Σουγιάδες και Μαχαίρια

Βασίλη!!! Ανάποδα το μαχαίρι τραβάς... ενώ έχω δει να σπρώχνει και ένα άλλο να την κάνει κύκλο... θα δω και το δικό σου γιατί δεν έμεινα και ευχαριστημένος με τα αλλα 2.
Αυτές τις μαλακίες έβλεπα και εγώ Νίκο αχαχαχαχ
Τέλος πάντων ... το αποτέλεσμα μετράει ... δεν αλλάζω τρόπο.
Δεν νομίζω όμως ότι το κάνω λάθος. Το μαχαίρι κόβει προς τα μπρος ...
Ή καλύτερα δεν υπάρχει σωστό και λάθος !!!

Αν τραβήξω την κόψη πάνω στην πέτρα υπήρχαν περιπτώσεις που η γωνία ήταν λίγο λάθος και ξύριζα την επιφάνεια της πέτρας ... 1-2-3 φορές και το σταμάτησα.

Ο τύπος εδώ το κάνει μια έτσι μια αλλιώς ...
 
Αυτές τις μαλακίες έβλεπα και εγώ Νίκο αχαχαχαχ
Τέλος πάντων ... το αποτέλεσμα μετράει ... δεν αλλάζω τρόπο.
Δεν νομίζω όμως ότι το κάνω λάθος. Το μαχαίρι κόβει προς τα μπρος ...
Ή καλύτερα δεν υπάρχει σωστό και λάθος !!!

Αν τραβήξω την κόψη πάνω στην πέτρα υπήρχαν περιπτώσεις που η γωνία ήταν λίγο λάθος και ξύριζα την επιφάνεια της πέτρας ... 1-2-3 φορές και το σταμάτησα.

Ο τύπος εδώ το κάνει μια έτσι μια αλλιώς ...
Για να δω τι θα καταφέρω..
 

Πειρα αυτές τις πέτρες στο πανηγύρι όλες μαζί 10 ευρώ σε διαφορετικούς γυρολόγους
Το ενα ειναι Κρήτης πέτρα αριστερά αυτά θέλουν λάδι αυτοκίνητου η ελαιόλαδο; ;
Δεν ξέρω τις άλλες πέτρες τι είναι αλλά η κρητική αν είναι γνήσιο λαδακονο Ελούντας είναι από τα καλύτερα. Κανονικά το λαδακονο χρειάζεται λεπτό λάδι μηχανής και όχι ελαιόλαδο. Διαφορετικά λίγη Άβα για τα πιάτα και νερό ώστε να μην λερώνεται η πέτρα. Λένε όμως ότι αν το χρησιμοποιήσεις με λάδι τότε πρέπει να συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς με λάδι άλλιως θα χαλάσει το λαδακονο. Αλλιώς για να το καθαρίσεις ώστε να φύγει εντελώς το λάδι για να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με νερό και Ava θα πρέπει να το βρασεις σε νερό μερικές φορές και να το ξεπλύνεις παρά πολυ καλά ώστε να φύγει εντελώς το λάδι που έχει εμποτιστεί. Δεν ξέρω αν ίσχυει και αν όντως χαλάει αλλά αυτό μου έχουν πει από εκεί που το αγόρασα. Τώρα καλύτερα εφόσον το ξεκίνησες με λάδι συνέχισε με λάδι. Με το λάδι κάνει καλύτερο ακονισμα αλλά είναι πάντα λερωμένο το λαδακονο. Αν πάρεις άλλο λαδακονο χρησιμοποίησε νερό με σαπούνι πιάτων ava που πλένεται πιο εύκολα και δεν λερώνει το λαδακονο.
 
Για να δω τι θα καταφέρω..
Δεν είναι επιστήμη.
Δες το tip 3 αυτού εδώ.
Είναι αυτό που σου είπα.
Η κόψη γαντζώνει στην πέτρα και ξανά από την αρχή.


