Σουγιάδες και Μαχαίρια

Συμφωνώ
Κατ αρχην ας φυγουμε απο το μυαλο μας τα διαφορα βιντεο που βλεπουμε να εχουν κατακλυσει το γιου τουπ
Ειναι αλλο πραμα η επιβιωση και αλλο η διαβιωση
Το να εχω μαζι μου φαι και να μενω στο βουνο με μια φωτια δεν ειναι επιβιωση αλλα διαβιωση
Λιγο πολυ αναλογα την εποχη και το τι εχεις μεριμνησει να εχεις μαζι μπορεις να το πεις και κατασκηνωση
Στην διαβιωση πρεπει να ψαξεις για το φαι σου και σιγουρα το νερο σου
Και λιγοι ανθρωποι μπορουν να κανουν διαβιωση
Σιγουρα οχι οι πληστοι που βλεπουμε στα βιντεο
Στα του μαχαιριου τωρα
Πρεπει να μπορει να σε εξυπηρετα σε οτι ενδεδυκνυεται και γιαυτο το λογο δεν σου αρκει ενα μονο μαχαιρι
Θες λοιπον οπωσδηποτε ενα σουγια καλο και ενα μαχαιρι
Κατ εμενα πρεπει να ειναι φουλ τανκ
Να ειναι στιβατο για διαφορες χρησεις που ολοι ξερουμε
Δεν θα σχισεις με αυτο κουτσουρα και ουτε χρειαζεται
Αν χρειαστει φυσικα θα το κανεις αλλα πιο σημαντικο στην φαση αυτη εινα να εχεις σωστο προσαναμα η να μπορεις να το φτιαξεις ειδικα οταν ολα ειναι βγρεγμενα παρα να σκιζεις κουτσουρα με ενα μαχαιρι

Αν θελετε λεμε για ολα αυτα σε αλλο θεμα για να μην χαλαμε τα ´´μαχαιριά´´
Συμφωνώ και επαυξάνω!. Όμως εάν έχεις καλυφθεί από όλα αυτά, δηλαδή μαχαίρια εκδοράς και σουγιάδες, τότε ένα μαχαίρι full tang, όπως λές και εσύ πιο πάνω, το οποίο θα σχίζει κούτσουρα, θα κόβει κλαδιά, θα σκάβει λάκκους, αλλά και ότι άλλο δύσκολο του βάλεις, και να ακονίζεται σχετικά εύκολα, έ, τότε αυτό ποιό είναι?.
 
Συμφωνώ

Συμφωνώ και επαυξάνω!. Όμως εάν έχεις καλυφθεί από όλα αυτά, δηλαδή μαχαίρια εκδοράς και σουγιάδες, τότε ένα μαχαίρι full tang, όπως λές και εσύ πιο πάνω, το οποίο θα σχίζει κούτσουρα, θα κόβει κλαδιά, θα σκάβει λάκκους, αλλά και ότι άλλο δύσκολο του βάλεις, και να ακονίζεται σχετικά εύκολα, έ, τότε αυτό ποιό είναι?.
Με ρωτας την γνωμη μου για μαρκα;
 
Το μαχαιρι αυτο κατ εμενα ειναι υπερτιμημενο
Πολλά είναι υπερεκτιμημένα. Ειδικά τα χειροποίητα.
Έχω φίλο (ψαρέματα, κυνήγια μαζί παλιά) και συνεχίζουμε να έχουμε άριστες σχέσεις, που φτιάχνει μαχαίρια.
Του λέω θέλω ένα από εσένα να σε θυμάμαι αλλά μην μου πιάσεις τον κώλο.
150€.
οκ ... Muela με 65€ και με θήκη ... απολύτως καμία λύπηση αν καταστραφεί ...
 
