Σουγιάδες και Μαχαίρια

Στους opinel μου αρέσει το ν.7 για μαζί στο γιλεκο και ν.9-10 στο αμαξι.
Εχω δυο ν8 και εναν τύπου slim φιλεταρισματος ν10 που ξουριζει στην κυριολεξία..Το καλό είναι ότι "παιρνουν"τροχισμα και ετσι μπορει κανείς να τους "επαναφέρει"εύκολα όταν αυτο χρειαστεί..
 
Τάσο μιας και ανέφερες τρόχισμα από ebay επίσης έχω πάρει τα παρακάτω

ακονιστήρι

ανταλλακτικές πέτρες

το συγκεκριμένο είναι αντίγραφο από ένα 10πλάσιο σε τιμή αμερικάνικο - ακονίζει τέλεια μιας και έχει αρκετά grid σε πέτρες αλλά το σημαντικότερο ότι έχει ρύθμιση για σταθερές γωνίες ακονίσματος έτσι ώστε η πέτρα πάντα να ακονίζει σταθερά εκεί που πρέπει

αφού περαστεί η λάμα από την τελευταία και πιο ψιλή πέτρα ένα πέρασμα από μια λωρίδα δέρματος για το γυάλισμα και έχει γίνει καλύτερο και από χειρουργικό νυστέρι

παιδιά έχω ακονίσει όλα τα μαχαίρια μου και μπορώ άνετα και χωρίς κόπο να ξυριστώ κόντρα :)
 
Τάσο μιας και ανέφερες τρόχισμα από ebay επίσης έχω πάρει τα παρακάτω

ακονιστήρι

ανταλλακτικές πέτρες

το συγκεκριμένο είναι αντίγραφο από ένα 10πλάσιο σε τιμή αμερικάνικο - ακονίζει τέλεια μιας και έχει αρκετά grid σε πέτρες αλλά το σημαντικότερο ότι έχει ρύθμιση για σταθερές γωνίες ακονίσματος έτσι ώστε η πέτρα πάντα να ακονίζει σταθερά εκεί που πρέπει

αφού περαστεί η λάμα από την τελευταία και πιο ψιλή πέτρα ένα πέρασμα από μια λωρίδα δέρματος για το γυάλισμα και έχει γίνει καλύτερο και από χειρουργικό νυστέρι

παιδιά έχω ακονίσει όλα τα μαχαίρια μου και μπορώ άνετα και χωρίς κόπο να ξυριστώ κόντρα :)
Εγώ δουλεύω το Lansky. Ειμαι πολυ ευχαριστημένος και βρίσκω εύκολα ανταλλακτικές πέτρες.
 
Από τα πιο κοφτερά μαχαιρια είναι και τα BAHCO(ίδια εταιρία που κατασκευαζει τις γνωστές και καλές ψαλίδες κλαδεματος).
Εχω δύο-τρία, ίδια είναι με τα mora,
ξυραφια με αντιολισθητικη λαβή και φτηνά,
δεν λυπασαι να τα χαρισεις ή να τα χάσεις..
Το κλασσικό ψαλίδι της BAHKO το έχω από το 1984 με την αρχική λάμα, παρόλο που εχω και ανταλλακτικη σε αναμονή.Πολύ καλά ατσαλια.
Φτιαχνει επίσης πολύ καλά γαλλικά κλειδια, έχω δύο, και αλλα εργαλεια.
 
Last edited:
Fallkniven A1
Δεν το εχω αλλα θα ηθελα να το αποκτησω καποια στιγμη. Ειχα αναλαβει την επιλογη του για δωρο εκ μερους ολων των συναδελφων στον προηγουμενο διευθυντη μου οταν βγηκε στη συνταξη. Ειναι κυνηγος με καλυβα στο βουνο. Οταν το ειχα δει και απο κοντα με εντυπωσιασε και το εχω παντα στο μυαλο μου...

http://www.google.gr/imgres?imgurl=...d=0CCgQMygOMA5qFQoTCNvRypeu_MYCFUhXFAod8AwECA
 
Last edited:
Και mora knives,martini στης ίδιες τιμές πολύ καλά για την κατηγορια.
Martinii έχω δύο φιλεταρισματος για ψάρια και τρία κυνηγετικα.
Ακονιζονται εύκολα με λιγη προσοχή. Κοβουν καλά.
Όλα άψογα, ελαφριά, με ωραίες θήκες και σε καλές τιμές.
 