Να τραβάς πάντα προς τα πίσω.
Όταν θα γίνουμε σαμουράι θα ακονίζουμε και προς τα μπρός.
Έχω δοκιμάσει πολλούς τρόπους.
Αυτός δουλεύει σε εμένα.
Έχω δει καμμιά 40 βίντεο.
Ο καθένας ότι θέλει κάνει και όλοι ακονίζουν στο τέλος.
Βρες τον τρόπο που βολεύει εσένα.
Στην πραγματικότητα δουλεύω με λίγο γρηγορότερο ρυθμό από το βίντεο και όρθιος.
Όρθιος βολεύει καλύτερα.

Καλή επιτυχία.
 
Έτσι βλέπω την πέτρα ... λοξά.
Έχω δει πολλούς τρόπους στο YT αλλά νομίζω ότι εφαρμόζω δικό μου. :)

Θα αργήσουν να ανέβουν τα video ... δες τα πιο μετά ... πάω για φαγητό.

View attachment 53389

Πριν

Τρόχισμα και μετά
Άι ε έμαθεις κισυ νακουνιιζ‼️
Πρώτα θα ακονίζεις τη μια πλευρά,μπορεί να κάνει Μπερ...με 4-7-12 περάσματα ,τσεκαρεις ξεπλένεις στο νερό‼️μετά πας στην άλλη πλευρά.
Δοκίμασε με πίεση τεσσάρων δακτύλων για πιο σταθερή πίεση‼️αυτό πουνει σαν χατζιαρ....την μύτ καντην ξεχουρα‼️
Συνοπτικά:
Μπερ στη μία ‼️Μπερ στην άλλη‼️
Αλλάζουμε πέτρα,Μπερ Μπερ
Το Μπερ μετά το ελάχιστο κ το οποίο πάντα το διακρίνουμε περνώντας κάθετα τη λάμα χωρίς πίεση πάνω από το νυχι-αντιχειρα,(φρενάρει η λάμα)αν δεν έχουμε πιο ψιλή πέτρα ,σε δέρμα ,ένα δύο περάσματα κ η λάμα γλυστραει‼️ ‼️τεστ στο πίσω μέρος του κεφαλιού ,σαν χτένα ‼️αν φρενάρει είναι ΣΥΡΜΑ‼️‼️‼️
Ακονίζεις σε μεγάλη γωνία,που σημαίνει γρήγορο ακονισμα γρήγορο στομωμα‼️θέλει ένα τι πιο χαμηλά,έτσι θα έχεις μεγαλύτερη κ πιο λεπτή κόψη‼️
Δε βάζω βίντεο από δικό μου γιατί το κοιτάς κ κόβεσαι‼️
 
Last edited:
Δεν ξέρω τις άλλες πέτρες τι είναι αλλά η κρητική αν είναι γνήσιο λαδακονο Ελούντας είναι από τα καλύτερα. Κανονικά το λαδακονο χρειάζεται λεπτό λάδι μηχανής και όχι ελαιόλαδο. Διαφορετικά λίγη Άβα για τα πιάτα και νερό ώστε να μην λερώνεται η πέτρα. Λένε όμως ότι αν το χρησιμοποιήσεις με λάδι τότε πρέπει να συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς με λάδι άλλιως θα χαλάσει το λαδακονο. Αλλιώς για να το καθαρίσεις ώστε να φύγει εντελώς το λάδι για να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με νερό και Ava θα πρέπει να το βρασεις σε νερό μερικές φορές και να το ξεπλύνεις παρά πολυ καλά ώστε να φύγει εντελώς το λάδι που έχει εμποτιστεί. Δεν ξέρω αν ίσχυει και αν όντως χαλάει αλλά αυτό μου έχουν πει από εκεί που το αγόρασα. Τώρα καλύτερα εφόσον το ξεκίνησες με λάδι συνέχισε με λάδι. Με το λάδι κάνει καλύτερο ακονισμα αλλά είναι πάντα λερωμένο το λαδακονο. Αν πάρεις άλλο λαδακονο χρησιμοποίησε νερό με σαπούνι πιάτων ava που πλένεται πιο εύκολα και δεν λερώνει το λαδακονο.

