναι λύση σε αυτό το πρόβλημα...με την χορήγηση ασβεστίου δένει το πόδι έτσι...αν έχετε προσωπική εμπειρία θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας
 
Δεν είναι απόλυτο αυτό...πολλά κουτάβια που παίρνουν βάρος και ύψος απότομα τους συμβαίνει αυτό
Ναι τώρα κατάλαβα ότι μιλάμε για κουτάβι
Καλή τροφή και συμπλήρωμα τύπου οστεοφλεξ που έχει χονδροιτινη γλυκοζαμινη καλό κάνει κακό δεν κάνει
 
Ειναι συγκλιση χωρις να υπαρχει καποιο προβλημα; η ειναι συνεπεια υπαρξης ραχιτισμου;

Σου εχει αναφερει καθολου η κτηνιατρος την ´´αρρωστια´´ αυτη;

Σου εχει πει οτι πρεπει να το βλεπει ηλιος αρκετες ωρες την ημερα και την ληψη βιταμινων και ασβεστιου;
 
Ειναι συγκλιση χωρις να υπαρχει καποιο προβλημα; η ειναι συνεπεια υπαρξης ραχιτισμου;

Σου εχει αναφερει καθολου η κτηνιατρος την ´´αρρωστια´´ αυτη;

Σου εχει πει οτι πρεπει να το βλεπει ηλιος αρκετες ωρες την ημερα και την ληψη βιταμινων και ασβεστιου;
Ήλιος το βλέπει όλη μέρα όταν υπάρχει...όσο υπάρχει φως το κουτάβι είναι στην αυλή και παίζει...για την ακρίβεια 7:30 το πρωί με 6 το απόγευμα αυτή την στιγμή είναι έξω...
 
Ήλιος το βλέπει όλη μέρα όταν υπάρχει...όσο υπάρχει φως το κουτάβι είναι στην αυλή και παίζει...για την ακρίβεια 7:30 το πρωί με 6 το απόγευμα αυτή την στιγμή είναι έξω...
Ούτε το πολύ έξω κάνει καλό

Μερικές ώρες και μετά μέσα ξεκούραση
 
Που επηρεάζεται από το πολύ έξω;
Είναι μικρό γεμάτο ενέργεια και ενθουσιασμό και δεν ξέρει να κοντρολάρει τον εαυτό του και τις δυνάμεις του. Όπως τα μικρά παιδιά. Μπορεί να προκαλέσει τραυματισμούς και αλλοιώσεις αν βγει λίγο "τρελό" και έχει και κάποια προδιάθεση όσο είναι τρυφερά τα κόκκαλα και οι μυς του.
 
Δε χρειάζεται να τρέχει και να χοροπηδάει όλη τη μέρα.... Όταν ρώτησα τον κτηνίατρο μου για να δώσουμε προληπτικά ασβέστιο στο κουτάβι μου, μου είπε ότι πλέον δεν δίνεται προληπτικά αλλά χορηγείται αν δούμε ότι τα πόδια στραβωνουν..... Όταν ψηλώνει απότομα.....έτσι ήξερα και σε ρώτησα...... μίλα με τον κτηνίατρο σου
 
Ήλιος το βλέπει όλη μέρα όταν υπάρχει...όσο υπάρχει φως το κουτάβι είναι στην αυλή και παίζει...για την ακρίβεια 7:30 το πρωί με 6 το απόγευμα αυτή την στιγμή είναι έξω...
Θα φροντισεις να τρωει σωστα 3 γευματα την μερα με τα σωστα στοιχεια μια διατροφης για κουταβια και να εχει προσβαση σε καθαρο νερο και ηλιο οπως προειπες
Στην αυλη να μην βρισκεται σε εδαφος με πλακακι κλπ που γλυστρα
Και να κοιμαται αρκετε ωρες σε ζεστο περιβαλλον
Ελεξε οτι ειναι ενταξει τα νυχια του και παταει σωστα τα πελματα
Εαν του προσφερεις αυτα τοτε εαν δεν διοριορθωθει το θεμα ειναι καθαρα θεμα προδιαθεσης γονιδιων

Η κτηνιατρος θα σου πει ξεκαθαρα εαν βλεπει κατι το μεμπτο που δεν θα ξέπεραστει με τα πιο πανω
 
Back
Top