Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
lambro sporting 28 gr n8 με 2τις εκατο αντιμονιο 4,95 ευρω το κουτι,,σκευτομαι να παρω καμια 10αρια κουτακια για το σκοπευτηριο μιας και τα δωκιμασανε κατι φιλαρακια προχτες.shake hands..terror. τι λετε;;think
Καλησπερα σας! Σακη κατα την γνώμη μου το φυσίγγι ειναι παρά πολυ καλο.Έριξα 3-4 κουτάκια στο σκοπευτήριο πριν έρθουν του Ρουμελιωτη.δεν το εριξα πίνακα,αλλά με αυτά που ειδα στα πιάτα μου έδωσε την αίσθηση οτι ειναι μαλακό,αρκετά συγκεντρωτικο και έκανε πολυ καλα σπασίματα! Εγω δεν αλλάζω του Ρουμελιωτη για λόγους που εχω ξαναπεί,και θα το ξαναπώ οτι κατα την γνώμη μου, αν κλείσουν οι μικροί που έδειξαν το δρόμο να χαμηλώσουν οι τιμές θα ανεβάσουν πάλι τις τιμές στα 6+€..
 
Καλησπερα σας! Σακη κατα την γνώμη μου το φυσίγγι ειναι παρά πολυ καλο.Έριξα 3-4 κουτάκια στο σκοπευτήριο πριν έρθουν του Ρουμελιωτη.δεν το εριξα πίνακα,αλλά με αυτά που ειδα στα πιάτα μου έδωσε την αίσθηση οτι ειναι μαλακό,αρκετά συγκεντρωτικο και έκανε πολυ καλα σπασίματα! Εγω δεν αλλάζω του Ρουμελιωτη για λόγους που εχω ξαναπεί,και θα το ξαναπώ οτι κατα την γνώμη μου, αν κλείσουν οι μικροί που έδειξαν το δρόμο να χαμηλώσουν οι τιμές θα ανεβάσουν πάλι τις τιμές στα 6+€..
Γιάννη αν έριξες τα hyperion θέλω τη γνώμη σου
 
Γιάννη αν έριξες τα hyperion θέλω τη γνώμη σου
Ευριπιδη από τα Hyperion που πηρα τωρα,δεν εχω ρίξει ακόμα.αλλα είχα ξαναπάρει αυτο το νέο με την csb5 και ήταν ωραίο φυσίγγι.αυτη την βδομάδα και συγκεκριμένα νομίζω ΠΣΚ θα έχει κλειστά το σκοπευτήριο για sporting γιατι έχει αγώνες skeet.την αλλη βδομάδα θα ρίξω αρκετά κουτάκια και θα εχω μια καθαρή άποψη.θα γράψω εδω και θα βάλω και φωτο από βολές στον πίνακα.αν τύχει και βρεθούμε θα σου δώσω μερικά να ρίξεις.
 
lambro sporting 28 gr n8 με 2τις εκατο αντιμονιο 4,95 ευρω το κουτι,,σκευτομαι να παρω καμια 10αρια κουτακια για το σκοπευτηριο μιας και τα δωκιμασανε κατι φιλαρακια προχτες.shake hands..terror. τι λετε;;think

Σάκη από εντυπώσεις τι λένε τα συγκεκριμένα;
 
Μην είσαι Εβραίος ωρέ Νιόνιο...(σάκη) .sarcastic.
Με 4,95€/κουτί σκέφτεσαι μόνο 10κουτάκια;;;;;
Πάρε όσα μπωρείς να τα έχεις. Αφού κ σκοπευτήριο θα ρίχνεις και τσίχλες θα ξανά έρθουν.....;)
Τέτοιες τιμές στα Lambro Sporting 28gr δεν τις βλέπουμε συχνά.....big smile.
για δωκιμη ρε φιλε κωστα θα παρω 10 κουτακια, σηγουρα για λαμπρο η τιμη ειναι καληηη,,τωρα μενη να δουμε τι κανουν,,,εαν και φιλαρακια που τα ρηξανε στο σκοπευτηριο ειχανε πωλη καλες εντηπωσηςςςς με μακρινα ωραια σπασιματαααα
 
Πριν 3 χρόνια τα Oscar ήταν η πρώτη μου επιλογή γεμισμένα με G2000, τα αγόραζα τότε €5.70,δεν ξέρω από εκεί και έπειτα πόσο τα έδινε δεν είχα παρακολουθήσει τιμές του αλλά στα €5 που τα έχει βάλει με αυτά τα υλικά είναι πολύ καλή τιμή
 
Πριν 3 χρόνια τα Oscar ήταν η πρώτη μου επιλογή γεμισμένα με G2000, τα αγόραζα τότε €5.70,δεν ξέρω από εκεί και έπειτα πόσο τα έδινε δεν είχα παρακολουθήσει τιμές του αλλά στα €5 που τα έχει βάλει με αυτά τα υλικά είναι πολύ καλή τιμή
Πέρυσι που τα έπερνα εγω Παύλο τα είχε 6 αλλα ήταν φυσιγγάρα...απο φετος π τα άλαξε δεν ξέρω τι ρόλο βαράνε.
 
