Σουγιάδες και Μαχαίρια

μου κατεστεψαν τα μαχαιρια γαμοτο λες να γινουν ξυραφια φιλε μιλτο; επισης ειδα στο τελος το κανει και σε δερμα επανω ο τυπος στο βιντεο
 
Ανετα θα κανεις..βρες και βιντεο για την χρηση του στο youtube..ειναι πανευκολο και κανει παααρα πολυ καλη δουλεια..αλλα σου ειπα τα κυνηγετικα μαχαιρια στις 25 μοιρες παρακατω θα σου πεφτει η κοψη πολυ γρηγορα και πανω απο τις 25 θα νιωθεος οτι δεν κοβει ουτε πεθαμενο που λεμε
Φίλε MiltosL την κλίση πως καταφέρνεις και την κρατάς στις 25 μοίρες; Στο περίπου με το μάτι ή υπάρχει κάποια μέθοδος - κόλπο για να μπορείς να τροχίσεις στις συγκεκριμένες μοίρες;
 
μου κατεστεψαν τα μαχαιρια γαμοτο λες να γινουν ξυραφια φιλε μιλτο; επισης ειδα στο τελος το κανει και σε δερμα επανω ο τυπος στο βιντεο
Αν δεν τα ξεβαψε μια χαρα θα γινουν ξανα ξυραφια ειδικα ο opinel δεν καταλαβαινει τιποτα..στο δερμα το περνας για ενα και μονο λογο..επειδη μετα το τελος στο ακονισμα απο την αναποδη πλευρα που ακονισες τελευταια αν βαλεις το νυχι θα δεις οτι κανει ενα ελαφρυ δοντακι αυτο το λενε burr ειναι αν το δεις σε μικροσκοπιο σαν να διπλωνει εκει το ατσαλι..με το περασμα απο το δερμα αλοιφωντας το με μια αλοιφη για στιλβωση πχ glanol flitz ή παστα στιλβωσης το διωχνεις αυτο το δοντακι και σου στρωνει την κοψη
 
Last edited:
Φίλε MiltosL την κλίση πως καταφέρνεις και την κρατάς στις 25 μοίρες; Στο περίπου με το μάτι ή υπάρχει κάποια μέθοδος - κόλπο για να μπορείς να τροχίσεις στις συγκεκριμένες μοίρες;
Στο lansky δεν χρειαζεται να κανεις κατι..εχει εγκοπες πανω το συστημα που σου λεει καθε εγκοπη ποσες μοιρες εχεις..τωρα για τις πετρες μονο εμπειρικα το πετυχαινεις υπολογισε περιπου η αποσταση απο την λαμα και την πετρα να ειναι οσο το παχος απο το μικρο σου δαχτυλακι..σε νορμαλ δαχτυλα
 
συγνωμη που σε ζαλισα φιλε δηλαδη θα χρειαστει να παρω και δεμα και απο πω που παροτι ασχετος:D
 
Στο lansky δεν χρειαζεται να κανεις κατι..εχει εγκοπες πανω το συστημα που σου λεει καθε εγκοπη ποσες μοιρες εχεις..τωρα για τις πετρες μονο εμπειρικα το πετυχαινεις υπολογισε περιπου η αποσταση απο την λαμα και την πετρα να ειναι οσο το παχος απο το μικρο σου δαχτυλακι..σε νορμαλ δαχτυλα
Οκ. Ευχαριστώ.
 
σε ευχαριστω πολυ φιλε μου να εισαι παντα καλα επισης ειπες μιλτο θελει να βαλω παστα στιλβωσης
 
μου κατεστεψαν τα μαχαιρια γαμοτο λες να γινουν ξυραφια φιλε μιλτο; επισης ειδα στο τελος το κανει και σε δερμα επανω ο τυπος στο βιντεο
Αν δεν το περάσεις δέρμα...ξύρισμα γιοκ!!!περνώντας το από το νύχι θα πρέπει να γλιστρά να μην φρενάρει...τότε είναι νυστέρι!το δέρμα δε...θέλει πέρασμα με σαπούνι που χρησιμοποιούν οι χρυσοχόοι...έχουν ανάλογο grit
Ο τροχός που στα έκαψε...τα σκλήρυνε στα σημεία που κάηκε το μέταλλο...σου χάλασε δλδ το tempered που λένε οι ξένοι...είναι διαδικασία που ακολουθη μετά το καμίνι....κ σου δίνει την σκληρότητα που ενδυκνειτα ι για τον τύπο ατσαλιού...
 