Last edited:
Έχω το F1 αρκετά χρόνια, είναι για σκληρή χρήση, πραγματικό survival.
Ακονιζω τη λάμα τύπου convex για αντοχη αλλά η κεντρική λάμα από VG10 ξυριζει.
Του εφτιαξα και δευτερη ελαφρύτερη θηκη γιατί την original την λυπάμαι.
http://www2.knifecenter.com/item/SW...Knife-38-inch-Satin-VG10-Blade-Leather-Sheath
Τα S1 και A1 είναι ακόμα καλύτερα για σοβαρό κάμπινγκ αλλά βαρύτερα.
Αν διάλεγα τώρα ίσως έπαιρνα το S1, τη μέση λύση.
http://www2.knifecenter.com/item/SW...Knife-51-inch-VG10-Satin-Blade-Leather-Sheath
 
Last edited:
Fallkniven A1
Δεν το εχω αλλα θα ηθελα να το αποκτησω καποια στιγμη. Ειχα αναλαβει την επιλογη του για δωρο εκ μερους ολων των συναδελφων στον προηγουμενο διευθυντη μου οταν βγηκε στη συνταξη. Ειναι κυνηγος με καλυβα στο βουνο. Οταν το ειχα δει και απο κοντα με εντυπωσιασε και το εχω παντα στο μυαλο μου...

http://www.google.gr/imgres?imgurl=...d=0CCgQMygOMA5qFQoTCNvRypeu_MYCFUhXFAod8AwECA
Χρήστο είναι ποιοτικά μαχαιρια και αξίζουν τα λεφτά τους.
Εύχομαι να στο κάνουν δώρο σύντομα.
Προσωπικα θα προτιμούσα το S1.
 
Τα mora τα είχα βρει σε ένα κατάλογο εδώ σε καλή τιμή 10 δολάρια το ενα ,αγόρασα καμία 20αρια και τα χαρισα κάτω στο νησί σε φιλους.Ειναι καλά για τα λεφτά τους αλλά θα σας πρότεινα να αποφυγεται τα carbon blades γιατί σκουριαζουν πανευκολα.
 
  • Like
Reactions: jnp
Τα mora τα είχα βρει σε ένα κατάλογο εδώ σε καλή τιμή 10 δολάρια το ενα ,αγόρασα καμία 20αρια και τα χαρισα κάτω στο νησί σε φιλους.Ειναι καλά για τα λεφτά τους αλλά θα σας πρότεινα να αποφυγεται τα carbon blades γιατί σκουριαζουν πανευκολα.
Από όλα τα μαχαίρια μου έχω μόνο ένα σουγια οπινελ σε καρμπον γιαυτό το λόγο.
Μπορεί να κόβουν καλά, αλλά το να αφήνουν μαυρίλα όταν κοβεις τυρί η μήλο η αυγό με ψιλοαηδιαζει.
 
Εγώ που το ξέχασα μέσα σε μια λεκάνη με πατάτες και νερό όλο το βραδυ?το πρωί που το έβγαλα νομιζες ότι το είχα μες τη θάλασσα το αμυλο το ρημαξε.
 
Πολύ καλοί και οι σουγιαδες buck και μερικά μοντέλα σε καλές τιμες. Επίσης μια εποχή με είχε πιάσει μια μανία με τα πολυεργαλεια Leatherman και πήρα πεντεξι από αυτα.
 
Πολύ καλοί και οι σουγιαδες buck και μερικά μοντέλα σε καλές τιμες. Επίσης μια εποχή με είχε πιάσει μια μανία με τα πολυεργαλεια Leatherman και πήρα πεντεξι από αυτα.
Εγώ σταμάτησα στα δύο. Ένα wave και ένα fuse.
 
Back
Top