Είχε διαφορά εκεί....
Η πέτρες είναι Κρήτης.... αλλα είναι κομμάτια σπασμένα η μικρά για να μην έχουν κόστος..
Στο ίντερνετ διάβασα σε μια σελίδα από Κρήτη και είχε την ιστορία πως βγαίνει η πέτρα..
Εβαλα ηλιέλαιο να είναι ψιλό..
Τωρα είναι θέμα να μάθω σωστά να το ακόνισμα..
 
Ε

Είχε διαφορά εκεί....
Η πέτρες είναι Κρήτης.... αλλα είναι κομμάτια σπασμένα η μικρά για να μην έχουν κόστος..
Στο ίντερνετ διάβασα σε μια σελίδα από Κρήτη και είχε την ιστορία πως βγαίνει η πέτρα..
Εβαλα ηλιέλαιο να είναι ψιλό..
Τωρα είναι θέμα να μάθω σωστά να το ακόνισμα..
Είναι σαν την επωμιση...,θέλει σταθερή γωνία,σταθερή πίεση‼️αλλιώς ότι ακονίζεις θα το στομωνεις η δεν θα έχεις την ίδια κόψη στο μήκος της λάμας‼️
 
Δεν είναι επιστήμη.
Δες το tip 3 αυτού εδώ.
Είναι αυτό που σου είπα.
Η κόψη γαντζώνει στην πέτρα και ξανά από την αρχή.


Να τραβάς πάντα προς τα πίσω.
Όταν θα γίνουμε σαμουράι θα ακονίζουμε και προς τα μπρός.
Έχω δοκιμάσει πολλούς τρόπους.
Αυτός δουλεύει σε εμένα.
Έχω δει καμμιά 40 βίντεο.
Ο καθένας ότι θέλει κάνει και όλοι ακονίζουν στο τέλος.
Βρες τον τρόπο που βολεύει εσένα.
Στην πραγματικότητα δουλεύω με λίγο γρηγορότερο ρυθμό από το βίντεο και όρθιος.
Όρθιος βολεύει καλύτερα.

Καλή επιτυχία.
Βλέπω να σωνω την λάμα και να μην κόβει .yelling.
 
Ε

Είναι σαν την επωμιση...,θέλει σταθερή γωνία,σταθερή πίεση‼️αλλιώς ότι ακονίζεις θα το στομωνεις η δεν θα έχεις την ίδια κόψη στο μήκος της λάμας‼️
Αν είναι σαν την επωμιση αστα δεν θα κόψω ποτέ .big smile.
 
Άι ε έμαθεις κισυ νακουνιιζ‼️
Πρώτα θα ακονίζεις τη μια πλευρά,μπορεί να κάνει Μπερ...με 4-7-12 περάσματα ,τσεκαρεις ξεπλένεις στο νερό‼️μετά πας στην άλλη πλευρά.
Δοκίμασε με πίεση τεσσάρων δακτύλων για πιο σταθερή πίεση‼️αυτό πουνει σαν χατζιαρ....την μύτ καντην ξεχουρα‼️
Συνοπτικά:
Μπερ στη μία ‼️Μπερ στην άλλη‼️
Αλλάζουμε πέτρα,Μπερ Μπερ
Το Μπερ μετά το ελάχιστο κ το οποίο πάντα το διακρίνουμε περνώντας κάθετα τη λάμα χωρίς πίεση πάνω από το νυχι-αντιχειρα,(φρενάρει η λάμα)αν δεν έχουμε πιο ψιλή πέτρα ,σε δέρμα ,ένα δύο περάσματα κ η λάμα γλυστραει‼️ ‼️τεστ στο πίσω μέρος του κεφαλιού ,σαν χτένα ‼️αν φρενάρει είναι ΣΥΡΜΑ‼️‼️‼️
Ακονίζεις σε μεγάλη γωνία,που σημαίνει γρήγορο ακονισμα γρήγορο στομωμα‼️θέλει ένα τι πιο χαμηλά,έτσι θα έχεις μεγαλύτερη κ πιο λεπτή κόψη‼️
Δε βάζω βίντεο από δικό μου γιατί το κοιτάς κ κόβεσαι‼️
Αυτο το μπερ μ' όχει σπάσει τα νεύρα αχαχααχ
Τι μπερ είν' τούτου που δεν τo 'χω δει ποτέ αχαχαχαχα