Πριν αρκετά χρόνια έλαβα μέρος σε ένα training επιβίωσης που κράτησε 2 εβδομάδες. Οι πρώτες πεντε μέρες ήσαν στην Ελβετία, σε μιά κοιλάδα όπου μέναμε μέρα-νύχτα και μαθαίναμε να βρίσκουμε και να παρασκευάζουμε τα βασικά π.χ. φωτιά, shelter, πόσιμο νερό, φαγητό, προσανατολισμό, ξεπέρασμα εμποδίων, πρώτες βοήθειες και ευρωπαϊκά φαρμακευτικά φυτά, και το βασικότερο:
τέχνη του μαχαιριού, δηλ. χειρισμό του μαχαιριού, φροντίδα, τεχνικές και τρόπους εργασίας με το μαχαίρι.
Το μαχαίρι για όλες τις δουλειές ήταν ένα μεσαίου μεγέθους bowie με χοντρή λεπίδα. Πέρα από τα ρούχα μας και το μαχαίρι, δεν είχαμε άλλο εργαλείο ή πολυτέλεια του πολιτισμού.

ΥΓ: οι υπόλοιπες μέρες του training ήταν στην Νότιο Αφρική, ένα σκέτο βασανιστήριο:rolleyes:. Και να σκεφτεί κανείς, ότι πληρωσα γι αυτό.

ΥΥΓ: η βασικότερη εξάσκηση στο training επιβίωσης δεν είναι το πώς ανάβεις φωτιά χωρίς σπίρτα ή αναπτήρα, αλλά το πώς π.χ. για μία συνεχή εβδομάδα καθαρίζεσαι μετά το χέσιμο στην ύπαιθρο χωρίς κωλόχαρτο και τρεχούμενο νερό!
 
αλλά το πώς π.χ. για μία συνεχή εβδομάδα καθαρίζεσαι μετά το χέσιμο στην ύπαιθρο χωρίς κωλόχαρτο και τρεχούμενο νερό!
πες μου τώρα ότι καθαριζόσουνα με το μαχαίρι να πάθω λαλα :) :)

πρέπει να μας πεις πως το κάνατε και ας είναι εκτός θέματος ... θα σκάσω
 
πες μου τώρα ότι καθαριζόσουνα με το μαχαίρι να πάθω λαλα :) :)

πρέπει να μας πεις πως το κάνατε και ας είναι εκτός θέματος ... θα σκάσω
  1. Ανάλογα το πού βρίσκεσαι!
    1. Δάσος με χαμηλή βλάστηση, π.χ. Ελλάδα σε βουνά με πουρνάρια.
    2. Δάσος με ψηλή βλάστηση, π.χ. κεντρική Ευρώπη ή ζούγλα
    3. πεδιάδα με χόρτα (ξερά ή όχι), στέπα.
    4. Αμμώδης έρημος
    5. Πετρώδης έρημος χωρίς άμμο αλλά με ξερό χώμα ή βράχους
    6. Βάλτο
OK, σε ζάλισα, αυτά που θυμάμαι είναι:
  • Χρησιμοποιείς πάντα το ίδιο χέρι, πχ το αριστερό αν είσαι δεξιόχειρας.
  • Αν υπάρχουν δένδρα με σχετικά μεγάλα φύλλα, τότε διαλέγεις δένδρο που τα φύλλα δεν είναι σαρκώδη, αρα δεν έχουν πολλούς χυμούς. Κόβεις τα φύλλα έτσι ώστε να έχουν και κοτσάνι.
  • Αν υπάρχουν σχετικά μεγάλα χόρτα, ακόμα και ξερά, τότε διαλέγεις χόρτα που δεν τρίβονται όταν τα διπλώνεις. Κόβεις τα χόρτα σε ένα μήκος π.χ. 25-30εκ, και τα τινάζεις για να πέσουν τυχόν ζωυφια. Πρέπει να ξέρεις ποιά χόρτα δεν προκαλούν προβλήματα στο δέρμα και να μην είσαι αλλεργικός στην σκόνη χόρτων.
  • Φύλλα και χόρτα τα κάνεις σχετικά σφιχτή μπάλα στο μέγεθος μιάς γροθιάς και τα χρησιμοποιείς πάντα προς μία κατεύθυνση
  • Αν είσαι σε έρημο με άμμο, τότε γεμίζεις το χέρι με άμμο και καθαρίζεσαι. Μετά για να καθαρίσεις το χέρι, πέρνεις άμμο και το τρίβεις σε μιά πέτρα, αν υπάρχει, αλλοιώς τρίψιμο με το άλλο χέρι.
  • Πέτρες δεν θεωρούνται καλές, εκτός από ηφαιστιακής προέλευσης (αλαφρόπετρα). Προσοχή στα ζωύφια που είναι κρυμμένα κάτω από τις πέτρες, ιδιαιτερα κάτι "μίνι"-σκορπιοί συχνάζουν εκεί.
  • Σε βάλτο χρησιμοποιείς βρύα που τα μαζεύεις με το μαχαίρι - είναι και θαυματουργά ενάντια στις αιμορροΐδες!
  • Αν είσαι σε ξεραΐλα, δηλ. δεν υπάρχουν δένδρα, χορτάρια, άμμος, κλπ. ή δεν ξέρεις ποιά φυτά μπορεί να σου δημιουγήσουν πρόβλημα, τότε κάνεις το εξής κόλπο: κόβεις το παντελόνι σου από το γόνατο και κάτω. Τα κομμάτια ύφασμα τα κόβεις με το μαχαίρι σε 6-10 μικρότερα κομμάτια. Συνήθως όταν χέζουμε κατουράμε κιόλας. Την ώρα που κατουράς καταβρέχεις ένα κομμάτι από αυτά που έχεις προετοιμάσει, και σκουπίζεσαι με αυτό. Είναι νομίζω η καλύτερη μέθοδος, αλλά δεν συνιστάται αν είσαι στην φάση της "διαφυγής".
  • last but not least: όπως το περίμενες, χρησιμοιείς το μη ακονισμένο μέρος της λάμας, όπως στο ξύρισμα.
Το training ήταν και για επιβίωση σε μη φιλικό περιβάλλον.
 