Επιτέλους βρήκα ευκαιρία να σφάξω τα 3 τούρκικα που μου είχαν δώσει, Sterling 28gr, Sterling 24gr (Trap) & Kaiser 28gr. Αν και ξέραμε ήδη ότι τα υλικά τους είναι Nobelsport, (καψύλιο 688, πυρίτιδα AS) - εκτός του συγκεντρωτήρα που είναι αγνώστου προελεύσεως. Και επίσης είναι ο ίδιος ακριβώς και στα τρία, όπως θα φανεί και παρακάτω. Το μόνο που γράφει είναι στον πάτο του ποτηρακιού: X-WAD PATENDED
1) STERLING 28 gr. No 8

IMG-20190311-183523.jpg
IMG-20190311-184141.jpg
IMG-20190311-184431.jpg

Γενικά φαίνεται προσεγμένο φυσίγγι. Η δόση της πυρίτιδας είναι μάλλον "συντηρητική" (... μπροστά στο 1,43 του NSI DUE ...:D), ο συγκεντρωτήρας δεν φαίνεται καθόλου πατημένος.
Τα σκάγια, φαίνονται καλής ποιότητας, σφαιρικά, ομοιόμορφα, καλογυαλισμένα. Η μέτρηση έδειξε συνολικά 444 σκάγια στο φυσίγγι, οπότε βγαίνουν 15,8 σκ/γρ.
Αυτό πάντως δείχνει ότι πρόκειται μάλλον για Νο 8,5 αντί του αναγραφόμενου 8. Και η διάμετρος τους επίσης είναι 2,2 mm ενώ γράφει 2,25 mm. ... Λεπτομέρεια !!!.yel.;)
2) KAISER 28 gr. No 8

IMG-20190311-224719.jpg
IMG-20190311-190124.jpg
IMG-20190311-190312.jpg

Βασικά σε καψούλι και πυρίτιδα είναι ίδιο με το STERLING. Η διαφορά 0,02 γρ. δεν είναι σημαντική, εξάλλου μπορεί να έτυχε στα συγκεκριμένα 2 κομμάτια, ίσως σε ένα άλλο ζευγάρι να είναι αντίστροφα, ή να είναι και στα δυο 1,35 γρ. ...
Η μεγάλη διαφορά είναι στα σκάγια !!! Ίσως σε αυτό (το KAISER) να είναι τα χειρότερα σκάγια που έχω δει σε φυσίγγι !!! Κάθε άλλο παρά σφαιρικά, πάνω από τα μισά εντελώς απαράδεκτα, άλλα αυγουλοειδή, άλλα πατημένα, παραμορφωμένα, λες και τα μαζεύουν (ανακυκλώνουν) από κανένα σκοπευτήριο !!! Αν τα βάλεις σε επίπεδο δισκάκι και του δώσεις μικρή κλίση, σχεδόν τα μισά δεν τσουλάνε καθόλου !!! Δεν ξέρω κατά πόσο φαίνεται στις παρακάτω φωτογραφίες, αλλά πραγματικά είναι άθλια ...

IMG-20190311-191115.jpg
IMG-20190311-191208.jpg

Συνολικά το φυσίγγι είχε 480 σκάγια, οπότε βγαίνει μέσος όρος 16,9 σκ/γρ. ... δηλαδή πιο κοντά προς Νο 9, παρόλο που και αυτό έγραφε Νο 8.
Δεν μέτρησα διάμετρο, τι διάμετρο να μετρήσεις σε σκάγια με τέτοια ακανόνιστα σχήματα ... o_O:eek:
Πάμε και στο τελευταίο:
3) STERLING 24 gr. TRAP

IMG-20190311-191848.jpg
IMG-20190311-192003.jpg
IMG-20190311-192437.jpg
IMG-20190311-192558.jpg