Αν ξέρεις ν' ακονίζεις τόσο καλά θα σου φέρνω το μαχαίρι κάθε Χριστούγεννα :)
 
Αν είναι σαν την επωμιση αστα δεν θα κόψω ποτέ .big smile.
Δεν είναι τόσο δύσκολο. Και λίγη απόκλιση να έχεις στην κλίση θα το ακονισεις μια χαρά. Αρκεί να μην είσαι πολύ λάθος. Μπορεί να μην κόβει ακριβώς σαν ξυράφι αλλά θα κόβει αρκετά καλά ώστε να κάνεις την δουλειά σου απροβληματιστα. Δοκίμασε μόνο με το λαδακονο. Στην αρχή πάρα πολύ αργά ώστε να εξασκηθεις στην κίνηση του χεριού κρατώντας όσο το δυνατότερο την σωστή κλίση. Μετά αφού συνηθίσεις την κίνηση αυτή το χέρι σου θα πηγαίνει πολύ γρήγορα. Σημαντικό είναι όσες φορές περνάς από την μια μεριά άλλες τόσες θα περνάς και από την άλλη και κάθε φορά θα μειώνεις μέχρι να κάνεις μια και μία. Με αυτό τον τρόπο θα ακονίσεις ομοιόμορφα και τις δύο πλευρές.
 
Νικο
Αν είναι σαν την επωμιση αστα δεν θα κόψω ποτέ .big smile.
Νικολα
Καθε τι αγνωστο που προσπαθεις πρωτη φορα θα σου δημιουργει αυτη την εντυπωση της αποτυχιας
Ξεκολα το μυαλο σιυ αδερφε

Ξεκινα με αν απλο μαχαιρι κουζινας
Καντο οπως σου βγαινει
Μια δυο τρεις θα χεις αποτελεσμα
Θα σου αρεσει μολις σου βγει καλο
Οσο προχωρας θα βελτιωνεσαι
Μετα ψαξτο παραπανω οπως στο ποστ του τζωνη
Θα δεις οτι θα βελτιωθεις πολυ πολυ πιο συντομα απ οσο νομιζεις
 
Ξεκινα με αν απλο μαχαιρι κουζινας
Το μαχαίρι κουζίνας έχει άλλη γωνία στην κόψη, άρα θέλει διαφορετική γωνία ακονίσματος και θέλει πολύ διαφορετικό πιάσιμο.
Προτείνω να εξασκούμαστε σε κυνηγητικά μαχαίρια που θέλουν 30 μοίρες γωνία ακονίσματος.
Το πιο δύσκολο είναι να μάθει το χέρι να είναι σταθερό σε κάποιες μοίρες.
Αν μάθεις σε 22 μοίρες που είναι ένα μαχαίρι κουζίνας, θα δυσκολευτείς σε ένα κυνηγητικό μετά.
 
Τ
Το μαχαίρι κουζίνας έχει άλλη γωνία στην κόψη, άρα θέλει διαφορετική γωνία ακονίσματος και θέλει πολύ διαφορετικό πιάσιμο.
Προτείνω να εξασκούμαστε σε κυνηγητικά μαχαίρια που θέλουν 30 μοίρες γωνία ακονίσματος.
Το πιο δύσκολο είναι να μάθει το χέρι να είναι σταθερό σε κάποιες μοίρες.
Αν μάθεις σε 22 μοίρες που είναι ένα μαχαίρι κουζίνας, θα δυσκολευτείς σε ένα κυνηγητικό μετά.
το ειπα για να μην φοβηθει να το χαλασει φιλε
Προσωπικα θεωρω οτι απαξ και μαθει το χερι να ειναι σταθερο μετα οτι γωνια χρειααστει την ακονιζει!
Σαφως και ειναι σωστο αυτο που λες
Προσωπικα δεν εχω προβλημα να αλλαξω γωνια αλλα πολυ σωστα το λες πρεπει να μπορεσεις να σταθεροποιησεις το χερι αλλιως θα χεις προβλημα
 
Έτσι βλέπω την πέτρα ... λοξά.
Έχω δει πολλούς τρόπους στο YT αλλά νομίζω ότι εφαρμόζω δικό μου. :)

Θα αργήσουν να ανέβουν τα video ... δες τα πιο μετά ... πάω για φαγητό.