  1. Ανάλογα το πού βρίσκεσαι!
    1. Δάσος με χαμηλή βλάστηση, π.χ. Ελλάδα σε βουνά με πουρνάρια.
    2. Δάσος με ψηλή βλάστηση, π.χ. κεντρική Ευρώπη ή ζούγλα
    3. πεδιάδα με χόρτα (ξερά ή όχι), στέπα.
    4. Αμμώδης έρημος
    5. Πετρώδης έρημος χωρίς άμμο αλλά με ξερό χώμα ή βράχους
    6. Βάλτο
OK, σε ζάλισα, αυτά που θυμάμαι είναι:
  • Χρησιμοποιείς πάντα το ίδιο χέρι, πχ το αριστερό αν είσαι δεξιόχειρας.
  • Αν υπάρχουν δένδρα με σχετικά μεγάλα φύλλα, τότε διαλέγεις δένδρο που τα φύλλα δεν είναι σαρκώδη, αρα δεν έχουν πολλούς χυμούς. Κόβεις τα φύλλα έτσι ώστε να έχουν και κοτσάνι.
  • Αν υπάρχουν σχετικά μεγάλα χόρτα, ακόμα και ξερά, τότε διαλέγεις χόρτα που δεν τρίβονται όταν τα διπλώνεις. Κόβεις τα χόρτα σε ένα μήκος π.χ. 25-30εκ, και τα τινάζεις για να πέσουν τυχόν ζωυφια. Πρέπει να ξέρεις ποιά χόρτα δεν προκαλούν προβλήματα στο δέρμα και να μην είσαι αλλεργικός στην σκόνη χόρτων.
  • Φύλλα και χόρτα τα κάνεις σχετικά σφιχτή μπάλα στο μέγεθος μιάς γροθιάς και τα χρησιμοποιείς πάντα προς μία κατεύθυνση
  • Αν είσαι σε έρημο με άμμο, τότε γεμίζεις το χέρι με άμμο και καθαρίζεσαι. Μετά για να καθαρίσεις το χέρι, πέρνεις άμμο και το τρίβεις σε μιά πέτρα, αν υπάρχει, αλλοιώς τρίψιμο με το άλλο χέρι.
  • Πέτρες δεν θεωρούνται καλές, εκτός από ηφαιστιακής προέλευσης (αλαφρόπετρα). Προσοχή στα ζωύφια που είναι κρυμμένα κάτω από τις πέτρες, ιδιαιτερα κάτι "μίνι"-σκορπιοί συχνάζουν εκεί.
  • Σε βάλτο χρησιμοποιείς βρύα που τα μαζεύεις με το μαχαίρι - είναι και θαυματουργά ενάντια στις αιμορροΐδες!
  • Αν είσαι σε ξεραΐλα, δηλ. δεν υπάρχουν δένδρα, χορτάρια, άμμος, κλπ. ή δεν ξέρεις ποιά φυτά μπορεί να σου δημιουγήσουν πρόβλημα, τότε κάνεις το εξής κόλπο: κόβεις το παντελόνι σου από το γόνατο και κάτω. Τα κομμάτια ύφασμα τα κόβεις με το μαχαίρι σε 6-10 μικρότερα κομμάτια. Συνήθως όταν χέζουμε κατουράμε κιόλας. Την ώρα που κατουράς καταβρέχεις ένα κομμάτι από αυτά που έχεις προετοιμάσει, και σκουπίζεσαι με αυτό. Είναι νομίζω η καλύτερη μέθοδος, αλλά δεν συνιστάται αν είσαι στην φάση της "διαφυγής".
  • last but not least: όπως το περίμενες, χρησιμοιείς το μη ακονισμένο μέρος της λάμας, όπως στο ξύρισμα.
Το training ήταν και για επιβίωση σε μη φιλικό περιβάλλον.
Καλημερα συναδερφε
Εξαιρετικα ωραιος και ´ολυ χρησιμες πληροφοριες για την παρεα μας
Πραγματι η προσωπικη υγειινη στην επιβιωση ειναι ενα θεμα που λιγοι αγγιζουν αλλα απο τα πιο σημαντικα!
Αν τα αρχειοθετησουμε κατ εμενα ειναι η υδροληψια η προσωπικη υγιεινη το φαι οι πρωτες βοηθειες και η προστασια που συμπεριλαμβανει πανω απο ολα την θερμοκρασια σωματος ειτε σε κρυο ειτε σε εξαιρετικα ζεστο περιβαλλον
Επιπλεον ολα αυτα γινονται ακομη πιο δυσκολα σε περιπτωσεις εχθρικου περιβαλλοντος στρατιωτικης μορφης οπου πρωτο κριτηριο μπροστα απο ολα αυτα ειναι η διακριτηκοτητα
Συγχαρητηρια για την έπιλογη σου να ακολουθησεις μια τετοια εκπαιδευση
Θα σου στειλω προσωπικο μυνημα αργοτερα
 
