Σουγιάδες και Μαχαίρια

Καμία ιδιαίτερη τεχνική, πάμφτηνος εξοπλισμός, επαρκέστατο αποτέλεσμα:



Δε ξέρω, δεν το έχω δοκιμάσει, να μην πάρω κάποιον στο λαιμό μου.
Και ακομη καλύτερο αποτέλεσμα θα ειχε αν έβαζε και νερο... γιατι τα γυαλορχατα αυτα ειναι νερου....!!!
 
Όχι δεν θα ανοίξω κρεοπωλείο.Μια συμπλήρωση , ανανέωση των μαχαιριών κρέατος του σπιτιού, αλλά και εξοπλισμός λόγο της συζήτησης στη ενότητα αγριόχοιρος . Είναι Πορτογαλικά icel εκτός από τον καμπυλωτό γδαρτη που είναι τραμοντινα Βραζιλιάνικος.IMG_20220901_105225.jpg
 
Όχι δεν θα ανοίξω κρεοπωλείο.Μια συμπλήρωση , ανανέωση των μαχαιριών κρέατος του σπιτιού, αλλά και εξοπλισμός λόγο της συζήτησης στη ενότητα αγριόχοιρος . Είναι Πορτογαλικά icel εκτός από τον καμπυλωτό γδαρτη που είναι τραμοντινα Βραζιλιάνικος.View attachment 54697
Έλα πες την αλήθεια, για να σφάζεις φυσίγγια τα πήρες-έχεις!!! .yel.
 
Last edited:
Όχι δεν θα ανοίξω κρεοπωλείο.Μια συμπλήρωση , ανανέωση των μαχαιριών κρέατος του σπιτιού, αλλά και εξοπλισμός λόγο της συζήτησης στη ενότητα αγριόχοιρος . Είναι Πορτογαλικά icel εκτός από τον καμπυλωτό γδαρτη που είναι τραμοντινα Βραζιλιάνικος.View attachment 54697
Πανεμορφα και χρηστικα
Με ΥΓΕΙΑ φιλε
Ειναι γνωστα τα τραμοντινα στην Κύπρο

Το μασατι σου ειναι μικρο για τα μαχαιρια αυτα , κατ εμενα επρεπε να προτιμησεις ενα μεγαλυτερο

Εσυ ξερεις ομως καλυτερα τις αναγκες σου :)
 
Πανεμορφα και χρηστικα
Με ΥΓΕΙΑ φιλε
Ειναι γνωστα τα τραμοντινα στην Κύπρο

Το μασατι σου ειναι μικρο για τα μαχαιρια αυτα , κατ εμενα επρεπε να προτιμησεις ενα μεγαλυτερο

Εσυ ξερεις ομως καλυτερα τις αναγκες σου :)
Έτσι κι αλλιώς το κατέσχεσε η γυναίκα για τα κουζινομαχαιρα.Εχω και ένα πιο μεγάλο φθηνό αν δεν κάνει δουλειά θα πάρω κάποιο καλύτερο.
 
Όχι δεν θα ανοίξω κρεοπωλείο.Μια συμπλήρωση , ανανέωση των μαχαιριών κρέατος του σπιτιού, αλλά και εξοπλισμός λόγο της συζήτησης στη ενότητα αγριόχοιρος . Είναι Πορτογαλικά icel εκτός από τον καμπυλωτό γδαρτη που είναι τραμοντινα Βραζιλιάνικος.View attachment 54697
Παναγιώτη ήθελα να πάρω 2 μαχαίρια για γδάρσιμο γουρουνιών, δώρο στην παρέα.
Ρώτησα τον κρεοπώλη.
Icel με ξύλινη λαβή μου είπε.

Καλά του λέω, όταν κατέβεις Αθήνα πάρε μου 2 και τα βρίσκουμε ;)
Βασικά αυτός μου το πρότεινε.

Τα πλαστικά, του γλιστράνε στα σφαξίματα.
Πολύ καλά είναι τα Icel και φθηνά δεν είναι ο μοναδικός που ρώτησα ;)
 
Παναγιώτη ήθελα να πάρω 2 μαχαίρια για γδάρσιμο γουρουνιών, δώρο στην παρέα.
Ρώτησα τον κρεοπώλη.
Icel με ξύλινη λαβή μου είπε.