View attachment 53389

Πριν

Τρόχισμα και μετά
Δείχνει εύκολο ,είναι ανορθόδοξο να το πηγαίνεις προς τα έξω με όσα ακονισματα έχω δει ,αλλά αφού δουλεύει .Έξω έχω δει όταν το περνάς στο δέρμα.
 
Δεν είναι τόσο δύσκολο. Και λίγη απόκλιση να έχεις στην κλίση θα το ακονισεις μια χαρά. Αρκεί να μην είσαι πολύ λάθος. Μπορεί να μην κόβει ακριβώς σαν ξυράφι αλλά θα κόβει αρκετά καλά ώστε να κάνεις την δουλειά σου απροβληματιστα. Δοκίμασε μόνο με το λαδακονο. Στην αρχή πάρα πολύ αργά ώστε να εξασκηθεις στην κίνηση του χεριού κρατώντας όσο το δυνατότερο την σωστή κλίση. Μετά αφού συνηθίσεις την κίνηση αυτή το χέρι σου θα πηγαίνει πολύ γρήγορα. Σημαντικό είναι όσες φορές περνάς από την μια μεριά άλλες τόσες θα περνάς και από την άλλη και κάθε φορά θα μειώνεις μέχρι να κάνεις μια και μία. Με αυτό τον τρόπο θα ακονίσεις ομοιόμορφα και τις δύο πλευρές.
Ευχαριστώ!
 
Νικο

Νικολα
Καθε τι αγνωστο που προσπαθεις πρωτη φορα θα σου δημιουργει αυτη την εντυπωση της αποτυχιας
Ξεκολα το μυαλο σιυ αδερφε

Ξεκινα με αν απλο μαχαιρι κουζινας
Καντο οπως σου βγαινει
Μια δυο τρεις θα χεις αποτελεσμα
Θα σου αρεσει μολις σου βγει καλο
Οσο προχωρας θα βελτιωνεσαι
Μετα ψαξτο παραπανω οπως στο ποστ του τζωνη
Θα δεις οτι θα βελτιωθεις πολυ πολυ πιο συντομα απ οσο νομιζεις
Οχι τίποτα άλλο μην χαλάσω τα μαχαίρια τα καλά..
 
Οχι τίποτα άλλο μην χαλάσω τα μαχαίρια τα καλά..
Το λαδακονο είναι πολύ λεπτό και δεν πρόκειται να τα χαλάσεις αρκεί να μην κάνεις κάτι πάρα πολυ λάθος. Θα κρατάς μια γωνιά περίπου στις 20 μοίρες και διατηρώντας αυτή την γωνία στο περίπου θα τα ακονίζεις. Θα το καταλάβεις και εσύ ότι στην αρχή η τριβή θα είναι πιο τραχιά και όσο το περνάς θα τρίβετε πιο απαλά και πιο ομαλά. Αν ψάξεις στο youtube λαδακονο θα δεις έχει αρκετά βίντεο που εξηγούν ακριβώς πώς να τα ακονίζεις.
 
Καλύτερα να τη λέμε ακόνι Κρήτης διότι λαδόκονο σημαίνει ότι πρέπει να χρησιμοποιηθεί σώνει και καλά με λάδι κάτι που καθόλου δεν ισχύει. Αντιθέτως, προτείνω να τη χρησιμοποιείτε με νερό και όχι με λάδι. Βέβαια αν βάλεις λάδι μία φορά, μετά δεν υπάρχει επιστροφή.
 
Back
Top