Ναί! Και γιατί όχι και μοντέλο!
Καλημερα συναδελφε

Δεν ειμαι το αρμοδιο ατομο να σου προτεινω καποιο

Προσωπικα ειμαι ατομο πρακτικο που δεν βλεπει μαρκες κλπ αλλα πρακτικοτητα

Για μενα πρεπει να ειναι φουλ τανκ
Να μην ειναι ανοξειδωτο
Ουτε και με επικαλυψη εαν μπορω να το αποφυγω εκτος εαν μιλαμε για στρατιωτικη χρηση
Να μην εχει οδοντοτη λαμα καθολου και μαλιστα η πανω ακμη να ειναι τετραγωνισμενη
Να εχει χοντρη λαμα
Να εχει καλο κρατημα και το φουλ τανκ να προεξεχει στο πισω μερος
Καλα μαχαιρια κατ εμενα ηταν τα shread τα οποια νομιζω δεν παραγονται πλεον αλλα ηταν και πολυ ακριβα

προσωπικα θα προσαρμοστω σε οποιοδηποτε μαχαιρι μπορει να εχω πανω μου την εκαστοτε στιγμη
 
Γι'αυτό σε όλες τις κρίσεις ο κόσμος φορτώνει κωλοχαρτα.
Όπλο, φυσίγγια, χαρτιά υγείας και μετά νερό ... με την σειρά που αναφέρω.
Τα βασικά.
Όσες φορές βρέθηκα σε δύσκολη κατάσταση την έβγαλα με φύλλα και ξερόχορτα. :) :) :)

Επί πασοκ είχαμε τα 10χίλιαρα. Κανένα πρόβλημα :) :) :)
 