Εν αντιθέσει με τα δυο παραπάνω (τα 28αρια), εδώ έχουμε καψούλι Cx2000 ... Πιθανόν να είναι και ο κάλυκας Cheddite.
Πυρίτιδα AS-24 (ή Α-24 όπως την έχει μετονομάσει η Nobelsport). Ο συγκεντρωτήρας ο ίδιος με τα προηγούμενα.
Τα σκάγια εμφανώς καλής ποιότητας, ομοιόμορφα και σφαιρικά, διαμέτρου 2,4 mm δηλαδή σωστό Νο 7,5. Συνολικά 313 στο φυσίγγι, με 12,9 σκάγια/γρ.
Γενικά φαίνεται να είναι πολύ καλό φυσίγγι. Αλλά και αυτός που μου το έδωσε, διακεκριμένος σκοπευτής του Trap, που το δοκίμασε αποκόμισε άριστες εντυπώσεις, απ' ότι μου είπε...
Δεν θυμάμαι αν έχει κάποιος παρουσιάσει ξανά το Lambro Series 2 ... νομίζω ο Παύλος είχε βάλει το πρώτο, που είχε βγει αρχικά σε κάλυκα ΜΑΧΑΜ ...

IMG-20190312-163907.jpg
IMG-20190312-165126.jpg
IMG-20190312-164423.jpg
IMG-20190312-164555.jpg

Η διαφορά από το πράσινο Lambro sporting, πέρα από το χρώμα του κάλυκα, είναι στο μέταλλο: 8 mm αντί 12 mm, και στο καψούλι: 688 αντί 686. Η δόση πυρίτιδας είναι ίδια. Σε όσα πράσινα με την AS είχα ανοίξει κατά καιρούς η δόση ήταν στο 1,36-1,37 γρ.
Τα σκάγια είναι αρκετά ομοιόμορφα, σφαιρικά και γυαλισμένα. Η διάμετρος είναι ελαφρώς μεγαλύτερη από το θεωρητικό 2,30mm του Νο 8. Μέτρησα κάμποσα με το παχύμετρο και ήταν κατά μέσον όρο 2,33 mm. Αυτό έχει αντίκτυπο και στον αριθμό σκαγιών, με 13,5 σκ/γρ, και συνολικά το φυσίγγι είχε 377 σκάγια.
Από σκληρότητα των σκαγιών δεν ξέρω, υποθέτω ότι είναι ίδια με του πράσινου Sporting. Δεν νομίζω ούτε αυτά να είχαν παραπάνω από 2% αντιμόνιο, αλλιώς θα το "διαφήμιζε" η Lambro. Δε θυμάμαι να έχει αναφέρει παλαιότερα κάτι, εκτός από το ότι σε όλα τα φυσίγγια της χρησιμοποιούσε σκάγια με εγγυημένο ποσοστό αντιμονίου τουλάχιστον 2% ...
Πολύ ωραίες οι παρουσιάσεις σου Στέλιο!!!
Όπως πάντα βέβαια..
Μ' αρέσουν πολύ τα εμπεριστατωμένα σχόλια που τις συνοδεύεις!!!.shake hands..shake hands.
Το 1,35γρ. AS που έχουν τα 28άρια, ακολουθούν τις δοσολογίες που δίνει η NSI στην Ιστοσελίδα της...
12/70 NSM 688- 1,35X28- αστερι στα 58mm-V (2,5m.) 375m/s-600bar
Τα Τούρκικα βύσματα, αν και δεν ξέρω την ποιότητα της πρώτης ύλης τους, σαν σχέδιο αμορτισέρ...μου αρέσουν...
Ωραία σκάγια το Lambro...
 
Άλλο ένα φυσίγγι, που μετά την παρουσίαση του Παύλου προ καιρού, από περιέργεια πήρα κι εγώ ένα κουτί ... Τελικά ξεχάστηκα και τα έριξα όλα στο σκοπευτήριο !!! Έτσι την περασμένη βδομάδα πήρα πάλι ένα κουτί, για να σφάξω, αλλά και για να ρίξω και στον πίνακα, γιατί μου έκανε εντύπωση η φοβερή συγκέντρωση μιας τουφεκιάς στα 40 μ. που ανέβασε ο Παύλος. Αν και δεν περιμένω με το δικό μου όπλο παρόμοιο αποτέλεσμα, ούτε κατά προσέγγιση !!!! ... Το 692 του Παύλου με τις Optima HP κάννες και τα Extreme chokes είναι ... ειδική περίπτωση !!!
Να δούμε τώρα πότε θα το ρίξω και στον πίνακα, που βαριέμαι κιόλας τη διαδικασία !!!!
CLEVER Mirage T1 28gr. No 7,5
Ο κάλυκας πιστεύω ότι είναι της ΜΑΧΑΜ αν και δεν το γράφει. Μόνο αυτή απ'όσο ξέρω βγάζει κάλυκες με 10αρη πάφυλα. Επίσης το καψούλι είναι το ισπανικό G προφανώς.

IMG-20190312-170325.jpg
IMG-20190312-170709.jpg


Ισπανική είναι και η πυρίτιδα, προφανώς η PSB+5 ...

