Σουγιάδες και Μαχαίρια

Άλλο ένα πρακτικό εργαλείο αν και δεν έχει την κλασσική λαμα αλλά ανταλακτικες τύπου Stanley η και από άλλες εταιρειες. Craftsman folding utility knife with holster. Μαρεσει γιατί η λαβή του εχει το στυλ των παλιών σουγιαδων με το σίδερο και το ξυλο.
 
http://www.bmtools.gr/index.php/online-store/ergaleia-xeiros/maxairia/BAH-2444-detail
Για κάμπινγκ, αγροτικές δουλειές και κυνήγι.Παναλαφρο για περπάτημα .
.Ότι καλύτερο .Τσάμπα γιαυτό που προσφέρει .
Ειδικά για τους απροσεκτους που τα χάνουν εύκολα.
Φτιάχνεται από τη σουηδική Mora.
Και η BAHCO ξεκίνησε σαν σουηδική ατσαλοβιομηχανια.


image share
Το ίδιο έχω και εγώ, πολύ καλό μαχαιράκι!
 
Fallkniven F1 παιδια,το καλυτερο survival μαχαιρι με διαφορα!!!
Το εχω καιρο στο νου μου να το αγορασω,ας οψεται το ατιμο το capital control που δεν με αφηνει να χρεωσω την καρτα μου!
 
Ένας opinel n.9-10 έχει άνετη σε μηκος λαβή όμως μου φαίνεται χοντρή στη μέση και το πισω μερος είναι πολύ γωνιωδες. Σε αυτά λοιπόν τα μεγάλα σχετικά μεγέθη λιμαρω τις δυο πλευρές. Ετσι δημιουργούνται δυο επιπεδες επιφανειες στις οποίες μπορείτε να σκαλισετε κάτι που σας αρέσει.Στο πίσω μερος λιμαρω και γυαλοχαρταρω και έτσι στρογγυλοποιω τη λαβή. Στη σχισμη του ξύλου που μπαίνει η λάμα,εκεί που βάζουμε το νύχι στη λάμα για να την ανοίξουμε, κάνω στο πλάι ένα μικρό φάγωμα σαν μισοφέγγαρο. Ετσι εύκολα βρίσκουμε τη σωστή θέση του νυχιού ακόμα και αν δεν βλέπουμε.

host immagini

free image hosting

url immagine

invia immagini
 
Fallkniven F1 παιδια,το καλυτερο survival μαχαιρι με διαφορα!!!
Το εχω καιρο στο νου μου να το αγορασω,ας οψεται το ατιμο το capital control που δεν με αφηνει να χρεωσω την καρτα μου!
Στο αφιερώνω με την ελαφριά θηκη που του εφτιαξα:

free image hosting

image hosting

hosting immagini
 
Γιάννη, πριν μερικά χρόνια είχα πάρει το κιτ φινιρίσματος κοντακιών της CCL, για να φτιάξω ένα παλιό κοντάκι που έχει φύγει μεγάλο μέρος από το εργοστασιακό βερνίκι του. (Περισσότερο για να εξοικειωθώ με τη διαδικασία oil finishing, για να την εφαρμόσω αργότερα σε κανένα καλύτερο όπλο!) Είχα ήδη ένα σουγιά Opinel (No 8, inox) και σκέφτηκα να το δοκιμάσω αρχικά στη λαβή του να δω τι κάνει.
20150804_181504.jpg

Τύλιξα τη λάμα και το δαχτυλίδι - ασφάλεια με μπόλικη ταινία για να τον κρατώ από εκεί και έτριψα τη λαβή με διάφορα νούμερα γυαλόχαρτα, να φύγει εντελώς το ψευτοβερνίκι που είχε και να λειανθεί καλά το ξύλο (μέχρι Νο 800 αν θυμάμαι καλά) και εφάρμοσα τη διαδικασία φινιρίσματος ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες χρήσης που συνόδευαν το κιτ. Μου πήρε αρκετές μέρες (για 4-5 "χέρια"), και το αποτέλεσμα νομίζω ότι ήταν καλό. Βέβαια βγήκε πολύ ανοιχτό χρώμα, αφού είναι ξύλο οξιάς και δεν σκέφτηκα να το σκουρύνω πρώτα. Πάντως διατηρείται καλά ακόμη, αν και η αλήθεια είναι ότι δεν τον δουλεύω πολύ, αφού έχω κι άλλον (carbon steel, που κόβει καλύτερα) ;)
20150804_171957.jpg


20150804_172027.jpg

Υ.Γ. Να δούμε, πότε θα βάλω μπρος το κοντάκι! Ακόμη δεν έχω κάμει την απόφαση... .smashfrak. Μάλλον όταν ... θα βγω στη σύνταξη ... ... ! .yelling. .very funny.
 
Το κιτ της CCL θα αποδώσει ακόμα καλύτερα στην καρυδια. Πάντως μην τα πολυαφηνεις τα υλικά γιατί ορισμένα οξειδωνονται και χαλάνε.
Ο σουγιας έγινε ωραίος. Καλύτερα που άφησες την αρχική απόχρωση της οξιας.
 
Ένας φίλος στο νησί μονίμως έχανε τον opinel ν.7 που πάντα είχε μαζί στο κυνήγι.
Σκέφτηκα λοιπόν και αφού έκανα μια ημικυκλικη εγκοπη στο πίσω μέρος, του βιδωσα ένα μικρό στρογγυλό κρικακι. Στο σχοινακι που εδεσα, έβαλα πρώτα μια χαντρα λίγο σφιχτη ώστε να προσαρμοζετε στον καρπό όταν μαζεύει χόρτα και να μην χάνεται.
Ο κομπος στη μέση στο σχοινακι έγινε, για να μην γλυστρισει η χαντρα και χαθεί.
Το σχοινακι γίνεται θηλια και περνιεται στη ζώνη του παντελονιου αν θέλουμε, με τον σουγια ασφαλισμενο πάντα.

hostare immagini

host immagini
 
Last edited:
Ένας φίλος στο νησί μονίμως έχανε τον opinel ν.7 που πάντα είχε μαζί στο κυνήγι.
Σκέφτηκα λοιπόν και αφού έκανα μια ημικυκλικη εγκοπη στο πίσω μέρος, του βιδωσα ένα μικρό στρογγυλό κρικακι. Στο σχοινακι που εδεσα, έβαλα πρώτα μια χαντρα λίγο σφιχτη ώστε να προσαρμοζετε στον καρπό όταν μαζεύει χόρτα και να μην χάνεται.
Ο κομπος στη μέση στο σχοινακι έγινε, για να μην γλυστρισει η χαντρα και χαθεί.
Το σχοινακι γίνεται θηλια και περνιεται στη ζώνη του παντελονιου αν θέλουμε.

hostare immagini

host immagini
Είσαι πολύ μερακλης πολύ έξυπνη και πρακτική λυση.
 
Εγώ τον έναν και μοναδικό opinel που είχα παρει, με θήκη και ακονι μαζί, μου μαυριζε η λαμα κ δεν μου άρεσε αυτό. Ήθελα να κόψω να φάω ένα φρούτο ή να κόψω μια φέτα ψωμί και ενοιωθα ότι θα φάω και όλη την μαυρίλα.
Άνοιξα τις κοιλιες από μερικές πάπιες και τον έκανα δώρο στον Κουνο που τον γλυκοσκανταλιαζε από την ώρα που τον είδε.
 
Back
Top