Καλά του λέω, όταν κατέβεις Αθήνα πάρε μου 2 και τα βρίσκουμε ;)
Βασικά αυτός μου το πρότεινε.

Τα πλαστικά, του γλιστράνε στα σφαξίματα.
Πολύ καλά είναι τα Icel και φθηνά δεν είναι ο μοναδικός που ρώτησα ;)
Εμένα πάντως μου ήρθαν από Καρδίτσα .
 
Για άλλο πας στην αποθήκη και άλλο βρίσκεις.Το τσιγκελι αυτό είναι πολλά χρόνια μεγαλύτερο από εμένα , έπεσε τρίψιμο με συρματοβουρτσα , γυαλοχαρτο, πλύσιμο και λάδωμα . Μπήκε στη θέση του ξέρετε για κανένα μηλο-ροδακινο .my man. IMG_20220903_110400.jpgIMG_20220903_125353.jpg
 
Για άλλο πας στην αποθήκη και άλλο βρίσκεις.Το τσιγκελι αυτό είναι πολλά χρόνια μεγαλύτερο από εμένα , έπεσε τρίψιμο με συρματοβουρτσα , γυαλοχαρτο, πλύσιμο και λάδωμα . Μπήκε στη θέση του ξέρετε για κανένα μηλο-ροδακινο .my man. View attachment 54788View attachment 54790
Σε αντίστοιχες περιπτώσεις για να μην παιδεύεσαι με πολυ τρίψιμο γυαλόχαρτα και βούρτσες, βάλτο σε άσπρο ξίδι άστο 2 μέρες μπορεί να χρειαστεί και τρεις. Όταν το βγάλεις από ξύδι το βουτάς σε νερό που έχεις διαλύσει μαγειρική σόδα ,άστο δύο-τρία λεπτά μέσα και μετά μετά καθαρισετο
 
Για άλλο πας στην αποθήκη και άλλο βρίσκεις.Το τσιγκελι αυτό είναι πολλά χρόνια μεγαλύτερο από εμένα , έπεσε τρίψιμο με συρματοβουρτσα , γυαλοχαρτο, πλύσιμο και λάδωμα . Μπήκε στη θέση του ξέρετε για κανένα μηλο-ροδακινο .my man. View attachment 54788View attachment 54790
Εγώ Παναγιώτη θα το έβαζα σε ψιλή αμμοβολή και μετά σμυριδόπανο ψιλό και θα γινόταν καινούργιο ...
Η αμμοβολή είναι ένα θέμα για εσένα αλλά μπορείς να βρεις μαγαζιά.
 
Εγώ Παναγιώτη θα το έβαζα σε ψιλή αμμοβολή και μετά σμυριδόπανο ψιλό και θα γινόταν καινούργιο ...
Η αμμοβολή είναι ένα θέμα για εσένα αλλά μπορείς να βρεις μαγαζιά.
Υπερβολή είναι Βασίλη αφού καθάρισε ,το μόνο πιστεύω να αντέχει γιατί είναι από λεπτό σφυρηλατημενο -στριμενο σίδερο στο σημείο που περιστρέφεται.
 
Όχι δεν θα ανοίξω κρεοπωλείο.Μια συμπλήρωση , ανανέωση των μαχαιριών κρέατος του σπιτιού, αλλά και εξοπλισμός λόγο της συζήτησης στη ενότητα αγριόχοιρος . Είναι Πορτογαλικά icel εκτός από τον καμπυλωτό γδαρτη που είναι τραμοντινα Βραζιλιάνικος.View attachment 54697
Εσύ κ ο dexter‼️
 
Υπερβολή είναι Βασίλη αφού καθάρισε ,το μόνο πιστεύω να αντέχει γιατί είναι από λεπτό σφυρηλατημενο -στριμενο σίδερο στο σημείο που περιστρέφεται.
Πιστευω οτι με την αμμοβολη θα εχανε τον χαρακτηρα της μεχρι τωρα χρησης και ηλικιας του

Οπως και με την ηλεκτρολυση εαν υπηρχε τετοια επιλογη

Το βρισκω πολυ ομορφο το αποτελεσμα που πηρες παντως προσωπικα και προτιμω προσωπικα αυτα τα ομορφα παλια αντικειμενα να κρατουν τα σημαδια της ηλικιας και της χρησης τους
 
Back
Top