IMG-20190312-171203.jpg
IMG-20190312-171417.jpg

Τα σκάγια, πρώτη ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ με το που άνοιξα το φυσίγγι και τα είδα !!! Τα μισά, ή μάλλον πάνω από τα 2/3 θαμπά, σαν σκονισμένα !!! λες και τα είχαν αφήσει για καιρό σε εξωτερικό χώρο ακάλυπτα !!! o_O.yel.

IMG-20190312-171941.jpg

Βέβαια τελικά, από σφαιρικότητα δεν πάσχουν και τόσο. Θα έλεγα ότι είναι στρογγυλά σε αποδεκτό βαθμό. (Καμιά σχέση με τα τούρκικα του KAISER !!! .yel. )
Αλλά - 2η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ - από ομοιομορφία μεγέθους ... άστα να πάνε !!! Άλλα αντ' άλλων !!! Μέτρησα καμιά 20αριά με το παχύμετρο και βρήκα διαμέτρους από 2,10 mm μέχρι 2,65 mm !!!!!!!!!!!!!! :eek:
... Αλλά ΟΚ ... τελικά, κατά Μέσον Όρο, είναι σχετικά κοντά στο αναγραφόμενο Νο 7,5 - 2,40 mm, αφού βγήκαν 11,7 σκ/γρ. και 320 συνολικά !!! .sarcastic.
Στο 1,42 η PSB+5, σε συνδυασμό με το καψούλι, και το ρέλιασμα που βλέπω...λογικά θα είναι ψιλοτσιμπημένο και γρήγορο...
Βέβαια όχι επικίνδυνο...ανεβαίνει και στο 1,45γρ.
Μου κάνει εντύπωση η ποιότητα των σκαγιών...παλαιότερα (αρκετά χρόνια πίσω βέβαια) είχα ανοίξει ένα Mirage 32γρ. και η ποιότητα των σκαγιών του ήταν πάρα πολύ καλή, τόσο σαν σφαιρικότητα, όσο και γυάλισμα και ομοιομορφία...
 
Στο 1,42 η PSB+5, σε συνδυασμό με το καψούλι, και το ρέλιασμα που βλέπω...λογικά θα είναι ψιλοτσιμπημένο και γρήγορο...
Βέβαια όχι επικίνδυνο...ανεβαίνει και στο 1,45γρ.
Μου κάνει εντύπωση η ποιότητα των σκαγιών...παλαιότερα (αρκετά χρόνια πίσω βέβαια) είχα ανοίξει ένα Mirage 32γρ. και η ποιότητα των σκαγιών του ήταν πάρα πολύ καλή, τόσο σαν σφαιρικότητα, όσο και γυάλισμα και ομοιομορφία...
Έτυχε πιστεύω Σπύρο και γω όσα έχω ανοίξει μια χαρά ήταν και καλογυαλισμενα.
 
Τουρκικα για ιταλικα εχουν βαπτιστει παλαιοτερα κ αυτο εγινε για ενοητους λογους..
Ιταλικα να βαπτιστουν τουρκικα πρωτη φορα,κ ουτε κ θα τους συμφερε κατι τετοιο...
Μαλλον ο συγκεκριμενος μαγαζατορας καπου μπερδευτηκε..ε Μαριε?.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Κ που να εχει δικιο αυτη την φορα...sarcastic..sarcastic.
 
Τουρκικα για ιταλικα εχουν βαπτιστει παλαιοτερα κ αυτο εγινε για ενοητους λογους..
Ιταλικα να βαπτιστουν τουρκικα πρωτη φορα,κ ουτε κ θα τους συμφερε κατι τετοιο...
Μαλλον ο συγκεκριμενος μαγαζατορας καπου μπερδευτηκε..ε Μαριε?.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Κ που να εχει δικιο αυτη την φορα...sarcastic..sarcastic.
Πάντως ο εισαγωγέας αυτός είχε ξαναφέρει και παλιότερα, απ'όσο θυμάμαι, φυσίγγια Clever mirage, αλλά είναι και γνωστό ότι έκανε (και κάνει;) συναλλαγές (εισαγωγές) από την απέναντι πλευρά του Αιγαίου (... και φυσίγγια Almar είχε φέρει ένα φεγγάρι ...) ;)
Από αυτό μπορεί να μπερδεύτηκε κι ο μαγαζάτορας που αναφέρει ο Μάριος. :)
Αν και ποτέ δεν ξέρεις ... Για τίποτα δεν μπορείς να είσαι σίγουρος σήμερα ... :eek: μήπως και κάτι Imperial, Falcocci, Baldinini κλπ γράφουν τίποτα "ελληνικό" στα κουτιά τους ;;; ;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top