Last edited:
σε ευχαριστω πολυ γιαννη αυτο το grit που λες ποιο εννοεις υπαρχει καπου να δω ευχαριστω πολυ
Λοιπόν...απ' ότι είδα στις φωτό σου....θες νέα κόψη είναι αλλού για αλλού...αυτό το καταφέρνεις με grit 120....αφού φτιάξεις την κόψη...μετά ακονίζεις....μπες στο YouTube μεγάλη βοήθεια...εγώ θα σου έλεγα να κάνεις κόψη στις 30 μοίρες....πιο κάτω είναι τα κουζινομαχαιρα
 
Λοιπόν...απ' ότι είδα στις φωτό σου....θες νέα κόψη είναι αλλού για αλλού...αυτό το καταφέρνεις με grit 120....αφού φτιάξεις την κόψη...μετά ακονίζεις....μπες στο YouTube μεγάλη βοήθεια...εγώ θα σου έλεγα να κάνεις κόψη στις 30 μοίρες....πιο κάτω είναι τα κουζινομαχαιρα
Στις 30 ειναι για μπαλνταδες..θα κοβει αλλα οχι οπως πρεπει..ο καλυτερος συνδυασμος ειναι στις 25 γιατι εκει υπαρχει και αρκετα καλη κοψη σε οξυτητα αλλα και καλη διαρκεια της..τα κουζινομαχαιρα παιζουν παντα κατω απο τις 22 μοιρες με 20 το συνηθεε και το λεω αυτο μετα απο παρα πολυ ψαξιμο..δειτε βιντεο με τον murrey carter για ακονισμα και θα σας λυθουν ολες οι αποριες
 
γιαννη σε ευχαριστω .shake hands.πολυ εννοω στο δερμα επανω τι θα βαλω καποιο αλοιφη τι αυτο ενοουσα.think.
Οι χρυσοχόοι το λένε σαπούνι ...υπάρχουν διάφορα χρώματα με διαφορετική σύσταση ....τα χρησιμοποιούν για γυαλισμα
 
Grit.... ονομάζεται ο βαθμός σκληρότητας....πχ γυαλοχαρτο με grit 80 χοντρο

Αγαπητέ Γιάννη, τα grit δεν έχουν καμία σχέση με τη σκληρότητα. Είναι η μέτρηση του μεγέθους των κοπτικών μικροκόκκων της πέτρας ακονίσματος, ή του γυαλόχαρτου. 'Οσο πιο μεγάλο είναι το grit, τόσο πιο μικοί είναι οι κοπτικοί μικροκόκκοι.
Είμαι σίγουρος ότι αυτό εννοούσες διότι χαρακτηρίζεις το γυαλόχαρτο 80 grit "χοντρό" και όχι λανθασμένα "σκληρό". Θεωρείς σωστά δηλαδή, ότι οι κοπτικοί μικροκόκκοι του γυαλόχαρτου 80 grit είναι χοντροί, το οποίο είναι και το σωστό.
 
Αγαπητέ Γιάννη, τα grit δεν έχουν καμία σχέση με τη σκληρότητα. Είναι η μέτρηση του μεγέθους των κοπτικών μικροκόκκων της πέτρας ακονίσματος, ή του γυαλόχαρτου. 'Οσο πιο μεγάλο είναι το grit, τόσο πιο μικοί είναι οι κοπτικοί μικροκόκκοι.
Είμαι σίγουρος ότι αυτό εννοούσες διότι χαρακτηρίζεις το γυαλόχαρτο 80 grit "χοντρό" και όχι λανθασμένα "σκληρό". Θεωρείς σωστά δηλαδή, ότι οι κοπτικοί μικροκόκκοι του γυαλόχαρτου 80 grit είναι χοντροί, το οποίο είναι και το σωστό.
Η σκληροτητα της λαμας μετριεται με τη κλιμακα HRC
 
Αν και τελευταία μέρα ,προλάβαμε να βάψουμε μερικές λάμες με τον μικρό που μου ζητησε να φτιάξω αυτη κι αυτή τη χατζάρα που βλέπετε.
Τωρα άντε πάλι τρίψιμο και στο φούρνο για ψήσιμο .
Ειχα μαζι ωραίες λάμες απο καλα ατσάλια να εφτιαχνα κι αλλα ,αλλά δεν μπόρεσα να ασχοληθώ.



 
Back
Top