  1. Ανάλογα το πού βρίσκεσαι!
    1. Δάσος με χαμηλή βλάστηση, π.χ. Ελλάδα σε βουνά με πουρνάρια.
    2. Δάσος με ψηλή βλάστηση, π.χ. κεντρική Ευρώπη ή ζούγλα
    3. πεδιάδα με χόρτα (ξερά ή όχι), στέπα.
    4. Αμμώδης έρημος
    5. Πετρώδης έρημος χωρίς άμμο αλλά με ξερό χώμα ή βράχους
    6. Βάλτο
OK, σε ζάλισα, αυτά που θυμάμαι είναι:
  • Χρησιμοποιείς πάντα το ίδιο χέρι, πχ το αριστερό αν είσαι δεξιόχειρας.
  • Αν υπάρχουν δένδρα με σχετικά μεγάλα φύλλα, τότε διαλέγεις δένδρο που τα φύλλα δεν είναι σαρκώδη, αρα δεν έχουν πολλούς χυμούς. Κόβεις τα φύλλα έτσι ώστε να έχουν και κοτσάνι.
  • Αν υπάρχουν σχετικά μεγάλα χόρτα, ακόμα και ξερά, τότε διαλέγεις χόρτα που δεν τρίβονται όταν τα διπλώνεις. Κόβεις τα χόρτα σε ένα μήκος π.χ. 25-30εκ, και τα τινάζεις για να πέσουν τυχόν ζωυφια. Πρέπει να ξέρεις ποιά χόρτα δεν προκαλούν προβλήματα στο δέρμα και να μην είσαι αλλεργικός στην σκόνη χόρτων.
  • Φύλλα και χόρτα τα κάνεις σχετικά σφιχτή μπάλα στο μέγεθος μιάς γροθιάς και τα χρησιμοποιείς πάντα προς μία κατεύθυνση
  • Αν είσαι σε έρημο με άμμο, τότε γεμίζεις το χέρι με άμμο και καθαρίζεσαι. Μετά για να καθαρίσεις το χέρι, πέρνεις άμμο και το τρίβεις σε μιά πέτρα, αν υπάρχει, αλλοιώς τρίψιμο με το άλλο χέρι.
  • Πέτρες δεν θεωρούνται καλές, εκτός από ηφαιστιακής προέλευσης (αλαφρόπετρα). Προσοχή στα ζωύφια που είναι κρυμμένα κάτω από τις πέτρες, ιδιαιτερα κάτι "μίνι"-σκορπιοί συχνάζουν εκεί.
  • Σε βάλτο χρησιμοποιείς βρύα που τα μαζεύεις με το μαχαίρι - είναι και θαυματουργά ενάντια στις αιμορροΐδες!
  • Αν είσαι σε ξεραΐλα, δηλ. δεν υπάρχουν δένδρα, χορτάρια, άμμος, κλπ. ή δεν ξέρεις ποιά φυτά μπορεί να σου δημιουγήσουν πρόβλημα, τότε κάνεις το εξής κόλπο: κόβεις το παντελόνι σου από το γόνατο και κάτω. Τα κομμάτια ύφασμα τα κόβεις με το μαχαίρι σε 6-10 μικρότερα κομμάτια. Συνήθως όταν χέζουμε κατουράμε κιόλας. Την ώρα που κατουράς καταβρέχεις ένα κομμάτι από αυτά που έχεις προετοιμάσει, και σκουπίζεσαι με αυτό. Είναι νομίζω η καλύτερη μέθοδος, αλλά δεν συνιστάται αν είσαι στην φάση της "διαφυγής".
  • last but not least: όπως το περίμενες, χρησιμοιείς το μη ακονισμένο μέρος της λάμας, όπως στο ξύρισμα.
Το training ήταν και για επιβίωση σε μη φιλικό περιβάλλον.
Συντοπίτη, επιβεβαιώνω τα γραφόμενα σου με εξαίρεση τις πέτρες, οι οποίες όταν είναι ευσχημες και με αρκετά πλατείς και επίπεδες πλευρές κάνουν μια χαρά δουλειά!
Να σημειώσω δε πως αναγκάστηκα πολλές φορές τρέχοντας στα βουνά να χρησιμοποιήσω κι εγώ φυλλα (ο πλάτανος με το χνουδακι εξαιρετικός), χόρτα, ρίγανη (πολύ καλή επιλογή) και έτσι ένιωσα τη μάνα μου που μου έλεγε πως κάποτε σκουπίζονταν με πέτρες και φύλλα στην εξωτερική "τουαλέτα" (λάκκο).
 
Back
Top